Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-01-19
    Posts
    1

    Default Ειδικές Δυνάμεις - Ο.Υ.Κ.

    Λοιπόν παιδιά θα ήθελε να με βοηθήσετε σε μια απορία που έχω. Τώρα το θέμα δεν είναι σχετικά με bodybuilding αλλά έβλεπα στο forum ερωτήσεις σχετικά με τον στρατό πότε λέω γτ να μην γράψω. Εγ Ω στρατό θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα στους Ο.Υ.Κ ξέρετε την διαδικασία για να δηλώσω ότι θέλω να πάω κ.α ? Αν μπορείτε να απαντήσετε θα μ βοηθουσατε πολύ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλησπέρα. Οι ΟΥΚ ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό, και, εδώ και αρκετά χρόνια δεν παίρνουν οπλίτες θητείας, αλλά μόνο μόνιμα στελέχη.

    Μπορείς να μπεις στα τμήματα Ειδικών Δυνάμεων του Στρατου Ξηράς (ΛΟΚ, ΜΑΚ, αλεξιπτωτιστές, πεζοναύτες).

    Σε όποιο στρατόπεδο κι αν παρουσιαστείς, θα περάσει κλιμάκιο των ΕΔ. Εκει θα δηλώσεις, κι αν περάσεις τις αθλητικές δοκιμασίες (1km τρέξιμο σε λιγότερο από 5', 20 κάμψεις, 4 έλξεις), θα μπεις στις ΕΔ.

  3. #3
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    σε συγκεκριμένες εσσο ζητάνε για ουκ Σεπτεμβρίου και Μαρτίου νομίζω

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Καλησπέρα. Οι ΟΥΚ ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό, και, εδώ και αρκετά χρόνια δεν παίρνουν οπλίτες θητείας, αλλά μόνο μόνιμα στελέχη.

    Μπορείς να μπεις στα τμήματα Ειδικών Δυνάμεων του Στρατου Ξηράς (ΛΟΚ, ΜΑΚ, αλεξιπτωτιστές, πεζοναύτες).

    Σε όποιο στρατόπεδο κι αν παρουσιαστείς, θα περάσει κλιμάκιο των ΕΔ. Εκει θα δηλώσεις, κι αν περάσεις τις αθλητικές δοκιμασίες (1km τρέξιμο σε λιγότερο από 5', 20 κάμψεις, 4 έλξεις), θα μπεις στις ΕΔ.
    Έτσι ακριβώς!!! Οι ΕΣΣΟ που ζητάνε πάνε στο Σχολείο αλλά περνάνε Ο.Υ.Κ. εκπαίδευση;! Δεν νομίζω... επιχηρεσιακά δεν μπορούν να κάνουν ότι οι Ο.Υ.Κ.

    Άλλου είδους εκπαίδευση θα περνάνε, ΑΝ υπάρχει ΕΣΣΟ που δίνει πρόσβαση στους Υποβρύχιους.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Έτσι ακριβώς!!! Οι ΕΣΣΟ που ζητάνε πάνε στο Σχολείο αλλά περνάνε Ο.Υ.Κ. εκπαίδευση;! Δεν νομίζω... επιχηρεσιακά δεν μπορούν να κάνουν ότι οι Ο.Υ.Κ.

    Άλλου είδους εκπαίδευση θα περνάνε, ΑΝ υπάρχει ΕΣΣΟ που δίνει πρόσβαση στους Υποβρύχιους.
    ναι περνανε την εκπαιδευση και οσοι αποφοιτησουν μπορουν να γινουν μονιμοι σαν οβα

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι σημαίνει ΟΒΑ;!

    Και ποιοί πάνε στο Σχολείο;! Αμφίβιοι;! Πεζικάριοι;! Πεζοναύτες;! Αλεξιπτωτιστές;! ΛΟΚ;! Στρατονόμοι;!

    Ρωτάω γιατί το έχω ξανακούσει ότι ανοίγει το Σχολείο, αλλά κανένας δεν ξέρει συγκεκριμένα πως και τι, αλλά στο φλου.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως το Σχολείο ανοίγει μόνο για στελέχη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    22-05-14
    Posts
    74

    Default

    εχεις δει εσυ καποια συγκεκριμενη εγκυκλειο;;; γιατι εγω ξερω οτι ΟΒΑ μπηκαν με προκυρηξη και για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα που αφορουσε 3ετια νομιζω... δυσκολο πιστευω οτι ειναι να κρατανε τον καθε στρατιωτη που θελει να βγαλει ΟΥΚ γιατι υποτιθεται οταν γινονται προσληψεις βγαινει καποιο συγκεκριμενο κονδυλι και αν υποθεσουμε οτι ισχυει αυτο που λες ειναι πρακτικα αδυνατο γιατι δεν υπολογιζονται σε αυτο το κονδυλι...

  8. #8
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τι σημαίνει ΟΒΑ;!

    Και ποιοί πάνε στο Σχολείο;! Αμφίβιοι;! Πεζικάριοι;! Πεζοναύτες;! Αλεξιπτωτιστές;! ΛΟΚ;! Στρατονόμοι;!

    Ρωτάω γιατί το έχω ξανακούσει ότι ανοίγει το Σχολείο, αλλά κανένας δεν ξέρει συγκεκριμένα πως και τι, αλλά στο φλου.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως το Σχολείο ανοίγει μόνο για στελέχη.
    οπλίτης βραχειας ανακαταταξεις αφορά τους άντρες στρατευσιμους
    τον στρατιώτη που θα πάρει θα είναι σαν στέλεχος για 3 χρόνια + κάποια χρόνια αν θες να ανανεώσεις, όταν πας για θητεία τους μήνες Σεπτεμβρίου και Μαρτίου έρχονται επιτροπή για ειδικές δυνάμεις η μπορεί και από ουκ για την επιλογή

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Και πότε να προλάβει κάποιος έφεδρος να περάσει την εκπαίδευση και να υπηρετήσει κιόλας; Αν υποθέσουμε ότι θα περάσει πρώτα την βασική εκπαίδευση συν τα ΠΕΝ και 6 μήνες στο σχολείο θα έρθει ο καιρός και να απολυθεί σχεδόν.
    Όταν ήμουν εγώ πάντως στον στρατό δεν έπαιρναν εφέδρους για Ο.Υ.Κ. και αμφιβάλλω αν έχει αλλάξει αυτό.
    Επίσης ούτε περνούσαμε αθλητικές δοκιμασίες για τις ειδικές δυνάμεις όπως αναφέρει ο Vass, εντύπωση θα μου κάνει να έχει αλλάξει τώρα που είναι ακόμα λιγότεροι αυτοί που παρουσιάζονται.
    Αθλητικές δοκιμασίες περνούσαμε όσοι θέλαμε να υπηρετήσουμε στα αλεξίπτωτα, υπήρχε η βάση για τις 3 δοκιμασίες, μίλι, κάμψεις, έλξεις αλλά δεν ήταν σίγουρο ότι αν την έπιανες θα περνούσες αφού ανάλογα τις επιδόσεις υπήρχε η ανάλογη βαθμολογία.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προετοιμασία & Ασκήσεις - Προπόνηση Για Ειδικές Δυνάμεις
    By nikhtasgate777 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 31
    Last Post: 31-05-19, 18:55
  2. Aρχάριος με ... ειδικές(?) απορίες...
    By gfransp in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-08, 22:16
  3. Όταν υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας
    By iNCubO in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 20
    Last Post: 30-07-07, 15:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •