Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Question Θα ηθελα τη βοηθεια σας για το θεμα της διατροφης.

    Καλησπερα σε ολους σας. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σχετικα με τη διατροφη. Αρχικα να σας πω οτι ειμαι αρχαριος. Εχω ασχοληθει με το γυμναστηριο απο τον Γεναρη του 2018 εως τον Αυγουστο και μετα απο 4 μηνες αποχης επανηλθα τον Δεκεμβριο και πλεον το χω παρει ζεστα το ολο θεμα.

    Δεν θα πω ψεματα, θερμιδες δεν μετραω ακομη παρα μονο προσπαθω να τρωω πολυ και οσο γινεται πιο ποιοτικο φαγητο. Εχω αρχισει να παιρνω κιλα και μυικα αλλα και λιπος. Φυσικα δεν λειπουν απο τη διατροφη και οι "μακαροναδες", τα μαγειρευτα, οι σπιτικες πιτες κλπ μια που δεν εχω την πολυτελεια να φτιαξω μια καλυτερη διατροφη. Το δεδομενο ειναι οτι τρεφομαι με μεγαλη ποσοτητα φαγητου και κανω 5 γευματα.

    Επιπλεον ειμαι skinny fat και γενικα χανω/παιρνω πολυ ευκολα κιλα.

    Στο θεμα μας τωρα.

    Η κεντρικη ιδεα της σκεψης/πλανου μου ειναι η εξης: για τους επομενους 7 μηνες (δηλαδη μεχρι Σεπτεμβριο) να κινηθω υπερθερμιδικα πασει θυσια ακομη κι αν σε ορισμενες περιπτωσεις χρειαστει να τρωω οχι και τις καλυτερες τροφες προκειμενου να εφοδιαστω με καποιον μυϊκο ογκο(φυσικα και με αρκετο λιπος). Στη συνεχεια, αποκτωντας σιγα σιγα καποια εμπειρια στα θεματα προπονησης και διατροφης, να ξεκινησω απο Σεπτεμβρη κλασσικο προγραμμα ογκου και τον Φεβρουαριο του 2020 να μπω σε γραμμωση. Ολα αυτα, πλεον, με αυστηρα διατροφικα κριτηρια και τα σχετικα.

    Να προσθεσω οτι για την ωρα δε με απασχολει το αισθητικο αποτελεσμα. Για να το θεσω διαφορετικα δεν ειμαι απο τους κλασσικους που θελουν να προλαβουν να βγουνε στην παραλια τουμπανα σωνει και καλα μεσα σε τρεις τεσσερις μηνες (πραγμα που δεν γινεται ουτως η αλλως, απλως θελω να υπογραμμισω το σκεπτικο μου)

    Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας επ αυτου και γιατι οχι και τις προτασεις σας.

    Ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    New Member Dani7's Avatar
    Join Date
    02-08-18
    Posts
    18

    Default

    Καλησπέρα Κον! Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις από τώρα διατροφή..αν όχι να μετράς θερμιδες σίγουρα να ζυγίζεις αυτά που τρως για να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές στη πορεία.Τα αποτελέσματα θα ήταν καλυτερα από το να τρως αλόγιστα κάτι που θα σε γεμίσει λίπος που για να το χάσεις θα χρειαστεί να χάσεις κ πολλούς μυς..Οπότε γτ να επιβαρύνεις το σώμα σ με λίπος? Δεν υπάρχει λόγος.τωρα αν για τον οποιοδηποτε λόγο δεν μπορείς να κάνεις διατροφή προσπάθησε να τρως όσο πιο καθαρά μπορείς και να έχεις κάποια στάνταρ γεύματα μέσα στη μέρα π.χ. πρωινό, μεταπροπονητικο

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Με απλά λόγια σχεδιάζεις να το ρίξεις στο φαί, χωρίς να μετράς θερμίδες, χωρίς να σε ενδιαφέρει αν γεμίσεις λίπος..
    Όχι αγορίνα μη το κάνεις αυτό στο σώμα σου.

    Όργάνωση!!! Δεν είναι δύσκολο, όλα τα παιδιά εδώ αυτό κάνουν. Σε κανέναν δεν περισσεύει χρόνος, όλα στην αρχή μπορεί να φαίνονται δύσκολα αλλά μόνο έτσι θα δεις κάτι ουσιαστικό στο σώμα σου.
    Με χύμα στο κύμα κινήσεις, θα έχεις χύμα στο κύμα αποτελέσματα.

    Επέλεξε τροφές που είναι συμπαγείς θερμιδικά και δεν γεμίζουν το στομάχι, πχ λιπαρές τροφές, επίσης ροφήματα σπιτικά που θα σου δίνουν αρκετές θερμίδες.
    Φτιάξε ένα ενδεικτικό πλάνο και γράψτο εδώ να σε βοηθήσουμε σιγά σιγά να βρεις την άκρη. Αλλά σε καμία περίπτωση μη το πας έτσι όπως το χεις τώρα στο μυαλό σου.

  4. #4
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Default

    Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις και τις συμβουλες.
    Καρδουλα τι εννοεις συμπαγεις θερμιδικα τροφες?

    Η διατροφη μου ειναι η εξης (ενδεικτικα παντα):

    Πρωινο: 3 ασπραδια και ενα ολοκληρο αυγο. 300-350 γραμμαρια γαλα με 5 μεγαλες κουταλιες βρωμης.

    Μεσημεριανο: οτι εχει το τραπεζι που λεμε σε μεγαλη ποσοτητα (κοτοπουλο/μπριζολα/βοδινο με πατατες ή ρυζι, οσπρια με ρυζι, κ καμια φορα αναποφευκτα μακαρονια με κιμα, σπιτικη γιαννιωτικη πιτα και τα σχετικα.) με σαλατα και δυο φετες ψωμι ολικης.

    Πριν την προπονηση: τοστ με διπλο τυρι και γαλοπουλα+ δυο κουταλιες μεγαλες ταχινι.

    Μετα την προπονηση: 200γρ στραγγιστο γιαουρτι ή 400γρ γαλα με μια μπανανα + καποια γραμμαρια τυρι(50#100γρ)

    Βραδυ: 4ασπραδια αυγου, 2 τοστ με γαλοπουλα τυρι και ξηρους καρπους ή φαγητο απο το μεσημερι εφοσον και αν περιεχει κρεας.

    Πριν τον υπνο:200γρ γιαουρτι

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Συμπαγείς θερμιδικά τροφές είναι αυτές που έχουν μικρό όγκο και μεγάλη πυκνότητα, με άλλα λόγια μία χούφτα ξηρούς καρπούς περιέχουν περισσότερες θερμίδες από ένα μεγάλο πιάτο από αραιές ενεργειακά τροφές (π.χ. φασολάκια, λαχανικά κ.λπ.).

  6. #6
    New Member Dani7's Avatar
    Join Date
    02-08-18
    Posts
    18

    Default

    Γενικά η διατροφή που έγραψες έχει πολλές ελλείψεις κ λάθη,με τροφές όχι κ τόσο ποιότητες π.χ.τοστ.Καποιες αλλαγές που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν: πριν τη προπόνηση κάνε πάλι κανονικό γεύμα με πρωτεινη υδατάνθρακα ας πούμε κοτόπουλο με ρύζι.μετα την προπόνηση βγάλε το γιαούρτι κ το τυρί κ βάλε ασπράδια (εδώ χρειάζεσαι πρωτεινη που αφομοιώνεται εύκολα.αν χρησιμοποιεις συμπληρώματα μια whey θα ήταν ότι πρέπει μαζί με μπανάνα).Στο βραδινό αν υπάρχει κρέας βράσε κ μια πατάτα με λίγο μπρόκολο κ είσαι οκ .βγαλε τους ξηρούς καρπούς από το βραδινό κ βαλτούς μαζί με το γιαούρτι πριν τον ύπνο.Οι ποσότητες είναι διαφορετικές για τον κάθε ένα.πρέπει να βρεις πόσο χρειάζεσαι να τρως για να συντηρείς το βάρος σ σε πρώτη φάση.

  7. #7
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ Berlyn για τη διευκρινηση!

    Dani, δυστυχως, δεν μπορω να καταναλωσω κανονικο γευμα πριν την προπονηση. Το ειχα κανει κανα δυο φορες και κοντεψα να τα βγαλω ολα στο γυμναστηριο. Γενικα νιωθω λες και εχει "κλεισει" το στομαχι μου επειδη για αρκετο καιρο ετρωγα μικρη ποσοτητα φαγητου. Υπαρχει καποιος πιο ελαφρυς συνδυασμος για πριν την προπονηση?

    Σε οτι αφορα το μεταπροπονητικο, 500γρ γαλα με μια μπανανα θεωρεις οτι ειναι επαρκη?αφομοιωνονται ευκολα αυτα τα δυο?

    Τα υπολοιπα που λες σκοπευω να τα εφαρμοσω απο σημερα κιολας.

    Και δυο ερωτησουλες αν εχεις την καλη διαθεση:

    1: γνωριζεις καποιο ευχρηστο app στο οποιο θα μπορω να γραφω τα γευματα και τις ποσοτητες τους και να μου βγαζει τα διατροφικα στοιχεια? Ρωταω γιατι οσα εχω βρει μεχρι τωρα ειναι "fix", δλδ για παραδειγμα σου γραφουν: 100 γρ γαλοπουλας = ταδε θερμιδες,πρωτεινες κλπ. Εγω θελω να βρω ενα το οποιο να εξατομικευειτα δδιατροφικα στοιχεια της διατροφης μου. Πχ να βαζω οτι εφαγα για πρωινο 4 ασπραδια, 350γρ γαλα 60γρ βρωμη και να μου βγαζει αυτοματως το αποτελεσμα.

    2. Καθαρα ενημερωτικα και θεωρητικα, τι αποτελεσμα θα ειχε καποιος ο οποιος θα σκιζοταν στην προπονηση και παραλληλα θα κινουταν υπερθερμιδικα αλλα με "χυμα στο κυμα" διατροφη?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default


    Dani, δυστυχως, δεν μπορω να καταναλωσω κανονικο γευμα πριν την προπονηση. Το ειχα κανει κανα δυο φορες και κοντεψα να τα βγαλω ολα στο γυμναστηριο. Γενικα νιωθω λες και εχει "κλεισει" το στομαχι μου επειδη για αρκετο καιρο ετρωγα μικρη ποσοτητα φαγητου. Υπαρχει καποιος πιο ελαφρυς συνδυασμος για πριν την προπονηση?

    Δοκίμασε γιαούρτι με αλεσμένη βρώμη ή γιαούρτι με φρούτο ή ακόμα καλύτερα αν θες κάτι πολύ εύπεπτο, ρυζάλευρο με σκόνη πρωτεινης (αν χρησιμοποιείς).


    Σε οτι αφορα το μεταπροπονητικο, 500γρ γαλα με μια μπανανα θεωρεις οτι ειναι επαρκη?αφομοιωνονται ευκολα αυτα τα δυο?
    Δεν θα έβαζα γάλα μεταπροπονητικά. Ή ρόφημα πρωτεινης με μπανάνα ή κατευθείαν πας σπιτι σου και τρως πλήρες γεύμα.



    1: γνωριζεις καποιο ευχρηστο app στο οποιο θα μπορω να γραφω τα γευματα και τις ποσοτητες τους και να μου βγαζει τα διατροφικα στοιχεια? Ρωταω γιατι οσα εχω βρει μεχρι τωρα ειναι "fix", δλδ για παραδειγμα σου γραφουν: 100 γρ γαλοπουλας = ταδε θερμιδες,πρωτεινες κλπ. Εγω θελω να βρω ενα το οποιο να εξατομικευειτα δδιατροφικα στοιχεια της διατροφης μου. Πχ να βαζω οτι εφαγα για πρωινο 4 ασπραδια, 350γρ γαλα 60γρ βρωμη και να μου βγαζει αυτοματως το αποτελεσμα.
    myfitnesspal

    οτι καλυτερο, βαζεις δικες σου τροφες και στα βγαζει ολα ετοιμα.


    2. Καθαρα ενημερωτικα και θεωρητικα, τι αποτελεσμα θα ειχε καποιος ο οποιος θα σκιζοταν στην προπονηση και παραλληλα θα κινουταν υπερθερμιδικα αλλα με "χυμα στο κυμα" διατροφη?

    Θα ήταν ένας χοντρός που σκίζεται στην προπόνηση.

  9. #9
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα ήταν ένας χοντρός που σκίζεται στην προπόνηση.


    Ευχαριστω πολυ Καρδουλα! Με εσωσες με το app!

    Και κατι τελευταιο, πως θα υπολογισω τα διατροφικα στοιχεια που χρειαζομαι? Ειμαι 1.71 72kg και κανω 5-6 προπονησεις/ εβδομαδα.

    Θενκς!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αναζήτηση συμβουλών σε θεμα διατροφής
    By nikolasgr in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-15, 07:56
  2. Λίγη Βοήθεια Με Θέμα Του Πήχη
    By Ts10 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-15, 20:25
  3. βοηθεια για θεμα διατροφης!!
    By alex45 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-12, 00:10
  4. βοηθεια σε θεμα διατροφης
    By Iron_angel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 10-04-08, 04:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •