Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default Εξετάσεις Αίματος

    Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όταν κάνω εξετάσεις αίματος τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω? Πχ σήμερα που πήγα μου είπαν ότι δεν γίνεται να τα εξετασουν όλα μαζί πχ σίδηρο και βιταμίνη d κλπ! Εγώ θα ήθελα να κοιτάξω αν έχω κάπου έλλειψη πχ βιταμίνη d κλπ! Σε τι ακριβώς πρέπει να κάνω εξετάσεις? Γενικά κάνω 6 προπονήσεις την εβδομάδα (κάποιες φορές 7) αλλά μια μυικη ομάδα την φορά (Δ:πόδια, Τ:πλάτη, Τετ:ώμους, Πέμπτη :πόδια, Παρασκευή :στήθος, Σάββατο :πλάτη, Κυριακή χέρια) μαζι με καρντιο (40 λεπτά μετά τις προπονήσεις, συνήθως 5 φορές την εβδομάδα)! Επισης το μόνο συμπλήρωμα που παίρνω είναι πρωτεΐνη όρου γάλακτος και ακολουθώ μια διατροφή υψηλή σε πρωτεΐνη με ήπια επίπεδα υδατάνθρακα και λίπους! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ένας εκτεταμένος έλεγχος είναι αυτός:
    - Γενική Αίματος
    - Ταχύτητα Καθίζησης Ερυθρών, CRP (Δείκτες Φλεγμονής)
    - Σίδηρος, Φερριτίνη, Φυλλικό οξύ, Βιταμίνη Β12 (Εξετάσεις για Αναιμία)
    - Σάκχαρο, Γλυκοζυλιωμένη Αιμοσφαιρίνη HbA1c
    - Ολική Χοληστερίνη, HDL, LDL, Τριγλυκερίδια (Λιπίδια - Καρδιά)
    - SGOT, SGPT, γ-GT, Αλκαλική Φωσφατάση, Ολική Χολερυθρίνη (Συκώτι)
    - Ουρία, Κρεατινίνη, Ουρικό οξύ (Νεφρά)
    - Αμυλάση (Πάγκρεας)
    - CPK, LDH (Μυς)
    - Κάλιο, Νάτριο, Ασβέστιο, Μαγνήσιο, Φώσφορος (Ηλεκτρολύτες)
    - TSH, FT3, FT4, Αντισώματα (Θυρεοειδής)
    - Ολική Τεστοστερόνη, FSH, LH, Προλακτίνη, SHBG (Ορμόνες Φύλου)
    - Ε2 (Οιστρογόνα)
    - Κορτιζόλη (Επινεφρίδια)
    -Παραθορμόνη (Παραθυρεοειδείς Αδένες) και βιταμίνη D3

    Ο έλεγχος αυτόςείναι αρκετά εκτεταμένος, όπως σου είπα. Ανάλογα και με την ηλικία σου μπορείνα μην χρειάζονται όλες αυτές οι εξετάσεις. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατίδεν μπορούν να εξετάσουν συγχρόνως σίδηρο και βιταμίνη D. Άλλη εξέταση η μία,άλλη η άλλη. Απευθύνσου σε κάποιον άλλο γιατρό για να σου γράψει τις εξετάσειςπου θες. Απλά πριν κάνεις εξετάσεις, σταμάτα μερικές μέρες το γυμναστήριο,γιατί κάποιες τιμές επηρεάζονται από τη γυμναστική.


  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Οπότε αν πάω και τους πω ότι θέλω έναν εκτεταμένο έλεγχο θα μου εξετάσουν τα παραπάνω ή πρέπει να τους πω αναλυτικά τι θέλω? Επίσης θα τα κάνουν όλα μαζί ή ξεχωριστά?

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Θα τους πεις εσύ αρχικά τι θες και ο γιατρός σου ανάλογα θα κρίνει.
    Όλες αυτές οι εξετάσεις μπορούν να γίνουν με μία αιμοληψία. Μία μόνο φορά θα δώσεις αίμα και θα τα δουν όλα αυτά.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Πιθανόν να υπάρχει περιορισμός στο πόσες εξετάσεις μπορεί να γράψει ένας γιατρός και να καλυφθούν από το ταμείο.
    Κατά τ' άλλα δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να κάνει τόσες εξετάσεις ένα 23χρονος, δεν νομίζω ο γιατρός να τις κρίνει απαραίτητες.
    Φυσικά υπάρχει πάντα η δυνατότητα να τις πληρώσει ο ίδιος στο μικροβιολογικό που θα πάει.

  6. #6
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Γενικά τι είναι σημαντικό να εξετασω? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παρεμπιπτόντως

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Σε ένα βασικό check up λογικά θα υπάρχουν:

    Γενική Αίματος
    CRP
    Σίδηρος, Φερριτίνη, ΒιταμίνηΒ12
    Σάκχαρο
    Ολική Χοληστερίνη, HDL, LDL, Τριγλυκερίδια
    SGOT, SGPT, γ-GT, Αλκαλική Φωσφατάση
    Ουρία, Κρεατινίνη, Ουρικό οξύ
    CPK
    Ασβέστιο, Μαγνήσιο
    TSH
    Παραθορμόνη, βιταμίνηD3

    Από εκεί και πέρα συζήτησέ το και με το γιατρό που θα πας, γιατί το τι είναι σημαντικό για τον καθένα εξαρτάται και από το ατομικό αλλά και το οικογενειακό ιστορικό του. Πάντως, από όσο γνωρίζω, όλες οι εξετάσεις καλύπτονται από τον ΕΟΠΠΥ. Οπότε αν τις κάνεις σε ιδιώτη μικροβιολόγο, θα πληρώσεις μόνο συμμετοχή (βέβαια όσο πιο πολλές εξετάσεις κάνεις τόσο πιο μεγάλη συμμετοχή θα πληρώσεις). Αν πάλι τις κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πληρώνεις τίποτα, αλλά μπορεί να σου κλείσουν ραντεβού μετά από ένα μήνα.


  8. #8
    New Member
    Join Date
    19-01-18
    Posts
    25

    Default

    Καλημερα
    Υπαρχει γενικα θεμα με τις εξετασεις και σε ποσοστητα και σε αξια. Οι TSH, T3, T4, ANTI TPO, ANTI TG πχ δεν γραφονται ολες μαζι. Πρωτα κανεις την TSH και αν ειναι εκτος οριων μετα προχωρας στις επομενες 2 και ουτω καθ εξης.
    Τις εκανα προχθες και πληρωσα τις 4 για να τελειωνω και να μην ξαναπεριμενω να τις γραψω, επειδη εχω να τις κανω χρονια και ηθελα να δω αν ειναι ενταξει. Το κοστοις των 4αρων 40 ευρω.
    Κατι παρομοιο γινεται και με τις υπολοιπες, νομιζω εχει παλι οριο αξιας και ποσοτητας, αν θυμαμαι καλα εως 20 σαν ποσοτητα, δεν ειμαι σιγουρος για την αξια αλλα σαν συμετοχη θυμαμαι κατι λιγοτερο απο 60ευρω.

  9. #9
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Έγινε σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εξετάσεις αίματος...
    By In the gym in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 47
    Last Post: 15-03-09, 20:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •