Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1

    Default Πρόγραμμα Άσκησης Στο Σπίτι - Γνώμες

    Λοιπον ως Ασχετος δεν ξερω πολλα απο γυμναστικη
    Ειχα κανει λιγη γυμναστικη εχω ξαναγραψει στο φορουμ αλλα τωρα αλλαξα σχεδια και ασκησεις και θα ηθελα να μου πειτε αν ειμαι σε καλο δρομο.
    Πρωτον ειμαι ψιλος και αδυνατος 1.86 και 57 κιλα και εχω σαν στοχο να παρω 3 κιλα σε εναν μηνα για αρχη .
    Το προγραμμα μου ειναι το εξης ανα 1μερα ξεκουραση με αλτηρες 4κ (δεν εχω αλλους) ασκουμαι στο σπιτι

    1η μερα
    Push ups
    Δικεφαλοι
    Πλατη
    Πηχεις
    Squad

    2 μερα
    Βυθισεις τρικεφαλων
    Ωμοι
    Κοιλιακοι
    Ραχιαιοι

    1)Σαν προγραμμα ειναι καλα δομιμενο
    2)3 κιλα σε εναν μηνα ειναι ρεαλιστικος στοχος και αν συνεχισω ετσι μπορω να τον φτασω ??
    3)τι αλλο μπορω να κανω για να αυξησω το αποτελεσμα
    4) καποιος μου ειπε οτι πρεπει να γυμναζομαι και την επομενη μερα να ειμαι πιασμενος για να εχει αποτελεσμα γιατι ετσι καιγεσαι τι ισχυει??

    Υγ καποιοι θα προτεινετε το μονοζυγο αλλα δεν γινετε για πληθος λογων
    Last edited by Ασχετος; 14-02-19 at 19:38.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Να γυμναστείς χωρίς βάρη είναι εφικτό, να θέλεις να γυμναστείς με βάρη όμως και να έχεις μόνο 2 αλτήρες δίκιλους ή τετράκιλους δεν νομίζω να γίνεται.
    Καλύτερα κοιτάξου λίγο με ασκήσεις με το σωματικό σου βάρος και όπως σου είχαμε ξαναπεί το μονόζυγο είναι βασικό.
    Ποιοι είναι οι διάφοροι λόγοι; Τι ηλικία έχεις αλήθεια;

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    "Ροζ" βαράκια και πους-απς κ.λπ. μεχρι κόπωση (που αυτό μπορεί να σημαίνει 50 πους-απς σε κάθε σετ) δεν θα σου αποφέρει τίποτα παραπάνω απο το να είσαι απλά...fit. Ξέχνα τη μυϊκή μάζα (σε συνδυασμό με τροφή πάντα) αν διαλέξεις αυτόν τον τύπο προπόνησης.

    Μονόζυγο και δίζυγο είναι βασικός εξοπλισμός. Ομως!!! αν βγάζεις 15 και πάνω επαναλήψεις δεν συνεχίζεις να κάνεις παραπάνω επαναλήψεις μόνο με το σωματικό σου βάρος γιατί απο αναερόβια προπόνηση μετατρέπεται σε...αερόβια. Προθέτεις βάρος επάνω σου (είτε με σχολική τσάντα είτε με ζώνη) ώστε να μένεις σε έναν ανερόβιο χρόνο (ενδεικτικά 30-60 sec, δεν θα χαθεί ο κόσμος αν είναι λίγο κάτω λίγο πάνω) σε κάθε σετ για μυϊκή υπερτροφία.

    Σκουώτ θέλει βάρος αν θες να αναπτυχθούν τα πόδια. Με τα βαράκια δεν κάνεις δουλειά, ούτε με το σωματικό βάρος.

    Αυτός που σου το είπε στο τέταρτο ερώτημά σου δεν ξέρει τι λέει...απεναντίας αφού δώσεις το σωστό ερέθισμα δίνεις και τον ανάλογο χρόνο να γίνει η αποκατάσταση. Αν προπονηθείς πριν γίνει η αποκατάσταση σε πάει πίσω.
    Last edited by Berlyn; 14-02-19 at 20:18.

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    1) τελειως οχι
    2)ναι
    3)http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=46390
    4)δεν το σχολιαζω καν

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    1) τελειως οχι
    2)ναι
    3)http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=46390
    4)δεν το σχολιαζω καν
    Έτσι είναι..!


    Αν φίλε ακόμα δεν μπορείς να κάνεις την πρώτη σου έλξη, αγόρασε κάποιο band και κάνε μονόζυγο με υποβοήθηση στην αρχή. Μετά αν αρχίσεις να βγάζεις 1-2 επαναλήψεις μπορείς να ξεκινήσεις το μονόζυγο κανονικά.

    Δυστυχώς αυτό που έγραψες δεν είναι πρόγραμμα... Προσπάθησε να βρεις ένα καλό γυμναστήριο, γράψου και ακολούθησε ένα πρόγραμμα με βάρη, με έμφαση στις βασικές ασκήσεις και την προοδευτική επιβάρυνση. Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση με 2 αλτήρες στο σπίτι να δεις ποτέ αποτελέσματα. Απλά θα απογοητευτείς στο τέλος και θα χάσεις το χρόνο σου. Γράψου στο γυμναστήριο, κάνε ένα καλό πρόγραμμα για αρχάριους και σε 3-4 μήνες θα εκπλαγείς απο τα αποτελέσματα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εκτόμορφος με αλτηράκια στο σπίτι δεν θα καταφέρεις και πολλά..
    Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, μόνο με γυμναστήριο και σωστή δουλειά θα βάλεις μυς πάνω σου.

  7. #7

    Default

    1)Εστω οτι αγοραζα ενα μονοζυγο θα εκανα την διαφορα ακομα και απο το σπιτι ή παλι στα ιδια θα εμενα ??

    2)απο οτι καταλαβα με 4κ δεν κανω τιποτα ,που να μου δινει ογκο τουλαχιστον. Αρα τι αλτηρες θα εκαναν δουλεια(να σημειωθει ειμαι 17 χρονων 57 κιλα )

    3)Τι ειναι εκτομορφος??????

    4)Δεν πολυ καταλαβα το κομματι των push up Εγω μεχρι τωρα τα θεωρουσα κορυφεα ασκηση για ολο το σωμα και ελεγα οτι η μονη που δεν θα μου πειτε τιποτα ειναι αυτη Για ογκο δεν μπορει να βοηθησει??

    5)Δηλαδη η σειρα και ο χωρισμος των μυικων ομαδων ποιος πρεπει να ειναι για την καθε μερα ??

    Ευχαριστω για την βοηθεια που πραγματικα δεν περιμενα να ειναι τοσο μεγαλη!!!
    Last edited by Ασχετος; 15-02-19 at 19:01.

  8. #8
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    1) οχι δεν θα εκανες την διαφορα,
    2) κανενας αλτηρας, γραψου σε γυμναστηριο και ξεκινησε καποιο βασικο προγραμμα οπως σαν αυτο που σ αναρτησα.
    3)κανε ενα googlaρισμα
    4)δεν υπαρχουν ασκησεις για ογκο και γραμμωση, ειναι καλη ασκηση αλλα οχι αυτο που χρειαζεσαι.
    5) δεν χρειαζεται κανενας διαχωρισμο. ξανα δες το προγραμμα που αναρτησα.

    Thank me later

  9. #9

    Default

    Ωραια αρα και με μονοζυγο λες οτι δεν θα καταφερω να παρω μερικα κιλα .

    Μηπως μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα με τα κιλα των ασκησεων στο προγραμμα που αναφερεσαι γιατι εγω δεν ξερω να υπολογισω ποσα περιπου πρεπει να σηκωσω (εσυ εχεις γραψει και 50 κ εγω ολοκληρος ειμαι 50 κιλα XD ) .Για να δω περιπου και που ειμαι τωρα

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Ανεξάρτητα αν θα πας στο γυμναστήριο ή όχι η αγορά ενός μονόζυγου είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις.
    Μπορείς να δυναμώσεις πλάτη και χέρια και να αποκτήσεις δύναμη χωρίς κανένα πρόσθετο βάρος.

  11. #11

    Default

    Ναι αλλα εγω θελω να παρω και μερικα κιλα γινεται με μονοζυγο ποια ειναι η γνωμη σου?

  12. #12
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως το ιδανικό θα ήταν να πας στο γυμναστήριο και να κάνεις ένα σωστό γραμμικό πρόγραμμα όπως το starting strength.
    Ωστόσο, αν για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλεις να πας γυμναστήριο, μπορείς να κάνεις δουλειά και στο σπίτι.
    ΑΛΛΑ, θέλει μια μικρή επένδυση:

    1. Μονόζυγο
    2. Δίζυγο
    3. Ζώνη και πρόσθετα βάρη

    Αν κάνεις σετάκια σε εύρος επαναλήψεων 8-12 σε βυθίσεις και έλξεις, είσαι αρκετά καλυμμένος στο άνω μέρος.
    Τώρα για τα πόδια, δεν είναι και τόσο εύκολο. Θα έλεγα σπριντάκια, άλματα στο στίβο, και σπριντάκια σε στατικό ποδήλατο.

    Αυτή είναι μια καλή εναλλακτική λύση, αντί για το γυμναστήριο...
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  13. #13

    Default

    Με το μονοζυγο και το διζυγο ειμαι καλυμμενος αν οχι στο ιδιο βαθμο με το γυμναστηριο τουλαχιστον ... στο μισο ας πουμε 1 κιλο σε εναν μηνα γινεται??
    Last edited by Ασχετος; 15-02-19 at 20:19.

  14. #14
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    το ποσα κιλα θα βαλεις δεν εχει να κανει με τ μονοζυγο και οποιαδηποτε αλλη ασκηση!! εχει να κανει την διατροφη !!

  15. #15

    Default

    Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια αλλα φανταζομαι οτι και με την καλυτερη διατροφη αν δεν κανεις σωστες ασκησεις δεν κανεις κατι

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Αν κάνεις βάρη και τρως υποθερμιδικά (λιγότερο από όσο πρέπει) αλλά και ισοθερμιδικά στην περίπτωσή σου, και τις καλύτερες ασκήσεις να κάνεις δεν πρόκειται να πάρεις μυϊκά κιλά.

    Κανείς δεν είπε ότι τα πους-απς είναι κακή άσκηση. Έπρεπε να διαβάσεις καλύτερα αυτό που έγραψα.

    Υπάρχουν άτομα που κάνουν 3 σετ χ 30 επαναλήψεις πους-απς. Εγώ έγραψα να μην κάνεις τέτοιου είδους προπόνηση αν θες σοβαρά μυϊκά κέρδη. Αν μπορείς να βγάζεις πολλές επαναλήψεις με το σωματικό σου βάρος, βάζε μια σχολική τσάντα στην πλάτη σου με βαρη ή να κάθεται κάποιος στην πλάτη σου και κάνε τα ώστε να κάνεις ένα σωστό εύρος επαναλήψεων για υπερτροφία των μυών.

    Αν δεν θες να πας γυμναστήριο, η αγορά ενός μονόζυγου είναι must! Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα μια μπάρα με μερικούς δίσκους είναι μία τέλεια σχετικά οικονομική επένδυση για αρχή. Σιγά σιγά μπορείς να στήσεις ένα τέλειο home gym με την αγορά ενός πάγκου και ορθοστατών. Αν δεν τα πάρεις μαζεμένα δεν θα σου φανούν πολλά τα λεφτά.
    Last edited by Berlyn; 15-02-19 at 20:54.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τα λεφτά που θα δώσεις για εξοπλισμό καλύπτεις συνδρομή για γυμναστήριο για ένα χρόνο και έχεις πληθώρα μηχανημάτων/ελεύθερων βαρών.
    Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν θες να πας;

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Ασχετος View Post
    Ναι αλλα εγω θελω να παρω και μερικα κιλα γινεται με μονοζυγο ποια ειναι η γνωμη σου?
    Είσαι 17 χρονών, είναι ιδανική ηλικία για να κάνεις οποιαδήποτε άσκηση και να βλέπεις συνεχή πρόοδο.
    Το μονόζυγο θα σε βοηθήσει να δυναμώσεις στην πλάτη, στα χέρια στους πήχεις αλλά δεν θα σε βοηθήσει παντού.
    Δεν θεωρώ ιδιαίτερο πρόβλημα που είσαι τόσο αδύνατος, πολλά παιδιά στην ηλικία σου είναι.
    Ο σκοπός σου πρέπει να είναι να δυναμώσεις το σώμα και τα κιλά μετά θα έρθουν από μόνα τους.
    Οπότε ότι κάνεις πρέπει να έχει ένταση. Θεωρώ πάντως εφικτό να γυμνάσεις και να δυναμώσεις όλο το σώμα σου ακόμα και τα πόδια ακόμα και χωρίς γυμναστήριο και βάρη, αν όμως θέλεις υπερτροφία των μυών τα βάρη δυστυχώς είναι σχεδόν μονόδρομος.

  19. #19

    Default

    Απο οτι καταλαβα λετε οτι για να παρει καποιος κιλα πρεπει να αυξανει το βαρος ωστε να μενει στις 8-12 επαναληψεις και οχι απλα να χρησιμοποιει το ιδιο βαρος και να αυξανει σετ και επαναληψεις.

    Θα επικεντρωθω λοιπον στο να δυναμωσω και θα κανω μια ερευνα για μονοζυγο

    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια !!!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αυτό ακριβώς φίλε...
    Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να βάλεις μυική μάζα(μαζί με υπερθερμιδική διατροφή εννοείται), είναι να ανεβάζεις κιλά στο εύρος 8-12 επαναλήψεων.

    Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις στο σπίτι.
    Το μονόζυγο είναι βασικότατο...
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 12-02-13, 17:19
  2. Πρόγραμμα Στήθους Στο Σπίτι - Γνώμες;
    By billyshonda in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-12, 16:55
  3. προγραμμα στηθους στο σπιτι!γνωμες!
    By billyshonda in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-12, 10:07
  4. Γνωμες για προγραμμα ασκησης
    By gsatelite in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-06, 00:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •