Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    20-07-14
    Location
    Δράμα
    Posts
    39

    Default Καλησπέρα Συμβουλές Διατροφής

    Παιδιά καλησπέρα και από μένα με λένε Αναστάση είμαι 23 ετών 71 κιλά 1.80 ύψος.Έγραψα πριν από 6 χρόνια περίπου,ασχολιόμουν με το ποδόσφαιρο 12 χρόνια από τα 6 μου αλλά λόγο τραυματισμού σταμάτησα και τον αθλητισμό και λόγο σχολής και δουλειάς ταυτόχρονα! Μετά τον στρατό το πήρα απόφαση και είπα ότι θα ασχοληθώ με τα βάρη κάτι που ήθελα από τα 17!Τους τελευταίους 5 μήνες πηγαίνω γυμναστήριο,ο ιδιοκτήτης και τα παιδιά που ο ιδιοκτήτης είναι και γυμναστής μου έδειξαν κάποιες ασκήσεις και την φιλοσοφία των κιλών και σιγά σιγά κάθε μέρα και τα λάθη μου στην εφαρμογή τους.Βλέπω διαφορές στο σώμα μου αλλά δεν έχω διατροφικό πλάνο ξέρω τι τροφές πρέπει να τρώω αλλά δεν ξέρω σε τι ποσότητες.Αυτό που μου είπαν τα παιδιά είναι ότι το βασικότερο είναι η διατροφή και αυτό πιστεύω ότι θα με ωφελήσει.Το site είναι θησαυρός!Θα ήθελα την βοήθεια σας όσον αφορά την διατροφή μου αν μπορούσατε να μου δείξετε κάποιο άρθρο ούτως ώστε να φτιάξω ένα διατροφικό πλάνο και ποσότητες και τροφές! Παλιότερα υπήρχε ένα του cuban αλλά δεν το βλέπω τώρα ευχαριστώ εκ των προτέρων.Γυμνάζομαι κάθε μέρα εκτός τα Σαββατοκύριακα!

  2. #2
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Γεια σου φιλε μου. Που ειμαστε και απο κοντινα χωρια(Καβαλα).
    1) Γραψε το προγραμμα προπονησης σου
    2) http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953 Για να μετρησης τις θερμιδες που χρειαζεσε.
    3) https://www.myfitnesspal.com Για να βαλεις τις τροφες σου(αφου ξερεις τι πρεπει να τρως και τι οχι) ωστε να υπολογισεις τις ποσοτητες κτλ.

    Οτι αλλο χρειαστεις μπορεις να στειλεις ειτε προσωπικο ειτε να γραψεις απο κατω.
    Καλη αρχη φιλε μ
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    20-07-14
    Location
    Δράμα
    Posts
    39

    Default

    Γεια σου γειτονακι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Έβγαλα 2680 θερμίδες για να βάλω βάρος 0.25 την εβδομάδα.Δευτέρα κάνω στήθος,ώμους,κοιλιακούς,ραχιαίους,Τρίτη πόδια,Τετάρτη Δικέφαλο,τρικέφαλο, κοιλιακούς και ραχιαίους,Πέμπτη πλάτη, Παρασκευή στήθος, Σαββατοκύριακα ξεκούραση!Έβγαλα π:142γρ(568 θερμίδες),υ:515.6γρ(2062.4 θερμίδες),λ:73γρ(657.6 θερμίδες)Όσον αφορά το διατροφικό πλάνο πως μπορώ να προσαρμόσω τις ποσότητες φαγητού ανά 3 ώρες;
    Last edited by BodybuildingDreamer; 16-02-19 at 20:52.

  4. #4
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by BodybuildingDreamer View Post
    Γεια σου γειτονακι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Έβγαλα 2680 θερμίδες για να βάλω βάρος 0.25 την εβδομάδα.Δευτέρα κάνω στήθος,ώμους,κοιλιακούς,ραχιαίους,Τρίτη πόδια,Τετάρτη Δικέφαλο,τρικέφαλο, κοιλιακούς και ραχιαίους,Πέμπτη πλάτη, Παρασκευή στήθος, Σαββατοκύριακα ξεκούραση!Έβγαλα π:142γρ(568 θερμίδες),υ:515.6γρ(2062.4 θερμίδες),λ:73γρ(657.6 θερμίδες)Όσον αφορά το διατροφικό πλάνο πως μπορώ να προσαρμόσω τις ποσότητες φαγητού ανά 3 ώρες;
    1)Το προγραμμα προπονησης σου δεν το βρισκω και πολυ σωστο. Αν θες να κανεις 2 φορες μυικες ομαδες μπες καποιο αλλο σπλιτ. Για εμενα 1 φορα το καθε μερος ειναι αρκετα.
    Δηλαδη κατι τετοιο:
    Δευτερα:Στηθος,δικεφαλο
    Τριτη:Ποδια
    Τεταρτη:Ξεκουραση
    Πεμπτη:Πλατη,Τραπεζοειδης
    Παρασκευη:Ομους,Τρικεφαλα
    ΣΚ Ξεκουραση

    Ή

    Δευτερα:Στηθος,δικεφαλο
    Τριτη:Ποδια
    Τεταρτη:Πλατη,Τραπεζοειδης
    Πεμπτη:Ομους
    Παρασκευη:Χερια

    2)Οι θερμιδες καλες ειναι, απλα κατι δεν μετρησες σωστα με τα μακροθρεπτικα. Για δες το λιγο, δεν βγαινουν οι θερμιδες που λες πιο πανω.
    Καπως ετσι πρεπει να πας Π:142γρ Λ:73γρ Y:364γρ (Συνολο:2680θερμιδες)

    3)Για το διατροφικο σου πλανο μπαινεις στο https://www.myfitnesspal.com/ και βαζεις τις τροφες που θες και τα υπολογιζεις.
    Τωρα οσο αναφορα το ανα τρεις ωρες που λες, πρεπει να το δουλεψεις μονος σου. Μπες εκει που σου ειπα και θα βγαλεις ακρη.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    20-07-14
    Location
    Δράμα
    Posts
    39

    Default

    Κοίτα επειδή δουλεύω ώρες αγοράς Δευτέρα και Τετάρτη έχω πιο πολύ χρόνο το απόγευμα ολόκληρο ενώ Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή λιγότερο, επειδή τελειώνω 9.Τωρα όσον αφορά τις θερμίδες στο fitnesspal τις Έβγαλα 2680 με τον άλλο τύπο στο άρθρο του site βγάζω παραπάνω υδατάνθρακα και μου βγαίνουν 3288.Με την γυμναστική τώρα συμφωνώ μαζί σου πρέπει να την σπάω!

  6. #6
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by BodybuildingDreamer View Post
    Κοίτα επειδή δουλεύω ώρες αγοράς Δευτέρα και Τετάρτη έχω πιο πολύ χρόνο το απόγευμα ολόκληρο ενώ Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή λιγότερο, επειδή τελειώνω 9.Τωρα όσον αφορά τις θερμίδες στο fitnesspal τις Έβγαλα 2680 με τον άλλο τύπο στο άρθρο του site βγάζω παραπάνω υδατάνθρακα και μου βγαίνουν 3288.Με την γυμναστική τώρα συμφωνώ μαζί σου πρέπει να την σπάω!
    Που δουλευεις αν επιτρεπετε. Οταν ανεβω πασχα να σε τιμησω ;)

    Μεινε σε αυτο που σου εγραψα στο no.2.
    Χωρισε τα γευματα σου σχετικα με ισο τροπο. Μην ειναι το ενα 200 θερμιδες και το αλλο 1200.
    Οτι σε βολευει στην καθημερινοτητα σου. Αν και το πιο σωστο ειναι να σπασεις σε περισσοτερα γευματα.
    Πχ. Φαε πρωι ενα πολυ γεματο πρωινο πριν την δουλεια σου. Κατα την διαρκεια μπορεις να βαλεις ενα σκουπ πρωτεινης με μια μπανανα ας πουμε. Μετα οταν γυρισεις απο την δουλεια αλλα δυο γευματα. Ή αν μπορεσεις και παρεις και κατι ακομα στην δουλεια σου απο το σπιτι και σε καποιο διαλειμμα φας, ακομα καλυτερα.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    20-07-14
    Location
    Δράμα
    Posts
    39

    Default

    Έχουμε οικογενειακή επιχείρηση στη Δράμα απέναντι από το εργατικό κέντρο είδη σπιτιού είδη δώρων, εποχιακά, πορτοφόλια, ρολόγια, καλλυντικά,μπιζου κλπ.Έχω δει προγράμματα διατροφής αλλά ξέρω ότι πρέπει να τρώω πιο πολύ και πιο πολλά γεύματα.Κοίταξε το πρωί τρώω 8 2 αυγά ολόκληρα με 2 φέτες ψωμί ολικής.11 τρώω πάλι 2 φέτες ψωμί ολικής με κοτόπουλο και λαχανικά,2 τρώω πάλι ψωμί ολικής με μια σαλάτα μαρούλι με τόνο και ελαιόλαδο, καλαμπόκι, ντομάτα,και μακαρόνια ολικής ή κοτόπουλο πάλι με ρύζι είτε φακές είτε μοσχαράκι,το βράδυ τρώω πάλι το ίδιο όπως το μεσημέρι και μετά τρώω φρούτα με μέλι και καρύδια, μήλο, αχλάδι, μπανάνα.

  8. #8
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by BodybuildingDreamer View Post
    Έχουμε οικογενειακή επιχείρηση στη Δράμα απέναντι από το εργατικό κέντρο είδη σπιτιού είδη δώρων, εποχιακά, πορτοφόλια, ρολόγια, καλλυντικά,μπιζου κλπ.Έχω δει προγράμματα διατροφής αλλά ξέρω ότι πρέπει να τρώω πιο πολύ και πιο πολλά γεύματα.Κοίταξε το πρωί τρώω 8 2 αυγά ολόκληρα με 2 φέτες ψωμί ολικής.11 τρώω πάλι 2 φέτες ψωμί ολικής με κοτόπουλο και λαχανικά,2 τρώω πάλι ψωμί ολικής με μια σαλάτα μαρούλι με τόνο και ελαιόλαδο, καλαμπόκι, ντομάτα,και μακαρόνια ολικής ή κοτόπουλο πάλι με ρύζι είτε φακές είτε μοσχαράκι,το βράδυ τρώω πάλι το ίδιο όπως το μεσημέρι και μετά τρώω φρούτα με μέλι και καρύδια, μήλο, αχλάδι, μπανάνα.
    Κοιτα για εμενα το ψωμι ολικης σιγα σιγα βγαλτο απο την διατροφη σου ή αστο σε μικρη ποσοτητα. Βαλε πιο ποιοτικο υδατανθρακα. Πατατα, ρυζι, μακαρονια ολικης, βρωμη κτλ.
    Μπες στο my fitnesspal και μετρησε αυτα που μου λες να δεις τι σου βγαζει. Απλα να ξερεις χωρις ζυγαρια σιγουρα δεν τα μετρας σωστα. εγω 3 χρονια με ζυγαρια και ακομα δεν μπορω να διακρινω με το ματι σωστα.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    20-07-14
    Location
    Δράμα
    Posts
    39

    Default

    Όποτε το ψωμί το βγάζουμε.Πατατούλα τρώω,γλυκοπατάτα,βρώμη έχω πάρει αλλά δεν τρώω.. Ζυγαριά έχω!Θα φτιάξω φίλε μου το πλάνο και θα το ανεβάσω!

  10. #10
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by BodybuildingDreamer View Post
    Όποτε το ψωμί το βγάζουμε.Πατατούλα τρώω,γλυκοπατάτα,βρώμη έχω πάρει αλλά δεν τρώω.. Ζυγαριά έχω!Θα φτιάξω φίλε μου το πλάνο και θα το ανεβάσω!
    Ωραια φιλε μου. Συνεχισε ετσι
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ το μόνο που θα συμπληρώσω είναι πως πέρα από τους υπολογισμούς και τα μακροθρεπτικά και εκτός του ότι πρέπει να έχεις συνέπεια στο πλάνο σου, πρέπει να παρατηρείς το σώμα σου το πως ανταποκρίνεται. Ολα αυτά ειναι σημεία έναρξης (αναφέρομαι στις εξισώσεις θερμίδων). Στην πορεία πειραματιζόμενος θα βρεις το ιδανικό για σένα.
    Θέλει υπομονή και ίσως είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της προσπάθειας σου.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    20-07-14
    Location
    Δράμα
    Posts
    39

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ.Πάντως από πριν 5μιση μήνες που ξεκίνησα βλέπω διαφορές στο σώμα μου,στην πλάτη στους ώμους στα πόδια στο στήθος εκεί και δικέφαλο, τρικέφαλο αν και θέλω δουλειά ο μακροχρόνιος στόχος είναι τα 80 κιλά σε μυς.Δυσκολεύομαι με το φαγητό,για παράδειγμα σήμερα έφαγα 8 2 αυγά με ψωμί ολικής,1 φρούτο, ένα ποτήρι γάλα, μετά έφαγα στις 11 στήθος κοτόπουλο με ρύζι μπασμάτι και ελαιόλαδο, ψωμί ολικής με μαρούλι και ντομάτα και στις 2 δεν είχα όρεξη για φαγητό.Εφαγα λίγο μαρούλι με τόνο και λάχανο με μοσχάρι και δεν είχα όρεξη.Φουσκώνω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπερα σε ολους-Συμβουλές Διατροφής
    By giannis12345 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 30-04-15, 16:12
  2. Καλησπέρα Σε Όλους - Συμβουλές Διατροφής
    By marillou in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 11-02-14, 17:14
  3. Νέο μέλος-Καλησπέρα! Συμβουλές Διατροφής
    By Mademoiselle. in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-13, 21:08
  4. καλησπερα !- Συμβουλές Διατροφής
    By giorgos300 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-13, 13:09
  5. Καλησπερα σε Ολους-Συμβουλές Διατροφής
    By deymos51169 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-12, 19:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •