Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 77
  1. #31
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Φυσικά έχω αρκετά κιλά πάνω μου, αλλά αυτό που με νοιάζει προς το παρόν είναι να αλλάξω τη σύσταση του σώματός μου και την αναλογία μυικης μάζας και λίπους. Ας μείνω παχουλή κι ας μην ικανοποιώ τα αισθητικά κριτήρια της πλειονότητας, με νοιάζει να είμαι υγιής αρχικά.
    Ανεβαζω φωτό που τραβήχτηκαν πριν κανα μηνα.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by vikoni; 25-02-19 at 22:06.

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το φαγητό είναι απόλαυση, αλλιως ο Θεος θα μας εκανε να τρωμε μια τροφη χωρις γευση μονο και μονο για να επιβιωνουμε. Αν ησουν κοιλιοδουλη τωρα θα ησουν τουλαχιστον 120 κιλα. Στις φωτο μια χαρα κοπελα εισαι, οκ μερικα περιττα κιλα, τα οποια με σωστη διατροφη και βαρη θα φυγουν.
    Ολα στη ζωη θα τα απολαμβανεις και τη σαβουρα στις σωστες δοσεις, απλως τωρα θα εστιασεις στο στοχο σου. Υπομονη και κυριως με σωστο τροπο.
    Βγαζε για το προσωπικο σου αρχειο φωτο μια φορα το μηνα με μαγιο στο ιδιο σημειο, κανε και μετρησεις με μεζουρα (στηθος, μεση, περιφερεια, μπουτι) και οχι μονο με τη ζυγαρια.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Βασιλική, για το δικό μου γούστο έχεις σωματάρα.
    Και πολύ ωραια σχήματα!

  4. #34
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το φαγητό είναι απόλαυση, αλλιως ο Θεος θα μας εκανε να τρωμε μια τροφη χωρις γευση μονο και μονο για να επιβιωνουμε. Αν ησουν κοιλιοδουλη τωρα θα ησουν τουλαχιστον 120 κιλα. Στις φωτο μια χαρα κοπελα εισαι, οκ μερικα περιττα κιλα, τα οποια με σωστη διατροφη και βαρη θα φυγουν.
    Ολα στη ζωη θα τα απολαμβανεις και τη σαβουρα στις σωστες δοσεις, απλως τωρα θα εστιασεις στο στοχο σου. Υπομονη και κυριως με σωστο τροπο.
    Βγαζε για το προσωπικο σου αρχειο φωτο μια φορα το μηνα με μαγιο στο ιδιο σημειο, κανε και μετρησεις με μεζουρα (στηθος, μεση, περιφερεια, μπουτι) και οχι μονο με τη ζυγαρια.
    Mωρε κοιλιόδουλη είμαι και πολύ μάλιστα, θα μπορούσα να ζήσω μόνο με μπέργκερ και πατάτες με τσένταρ και μπέικον! Απλά προσπαθώ να αλλάξω τον τρόπο που αντιμετωπίζω τη τροφή γενικά. Προσπαθώ να βρω τρόπους ώστε να φάω και λίγη σαβούρα λίγο πιο ποιοτικά όμως. Εννοώ ότι μπορεί με παρέα να πάμε για φαγητό. Σε σουβλατζίδικο θα επιλέξω καλαμάκια κοτόπουλο και τζατζικι και σαλάτα. ή θα πάρω πιτογυρο με γύρο κοτόπουλο (χωρις πατατα) και θα φάω μόνο το μέσα, δηλαδή το γύρο κοτόπουλο, τη ντομάτα, το μαρούλι και το τζατζίκι. Σε μπεργκεραδικα, θα φαω μονο το μπιφτεκι με τα απο πανω, και αντι για πατατες, θα παρω ατομική σαλατα για να μη φαω το bun.

    Για προσωπικό αρχείο δυστυχως δεν εχω ολοσωμο καθρεφτη σπίτι οπότε το μονο που ισως μπορω να κανω είναι με τα ιδια ρούχα να βγαζω στο γυμναστηριο. Ο καθρεφτης του μπανιου δεν με χωραει ολοκληρη αχαχχαχαχα!

    Ειρηνη ελεγα σημερα το βραδυ να παραγγειλω πρωτη φορα πρωτεινη. Δεν εχω καταλαβει ομως ακριβως τις διαφορες μεταξυ isolate, υδρολυμενης κλπ. Η απλή impact whey είναι οκ για τον στόχο μου, ή να παρω καποια πιο καθαρη? Επισης επειδη τα στοιχεια αναλογα τη γευση ειδα οτι μπορει να διαφερουν εως και 15%, εψαξα στο my fitness pal να βρω τα στοιχεια του σκουπ της καθε γευσης (ελπιζω να είναι σωστα περασμενα). Στη γευση κρεμα μπισκοτα ειδα οτι εχει απωλεια 1 γραμμαριο πρωτεινης πχ ενω στη σοκολατα εχει 2- φυσικα θα επιλεξω τη κρεμα μπισκοτα αναμεσα απο αυτες τις δυο. Εκτος αν η χωρις γευση πινεται ευχαριστα.

  5. #35
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Βασιλική, για το δικό μου γούστο έχεις σωματάρα.
    Και πολύ ωραια σχήματα!
    Σε ευχαριστω πολύ Κωνσταντινα μου για την ενθάρρυνση και τα καλά σου λόγια <3 ! Εχω σχετικά καλό σωματότυπο νομιζω και είναι κρίμα να μην το εκμεταλλευτω. Βουρ στον αγώνα να χάσω το λίπος!!!!

  6. #36
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μετρήσεις προόδου με ρούχα δεν γίνεται Βασιλική. Ειναι σαν να κατεβω εγω στον αγωνα μου στη σκηνη φορωντας ρομπα
    Θα βάλεις το κινητό σου σε αντίστροφη μέτρηση και θα βγάλεις φωτό έχοντας το απεναντι σου.
    Πρωτεινη παρε την απλη impact σε οποια γευση σου αρεσει, μη τρελαθουμε τωρα το 1γρ πρωτεινης + ή - δεν θα κανει τη διαφορα.
    Εχει και αλλα καλουδια παρε κανα γλυκαντικο φλαβ ντροπ να βαζεις στο γιαουρτι ή στη βρωμη.
    Θα φυγει και το ξυγκι, τα λαθη και τις αδυναμιες σου τις εχεις εντοπισει, αρα απο δω και περα ξεκινας την προσπαθεια σου σωστα.

  7. #37
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μετρήσεις προόδου με ρούχα δεν γίνεται Βασιλική. Ειναι σαν να κατεβω εγω στον αγωνα μου στη σκηνη φορωντας ρομπα
    Θα βάλεις το κινητό σου σε αντίστροφη μέτρηση και θα βγάλεις φωτό έχοντας το απεναντι σου.
    Πρωτεινη παρε την απλη impact σε οποια γευση σου αρεσει, μη τρελαθουμε τωρα το 1γρ πρωτεινης + ή - δεν θα κανει τη διαφορα.
    Εχει και αλλα καλουδια παρε κανα γλυκαντικο φλαβ ντροπ να βαζεις στο γιαουρτι ή στη βρωμη.
    Θα φυγει και το ξυγκι, τα λαθη και τις αδυναμιες σου τις εχεις εντοπισει, αρα απο δω και περα ξεκινας την προσπαθεια σου σωστα.
    Εχεις δικιο. Ok θα ξεκινήσω αυριο να τραβάω φωτογραφιες, πρωι με εσωρουχα χωρις να εχω φαει.
    Για πρωτεινη ελεγα να παρω κατι σε γλυκια γευση για να το δω και σαν γλυκο μετα το γυμναστηριο/επιβραβευση απλα αγχωθηκα μηπως δε λαβω αρκετη πρωτεινη ή πάρω παραπάνω λιπαρα/υδατανθρακες.

    Μολις εβαλα στο φουρνο ομελεταρα τουμπανο με 2 αυγα, ενα μπουκαλι ασπραδι, μια κοκκινη και μια πορτοκαλί πιπερια και δυο τονους. Ελπίζω να βγει καλή. Με λίγη σαλάτα και λιγο κοτατζ θα είναι σουπερ γευμα και θα μου βγει στανταρ για 3 γευματα! Μετα θα δοκιμάσω να φτιάξω και λίγο πλιγούρι για να το βαλω στο μεσημεριανό.

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην απογοητευτώ στα πλατό. Μπαινω δυναμικά όσο μπορώ.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τη καθοδηγηση και τις συμβουλές όπως και τα αλλα κορίτσια!!!! Ειστε καταπληκτικές!!!!!!!! <3 <3

  8. #38
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Εχεις όλες τις προδιαγραφές να κάνεις φοβερά πράγματα.

    Βάλε την υγεία σου προτεραιότητα, σωματική και ψυχική κυρίως και τράβα μπροστά!

    Είσαι σε καλό δρόμο :)

  9. #39
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Εχεις όλες τις προδιαγραφές να κάνεις φοβερά πράγματα.

    Βάλε την υγεία σου προτεραιότητα, σωματική και ψυχική κυρίως και τράβα μπροστά!

    Είσαι σε καλό δρόμο :)
    Δεν ξερω ειλικρινά πως να σας ευχαριστησω για τη καθοδηγηση και την εμψυχωση κοριτσια!!!! Σας χιλιοευχαριστω και εσένα Κωνσταντίνα και την Καρδούλα και την ψωνάρα (ακομα κλαίω με το nick)!!!!

  10. #40
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Kαλησπέρα! Τσικνοπέμπτη σήμερα, αλλά το πρόγραμμα σταθερό και μάλιστα 2 φορές γυμναστήριο! Πρωι αερόβιο (ζούμπα μια ώρα), βράδυ πόδια και λίγο γλουτό.

    Ασκήσεις βράδυ
    Εκτάσεις τετρακεφάλων
    Κάμψεις μηριαίων-δικεφάλων
    Προσαγωγοί
    Απαγωγοί
    Πρέσα ποδιών
    Σκουωτ στο σμιθ
    Γλουτοί στο μηχάνημα

    Διατροφή

    Πρωινό
    20 γρ βρώμη (ανέβηκα απο τα 15)
    5 λιναρόσπορο
    100 γάλα αμυγδάλου
    3 ασπράδια

    Μετά το αερόβιο
    250 ml ρόφημα αυγού με 28γρ πρωτεινη
    Μιση ρυζογκοφρέτα

    Μεσημέρι
    Ομελέτα με τόνο
    100 γρ σαλάτα με μαρούλι και λίγο τριμμένο καρότο
    40 γρ τυρι 5%

    Απογευματινό- 1,5 ωρα πριν τα βαρη
    150 γρ γιαούρτι 2%
    40γρ φραουλες
    15 γρ μύρτιλα
    την υπόλοιπη μισή ρυζογκοφρέτα

    Μετά τα βάρη
    Ρόφημα με αυγό

    Τωρα θα φαω 4 ασπράδια
    και 2 φέτες τυρί 5%

    Πριν ξαπλώσω
    150 γρ κοτατζ

    Μέχρι τώρα (δηλ χωρις το κότατζ, τα αυγά και το τυρί) είμαι 1100 θερμίδες, 50γρ υδ (18%), 24 γρ λίπος (20%), 168 πρωτεινη (62%). Νομίζω το γιαουρτάκι με τα φρούτα που εκοψε και τη λιγούρα για γλυκο.

    Σήμερα παρήγγειλα και πρωτεινη, σεικερ, σκουπ, φλαβντροπς και ενα σιρόπι για να ρυθμιζω τις λιγούρες. Σκοπός απλά να αντικαταστήσω το ρόφημα αυγού που πίνω μετα τη προπόνηση ή το πρωτεινουχο σοκολατουχο απαχο γαλα (δε λέω μάρκες μήπως θεωρηθεί διαφήμιση και δεν επιτρέπεται). Εννοώ ότι το βλέπω ως συμπλήρωμα και όχι ως αντικατάσταση γεύματος.

  11. #41
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Το γιαουρτάκι με τις φραουλες και τα blueberry το ζήλεψα !

    Καλοφάγωτη και η πρωτεινη !

  12. #42
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Χαχα όντως ήταν πολύ νόστιμο! Ελιωσα με το κουτάλι και τις φραουλες να παει η γλυκα τους σε όλο το γιαούρτι, πρόσθεσα και μισό κουταλάκι γλυκαντικο...
    Βασικά δεν είναι blyeberries, η συσκευασία λεει μυρτιλλα και στα αγγλικά black currant. Εχω και κόκκινα, αλλά τα μαυρα είναι λίγο πιο νόστιμα.
    Εψαχνα και βατόμουρα, blueberries κλπ αλλά βρήκα σε κάποια στιγμή μόνο αποξηραμένα με προσθήκη ζάχαρης και δεν τα πήρα.Κανω αμαν μηπως βρω κατεψυγμενα, αλλά στη περιοχη μου δεν εχω ΜΕΓΑΛΟΟ σουπερμαρκετ και δεν εχω βρει πουθενα :(

    Η πρωτεινη αναμενεται απο 11 μεχρι 13 του μηνα. Πηρα τη σοκολατα ομαλή (φανταζομαι είναι η μετάφραση για το smooth), ελπίζω να είναι οκ σε γευση και να μη χάνει πολύ πρωτεινη! Την εχεις δοκιμάσει Κωνσταντίνα τη συγκεκριμένη;

  13. #43
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Βρε συ Βασιλική γιατι τετοια ψυχωση αν "χανει" η πρωτεινη επειδη ειναι με γευση σοκολατα; Μην τρελαινεσαι, αντε σου λεω εγω εχει 1 γραμμαριο λιγοτερο απο την αγευστη.. ε και; Αν αισθανεσαι πως δεν θες, παρε την άγευστη την επομενη φορα.

    Μεταπροπονητικά μισή ρυζογκοφρετα τι ψυχη έχει.. φάτην ολόκληρη να παει στα κομματια..

  14. #44
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by vikoni View Post
    Χαχα όντως ήταν πολύ νόστιμο! Ελιωσα με το κουτάλι και τις φραουλες να παει η γλυκα τους σε όλο το γιαούρτι, πρόσθεσα και μισό κουταλάκι γλυκαντικο...
    Βασικά δεν είναι blyeberries, η συσκευασία λεει μυρτιλλα και στα αγγλικά black currant. Εχω και κόκκινα, αλλά τα μαυρα είναι λίγο πιο νόστιμα.
    Εψαχνα και βατόμουρα, blueberries κλπ αλλά βρήκα σε κάποια στιγμή μόνο αποξηραμένα με προσθήκη ζάχαρης και δεν τα πήρα.Κανω αμαν μηπως βρω κατεψυγμενα, αλλά στη περιοχη μου δεν εχω ΜΕΓΑΛΟΟ σουπερμαρκετ και δεν εχω βρει πουθενα :(

    Η πρωτεινη αναμενεται απο 11 μεχρι 13 του μηνα. Πηρα τη σοκολατα ομαλή (φανταζομαι είναι η μετάφραση για το smooth), ελπίζω να είναι οκ σε γευση και να μη χάνει πολύ πρωτεινη! Την εχεις δοκιμάσει Κωνσταντίνα τη συγκεκριμένη;
    Και εγω δεν βρίσκω μούρα χωρις ζάχαρη, πουθενά ... γι αυτό και ο ενθουσιασμός μου όταν τα ειδα στο γευμα σου !

    Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί γενικά δεν παίρνω από MyProtein. Αλλά γενικά οι γεύσεις σοκολάτα ή σοκολάτα-μπανανα,cookies, brownies δεν απογοητεύουν.
    Αντιθέτως η Βανίλια είναι λίγο πιο ριψοκίνδυνη επιλογή γιατι δεν αρέσει σε όλους.

    Και η άγευστη δεν αρέσει σε κανέναν σχεδον

    Αν σε αγχώνει ότι χάνεις από το σκουπ 1 γραμμαριο πρωτεινης, βάλε 1.5 σκουπ και θα έχεις κερδίσει 12γραμμάρια :p
    Last edited by Konstantina91; 01-03-19 at 12:52.

  15. #45
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Δεν έχω ψύχωση για το γραμμάριο της πρωτεινης, απλά θα ήθελα ιδανικά το καλύτερο deal σε ποσότητα- ποιότητα- γεύση. Το ένα γραμμάριο δεν έχει διαφορά, αλλά άλλες γεύσεις δίνουν στο σκουπ 17 γραμμαρια πχ αντι τα 21 της αγευστης. Οχι τεραστια διαφορά αλλα νομίζω όσο πιο "περιεγη" η γευση, τόσο πιο πρόσθετα έχει και θέλω να τα αποφύγω.

    Τη ρυζογκοφρέτα την έσπασα στα 2 γιατί έκανα και αερόβιο το πρωι και βαρη το βράδυ. Βεβαια δεν ξερω αν μετα την σκετη αερόβια "επιβάλλεται" η λήψη πρωτεινης ή είναι καλύτερα να φάω μετά από λίγη ώρα.

    Να κάνω και μια ερώτηση: Σήμερα πχ θα πάω απόγευμα στο γυμναστήριο για ενα αερόβιο στις 18.00, αλλά θα πάω πε΄ριπου 1 ωρα και κάτι νωρίτερα να κάνω βάρη total body, 2 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα πάνω κάτω. Να πιω ρόφημα με πρωτεινη ενδιάμεσα; δηλαδη μετά τα βάρη και ακριβώς πριν την αερόβια; Να το πιω μετά από όλο το πρόγραμμα;

  16. #46
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Τα μούρα γενικά είναι δυσεύρετα δυστυχώς... Στην επαρχία που φυτρώνουν σε θάμνους, τα βατόμουρα δλδ είναι τόσο νόστιμα που αν πετύχαινα παλιά, μάζευα σαν τη τρελή από το δρόμο και τα έβραζα με σουκραλόζη και έκανα μαρμελάδα!!! Αχχχχ <3

    Ειχα σκεφτεί να έπαιρνα άγευστη και να πρόσθετα μέσα εγώ λίγη κανέλα, λίγο κακαο κατι... Ετσι θα μπορούσα να τη χρησιμοποιησω (την αγευστη) και στον κιμά για μπιφτέκια για να δέσει ο κιμάς ή σε άλλες συνταγές.. Η κρέμα μπισκότα είδα ότι είναι η πιο διφορούμενη γεύση και δεν ηθελα να το διακινδυνεύσω... Τελικά με κέρδισε η σοκολατα- αιώνια λατρεία!!!!

  17. #47
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κράτα τα πράγματα απλά, κάνε την προπόνηση ολοκληρωμένη και τρως το γεύμα που ακολουθεί αμέσως μετά.
    (αν βάλεις κακάο σε άγευστη πρωτεινη, πάλι "μειώνεις" την περιεκτικότητα της. Αν κατσεις και το αναλύσεις, αυτό γίνεται σχεδόν με όλες τις τροφές, πάντα κάτι "χάνεται").
    Μπορείς να πάρεις άγευστη αν θες το 100%.

  18. #48
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by vikoni View Post

    Ειχα σκεφτεί να έπαιρνα άγευστη και να πρόσθετα μέσα εγώ λίγη κανέλα, λίγο κακαο κατι...
    ! αν εισαι τοσο θηριο που θα μπορεις να πίνεις άγευστη με κανέλα παω πάσο. :p
    Προσωπικα τις βρισκω απαίσιες τις άγευστες και μένω στην απλή whey-isolate σοκολάτα 3 χρονια τωρα.

  19. #49
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η άγευστη πρωτεινη ειναι σαν γάλα λάιτ αραιωμένο.

    Ανέβασα και συνταγή βίντεο μου με πρωτεινουχο πουρε, μια πολύ καλη εναλλακτικη για όποιον έχει πρωτεινη χωρίς γεύση.

    Πρωτεϊνούχος Πουρές Πατάτας - Βίντεο Συνταγή

  20. #50
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Ειλικρινά θέλω πολύ να τα κάνω όλα σωστά, γι αυτό σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου, συγγνώμη κιόλας... Καθομαι και διαβάζω τόσα αλλά πολλές φορές το ένα αναιρεί το άλλο και μερικές φορές χάνομαι! Πχ κι εσύ Ειρήνη και ο γυμναστής που μου έβγαλε το πρόγραμμα μου είπατε αερόβιο μετά τα βάρη, αλλά στο φορουμ διαβασα και την αποψη ότι οσοι εχουν πολύ λίπος πρέπει να κανουν πρωτα αερόβιο! (εγω θα ακολουθησω αυτό που είπες εσυ)

    Οπότε σήμερα, παω κανω βαρη, καπακι αερόβιο, και γυρναω σπίτι να φαω το γευμα μου (χωρις το ροφημα απο οτι καταλαβα).

    Δεν ηξερα οτι προσθετοντας πχ κακαο ή κανελα μειωνεται η ποσοτητα πρωτεινης. Φανταζομαι αυτο συμβαινει στη συσκευασια λογω του βαρους, πχ για να βγει η σσυκευασια 1 κιλό θα πρεπει να αφαιρεθει ποσοτητα whey και να αντικατασταθει με γευστικά στοιχεια. Θα το εχω υποψην μου και αυτό, σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

  21. #51
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Την είδα το πρωι!!!! Πρεπει να βγαίνει τουμπανο!

  22. #52
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Μπήκα στο πειρασμό να παρω αγευστη αλλα είπα να πάω σε πιο κλασικες αξιες, ΣΟΚΟΛΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ χαχαχαχχαχαχ
    Είναι και η πρωτη φορα που παιρνω γενικα, οχι μονο της συγκεκριμενης εταιριας δηλαδη, και είπα να μη παιξω λοτο!

  23. #53
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Μολις εβαλα να φαω μεσημεριανό, μιας και ειναι 2 και τεταρτο και θα παω στο γυμναστηριο κατα τις 16.30 με 5 παρα.

    12Ο γρ τονο σε νερο
    50 γρ μπροκολο στον ατμό
    30 γρ βρασμενο πλιγουρι χωρις λαδι

  24. #54
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα βασιλικη και καλο μηνα.ειδα τις φωτογραφιες σου και οντως εισαι κοπελαρα.εμενα μ'αρεσει πολυ ο σωματτυπος σου.απορω γιατι λες οτι εισαι παχυσαρκη.
    επισης καθως σε διαβαζω εισπραττω πολυ αγχος για το τιποτα.διαβαζεις δαιφορα,ακους πολλα και γενικα θεωρω οτι οδευεις διατροφικα σε ακροτητες.εφαγες χθες 1100 θερμιδες...το θεωρω υπερβολικο για κοπελα 1,73 υψος.ειναι υπερβολη και δεν θα σε οδηγησει σε σωστο δρομο.θα μπλοκαρεις το μεταβολισμο σου και δεν θα τρως και δεν θα χανεις.ασε που καποια στιγμη ο οργανισμος θα ξεσπασει και θα φας τα παντα.τεσπα εγω για καλο στα γραφω ολα αυτα και γενικα εγω μεγαλη εμπειρια απο διατροφικες διαταραχες.
    το πιο δοκιμο ειναι να τρεφεται ο καθεις με υγιεινες τροφες,οχι φαστ φουντ αλλα να μην αποκλειει ομαδες τροφιμων.τρωγε απ'ολα ελεγχομενα...μονο ετσι θα εχει διαχρονικοτητα ο στοχος σου αλλιως αργα η γρηγορα θα τα παρατησεις .εγω ακολουθω διατροφη και προπονση εδω και 10 χρονια και δεν εχω σταματησει καθολου και μαλιστα δεν μου κανει και αισθηση η διατροφικες συνηθειες των αλλων γυρω μου.εχω ομως ενταξει στη διατροφη μου εκτος απο κοτοπουλο αυγα ρυζι πατατα σαλατες και μελι και ταχινι και τοστ με ψωμι μαυρο και προβειο γιαουρτι και πολλα φρουτα και πιστεψε με το σωμα μου ειναι αναλλοιωτο.
    λοιπον μην σε κουραζω αλλο εγω απλα φιλικα στα εγραψα και για να σε βοηθησωνα εχεις αποτελεσμα.ειχα φθασει 29 κιλα και ξερω πως ειναι να φοβαται κανεις το φαγητο λες και ειναι δρακος.πλεον εχω παρει 15 κιλα και λαμαβανω 2200 θερμιδες ημερησιως και μαλιστα το σωμα μου δεν αλλαζει και το εχω μαθει ετσι ωστε να κανει συνεχεια καυσεις και να μην παχαινω.
    προσπαθησε ν'αναθεωρησεις και θα με θυμηθεις.
    ευχομαι καλη συνεχεια και καλη επιτυχια και παλι.και οπως σου ειπα που ειδα στις φωτο εισαι πολυ ωραια!

  25. #55
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    καλησπερα βασιλικη και καλο μηνα.ειδα τις φωτογραφιες σου και οντως εισαι κοπελαρα.εμενα μ'αρεσει πολυ ο σωματτυπος σου.απορω γιατι λες οτι εισαι παχυσαρκη.
    επισης καθως σε διαβαζω εισπραττω πολυ αγχος για το τιποτα.διαβαζεις δαιφορα,ακους πολλα και γενικα θεωρω οτι οδευεις διατροφικα σε ακροτητες.εφαγες χθες 1100 θερμιδες...το θεωρω υπερβολικο για κοπελα 1,73 υψος.ειναι υπερβολη και δεν θα σε οδηγησει σε σωστο δρομο.θα μπλοκαρεις το μεταβολισμο σου και δεν θα τρως και δεν θα χανεις.ασε που καποια στιγμη ο οργανισμος θα ξεσπασει και θα φας τα παντα.τεσπα εγω για καλο στα γραφω ολα αυτα και γενικα εγω μεγαλη εμπειρια απο διατροφικες διαταραχες.
    το πιο δοκιμο ειναι να τρεφεται ο καθεις με υγιεινες τροφες,οχι φαστ φουντ αλλα να μην αποκλειει ομαδες τροφιμων.τρωγε απ'ολα ελεγχομενα...μονο ετσι θα εχει διαχρονικοτητα ο στοχος σου αλλιως αργα η γρηγορα θα τα παρατησεις .εγω ακολουθω διατροφη και προπονση εδω και 10 χρονια και δεν εχω σταματησει καθολου και μαλιστα δεν μου κανει και αισθηση η διατροφικες συνηθειες των αλλων γυρω μου.εχω ομως ενταξει στη διατροφη μου εκτος απο κοτοπουλο αυγα ρυζι πατατα σαλατες και μελι και ταχινι και τοστ με ψωμι μαυρο και προβειο γιαουρτι και πολλα φρουτα και πιστεψε με το σωμα μου ειναι αναλλοιωτο.
    λοιπον μην σε κουραζω αλλο εγω απλα φιλικα στα εγραψα και για να σε βοηθησωνα εχεις αποτελεσμα.ειχα φθασει 29 κιλα και ξερω πως ειναι να φοβαται κανεις το φαγητο λες και ειναι δρακος.πλεον εχω παρει 15 κιλα και λαμαβανω 2200 θερμιδες ημερησιως και μαλιστα το σωμα μου δεν αλλαζει και το εχω μαθει ετσι ωστε να κανει συνεχεια καυσεις και να μην παχαινω.
    προσπαθησε ν'αναθεωρησεις και θα με θυμηθεις.
    ευχομαι καλη συνεχεια και καλη επιτυχια και παλι.και οπως σου ειπα που ειδα στις φωτο εισαι πολυ ωραια!
    Kαλημέρα κοπελάρα μου!
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολυ που διαθέτεις χρόνο και με διαβάζεις και ακόμα περίσσοτερο που μου δίνεις τις συμβουλές σουθ όπως και η Ειρήνη και η Κωνσταντίνα. Τα καλά σου λόγια για το σωματότυπό μου με κολακεύουν και μου δίνουν δύναμη.

    Δεν με θεωρώ παχύσαρκη, αλλά υπέρβαρη. ΔΜΣ εχω 25.1, δηλαδη 0.1 πάνω από το ανώτατο φυσιολογικό. Θέλω να χάσω κάποια κιλά, γύρω στα 12 (αναλόγως και πως θα βλέπω τον εαυτό μου) αλλά κυρίως θέλω και επιβάλλεται να αλλάξω τη σύσταση του σώματός μου, καθώς το 38.8 % λίπος που έχω είναι πάρα πολύ για θέμα υγείας. Και ειδικά σε συνδιασμό με τη πολύ χαμηλή μυική μάζα.

    Καταλαβαίνω όσα μου λες για αύξηση τροφής κλπ, αλλα αυτό πρέπει να γίνει σταδιακά για να μη πάθει σοκ ο οργανισμός μου. Σκέψου πως για καιρό και μέχρι πριν 1-1.5 μήνα έτρωγα μόνο 15 γραμ υδατανθρακα την ημερα! Τον αυξάνω σιγά σιγά, σκέψου πως χτες κατανάλωσα 54 γραμμαρια! Από τα 15 είναι μεγάλη αλλαγή και σχετικά γρήγορα.

    Προσπαθώ να μη τρωω επεξεργασμένα. Η διατροφή μου περιλαμβάνει προς τρο παρόν βρωμη, γιαουρτι χαμηλων λιπαρών, πολύ λίγα φρούτα, τόνο, μοσχάρι απαχο σε κιμά, στηθος κοτοπουλο (πήρα 3 κιλα προχτές σε προσφορα), λίγα λαχανικά, ρυζογκοφρέτες, ομελέτες με μεγάλο ποσοστό από ασπράδι, κότατζ με λίγα λιπαρά. Χτες εβαλα και λίγο πλιγουρι στο μεσημεριανό, και εχω αγοράσει και κινοα κοκκινη, κεχρί, καστανό ρύζι και φαγόπυρο. Επισης χτες πηρα και δαμασκηνα αποξηραμένα χωρις ζαχαρη, και λίγες μπανανες για να τρωω μιση μετα το γυμναστηριο.

    Ηδη εχω σταματησει να χανω οπως εχανα με την κετο. Οι ρυθμοι απωλειας κιλων εχουν επιβραδυνθει αλλά εχω την εντυπωση πως εχω πεσει ελαφρως σε ποντους (τουλάχιστον στη μεση και στη περιφέρεια νομιζω στο περιπου απο 2 ποντους). Θα μετρηθώ την αλλη εβδομαδα για να δω γιατι εμενα με πιανουν τα συμπτωματα της εμμηνου ρυσεως καμια βδομαδα πριν, και περιμενω αυριο.

    Παλιά όντως είχα θέμα με διατροφικές διαταραχές, αναγκαζα τον εαυτό μου να κανει εμετο ότι είχε φαει κλπ. Αυτό βεβαια καποια χρόνια πριν. Δε φοβαμαι το φαγητο τόσο πολυ αλλα εχω δαιμονοποιησει τους υδατναθρακες είναι η αληθεια και προσπαθω να τους δω με αλλο ματι. Φρούτα δεν ξερω απο ποτε ειχα να φαω, ισως και 3 χρόνια. Ξεκινησα λιγο λιγο. Εβαλα σημερα στο γιαουρτι μου 3 φραουλες και ενα δαμασκηνο μαζι με βρωμη και μια κουταλια πλιγουρι. Θα βαλω μπανανες που αγορασα ηδη. Απλα δεν θελω να ανεβω αποτομα.

    Σκοπός μου είναι να χασω το λίπος που εχω αλλα να διατηρησω όσο γίνεται την -μηδαμινη ειναι η αληθεια- μυικη μου μαζα και μετα να ανεβαινω σε θερμιδες για να την αυξησω. Βασικο μεταβολικο ρυθμο εχω 1500 αφου πολλα κιλα μου είναι λιπος και δεν καινε θερμιδες. Σε συνδυασμό με τη καθιστικη ζωη που κανω, οι θερμιδες συντηρησης υπολογιζω να είναι στις 1800. Όντας και αρχαρια στη γυμναστική δνε μπορώ να σηκώνω πολλά κιλά οπότε και στο γυμναστήριο δεν είναι ότι "χτυπιεμαι". Προσπαθώ όμως, καταληγοντας στις τελευταιες επαναλήψεις να κάνω πχ 5-6 δευτερόλεπτα να σηκωσω το βαρος είτε του αλτηρα είτε του οργανου.

    Δεν με κουράζεις καθόλου, μην το ξαναπεις! Γραφτηκα σε αυτό το φόρουμ για να μαθω και να ακουσω τις συμβουλες των πιο εμπειρων, αλλιως θα συνεχιζα με κετο και θα εκανα του κεφαλιου μου.

    Επισυναπτω φωτό λίγους μηνες πριν μπω στο ρημαδομεταπτυχιακο να δείτε πως ναι μεν είχα αδυνατίσει, αλλά δεν είχα τίποτα σε μυς. Το λεγόμενο σκινυ φατ. Πλέον δεν με θελω να γινω ετσι, θελω να φτασω ξανα σε εκεινα τα κιλα (εκει πρεπει να είμαι γυρω στα 62) αλλα με χαμηλό λίπος και ανεβασμενο μυικο ιστό.
    Attached Images Attached Images

  26. #56
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλυτερα που σταματησες με την κετο.εγω ολες αυτες τις διαφημισμενες διαιτες τις θεωρες επικινδυνες,εχω δει πολλους ανθρωπους να εχουν μετα προβληματα υγειας.οπως εγραψα και πιο πανω ολα χρειαζονται σε μια υγιεινη,σωστα δομημενη διατροφη χωρις υπερβολες ετσι ωστε να υπαρχει αποτελεσμα με διαρκεια και φυσικα με υγεια.η ζωη δεν ειναι μονο σωμα αλλα υγιες ομορφο σωμα.να μην σε αναλωνω αλλο πιστευω εισαι εξυπνη και θα κινηθεις σωστα.οποια βοηθεια χρειαστεις ειτε προπονητικα ειτε διατροφικα να τη ζητησεις.το φορουμ εχει εμπειρα μελη και θα σε καθοδηγησουν σωστα.
    οσο για τη φωτο ενα εχω να πω...εισαι το ιδανικο πλεον σωμα αυτην την εποχη που αρεσκονται οι ανδρες και οχι μονο χαχαχα.αλλωστε το καχεκτικο σωμα πλεον δεν αρεσει και παραπεμπει σε αρρωστημενες καταστασεις.
    καλη συνεχεια!

  27. #57
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Kαλησπέρα!
    Εχω μέρες να γράψω λόγω χρόνου αλλά δεν σταματά η προσπάθεια.
    Σήμερα κλειστό το γυμναστήριο και ξεκούραση. Ηταν και μέρα ζυγίσματος. Το πρωί, μετά τη τουαλέτα από τα υγρά του ύπνου, η ζυγαριά έδειξε 72.1. Χάνω νομίζω λίγο αργά, αλλά ελπίζω να είναι καθαρό λίπος και να έχει αυξηθεί η μυική μου μάζα. Τελος του μήνα με αρχές του επόμενου σκέφτομαι να κάνω αλλη μια λιπομέτρηση. Η διαφορά θα είναι πολύ μικρή εννοείται αλλά ελπίζω να δείξει και να καταλάβω αν είμαι στον σωστό δρόμο ή αν πρέπει να κάνω αλλαγές.

  28. #58

    Default

    Παρα πολυ καλη ιδεα η λιπομετρηση, θα ξερεις ακριβως που βαδιζεις!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  29. #59
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Παρα πολυ καλη ιδεα η λιπομετρηση, θα ξερεις ακριβως που βαδιζεις!
    Aκριβώς αυτό. Δεν ξέρω αν έχετε δει και τα υπόλοιπα ποστ μου, το θέμα μου είναι ότι έχω πολύ υψηλό λίπος σε συνδυασμό με πολυ χαμηλή μυική μάζα.
    Υπολογίζω μέχρι να πάω για λιπομέτρηση θα έχω χάσει κανα κιλό ακόμη. Θα φανεί μια κάποια διαφορά σε σχέση με τη προηγούμενη, δεδομένου ότι μιλάμε για διαφορά 4 κιλών πάνω κάτω; Πόσο τοις εκατό λίπους θα ήταν το ιδανικό να έχω πέσει;

  30. #60

    Default

    Εαν εχεις χασει 4 κιλα, μια καλη αλλαγη σε ποσοστο λιπους θα ηταν καπου στο 3 με 4%.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kαλώς σας Βρήκα!!!
    By viktoriak in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 22-09-15, 11:01
  2. Kαλώς σας βρήκα!!
    By Kardoula in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 01-11-13, 13:24
  3. Kαλώς Σας Βρήκα!
    By skinny in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 30-05-11, 13:38
  4. kαλώς σας βρήκα ! ! !
    By chris13 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 04-10-08, 06:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •