Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default ερώτημα σχετικά με διατροφή

    Μετά από καιρό αλλαγής συνηθειών και διατροφής κατάφερα να προσαρμόσω ένα διατροφικό πρόγραμμα που ταιριάζει στην αύξηση όγκου που επιδιώκω και να είναι κάτι εφικτό καθημερινά. Για να μην πολυλογώ :

    Πρωινό:
    2 αυγά
    100γρ δημητριακά βρώμης quaker
    250gr γάλα πλήρες
    1 scoop (25g) whey my protein
    2 φέτες ψωμί ζέας με 2 κουταλιές ταχίνι με μέλι

    στις 3 ώρες μια μπανάνα

    μεσημεριανό:
    150γρ στήθος κοτόπουλο με ρύζι/μακαρόνια/ψητή πατάτα ή χοιρινή μπριζόλα με ρύζι ή 200γρ όσπρια(φακές,ρεβύθια) με τυρί και ψωμί πολύσπορο

    σνακ πριν την προπόνηση : τόστ με γαλοπούλα και τυρί

    μετά προπονητικό : 1 scoop whey με μπανάνα

    βραδινό :
    1 κονσέρβα τόνος με σαλάτα ή 220γρ παξιμαδάκια ολικής με σαλάτα , 2 φέτες γαλοπούλα και μια μερίδα τυρί γραβιέρα ή τυρί cottage

    πρίν τον ύπνο : 200γρ στραγγιστό γιαούρτι

    να σημειώσω ότι το τελευταίο τρίμηνο έπαιρνα και ένα scoop κρεατινή με χυμό πορτοκάλι πριν την προπόνηση.

    το my fitnesspal μου βγάζει ενδεικτικά ημερήσια πρόσληψη θερμίδων από 3400 μεχρι 3850 αναλόγως τα γεύματα που καταναλώνω την μέρα.
    είμαι 178εκ και 79 κιλά αυτή τη στιγμή,από τα 73 που ήμουν τον οκτώβριο. το ερώτημα μου τίθεται λόγω του ότι κουβαλάω κοιλιά και λίπος από την κακή διατροφή που έκανα παλιότερα και σκεφτόμουν εάν θα έπρεπε να κόψω ή να συνεχίσω με όγκο. τελευταία μέτρηση που έκανα πριν μερικές βδομάδες με την ζυγαρία ήμουν στο 16,5% λίπος.η δύναμη και η μυικότητα έχουν αυξηθεί και πλέον μου είναι πιο δύσκολο να ανεβαίνω τα κιλά στα βάρη όπως παλιότερα (που νομίζω είναι λογικό) απλά δεν φαίνομαι ιδιαίτερα στεγνός σε εκείνο το συγκεκριμενο σημείο.

    φοβάμαι να κατέβω απότομα γιατί παλιά ήμουν τελείως αδύνατος , οπότε θα εκτιμούσα τις απόψεις σας αλλά έχω την αίσθηση ΄ότι πρέπει να κόψω.
    Last edited by Mpakaliaros; 06-02-19 at 19:27.

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αποψη μου ειναι οτι με υπερθερμιδικη διαιτα θα ανεβεις κι αλλο σε λιπος. Ισως θα ηταν καλυτερα να προσπαθησεις να κινηθεις σε θερμιδες "συντηρησης" δοκιμαζοντας αλλαγες στα μακρος σου.
    Με αυτο τον τροπο θα δοκιμασεις και θα βρεις τι ταιριαζει καλυτερα στο σωμα σου και θα επιτυχεις μια καλυτερη εμφανιση.
    Μετα βλεπεις για μεγαλυτερη μειωση αλλα σε βαθος χρονου...

  3. #3

    Default

    Σε μακρος κινούμαι στα 390g υδατάνθρακα, 90g fat και 200-220g πρωτείνη ημερησίως.
    Θα πρέπει να ρίξω υδατάνθρακα υποθέτω και γενικά να τρωω λιγότερο. Σε θέμα προπόνησης θα συνεχίζω κανονικά με ρυθμό για όγκο? Συνολικά πάντως θα πρέπει να κατέβω και σε κιλά?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Γενικά προσπάθησε όσο μπορείς να μείνεις "πιστός" στο διατροφικό σου πλάνο έτσι ώστε να αποκτήσεις ξεκάθαρη εικόνα σε κάθε αλλαγή που σκέφτεσαι να κάνεις. Αυτό είναι και το δυσκολότερο νομίζω. Η αύξηση και η μείωση του φαγητού είναι κάτι που αλλάζει ανάλογα με τις απαιτήσεις και τις ανάγκες σου σε κάθε εποχή. Καλή συνέχεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έρωτημα για το μονόζυγο
    By Kostac in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-14, 23:00
  2. Ερώτημα σχετικά με ΚΡΕΑΤΙΝΗ
    By dankannn in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-01-08, 19:03
  3. Φιλοσοφικό Ερώτημα
    By papazaf in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-05, 03:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •