Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 77
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default Kαλώς σας βρήκα!

    Καλησπέρα σε όλους! Όντας νέο μέλος (σε όλα, και στη γυμναστική, όχι μόνο στο φόρουμ), είπα να σας συστηθώ. Ονομάζομαι Βασιλική, είμαι 33 χρονών, 1.73, 75 κιλά (πολλά, αλλά θα φύγουν). Στόχος είναι ασφαλώς το κάψιμο λίπους και φυσικά η ενδυνάμωση ταυτόχρονα. Ποσοστό λίπους δεν ξέρω, θα κλείσω για dexa συντομα μάλλον. Αρχάρια σε γυμναστική, σε όλα τα είδη, έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό γυμναστήριο. Κάνω και κάποια ομαδικά ενδυνάμωσης με μπάρες και κάποια αερόβια, και 3-4 φορές όργανα. Στα όργανα κάνω 2 σετ με πιο πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις 6-8, και άλλα δυο με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις. Έχω συζητήσει με τον γυμναστή να μπω και σε ελεύθερα βάρη, να μη κάνω μόνο όργανα, αλλά είπε να αφήσω λίγο το σώμα να συνηθίσει.
    Παράλληλα κάνω κέτο, προσπαθώ να μη ξεπερνάω τα 20 γραμμ υδατάνθρακα (πριν λίγο καιρό το είχα πιο χαμηλά), 105 πρωτεινη, 80 λίπος, συνολικά 1200 θερμίδες (ποσοστά 5, 35 και 60%). Για παράδειγμα σήμερα ξύπνησα 7, 7.30 έφαγα ένα finn crisp με 30 γραμμαρια cottage και ένα βραστό αυγό. 8.30 ήμουν γυμναστήριο έκανα μια ώρα αερόβια και μετά πλάτη τρικέφαλα (εμπροσθολαίμιες, καθιστη κωπηλατική, τροχαλία με λοξή λαβή, βυθίσεις). Γυρνώντας από τη προπόνηση έφαγα για σνακ ένα κομμάτι ομελέτα φούρνου (την έφτιαξα χτες με 3 αυγά, 320 γραμμαρια ασπράδι, πιπεριές χρωματιστές, μανιτάρια και τυρί, την έψησα σε φόρμα για κεικ και την εκοψα σε 5 κομμάτια, για κάθε μερα της εβδομάδας που πάω γυμναστήριο). Το μεσημερι, στήθος κοτόπουλο στον ατμό, με ελάχιστο μαρούλι, και για να συμπληρώσω το λίπος που θέλει η κέτο, είχα φτιάξει "πουτίγκα chia", δηλαδή σπόρους chia σε γάλα αμυγδάλου με λίγη κανέλα. Αυτά μέχρι αυτή την ώρα, κατά τις 19.00 μάλλον θα φάω λίγο σνίτσελ στον ατμό με λίγο μπρόκολο, πάλι στο ατμό. Μόλις μπήκα στο 4ο λίτρο νερό.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το όλο πρόγραμμα (είπαμε, είμαι αρχάρια ) και τι θα πρέπει να διορθώσω. Πρέπει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα, λιποδιαλύτες ή/και whey ή να το αφήσω για πιο μετά;
    Σας ευχαριστώ όλους που βρήκατε το χρόνο να διαβάσετε το σεντόνι και είμαι ευγνώμων προκαταβολικά για τις συμβουλές σας.
    Καλώς σας βρήκα!
    Last edited by vikoni; 04-02-19 at 17:10.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!

    Στο θέμα της διατροφής, μπορεις άνετα να χάσεις λίπος με μια ισορροπημένη διατροφή. Είναι θέμα θερμιδικού ελλείμματος. Η κέτο δεν είναι κάτι μαγικό.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Καλώς σας βρήκα Ειρήνη!
    Φυσικά καταλαβαίνω πως η κέτο δεν είναι μαγική συνταγή, απλά την είχα δοκιμάσει παλιότερα (χωρίς γυμναστική) και είχε δουλέψει αρκετά καλά.
    Και πάλι να σου πως πως είσαι θεά και πρότυπο! Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eυχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! <3
    Όλα δουλεύουν Βασιλική. Προσωπικά δεν το προτείνω, ιδιαίτερα όταν κάποιος γυμνάζεται. Το να εξορίζουμε μια ομάδα τροφών δεν μου πάει ως ιδέα..
    Δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές πάνω στο διαιτολόγιό σου, τώρα από κει και πέρα αν κάποιο άλλο παιδί μπορεί ας το κάνει.
    Εγώ πάντως προτείνω να ακολουθείς κάτι που θα μπορείς να το έχεις ως τρόπο ζωής, εξάλλου αυτό είναι και το νόημα του φίτνες.

    Το ότι μπορεί κάποιος να δει αποτέλεσμα με κετο, είναι σαν να μου λέει πως μπορεί να οδηγήσει με τα πόδια.. Ναι μπορεί, αλλά αυτό δεν λέει κάτι

    Το ιδανικό είναι γυμναστική με αντιστάσεις, αερόβια δραστηριότητα (ότι και να είναι αυτό πχ ομαδικά κλπ), ισορροπημένη διατροφή κομμένη και ραμμένη ανάλογα το στόχο.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Από γυμναστική, πάω γυμναστήριο 5 μέρες την εβδομάδα, δευτέρα κάνω ομαδικό αερόβιο και μετά όργανα έξω πλάτη και κάποιος κοιλιακούς, Τρίτη ένα ομαδικό "ενδυνάμωσης" με λάστιχα και μπάρες, καθώς και πιλάτες (έχω αρκετό στήθος και καμπουριάζω, πιλάτες κάνω για στάση σώματος), Τετάρτη ένα ομαδικό αερόβιο και έξω όργανα στήθος, δικέφαλους και κοιλιακούς, Πέμπτη πιλάτες και μια ώρα αερόβιο κυκλικό με μικρά βαράκια και λάστιχα, Παρασκευή ένα ομαδικό μιξ θα το έλεγα, fat burning το λεει η γυμνάστρια, είναι κυκλική προπόνηση, με εναλλαγές αερόβιας και αντιστάσεων, και στα όργανα ώμους, πόδια και κοιλιακούς. Σκέφτομαι να βάλω και μια κυκλική το Σάββατο στα όργανα, όλες τις ομάδες από λίγες ασκήσεις τη καθεμια.
    Τώρα για διατροφή όπως λες κομμένη και ραμμένη για το στόχο είναι λίγο δύσκολο, καθώς θέλω και να χάσω λίπος και να αποκτήσω μύες. Φαντάζομαι πρώτα θα πρέπει να χάσω τα κιλά, και μετά να βάλω κάποια ποιοτικά μυικά. Οπότε σε πρώτη φάση έχω μειώσει τις θερμίδες σε 1200 όπως είπα, τωρα σε αναλαγίες μάκρο δεν ξέρω, γι αυτό άλλωστε άνοιξα το τόπικ όπως με συμβούλεψες. Έχω που έχω λίγους μύες, δεν θέλω να τους χάσω! Για υτό τον ελάχιστο υδατάνθρακα τον έχω βάλει στο πρωινο πριν το γυμναστήριο, το μεσημέρι υδατάνυρακα μόνο από σαλάτα και το βράδυ καθόλου. Να αυξήσω τον πρωινό υδτανθρακα με βρώμη ή/και μισή μπανάνα; Δε γυμνάζομαι και με μεγάλη ένταση, όντας αρχάρια, αλλά το προσπαθώ να βάζω τόσα κιλά 'ωστε ο ρυθμός που κάνω την άσκηση να μειώνεται στις τελευταίες επαναλήψεις, σε φάση να μη μπορώ να τη βγάλω καθόλου εύκολα (δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά).

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    To χεις όλο λάθος στο μυαλό σου Βασιλική και θα σου εξηγήσω το γιατί.
    Αν κάνεις οτι γράφεις, το αποτέλεσμα θα είναι στην αρχή να έχεις ένα αποτέλεσμα να χάνεις λίπος με τις 1200 θερμιδες αλλά σύντομα θα κολλήσεις και να αναγκαστείς να μειώσεις.. Μετά θα τρως 1000 θερμίδες. Πάλι θα κολλήσεις. Και στο τέλος θα τρως κάτω από 1000 μόνο και μόνο για να συντηρήσεις το βάρος σου.
    Σε όλο αυτό και με την έλλειψη προπόνησης με βάρη (και εννοώ ΒΑΡΗ όχι λίγες ασκησούλες μετά τα ομαδικά και με υπερβολικές αερόβιες ) το σώμα θα χάσει όχι μόνο οτι μυς έχει αλλά θα φαίνεται skinny fat.

    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκινήσεις με μια σωστή βάση στη διατροφή σου. Αφου το σώμα "μάθει" σε αυτές τις θερμίδες , όπου σε καμία περίπτωση δεν θα είναι τόσο χαμηλά, θα αρχίσεις να κόβεις λίγο.
    Παράλληλα προπόνηση με βάρη και σωστές αερόβιες θα σε βοηθήσουν να ανεβάσεις μυικότητα και παράλληλα να καις θερμίδες.
    Μην το παρακάνεις με τα ομαδικά, κάνε μεν αλλα όχι να παίρνουν από την ενέργεια που θες για τα βάρη που στην ουσία αυτά θα σε βοηθήσουν να χτίσεις το σώμα σου (εννοώ και να χάσεις λίπος).
    Θέλει υπομονή και επιμονή αλλά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Kατάρχας Ειρήνη, είμαι ευγνώμων που κάθεσαι και ασχολείσαι με τη περίπτωσή μου και μου δίνεις τις πολύτιμες σύμβουλές σου.
    Όσον αφορά σε αυτά που λες, καταλαβαίνω όλα λες για τα πλατώ και την ανάγκη σε αυτή τη περιπτωση να μειώσω περισσότερο τις θερμίδες μου. Το έχω σκεφτεί κι εγώ και είχα σκεφτεί οτι εκεί θα αυξήσω αερόβια και ένταση προπονήσεων. Δεν εργάζομαι και πέρα από το γυμναστήριο, δεν κάνω σχεδόν τίποτα όλη μέρα,. Με βάση το ύψος, τα κιλά μου και τη καθιστική ζω΄πη που κάνω, οι θερμίδες συντήρησης μου βγαίνουν γύρω στις 1650. Απο εκεί και πέρα, έχω διαβάσει πως ε΄να κιλό λίπους αντιστοιχεί σε 7000 θερμίδες πάνω κάτω. Οπότε σκέφτηκα, για να χάσω μισό κιλό την εβδομάδα, που νομίζω είναι αρκετά οκ και συντηρητικός και υγιής ως στ'οχος, πρέπει να έχω ένα έλλειμα θερμιδων την εβδομάδα 3500, που διαιρώντας το με τις 7 μέρες της εβδομάδας, βγαίνει 500 θερμίδες την ημέρα. Με αυτη τη λογική και μόνο κατέληξα στις 1200 την ημέρα. Τώρα παίζει να μην έχω κάνει σωστά τις πράξεις για να βρω τις θερμίδες συντήρησης, ή να έχω λάθος πληροφόρηση.
    Εσύ πόσες θερμίδες θα μου πρότεινες να καταναλώνω; Με τι μάκρος (στο περίπου)
    Αυτή τη βδομάδα ξεκίνησα να ακολουθω το πρόγραμμα που σου είπα και που μου εβγαλε ενας γυμναστης. Σημερα ελειπε και ζητησα απο μι αλλη γυμναστρια που ηταν στο χωρο να μου δειξει το σμιθ. Μολις ειδε το χαρτι με τη προπονηση οτι μου ειχε βαλει ο αλλος σμιθ, μονο που δεν εβρισε γενικα! Μου ειπε πως δεν κανει αρχαρια στη γυμναστικη να μπει κανει βαρη παρα μονο οργανα με λιγα κιλα. Ακουω τοσο διαφορετικες αποψεις απο επαγγελματιες και ατομα του χωρου που κοντευω να τρελαθω, ειλικρινα! Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του κυριολεκτικά! Φυσικά δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλα απόρησα πολύ που δυο γυμναστές που δουλευουν στο ιδιο γυμναστηριο κιολας, εχουν τοσο διαφορετικη αποψη!

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δυστυχώς το σώμα δεν λειτουργεί με μαθηματική ακρίβεια.. Οι υπολογισμοί και οι εξισώσεις υπάρχουν ως εργαλείο για σημείο έναρξης. Από κει και πέρα πειραματιζόμαστε να δουμε τι δουλευει πανω μας.
    Αυτό πρακτικά σημαινει πως μπορει στα χαρτιά να λειτουργει αυτο που λες, ομως το σώμα σου μην περιμενεις να το υποσιτίζεις και ταυτόχρονα να του ρίχνεις εξτρα αερόβιες και να έχεις την απαίτηση να χάνει λίπος..
    Γι αυτό ξεκίνα συντηρητικά, 1500-1600 θερμίδες με διαχωρισμο μακροθρεπτικών 40/40/20, άσε το σώμα να προσαρμοστεί και από εκεί και πέρα κανεις ελαφρές μειώσεις.
    Τώρα όσο για το τι θα ακούσεις από τον κάθε γυμναστή, να είσαι προετοιμασμένη..
    Συνδιασμός ελεύθερα βάρη και μηχανήματα είναι το ιδανικό για έναν αρχάριο εάν και εφόσον ο γυμναστής γνωρίζει και έχει την όρεξη να ασχοληθεί μαζί του. Αν δεν την έχει (την όρεξη ή τη γνώση) τότε προτείνει την ασφαλή λύση "κάνε μηχανήματα και ελαφριά βάρη¨" για να χει το κεφαλι του ήσυχο και να μη τον/την ζαλίζεις.
    Τα συμπεράσματα δικά σου.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη! Συγγνώμη για τη καθυστέρηση, οι τελευταίες μέρες είχαν διάφορα θέματα.
    Λοιπόν, ξεκίνησα να ανεβάζω λίγο τις θερμίδες, και έχω αυξήσει ελαφρώς τον υδατάνθρακα για να μη πάθει σοκ ο οργανισμός ξαφνικά, με στόχο να πάω 40/40/20 που μου πρότεινες.
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα αποτελέσματα του dexa. 38.8% συνολικό λίπος ΣΕ ΣΥΝΔΥΣΜΟ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΛΙΠΟ ΙΣΤΟ (59%). Απο τα 74.5 κιλά που με ζύγισε, η μυική μάζα είναι 43.968 (και σε αυτά είναι και τα όργανα και τα υγρα κλπ) και λίπος 28 σχεδον! Σοκ! Το μόνο καλό είναι ότι η πυκνομετρία οστών μου είπαν είναι πολύ καλή.
    To γυμναστήριο που πάω είναι δημοτικό και μάλλον δεν έχουν την όρεξη να ασχοληθούν. Μάλλον θα ξεκινήσω ένα πρόγραμμα πρόπόνησης από κάποιες ασκήσεις που είδα που πρότεινες σε αρχάριους σε ένα άλλο thread, με την ελπίδα τουλάχιστον να έχουν τη θέληση να μου δείξουν πως γίνεται σωστά η εκάστοτε άσκηση για να μη τραυματιστώ κιόλας. Πόσες φορές προτείνεις βάρη και πόσες αερόβια; Με τα ποσοστά λίπους και χαμηλής μάζας, καταλαβαίνεις πως είναι θέμα υγείας και όχι - τόσο - εμφάνισης.
    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άσε την εμφάνιση.. Ό,τι κάνουμε πρωτίστως το κάνουμε για την υγεία μας. Η εμφάνιση θα ακολουθήσει. Δεν έχω δει κανέναν να γυμνάζεται, να τρώει σωστά και να είναι παχύσαρκος.. κατάλαβες πως το λέω.
    Το σοκ αυτό παρ΄το ως έναυσμα να κάνεις μια σωστή αρχή. Είτε ασχοληθούν είτε όχι στο γυμναστήριο, εσύ μπορείς να μάθεις τεχνική, το youtube να ναι καλά και εμείς εδώ στο φόρουμ. Μη νομίζεις πως όλοι μας είχαμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας να μας τα δείχνει. Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δυστυχώς δεν είναι εφικτό.

    Ξεκινάς πολύ σταδιακά να ανεβάζεις υδατάνθρακα όπως πολύ σωστά έκανες, όσο για άσκηση 4 φορές την εβδομάδα φτάνουν και περισσεύουν. Ξεκίνα με τον οδηγό που έχω στη γυναικεία ενότητα, απλες ασκήσεις, δούλεψε τεχνική, μέτρια προς ελαφρια κιλα , δεν κυνηγαμε τωρα τα κιλα, μας ενδιαφερει να μαθεις να χειριζεσαι το ασκησιολογιο.

    Θα προτεινα να ξεκινησεις και ενα ημερολογιο ειτε προσωπικο ειτε εδω στο φορουμ , θα σε βοηθησει να σαι συνεπης σε αυτο που κάνεις.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Σαφώς και πρωτίστως είναι θέμα υγείας. Ειδικά για μένα που έχω μεγάλη κληρονομικότητα από την οικογένεια για καρδιακά προβλήματα (ο πατέρας μου πέθανε 37 ετών από έμφραγμα, θείος στα 55 και σήμερα ξάδερφος στα 48 :( ).
    Ο ένας γυμναστής 'εχει τη θέληση να μου δείξει ευτυχώς, του ζήτησα να μου δείξει πχ σκουωτ στο σμιθ μόνο με τη μπάρα και ήταν από πάνω μέχρι να το κάνω σωστά, μάλιστα μου λέει ότι το έχω γενικά από άποψη κίνησης ενώ είμαι αρχάρια και του κάνει και εντύπωση. Τα βιντεάκια του φόρουμ έχουν κάνει δουλειά. Θα δουλέψουμε λίγο στο πρόγραμμα που μου έβγαλε πρόσφατα και σε κανα ενάμιση μήνα θα το επαναπροσαρμόσουμε.
    Όταν λες 4 φορές την εβδομάδα άσκηση, εννοείς βάρη ή και αερόβια; Γιατί βάρη έχω 3 φορες ανα μυική ομάδα (και μια έξτρα για ολο το σώμα με 2 ασκήσεις ανα ομάδα). Οι αερόβιες και αυτές 4; Εχω πολύ λίπος να κάψω... Και έχω μπερδευτεί επίσης. Οι αερόβιες μετά τα βάρη αυτό το ξέρω. Αλλά έχω διαβάσει εδώ να λένε ότι το καλύτερο έιναι να γίνονται πρωί και νηστικός και ξεχωριστά από τα βάρη. Επίσης εχω ξεκινήσει και κάνω 45λεπτες μέτριας αλλά σταθερής έντασης και πιο μετ΄λα να το πάω σε hit. Αυτό είναι οκ;Δεν έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω 2 φορές τη μέρα στο γυμναστήριο... :( Διαθέτω όλες τις καθημερινές πρωινές ώρες.
    Τέλος, είδα τη προσφορά της myprotein και σκέφτομαι να πάρω ένα κιλό πρωτεινη, μιας και από τις λίγες θερμίδες που έτρωγα, δεν μπορώ να φτάσω τα 150 τη μέρα με τίποτα, κι ας πλακώνομαι σε τόνους και κότατζ. Θέλω και θερμιδικό έλλειμμα.. Θα μπορούσα να ξεκινήσω με μια απλή whey/κάποια άλλη που ενδείκνυται για μένα ή είναι νωρίς;
    Και από βδομάδα ξεκινάω και ηλεκτρονικό τσιγάρο με σκοπό να το κόψω εντελώς! Πολλοί στόχοι μαζί αλλά θα τα καταφέρω!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγω λεω να τα παρεις απο την αρχη γιατι ετσι οπως μου τα γραφεις πελαγωσα..

    Άσε τις αεροβιες με αδειο στομαχι, δεν ειναι μαγικες. Ουτε οι αεροβιες απο μονες τους θα σε κανουν να χασεις λιπος. Η διατροφη θα το κανει.
    Άσκηση με βάρη 4 φορες την εβδομαδα, αεροβια 4 χ 30 λεπτα ειναι καλα.
    Διατροφικα υπολογισε αρχικα να ξεκινησεις συντηρητικα, μην πας με τη μια ε ελλειμμα. Γενικα μη βιαζεσαι. Οπως το λιπος δεν μπηκε σε μια μερα ετσι και δεν μπορει να φυγει σε μια μερα.
    Παρε και μια πρωτεινη αν και υπαρχουν τοσες τροφες.. κοτοπουλο, μοσχαρι, ψαρια, γιαουρτι, αβγα, κοτατζ.. Οταν καταληξεις στα γευματα γραψτα εδω να τα δουμε.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές Ειρήνη!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Διατροφικά ανεβάζω σταδιακά τον υδατνάνθρακα, καθώς ως τώρα λάμβανα περίπου 15 γρ. Σήμερα πχ το πρωι έφαγα ελάχιστη βρώμη (15γραμμαρια), με ελάχιστο λιναρόσπορο, σπόρους chia, γάλα αμυγδάλου, ένα μπισκότο βρώμης και 2 αυγά. Μια ώρα μετά γυμναστήριο, μισή ώρα αερόβιο και στήθος και δικέφαλα (πιέσεις οριζόντιου, επιληνή στο σμιθ, ανοίγματα σε οριζόντιο, pull over, peck deck, κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες και στο μηχάνημα). Και κάποια σκουωτ. Μετά το γυμναστήριο ένα ρόφημα αυγού με 28 γρ πρωτεινη και 10 γραμμαρια macademia. To μεσημέρι μπιφτέκι μοσχαρίσιο (με 2 κουταλάκια λιναρόσπορο αντι για ψωμι σε μισό κιλό κιμα), μια φέτα τυρι λαιτ και 100 γραμμ μπρόκολο στον ατμό. Απογευματινό 100 γραμμ κοτατζ λαιτ. Και τωρα θα φαω βραδινό, τόνο νερού και 100 γραμμ γιαούρτι με 2%. Καφέδες έτσι κι αλλιώς τους πίνω σκέτους οπότε δεν έχω θέμα. Εχω πιει ήδη 3 λίτρα νερό και πάω για το τέταρτο. Και λίγη κοκα κολα zero, ξέρω, χαζομάρα μου είμαι σε προσπάθεια απεξάρτησης.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κάνε λιγα λεπτα προθερμανση , μετα βαρη και στο τελος την αεροβια.
    Μεταπροπονητικα μη βαζεις λιπος, μια πηγη πρωτεινης πχ αυτο το ροφημα που ηπιες μαζι με ενα φρουτο πχ μπανανα ή 2-3 ρυζογκοφρετες ήταν πολυ καλύτερη επιλογη.
    Κρατα ημερολογιο εδω, γραφε τα γευματα σου, αν θες γραφτα ομως καθετα να ναι πιο ευκολα στην αναγνωση.
    Βημα βημα καθε φορα θα βελτιωνεις και κατι. Μπράβο σου.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Συνήθως αυτό προσπαθώ να κάνω, την αερόβια στο τέλος, απλά ήθελα να δώ ένα αερόβιο πρόγραμμα ομαδικό που είχε σήμερα το πρωι γιατί τα όργανα της αερόβιας είναι πάντα πιασμένα, καθώς το γυμναστήριο είναι δημοτικό.
    Οκ οπότε μεταπροπονητικά, θα πρέπει να έχω πρωτεινη και υδατάνθρακα ταχείας απορρόφησης; Και το λίπος θα πρέπει να το εξορίσω εντελώς; Δεν εννοώ φυσικά λίπος από μπεικον κλπ, εννοώ κανα αβοκάντο, σολομο, ξηροκάρπια, φυστικοβούτυρο. Η να το βάλω στο απογευματινό μου; Βάζοντας σταδιακά τον υδατάνθρακα ξανά στη διατροφή, προσπαθώ να τον έχω κυρίως στο πρωινό πριν το γυμναστήριο.
    Να συνεχίσω αυτό το θρεντ και να το κάνω λογκ καλύτερα, να μη ξεκινήσω καινούριο, σωστά;

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κρατα τα πραγματα απλα - Χρησιμοποιησε υδατανθρακα γυρω απο την προπονηση σου, δηλαδη σε χρονικες στιγμες που το σωμα σου θα το αξιοποιησει στο μεγιστο. Αρα μανι μανι βαζεις σε 2 γευματα. Το λιπος μπορεις να το εχεις σε οποιαδηποτε αλλα γευματα εκτος του μεταπροπονητικου, εκει θελουμε να μην καθυστερηση η απορροφηση τη πρωτεινης και του υδατανθρακα. Θα εχεις και τον σολομο σου και το αβοκαντο, και τα υπολοιπα , στα αλλα γευματα. Τις οφφ μερες απο γυμναστικη μπορεις να βαζεις σε ολα τα γευματακια και απο μια πηγη λιπους, δεν μας πειραζει.
    Μπορεις να κρατησεις αυτο το τοπικ ως λογκ, πες μου τι τιτλο να του βαλω (για να φαινεται πως ειναι και ημερολογιο) και θα στο μετονομασω.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Kαλησπέρα!
    Σήμερα πολύ ελαφρύ πρόγραμμα καθώς έκανα μια ώρα αερόβιο (χορό, ζούμπα για την ακρίβεια). Ιδρώτας πολύς!

    Διατροφή
    Πρωινό
    15 γρ βρώμη
    5γρ σπόροι chia
    5gr λιναρόσπορος
    2 ασπράδια

    Μετά το γυμναστήριο (αν και με αερόβιο δεν νομίζω να χρειάζεται)
    250ml ρόφημα αυγού με 28 γρ πρωτεινης και γύρω στα 7 υδ
    1 ρυζογκοφρέτα

    Μεσημέρι
    Μπιφτέκι μοσχάρι με 22 γραμμάρια τυρί light
    100 gr μπρόκολο στον ατμό

    Απογευματινό
    Κοιμήθηκα και δεν έφαγα το κότατζ που υπολόγιζα αλλά το ενσωμάτωσα στο βραδινό

    Βραδιν'ο
    100γρ κότατζ με 0.8% λιπαρά
    100 γρ γιαούρτι 2%
    μια κονσέρβα τόνος σε νερό

    Ροφήματα: 2 καφέδες σκέτοι, 3 λίτρα νερό

    Προσπάθώ να βάλω υδατάνθρακα στο πρωινό και στο μεταπροπονητικό. Η αλήθεια είναι ότι με έχει πιάσει φοβία και αγχώνομαι αλλά προσπαθώ να κρατάω θετική σκέψη. Επίσης προσπαθώ να ανεβάσω θερμίδες αλλά ειλικρινά με αυτά που έφαγα σήμερα δεν πειναω καθόλου. όπως το υπολογίζω μου βγήκε 1000, πολύ λίγες.
    Αυριο έχω πόδια και πάλι αερόβιο μετά, χορό ομαδικό μιας και πάντα οι διαδρομοι και τα ποδηλατα είναι πιασμένα. Με βολεύει νομίζω.
    Δεν έχω ζυγιστεί αλλά μετρήθηκα με μεζούρα μέση - γλουτούς. Η μεση φαινεται σταθερη, οι γλουτοι εχουν πε΄σει 2-3 πόντους απο τον Νοέμβρη. Ανυπομονώ να περάσουν 2 βδομάδες να δω τι επίδραση θα έχει η αλλαγή διατροφής στη μεζούρα και τη ζυγαριά.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Καλησπέρα.
    Κακιά μέρα σήμερα, έγινε ατασθαλεία στη διατροφή :( :( :( Αλλά ας τα πάρω από την αρχή.

    Leg day και ώμοι σήμερα και η κούραση απίστευτη. Πήγα λίγο πιο αργά στο γυμναστήριο και έκανα 10 λεπτά προθέρμανση στο διάδρομο. Ακολούθησαν:
    εκτάσεις τετρακεφάλων (2χ20 με πιο ελαφριά κιλά και 2χ10 με πιο βαριά)
    κάμψεις μηριαίων δικεφάλων
    απαγωγοί προσαγωγοί
    πρέσα
    προβολές 2 10ρια κι ενα με 4κιλους αλτήρες
    σκουωτ στο σμιθ με μονο τη μπάρα
    "γέφυρα" με τα πόδια στην ευθεία και ενα δεκάκιλο δίσκο στη λεκάνη. Ξαπλώνω στο πάγκο των κοιλιακών αλλά δεν περνάω τα πόδια κάτω από τα μαξιλαράκια, τα βάζω πάνω ευθεία έτσι ώστε να μη μοιράζεται το βάρος στις πατούσες αλλά να είναι όλο στο ανασήκωμα των γλουτών.
    πιέσεις με αλτήρες καθιστή
    εκτάσεις όρθια
    προτάσεις όρθια.

    Το απόγευμα ξαναπήγα για να δοκιμάσω ένα αερόβιο χορευτικό. Τα βήματα δεν τα ήξερα, πήγαινα σαν τον κάβουρα! Από τη μια ώρα υπολογίζω να έκανα το ένα τέταρτο. Για να συμπληρώσω λίγη ακόμα αερόβια, έκανα τζοκινγκ στο διάδρομο για ένα 10λεπτο και 4 λεπτά σχοινάκι. Δεν άντεξα άλλο, τα πόδια με πονάνε ακόμα από το πρωί.

    Στα της διατροφής.....

    Πρωινο
    Το κλασικό 15 βρώμη, 5 chia, 5 λιναρόσπορο, 100 γάλα αμυγδάλου και 2 ασπράδια

    Μετά τα βάρη
    Μια ρυζογκοφρέτα και ρόφημα αυγού από το σούπερ μάρκετ

    Μεσημέρι
    Μπιφτέκι μικρό μοσχάρι με μια φέτα τυρι, μπρόκολο, και 100 γιαούρτι 2%

    Μετά το "αερόβιο"
    2 ασπράδια και ΔΥΣΤΥΧΩΣ 4μπισκότα βρώμης

    Βραδινό εννοείται δεν θα φάω μετά από αυτό!!!!!

    Πολλές τύψεις και κάθομαι και σκέφτομαι ΓΙΑΤΙ; Ηταν συναισθηματικό ξέσπασμα; Ήταν από την κούραση; Δεν ξέρω...
    Πρέπει να σώσω τη κατάσταση μέσα στο σκ με λίγο πιο αυστηρή διατροφή.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    4 Μπισκότα βρώμης και κάθεσαι και ρωτας ΓΙΑΤΙ τα έφαγες?



    Χαλάρωσε λίγο βρε! Ολόκληρη γυναικάρα 173 και κάθεσαι και τρως 1200 θερμίδες , που εγω αμφιβαλλω ότι ειναι τόσες από αυτα που γραφεις ότι τρως!
    Last edited by Konstantina91; 23-02-19 at 13:08.

  21. #21
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    βασιλικη οπως ειπε η κωνσταντινα ειναι τραγικο να τρεφεται ανθρωπος με 1,73 υψος με 1200 θερμιδες.το μονο που θα καταφερεις σε λιγο καιρο ειναι να μπλοκαρεις το μεταβολισμο σου και δεν θα τρως και δεν θα χανεις.μετα ποσο θα πρεπει να κατεβεις σε θερμιδες για να χασεις?το εχεις σκεφτει αυτο?ειναι δολοφονικο αυτο που κανεις στο σωμα σου και κατ'επεκταση στην ψυχολογια σου.ασε που αργα η' γρηγορα θα παθεις ξεσπασματα με βουλιμικα επεισοδια και θα σου γυρισει αντιθετα.ειμαι 1.60 και λαμβανω καθημερινα 2100-2200 θερμιδες.
    για με να πρεπει ν'αναθεωρησεις παρα πολυ στο θεμα διατροφης.δεν πρεπει ν'αποκλειεις ομαδες τροφιμων και τρωγε καθαρα και ποιοτικα το λιγοτερο 1800-2000 θερμιδες.ξεκινα με 2000και μετα κατεβαινε.πρεπει να ξυπνησεις το μεταβολισμο σου και να του φερθεις εξυπνα.βαλε υδατανθρακα και μειωσε τον σταδιακα.
    συγγνωμη που στα λεω ολα αυτα αλλα θα εχεις μεγαλο προβλημα στο μελλον και μαλιστα στο αμεσο.
    δημιουργησε νεα διατροφη και αναρτησε την και ολα τα παιδια θα σε βοηθησουν.
    επισης ενα τρικ που μπορεις να κανεις ειναι να μην εχεις καθημερινα τις ιδιες θερμιδες.αλλα προςΘεου οχι 1200.αυτο το νουμερο ξεχασε το.
    καλη επιτυχια να εχεις και μην παρεξηγησεις για τα γραφομενα μου.στα εγραψα με καλη διαθεση.
    Last edited by psonara0; 23-02-19 at 17:00.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Kαλησπέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας και για το χρόνο που διαθέσατε γι ανα με διαβάσετε!

    Ναι, το ξέρω πως οι 1200 είναι λίγες, προσπαθώ εδώ και μια εβδομάδα να τις ανεβάσω σταδιακα σε 1300, ,μετά σε 1400 μέχρι να φτάσω 1500 περίπου. Υπόψην έχω πολύ λίπος (συνολικό 38.8 % αλλά έχω και στήθοςκαι ταυτόχρονα πολύ χαμηλή μυική μάζα, οπότε για αρχή πρέπει να κάψω λίπος, αρα να κάνω ελαφρά υποθερμιδική.
    Η διατροφή τώρα μπαίνει σε ένα πρόγραμμα. Κυρίως χρησιμοποιώ τόνο, κοτόπουλο, κότατζ, μπρόκολο από ινώδεις, βρώμη και λιναρόσπορο το πρωί, αυγά. Για πηγή λίπους αβοκάντο και φυστικοβούτυρο.
    Σήμερα άργησα να πάω γυμναστήριο. Έκανα:
    οπισθολαίμιες ελξεις
    μηχανικο μονοζυγο
    καθιστη κοπηλατική
    εκτάσεις 3 κεφάλων
    εκτασεις σατη τροχαλια με λοξη λαβη
    βυθισεις
    Ξεκινησα με 10 λεπτα διαδρομο περπατημα με 10% κλιση
    Τελειωσα με 15 ποδηλατο

    Διατροφη ως τωρα
    Πρωινο

    15γρ βρωμη, 5 λιναρόσπορο, 5 chia, γαλα αμυγδάλου και 3 ασπράδια

    Μετα το γυμναστήριο
    500 ml σοκολατούχο γαλα χαμηλών λιπαρών, ενισχυμένο με πρωτεινη και 150 γρ κοτατζ

    Σε λίγο θα φάω μεσημεριανό, τόνο σε νερό με λίγο μπρόκολο και μισο αβοκάντο

    Ααπογευματινό
    100 γρ γιαουρτι 2% και μια κουταλιά φυστικοβουτυρο

    Βραδινό
    τόνος σε νερό, μισό αβοκάντο


    Ειλικρινά με αυτά νιώθω πολύ χορτάτη, σχεδόν δυσκολεύομαι να τα φάω. Αν πάει έτσι όντως όπως το έχω υπολογίσει, βγαίνουν 1225 θερμίδες, 42γρ υδατναθρακα (14% των θεμίδων), 45 λίπος (34% θερμίδων και 151 γρ πρωτεινη (52% των θερμίδων).

    Επειδή ήμουν γι ακαιρό κάτω απο 20 ΓΡ υδ την μέρα, τώρα τους ανεβάζω σταδιακά και κυρίως πριν και μετά το γυμναστήριο.
    Ηδη μου φαίνονται πολλά σαν φαγητό και δυσκολεύομαι να τα φάω όλα αυτά. Πως να αυξήσω τις θερμίδες περισσότερο;

  23. #23
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Μια χαρά τα σκέφτεσαι όλα Βασιλική.

    Είμαι σίγουρη πως η ζυγαριά θα δείχνει ότι ήδη έχασες. Ισως να ανέβαζες λίγο το αερόβιο από τα 25 λεπτά στα 30-35. Και σιγά όπως είπες και εσύ να ανέβει λίγο το φαγητό.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπερα Βασιλική.
    Μειωσε τα λιπαρα σου και ανεβασε υδατανθρακα. Βγαλε το φυστικοβουτυρο και το αβοκαντο. Μαζι με το γιαουρτι βαλε ενα φρουτο και το βραδυ σαλατα με μια κουταλια του γλυκου λαδι.

    Να ρωτησω κατι; Επειδη λες οτι νιωθεις σκασμενη.. Οταν καποιος νιωθει χορτάτος, δεν τρωει 4 μπισκότα. Αντε να φάει ένα; Δύο από λιγουρια;
    Εσυ τι ακριβως ενιωθες και τα εφαγες;

  25. #25
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα Βασιλική.
    Μειωσε τα λιπαρα σου και ανεβασε υδατανθρακα. Βγαλε το φυστικοβουτυρο και το αβοκαντο. Μαζι με το γιαουρτι βαλε ενα φρουτο και το βραδυ σαλατα με μια κουταλια του γλυκου λαδι.

    Να ρωτησω κατι; Επειδη λες οτι νιωθεις σκασμενη.. Οταν καποιος νιωθει χορτάτος, δεν τρωει 4 μπισκότα. Αντε να φάει ένα; Δύο από λιγουρια;
    Εσυ τι ακριβως ενιωθες και τα εφαγες;
    Καλησπέρα Ειρήνη! Υδατάνθρακα ανεβάζω, σήμερα αγόρασα και πλιγούτι και καστανό ρύζι για να βάζω σιγά σιγά στο μεσημεριανό μου μια με δυο κουταλιές.
    Τα μπισκότα νομίζω ήταν συναισθηματικό ξέσπασμα. Δεν πεινούσα. Αλλά σε λίγες μέρες περιμένω να αδιαθετήσω, συν οτι η όλη ψυχολογία μου αυτές τις μέρες δεν είναι πολύ καλή λόγω πρόσγατου θανάτου στην οικογένεια...
    Γενικά τρώω πολύ συναισθηματικά, όταν έχω άγχος, είμαι στεναχωρήμενη κλπ και προσπαθώ να το διαχειριστώ εδώ και κάποιους μήνες. Τις προάλλες κύλισα.... Αλλά εκεί που παλιά θα έπαιρνα μια κρέπα βόμβα (ανάμεικτη, caprice, oreo, toblerone), εφαγα τα μπισκότα βρώμης. Δεν είναι εύκολο από τη μια στιγμή στην αλλη, αλλά πλέον αυτά τα ξεσπάσματα είναι πιο σπάνια και με συνειδητές πιο επιλεκτικές τροφές.

    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ότι έχω ελαφρώς αυξημένη tsh του θυρεοειδή αλλά οι υπόλοιπ[ες ορμόνες ε'ίναι οκ, δείγμα υποθυρεοειδισμού. Εχω να κάνω συμπληρωματικές εξετάσεις.

    Φρούτο εννοείς στο απογευματινό σωστά; Εχω μύρτιλλα κατεψυγμένα και φράουλες, είναι οκ; ή να πάρω μήλα;

  26. #26
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Μια χαρά τα σκέφτεσαι όλα Βασιλική.

    Είμαι σίγουρη πως η ζυγαριά θα δείχνει ότι ήδη έχασες. Ισως να ανέβαζες λίγο το αερόβιο από τα 25 λεπτά στα 30-35. Και σιγά όπως είπες και εσύ να ανέβει λίγο το φαγητό.
    Κωνσταντ'ινα, από ζυγαριά δεν ξέρω γιατί μέχρι πρόσφατα ζυγιζόμουν κάθε μέρα (μπορεί και δυο φορές) αλλά πλέον είπα να το κάνω κάθε δυο εβδομάδες. Θα το δω όταν τελειώσω με τα γυναικεία που αναμένω σε λίγες μέρες.

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ότι φρουτο σου αρέσει.
    Στην ουσία, αυτό που προτείνω να κάνεις είναι να μεινεις μεν σε αυτές τις θερμιδες (1200) όπου πολυ σταδιακα θα ανεβαζες, αλλα θα αλλαξεις την αναλογια. Θα μειωσεις λιπος , θα ανεβασεις υδατανθρακα.
    Φρουτο, οτι σου αρεσει, τη μια μερα μπορει μηλο, την αλλη φραουλες κλπ Ρυθμισε ποσοτητες και βαλε.
    Όσο για το συναισθηματικο φαγητο, το καταλαβα πως κατι τετοιο έγινε. Ψαξε να βρεις εναλλακτικους τροπους. Οταν σου έρχεται, παρε τηλ μια φιλη, ακου μουσικη, δες ενα βιντεο στο youtube να ξεχαστεις.
    Για το θεμα του θυροειδη δεν ειμαι ειδικη να πω, αλλα πιστευω εχει να κανει περισσοτερο με ψυχολογικους λογους.
    Τα παραπανισια κιλα πως τα εβαλες; Και σε ποσο διαστημα;

    Μπραβο για την προσπαθεια σου! Για την ωρα αυτο που μετραει ειναι σταδιακα να διορθωσεις τα λαθη. Δωσε χρονο στο σωμα σου, χρειαζεται υπομονη.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ότι φρουτο σου αρέσει.
    Στην ουσία, αυτό που προτείνω να κάνεις είναι να μεινεις μεν σε αυτές τις θερμιδες (1200) όπου πολυ σταδιακα θα ανεβαζες, αλλα θα αλλαξεις την αναλογια. Θα μειωσεις λιπος , θα ανεβασεις υδατανθρακα.
    Φρουτο, οτι σου αρεσει, τη μια μερα μπορει μηλο, την αλλη φραουλες κλπ Ρυθμισε ποσοτητες και βαλε.
    Όσο για το συναισθηματικο φαγητο, το καταλαβα πως κατι τετοιο έγινε. Ψαξε να βρεις εναλλακτικους τροπους. Οταν σου έρχεται, παρε τηλ μια φιλη, ακου μουσικη, δες ενα βιντεο στο youtube να ξεχαστεις.
    Για το θεμα του θυροειδη δεν ειμαι ειδικη να πω, αλλα πιστευω εχει να κανει περισσοτερο με ψυχολογικους λογους.
    Τα παραπανισια κιλα πως τα εβαλες; Και σε ποσο διαστημα;

    Μπραβο για την προσπαθεια σου! Για την ωρα αυτο που μετραει ειναι σταδιακα να διορθωσεις τα λαθη. Δωσε χρονο στο σωμα σου, χρειαζεται υπομονη.
    Ειρήνη μου, θα σου απάντησω πιο αργά, γιατί έχω μάθημα στις 19.30 και ετοιμάζομαι. Χίλια συγγνώμη. Θα σου απαντήσω κατά τις 21.00 που θα γυρίσω! Απλά ήθελα να σε ενημερώσω μιας και οι απαντήσεις ήταν άμεσες.

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να μη ζητας συγνωμη κουκλα μου, θα απαντας οποτε βρισκεις το χρονο, μην αγχωνεσαι καθολου!

  30. #30
    New Member
    Join Date
    26-11-14
    Posts
    42

    Default

    Kαλησπέρα ξανά και συγγνώμη για τη διακοπή!
    όσον αφορά στα κιλά ποτέ δεν ήμουν αδύνατη ούτε σαν παιδάκι. Είχα πάντα κιλά, απλά ποτέ δεν ήμουν "χοντρή χοντρή". Βοηθάει και το ύψος αλλά και ο σωματότυπος σε αυτό ( είμαι ΣΧΕΤΙΚΑ ομοιομορφη, 36.6 ανδροειδές, 48.6 γυναικοειδές με αναλογία 0,75). Ακόμα και τώρα ο δμσ (δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο είναι δόκιμος σαν δείκτης) είναι πολύ κοντά μεν στα φυσιολογικά πλαίσια (25.1). Είμαι κοπέλα που έχω καμπύλες, στήθος, απο όλα και το αποτέλεσμα δεν είναι τραγικο αντιαισθητικό στο περισσότερο κόσμο (είναι και υποκειμενικό το κριτήριο της αισθητικής).
    Πριν μερικά χρόνια ξεκίνησα κέτο και έφτασα στα 57 κιλά. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. Και τότε όντας μικρή, δεν με ενδιέφερε το είδος λίπους που έπαιρνα, δε φρόντιζα να είναι απο καλές πηγές. Μπεικον, μαγιονέζες πήγαιναν σύννεφο. Το μόνο που με ένοιαζε οταν διαβαζα διατροφικά στοιχεία, αυτό που θα πάρω να μην έχει υδατανθρακες και να εχει καμποση πρωτεινη.

    Και έφτασα στα 57 περίπου κιλά. Με την ελλειψη της γυμναστικης το θέαμα ηταν αθλιο. Εβλεπα το κολάν να πιέζει τα πλαινα και ελεγα "πρεπει να χασω λιγο ακομα". Δεν συνειδητοποιουσα οτι ηταν η ελλειψη της ασκησης.

    Μπήκα σε μεταπτυχιακό. Γρηγοροι οι ρυθμοι, πολύ διάβασμα, δεν υπηρχε χρόνος για μαγείρεμα και μαλιστα υγιεινο. Σιγα σιγα ανεβαινε η ζυγαρια. Μεχρι που τα 2 τελευταια χρόνια όπου εκανα και την ερευνα μου εγινε πανικος. Πρωι πρωι πηγαινα στο εργαστηριο (οχι κοντα μου), καπάκι είχα μαθημα απο τις 15.00-21.00 και γυρνουσα σπίτι δεκα παρα. Και ειχα και διαβασμα σπιτι. Οποτε τα σουβλακια, τα μπεργκερ, οι πιτσες και οι κρεπες ηταν καθημερινες καθως μεσα στη μερα θα προλαβαινα ισα ισα να τσιμπησω 5 3 κριτσινια ή ενα τοστ. και φυσικα αυτα στις 11 το βράδυ, μεχρι να κανω ενα μπανιο να χαλαρωσω λιγο.

    Ετσι λοιπον πηρα ολα τα κιλά πίσω. Θελω να πω πως δεν είμαι ατομο που θα φαω μισο ταψι πατσιτσιο ή 3 μεριδες μουσακα. Περισσότερο ήταν οι χείριστες διατροφικές επιλογές που έκανα. Ημουν και είμαι κοιλιοδουλη. Μου αρεσει το κακο φαγητο δυστυχως. Αλλά πλεον κανω προσπάθεια να δω το φαγητό όχι σαν απόλαυση, αλλά σαν καλής ποιότητας καύσιμο για να διατηρήσω και να συντηρησω τον οργανισμό μου.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kαλώς σας Βρήκα!!!
    By viktoriak in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 22-09-15, 11:01
  2. Kαλώς σας βρήκα!!
    By Kardoula in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 01-11-13, 13:24
  3. Kαλώς Σας Βρήκα!
    By skinny in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 30-05-11, 13:38
  4. kαλώς σας βρήκα ! ! !
    By chris13 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 04-10-08, 06:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •