Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Απορίες Διατροφής

    Καλησπέρα, καινούριο μέλος, θα μπορούσε κάποιος να μου πεί, αν οτι αναγράφεται στα μακροθρεπτικά στοιχεία του ρυζιού και του μακαρονιού επηρεάζεται απο το μαγείρεμα, διότι στα 100 γραμμάρια ρύζι και μακαρόνι,70 και 78 γραμμαρα υδατάνθρακα μου φένονται αρκετά. Ο λόγος που ροτάω είναι γιατί θέλω να "καθαρίσω" λίγο αλλα δε θέλω να βγάλω τον υδατάνθρακα απο την διατροφή μου, προσπαθόντας όμως να τον κρατήσω σε χαμηλά επίπεδα (100γρ) ημερησίως. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των πρτέρων.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.

    Ό,τι αναγράφεται στον πίνακα της συσκευασιας αναφέρεται σε ωμή κατάσταση. Άρα ζυγίζεις ωμό ρύζι σύμφωνα με τον υδατάνθρακα που θες και όσο και αν βγει μαγειρεμένο θα ξέρεις ότι είναι αυτό που θες.

  3. #3

    Default

    Καλώς σας βρήκα, ευχαριστώ για την απάντηση :D

  4. #4

    Default Διατροφή

    Χαίρετε, είχα ξανα κάνει θέμα για την διατροφή και είμαι πάλι εδώ. Λίγα πράγματα για μένα, είμαι 26, ύψος 1,83 και 76 κιλά. Είμαι περίπου 15% λίπος, και θέλω να το κατεβάσω στο 10-12% για να κάνω ενα "καθαρό" οκγο μετά για να δώ πως αντιδρά το σώμα μου σε αυτο, χρησιμοποιώ το myfitnesspal και τα γευματά μου έχουν ως εξής. Πρωί 200γρ γιαούρτι 2%, μεσημεριανό 100γρ ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο και κοτόπουλο η τόνο η μοσχάρι 100γρ, βραδινό το ίδιο με το μεσημέρι, και 2 shaker πρωτείνης με 30γρ πρωτείνη το καθένα. Αυτό περίπου βγαίνει 1500 θερμίδες (ξέρω λίγες) αλλα επειδή κάνω καθιστική ζωή και τρέχω μόνο ενα χιλιόμετρο στο γυμναστήριο σαν ζέσταμα κάθε μέρα (5 φόρες τη βδομάδα) έχω μείνει σταθέρος στα 75 κίλα και ουτε χάνω ούτε παίρνω. Σκεύτικα να κατεβάσω τις θερμίδες στα 1000 που πιθανότατα ακούγεται εξωφρενικό κρατόντας τα macros σε υδ:20% πρ:55% λι:25%. Πιστεύεται οτι αυτό είναι μια καλή προσέγγκιση για ενα σύντομο χρονικό διάστημα και αν οχι πως θα προτείνατε να κινηθώ ? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων. Κάτι τελευταίο γνωμη για πατάτες φούρνου ?? :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By Δωρα Χ. in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 13-11-16, 04:04
  2. Απορίες Διατροφής
    By tsao in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 27-10-16, 21:17
  3. Απορίες Διατροφής
    By Supernovaman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-15, 15:14
  4. Απορίες Διατροφής
    By Gamatos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-14, 17:30
  5. Απορίες Διατροφής
    By variemai in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-14, 20:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •