Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 41 of 65 FirstFirst ... 3137383940414243444551 ... LastLast
Results 1,201 to 1,230 of 1931
  1. #1201
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Οντως ωραιο το BOR, θεωρητικα πρεπει να ειναι το ιδιο με τον παγκο
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  2. #1202
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ωραιος Γρηγορη
    Το BOR σου (οπως σωστα επισήμανε και η Κωνσταντινα)εντυπωσιακο!!!


    .....κατι πρεπει να κανεις με το μαυρισμα ¨Οικοδομης ¨

  3. #1203
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Ωραιος Γρηγορη
    Το BOR σου (οπως σωστα επισήμανε και η Κωνσταντινα)εντυπωσιακο!!!


    .....κατι πρεπει να κανεις με το μαυρισμα ¨Οικοδομης ¨
    Ευχαριστω πολυ Γιαννη αν κανω και τα ιδια κιλα στον παγκο θα ειμαι ευχαριστημενος χαχα

    Θα προσπαθησω χαχαχα

  4. #1204
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Οντως ωραιο το BOR, θεωρητικα πρεπει να ειναι το ιδιο με τον παγκο
    Το ιδιο μου ειπε και ενα παλικαρι που με παρακολουθαγε ενω εκανα προπονηση χαχα
    Προς το παρων ειναι πιο υψηλο τι να κανω προσπαθω να τον ανεβασω τον παγκο ηδη εχει ανεβει καπως απο πριν την καραντινα :)

  5. #1205
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ευχαριστω πολυ Γιαννη αν κανω και τα ιδια κιλα στον παγκο θα ειμαι ευχαριστημενος χαχα

    Θα προσπαθησω χαχαχα
    Μην κολλας στα νουμερα Γρηγορη,να εισαι ευχαριστημενος γιατι πας πολυ καλα!!!

  6. #1206
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Μην κολλας στα νουμερα Γρηγορη,να εισαι ευχαριστημενος γιατι πας πολυ καλα!!!
    εχεις δικιο ,προσπαθω..Σε ευχαριστω!

  7. #1207
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Σημερα Πεμπτη Lower #2

    Τα μισα ακριβως απο οτι λεει το προγραμμα

    Deadlift 3x5 (125χ5 ,130 2χ5 ,135χ5) εκανα καταλαθος 4 σετ

    Leg curls 3x10-15 (30kg 2x15,1x11)

    Calves 4x15

    Παροτι εκανα την δευτερα ελαχιστα ποδια δεν με ενοχλησε ειπα να δοκιμασω ισα ισα να ξανα κανω λιγο πρεσσα με πολυ ελαφρια κιλα ενιωσα κατι παλι και το αφησα αμεσως :)

  8. #1208
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Το ντεντλιφτ σου εχει ανεβει πολυ παντως

  9. #1209
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Το ντεντλιφτ σου εχει ανεβει πολυ παντως
    Ναι.. ειμαι μια ανασα πριν τα 3 plates :)

  10. #1210
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ωραια Γρηγορη!!!

    ......ωραιο το dead,αλλα καταπονει και τα γονατακια κι ας μην του φαινεται

    .....στη πρεσσα πως ειχες τα ποδια???

  11. #1211
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Ωραια Γρηγορη!!!

    ......ωραιο το dead,αλλα καταπονει και τα γονατακια κι ας μην του φαινεται

    .....στη πρεσσα πως ειχες τα ποδια???
    Ευχαριστω Γιαννη..!!

    Τα ειχα πιο ψηλα οπως και την Δευτερα πιο πανω απο το κεντρο! 80κιλα εβαλα ισα ισα μονο για την κινηση 1 10ρα προλαβα να ακνω και πηγε να με πιασει ενιωσα κατι και το αφησα αμεσως!
    Αλλα γενικα το γονατο μου το νιωθω πολυ καλα πιο σταθερο και καθολου ευαωλτο πια πολυ ελαχιστα καμια σχεση με τις προηγουμενες μερες ειδικα μετα την Δευτερα που εκανα ελαφρα ποδια ενιωσα οτι δυναμωσε

  12. #1212
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ευχαριστω Γιαννη..!!

    Τα ειχα πιο ψηλα οπως και την Δευτερα πιο πανω απο το κεντρο! 80κιλα εβαλα ισα ισα μονο για την κινηση 1 10ρα προλαβα να ακνω και πηγε να με πιασει ενιωσα κατι και το αφησα αμεσως!
    Αλλα γενικα το γονατο μου το νιωθω πολυ καλα πιο σταθερο και καθολου ευαωλτο πια πολυ ελαχιστα καμια σχεση με τις προηγουμενες μερες ειδικα μετα την Δευτερα που εκανα ελαφρα ποδια ενιωσα οτι δυναμωσε
    ....ειναι ψυχοφθορο να πηγαινεις στο γυμναστηριο και να φοβασαι αν θα σε πονεσει το γονατο.....δε πας σε κανενα ορθοπεδικο να τελειωνεις με αυτο το θεμα
    ...ξερω ξερω θα μου πεις κι εσυ,ελα ρε ενταξει θα περασει κ.λ.π.......γονατα ειναι φιλε,δεν παιζουμε με αυτα.....μη φτασεις εδω που ειμαι εγω και τοσοι αλλοι!!
    Προσεχουμε για να εχουμε

  13. #1213
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ....ειναι ψυχοφθορο να πηγαινεις στο γυμναστηριο και να φοβασαι αν θα σε πονεσει το γονατο.....δε πας σε κανενα ορθοπεδικο να τελειωνεις με αυτο το θεμα
    ...ξερω ξερω θα μου πεις κι εσυ,ελα ρε ενταξει θα περασει κ.λ.π.......γονατα ειναι φιλε,δεν παιζουμε με αυτα.....μη φτασεις εδω που ειμαι εγω και τοσοι αλλοι!!
    Προσεχουμε για να εχουμε
    Δεν εχεις αδικο σε οτι λες δινω μια ευκαιρια στο οτι μεσα αυγουστου θα παρω οφφ 2 βδομαδες εντελως βεβαια θα μου πεις μεχρι τοτε τι θα κανεις ? θα δειξει πως θα παει απο βδομαδα τωρα και θα αποφασισω , προς το παρων θα το αφησω ετσι..
    εχω καλη γιατρο αλλωστε απο πισω ασχετα αν δεν την ακουσα λιγο

  14. #1214
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Tι είναι το BOR?

    Γρηγόρη έχεις ανέβει κι εσύ αρκετά! Τι πρόγραμμα κάνεις τώρα; Θυμάμαι σκεφτόσουν το TM πριν τα λοκνταουνς.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #1215
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Tι είναι το BOR?

    Γρηγόρη έχεις ανέβει κι εσύ αρκετά! Τι πρόγραμμα κάνεις τώρα; Θυμάμαι σκεφτόσουν το TM πριν τα λοκνταουνς.
    Bent over row αν και με τρολαρεις :P

    Aρκετα δεν θεωρω οτι εχω ανεβει αλλα σιγουρα μια ανοδος υπαρχει.

    Αυτη τη στιγμη ακολουθω ενα 5ημερο p-p-l/ u-l

    Αν δεν συνεβαινε η ολη κατασταση σιγουρα θα κραταγα το ΤΜ για 12 εβδομαδες που ειχα σκοπο.. παρολαυτα επειδη αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε ενα μινι-κατ το οποιο σαν συνολο εχω σκοπο να το κρατησω 8-10 βδομαδες διανυω ηδη την 6η..
    Απο Oκτωβρη τωρα λογικα θα το ξανα πιασω το ΤΜ και ισως λιγο πιο μετα ετσι και αλλιως αποφασισa να συνεχισω να βρισκομαι σε πλεονασμα για ακομα 1.5χρονο μιας που αυτο τον 1 χρονο μπηκαν αρκετα καθαρα τα κιλα μου αντε 1 μινι-κατ ακομα ενδιαμεσα.. μεχρι το 2022 θα βρισκομαι υπερδεθερμιδικα :)
    Αυτο το αναφερω κυριως διοτι τετοια προγραμματα θελουν και φαγητο..

  16. #1216
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Πάντως αν το δοκιμασεις το ΤΜ και σ αρεσει ίσως ψηθώ και εγώ να ξαναδοκιμάσω 5αρες καποια στιγμή

    Περιμένω ρεβιου

  17. #1217
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Γρηγόρη δεν έχω καταλάβει για αναφέρεσαι σε μίνι-κατ.
    Από αυτά που έχω δει το μίνι κατ είναι δραστική μείωση θερμίδων για λίγες εβδομάδες συνήθως 4 το πολύ 6 σαν διακοπή σε περίοδο όγκου και αμέσως μετά επιστροφή σε υπερθερμιδική διατροφή. Εσύ έχεις υπερβεί ήδη είναι εύλογο διάστημα μίνι κατ, η μείωση θερμίδων είναι μικρή και συζητάς για 8-10 εβδομάδες. Ουσιαστικά δηλαδή είναι slow cat κανονικό ή έστω recomp.
    Αν θες μου εξηγείς.
    Rome wasn't built in a day

  18. #1218
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Bent over row αν και με τρολαρεις :P

    Aρκετα δεν θεωρω οτι εχω ανεβει αλλα σιγουρα μια ανοδος υπαρχει.

    Αυτη τη στιγμη ακολουθω ενα 5ημερο p-p-l/ u-l

    Αν δεν συνεβαινε η ολη κατασταση σιγουρα θα κραταγα το ΤΜ για 12 εβδομαδες που ειχα σκοπο.. παρολαυτα επειδη αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε ενα μινι-κατ το οποιο σαν συνολο εχω σκοπο να το κρατησω 8-10 βδομαδες διανυω ηδη την 6η..
    Απο Oκτωβρη τωρα λογικα θα το ξανα πιασω το ΤΜ και ισως λιγο πιο μετα ετσι και αλλιως αποφασισa να συνεχισω να βρισκομαι σε πλεονασμα για ακομα 1.5χρονο μιας που αυτο τον 1 χρονο μπηκαν αρκετα καθαρα τα κιλα μου αντε 1 μινι-κατ ακομα ενδιαμεσα.. μεχρι το 2022 θα βρισκομαι υπερδεθερμιδικα :)
    Αυτο το αναφερω κυριως διοτι τετοια προγραμματα θελουν και φαγητο..
    lol sry ούτε που μου πήγε το μυαλό στην κωπηλατική!

    Το U στο 5ήμερο τι είναι;

    Κατάλαβα... Φέτες όλο το καλοκαίρι δηλαδή και απο το Φθινοπωρο πάλι τουμπάνιασμα. Nαι σε έλλειμμα δεν έχει νόημα το ΤΜ και επίσης μετά το lockdown καλό είναι να ξαναπάρεις ό,τι χάθηκε.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #1219
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Γρηγόρη δεν έχω καταλάβει για αναφέρεσαι σε μίνι-κατ.
    Από αυτά που έχω δει το μίνι κατ είναι δραστική μείωση θερμίδων για λίγες εβδομάδες συνήθως 4 το πολύ 6 σαν διακοπή σε περίοδο όγκου και αμέσως μετά επιστροφή σε υπερθερμιδική διατροφή. Εσύ έχεις υπερβεί ήδη είναι εύλογο διάστημα μίνι κατ, η μείωση θερμίδων είναι μικρή και συζητάς για 8-10 εβδομάδες. Ουσιαστικά δηλαδή είναι slow cat κανονικό ή έστω recomp.
    Αν θες μου εξηγείς.
    Εχεις δικιο Μεμο το ειχα γραψει βεβαια και οταν το αρχισα το Mini-cut ειναι aggresive εγω το παω κανονικα ηταν δικη μου αποφαση γ και απλa αποφασισα να το παω πιο αργα
    O λογος που το λεω mini-cut ειναι διοτι θα κρατησει 8-10 εβδομαδες ενω για μενα ενα κανονικο cut κραταει πανω απο το διπλασιο χρονο του συγκεκριμενου 18-20+ weeks γιαυτο και το αναφερω σαν mini και οχι κανονικο cut

  20. #1220
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    lol sry ούτε που μου πήγε το μυαλό στην κωπηλατική!

    Το U στο 5ήμερο τι είναι;

    Κατάλαβα... Φέτες όλο το καλοκαίρι δηλαδή και απο το Φθινοπωρο πάλι τουμπάνιασμα. Nαι σε έλλειμμα δεν έχει νόημα το ΤΜ και επίσης μετά το lockdown καλό είναι να ξαναπάρεις ό,τι χάθηκε.
    Upper :P

    Φετες οχι απλα ηθελα να καθαρισω λιγο για να παρατεινω την περιοδο πλεονασματος παραπανω .. Διοτι οταν εισαι 1+ χρονο σε πλεονασμα το περιβαλλον δεν ειναι το ιδιο βελτιστο οσον αφορα την αυξηση μυικης μαζας και λιπους

    Aκριβως για αυτο αν και η δυναμη μου ειναι ψηλα προς στιγμην και νιωθω δυνατος παροτι το φαγητο ειναι λιγο πιο χαμηλα!

  21. #1221
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Φίλε Γρηγόρη δεν έχω εμπειρία απο αγωνιστικές προετοιμασίες αλλά το cut 18-20 εβδομάδες μου φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα και ίσως και αντιπαραγωγικό. Αν χρειάζεται κάποιος να είναι υποθερθμιδικά για 4-5 μήνες μετά από περίοδο όγκου σημαίνει ότι θα το έχει παρακάνει και θα έχει ξεφύγει άσε που μειώνεται έτσι και ο υπόλοιπος χρόνος για χτίσιμο μυών.
    Rome wasn't built in a day

  22. #1222
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Φίλε Γρηγόρη δεν έχω εμπειρία απο αγωνιστικές προετοιμασίες αλλά το cut 18-20 εβδομάδες μου φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα και ίσως και αντιπαραγωγικό. Αν χρειάζεται κάποιος να είναι υποθερθμιδικά για 4-5 μήνες μετά από περίοδο όγκου σημαίνει ότι θα το έχει παρακάνει και θα έχει ξεφύγει άσε που μειώνεται έτσι και ο υπόλοιπος χρόνος για χτίσιμο μυών.
    Aυτο ακριβως δεν αναφερομαι σε ενα απλο cut !
    Οχι δεν μιλαω το να εχεις βαλει επιπλεον λιπος αναφερομαι σε αγωνιστικη προετοιμασια!
    Σιγουρα παιζει ρολο απο που ξεκινας παντως..!

  23. #1223
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Φίλε Γρηγόρη δεν έχω εμπειρία απο αγωνιστικές προετοιμασίες αλλά το cut 18-20 εβδομάδες μου φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα και ίσως και αντιπαραγωγικό. Αν χρειάζεται κάποιος να είναι υποθερθμιδικά για 4-5 μήνες μετά από περίοδο όγκου σημαίνει ότι θα το έχει παρακάνει και θα έχει ξεφύγει άσε που μειώνεται έτσι και ο υπόλοιπος χρόνος για χτίσιμο μυών.
    όσο παρακολουθω εγώ φυσικους αθλητες , βλεπω οτι η γράμμωση - προετοιμασια <12 εβδομαδων που ηταν κλασσική, εγκαταλειπεται.

    Ολο και περισσοτεροι κανουν πιο ήπιο και μακροχρόνιο ελλειμα, ωστε ακόμη και 2-3 μηνες ( και βάλε) εντος του ελλειμματος να συνεχιζουν να προοδευουν στις προπονησεις τους.

    Γενικά απο πολλους προτιμάται μια αργή απωλεια λιπους ωστε να μην θυσιάζεται η απόδοση στο γυμναστηριο. Οπως βολευεται ο καθένας

  24. #1224
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    όσο παρακολουθω εγώ φυσικους αθλητες , βλεπω οτι η γράμμωση - προετοιμασια <12 εβδομαδων που ηταν κλασσική, εγκαταλειπεται.

    Ολο και περισσοτεροι κανουν πιο ήπιο και μακροχρόνιο ελλειμα, ωστε ακόμη και 2-3 μηνες ( και βάλε) εντος του ελλειμματος να συνεχιζουν να προοδευουν στις προπονησεις τους.

    Γενικά απο πολλους προτιμάται μια αργή απωλεια λιπους ωστε να μην θυσιάζεται η απόδοση στο γυμναστηριο. Οπως βολευεται ο καθένας
    Παντα με καλυπτεις Πληρως :)
    Αλλωστε αυτο σημαινει επιτυχημενο Cut!
    Το οτι θα χασεις παντως προς τελος καποια δυναμη και μυικη μαζα δεν την γλιτωνεις οπως και να το κανουμε!

    Nα την ακουτε την Κωνσταντινα!!

  25. #1225
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Η κλασική προετοιμασία ήταν 12-16 εβδομάδες και όχι <12.
    Το βασικό είναι να μην έχει βρεθεί κάποιος σε υψηλό ποσοστό λίπους πριν αρχίσει την προετοιμασία. Αν θεωρητικά κάποιος είναι κάτω από 12-13% λίπος λογικά δεν θέλει 20 μήνες για να φτάσει σε αγωνιστική φόρμα.
    Για την αποφυγή απώλειας μάζας προτείνουν [https://jissn.biomedcentral.com/arti...50-2783-11-20] αυξημένο έλλειμμα όταν το ποσοστό λίπους είναι μεγάλο και μείωση του ελλείμματος όσο μειώνεται και το σωματικό λίπος. Αυτό σε συνδυασμό της αποφυγής αύξησης του βάρους περισσότερο από 10% από το αγωνιστικό βάρος.
    Αυτά είναι αντίθετα από την πρακτική των περισσοτέρων που που ξεφεύγουν σε βάρος στην περίοδο όγκου, ξεκινούν με μικρό έλλειμμα και το αυξάνουν όσο προχωράει η δίαιτα.
    Ενδεχομένως ενόψει των ανωτέρω το κανονικό μίνι - κατ αποκτά πρόσθετη αξία σε περίοδο όγκου ώστε κάποιος να μην υπερβεί τα όρια.
    Αν χρειάζεται να κάνει 20 μήνες προετοιμασία που σημαίνει περίπου 10% παραπάνω λίπος μάλλον κάτι έχει κάνει στραβά.
    Rome wasn't built in a day

  26. #1226
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Παντα με καλυπτεις Πληρως :)
    Ε, σχεδον πάντα , προχτες ειχαμε διαφορετικη προσεγγιση στη προπονηση ποδιων
    Σπάνιο, αλλά συμβαίνει που κ που να εχουμε αλλη αποψη

  27. #1227
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Η κλασική προετοιμασία ήταν 12-16 εβδομάδες και όχι <12.
    Το βασικό είναι να μην έχει βρεθεί κάποιος σε υψηλό ποσοστό λίπους πριν αρχίσει την προετοιμασία. Αν θεωρητικά κάποιος είναι κάτω από 12-13% λίπος λογικά δεν θέλει 20 μήνες για να φτάσει σε αγωνιστική φόρμα.
    Για την αποφυγή απώλειας μάζας προτείνουν [https://jissn.biomedcentral.com/arti...50-2783-11-20] αυξημένο έλλειμμα όταν το ποσοστό λίπους είναι μεγάλο και μείωση του ελλείμματος όσο μειώνεται και το σωματικό λίπος. Αυτό σε συνδυασμό της αποφυγής αύξησης του βάρους περισσότερο από 10% από το αγωνιστικό βάρος.
    Αυτά είναι αντίθετα από την πρακτική των περισσοτέρων που που ξεφεύγουν σε βάρος στην περίοδο όγκου, ξεκινούν με μικρό έλλειμμα και το αυξάνουν όσο προχωράει η δίαιτα.
    Ενδεχομένως ενόψει των ανωτέρω το κανονικό μίνι - κατ αποκτά πρόσθετη αξία σε περίοδο όγκου ώστε κάποιος να μην υπερβεί τα όρια.
    Αν χρειάζεται να κάνει 20 μήνες προετοιμασία που σημαίνει περίπου 10% παραπάνω λίπος μάλλον κάτι έχει κάνει στραβά.
    ποιος φυσικος αθλητης εβαλε σοβαρή μυικήμαζα και οταν τελείωσε το πλεονασμα ηταν στο 12% λιπος?
    Για να αρχισει προετοιμασια απο το 12 % παει να πει οτι εκανε ήδη ενα μινι κατ πιο πριν, αρα το ιδιο και το αυτο.

    Οχι 20 μηνες , 20 εβδομαδες λεμε

  28. #1228
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ε, σχεδον πάντα , προχτες ειχαμε διαφορετικη προσεγγιση στη προπονηση ποδιων
    Σπάνιο, αλλά συμβαίνει που κ που να εχουμε αλλη αποψη
    Ε τυχαινει που και που αυτο ελλειπε :P

  29. #1229
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Η κλασική προετοιμασία ήταν 12-16 εβδομάδες και όχι <12.
    Το βασικό είναι να μην έχει βρεθεί κάποιος σε υψηλό ποσοστό λίπους πριν αρχίσει την προετοιμασία. Αν θεωρητικά κάποιος είναι κάτω από 12-13% λίπος λογικά δεν θέλει 20 μήνες για να φτάσει σε αγωνιστική φόρμα.
    Για την αποφυγή απώλειας μάζας προτείνουν [https://jissn.biomedcentral.com/arti...50-2783-11-20] αυξημένο έλλειμμα όταν το ποσοστό λίπους είναι μεγάλο και μείωση του ελλείμματος όσο μειώνεται και το σωματικό λίπος. Αυτό σε συνδυασμό της αποφυγής αύξησης του βάρους περισσότερο από 10% από το αγωνιστικό βάρος.
    Αυτά είναι αντίθετα από την πρακτική των περισσοτέρων που που ξεφεύγουν σε βάρος στην περίοδο όγκου, ξεκινούν με μικρό έλλειμμα και το αυξάνουν όσο προχωράει η δίαιτα.
    Ενδεχομένως ενόψει των ανωτέρω το κανονικό μίνι - κατ αποκτά πρόσθετη αξία σε περίοδο όγκου ώστε κάποιος να μην υπερβεί τα όρια.
    Αν χρειάζεται να κάνει 20 μήνες προετοιμασία που σημαίνει περίπου 10% παραπάνω λίπος μάλλον κάτι έχει κάνει στραβά.
    Δεν αναφερομαι στο να εχει ξεπερασει τα ορια και να εχει βαλει εξτρα λιπος πολυ παραπανω σιγουρα αν εισαι 2 χρονια σε πλεονασμα εναι λιγο δυσκολο να τελειωσεις σε 13% λιπος

    Αν θες να βγαλεις αξιοπρεπες αποτελεσμα σιγουρα οσο περισσοτερο χρονος τοσο το καλυτερα καποιες μυικες ομαδες οπως π.χ τα ποδια αργουν παραπανω να γραμμωσουν σε σχεση με το ανω σωμα πολλες φορες νομιζουν ατομα οτι ειναι ετοιμα για σκηνη ενω στην ουσια δεν ειναι

    12 εβδομαδες προετοιμασια για εμενα ειναι λιγο θα πρεπει να κρατιεσαι χαμηλα ολο το χρονο αυτο σημαινει οχι αποδοτικο off season κατέμε

    Το θεμα ειναι πριν παρεις την αποφαση να εχεις αφιερωσει ενα μεγαλο διαστημα στο να χτισεις μυικο ιστο
    Ο μεταβολισμος να ειναι ψηλα να συντηρεισαι σε πιο υψηλες θερμιδες..
    Να μην εχεις κανει ξανα διαιτα προσφατα ,να υπαρχει αναρρωση
    Να εχεις υγιη σχεση με το φαγητο και να απολμβανεις την διαδικασια


    *Ναι ρε συ 20+ βδομαδες οχι 20 μηνες χαχα
    Last edited by Greg0ry; 03-07-20 at 13:46.

  30. #1230
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Επομένως:
    Αν τελειώσεις τον όγκο πάνω από 13-14% δεν είσαι για προετοιμασία αλλά για καθάρισμα-ξελίπωμα.
    Το 13% δεν είναι μη διατηρήσιμο.
    Να βάλω και ένα σχόλιο του Dr. Mike Israetel (δια την Κωνσταντίνα) [https://renaissanceperiodization.com...dos-and-donts]
    "...First off if you are not within 10% of your goal weight within 3 months of the competition you are probably not in a favorable position to compete.".
    Επαναλαμβάνω και πάλι ότι ίσως γι'αυτό προτείνονται τα κανονικά μίνι -κατ σε περίοδο όγκου. [https://renaissanceperiodization.com...ike-israetel/]
    Rome wasn't built in a day


 
Page 41 of 65 FirstFirst ... 3137383940414243444551 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Greg Plitt
    By ThunderK in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 29
    Last Post: 12-09-16, 03:09
  2. Greg Kovacs
    By XPeterX in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 18-03-10, 08:40
  3. greg valentino before and after!
    By RONI78 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-08, 01:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •