Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Έχει κολλήσει η ζυγαριά

    Καλησπέρα σε όλους γυμνάζομαι τους τελευταίους 2 μήνες ήμουν 91 κιλά ύψος 179 και ξεκηνισα γυμναστική με βάρη είχα ασχοληθεί και πιο παλιά αλλά πάντα κάτι γινόταν και σταματούσα της τελευταίες 2 εβδομάδες η ζυγαριά έχει κολλήσει στα 88 κιλά γυμνάζομαι 6 φορές την 6 με βάρη και μετά την προπόνηση κάνω 30 με 35 λεπτά αερόβιο τρώω γύρω στης 1800 θερμίδες την μέρα και η διατροφή μ είναι ρύζι κοτόπουλο 200 γρμ κοτόπουλο το μεσημέρι και 100 γρμ ρύζι μαζί με μαρούλι η λάχανο και το βράδυ 80γρμ κοτόπουλο και 80 γρμ ρύζι και ακόμα ένα γεύμα με 2 τοστ Γαλοπούλα Τυρί το ψωμί το φτιάχνει δικός μ οπότε δεν έχει τρέλα λιπαρά και κλίνω με 3 φρυγανιές με φυστικοβουτυρο στο περίπου κάθε μέρα παίρνω 120γρμΠ 208Υ και 55Λ κάνω κάτι λάθος τρώω πολύ; η κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει η ζυγαριά το ποσοστό του λίπους μ είναι γύρω στα 22%

  2. #2
    New Member Dani7's Avatar
    Join Date
    02-08-18
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα φιλαράκι! Πολύ δεν τρως,απλά δεν τρως σωστά αν κατάλαβα καλά.πρέπει να οργανωθείς λίγο στο θέμα διατροφής!!!κάνεις 4 γεύματα όπου τα 2 δεν είναι κ ότι καλύτερο..πρωινό τρως?6 φορές βάρη την εβδομάδα δλδ τι ακριβώς κάνεις?

  3. #3

    Default

    Push pull legs από Δευτέρα ος Σάββατο γύρω στα 35 με 40 λεπτά ή προπόνηση κάνω διακομματική νηστεία οπότε δεν τρώω πρωινό πιο γεύμα μ προτείνεις να αλλάξω. Δεν έγραψα από πάνω Πως όλα τα γεύματα είναι μαγειρεμένα χωρίς λιπαρά δηλαδή τα έχω προσαρμόσει έτσι οστε να είναι όσο πιο υγιεινά γίνετε για παράδειγμα στο κοτόπουλο μόνο μπαχαρικά και στο ρύζι και το ψωμί του τοστ το φτιάχνει δικός μου άνθρωπος ξέρω ακριβώς τι έχει μέσα βγαίνει γύρω στης 130 θερμίδες το κάθε τοστ με 35 Υ 10Π και 1.2Λ

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μείωσε την συχνότητα προπόνησης σε 4 με 5 φορές μαξ.
    Με νορμάλ γεύματα χωρις νηστείες μπορεις να έχεις το αποτέλεσμα που θες. Η διαλειματική νηστεία δεν ειναι κατι μαγικό.
    Τρως υπερβολικά λιγο και λάθος. Οργάωνσε τα γεύματα , βάλε καλά λιπαρά στη διατροφή σου, με απλά λόγια δώσε σωστή τροφή στο σωμα σου. Το πιέζεις υπερβολικά και με τις αερόβιες και όλο αυτό εχει συνέπεια να κρατάει αντίσταση και να ριχνει το μεταβολισμο του προκειμενου να επιβιωσει.

  5. #5
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Γκορντον95 View Post
    Καλησπέρα σε όλους γυμνάζομαι τους τελευταίους 2 μήνες ήμουν 91 κιλά ύψος 179 και ξεκηνισα γυμναστική με βάρη είχα ασχοληθεί και πιο παλιά αλλά πάντα κάτι γινόταν και σταματούσα της τελευταίες 2 εβδομάδες η ζυγαριά έχει κολλήσει στα 88 κιλά γυμνάζομαι 6 φορές την 6 με βάρη και μετά την προπόνηση κάνω 30 με 35 λεπτά αερόβιο τρώω γύρω στης 1800 θερμίδες την μέρα και η διατροφή μ είναι ρύζι κοτόπουλο 200 γρμ κοτόπουλο το μεσημέρι και 100 γρμ ρύζι μαζί με μαρούλι η λάχανο και το βράδυ 80γρμ κοτόπουλο και 80 γρμ ρύζι και ακόμα ένα γεύμα με 2 τοστ Γαλοπούλα Τυρί το ψωμί το φτιάχνει δικός μ οπότε δεν έχει τρέλα λιπαρά και κλίνω με 3 φρυγανιές με φυστικοβουτυρο στο περίπου κάθε μέρα παίρνω 120γρμΠ 208Υ και 55Λ κάνω κάτι λάθος τρώω πολύ; η κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει η ζυγαριά το ποσοστό του λίπους μ είναι γύρω στα 22%
    Γεια σου φιλε μου.
    Δικια μου γνωμη ειναι οτι τρως πολυ λιγο για τα κιλα σου.
    Μπορει να σου φανει περιεργο αλλα το σωμα, οταν το συνηθηζεις σε πολυ χαμηλες θερμιδες για αρκετο καιρο, απλα κλαταρει.
    Για εμενα, για μια εβδομαδα ανεβασε θερμιδες συντηρησης και μετα σταδιακα ξανα ριξε ενα 15-20% απο τις θερμιδες συντηρησης
    Τωρα απο εκει και περα, η πρωτεινη σου να ειναι 2x τα κιλα σου. Δηλαδη 88x2=176gr, τα λιπαρα 1x τα κιλα σου δλδ 88-90γρ και ολες οι υπολοιπες θερμιδες να πανε υδατανθρακα.
    Μειωσε τα αεροβια σου απο 6 σε 4-5 και μετα αμα φας παλι σκαλωμα τοτε ανεβασε λιγο τον χρονο που αφιερωνεις στο αεροβιο.

    Με αλλα λογια σου λεω να ξεκινησεις απο την αρχη, αλλα σωστα.
    Απο εκει και περα επιλογη σου ειναι. Αν χρειαστεις κατι αλλο ή εχεις καποια απορεια μπορεις να ρωτησεις
    Last edited by MikeSar; 17-02-19 at 17:17.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  6. #6
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μείωσε την συχνότητα προπόνησης σε 4 με 5 φορές μαξ.
    Με νορμάλ γεύματα χωρις νηστείες μπορεις να έχεις το αποτέλεσμα που θες. Η διαλειματική νηστεία δεν ειναι κατι μαγικό.
    Τρως υπερβολικά λιγο και λάθος. Οργάωνσε τα γεύματα , βάλε καλά λιπαρά στη διατροφή σου, με απλά λόγια δώσε σωστή τροφή στο σωμα σου. Το πιέζεις υπερβολικά και με τις αερόβιες και όλο αυτό εχει συνέπεια να κρατάει αντίσταση και να ριχνει το μεταβολισμο του προκειμενου να επιβιωσει.
    Οσο εγραφα εκανες post.
    Αυτο που λεει η καρδουλα απλα πραγματα.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  7. #7

    Default

    Ευχαριστώ σε όλους για της σημαντικές πληροφορίες.. Έχω μια τελευταία ερώτηση το φυστικοβουτυρο είναι; κακή πηγή λιπαρον;

  8. #8
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Γκορντον95 View Post
    Ευχαριστώ σε όλους για της σημαντικές πληροφορίες.. Έχω μια τελευταία ερώτηση το φυστικοβουτυρο είναι; κακή πηγή λιπαρον;
    Μια χαρα ειναι, απλα να βλεπεις τι παιρνεις. Πολλα εχουν ζαχαρη μεσα κτλ. Γενικα εγω τρελενομαι για φυστικοβουτηρο. Απλα βαλε και κανενα ξηρο καρπο μεσα.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  9. #9

    Default

    Είναι από το my protein δεν έχει ούτε ζάχαρη ούτε Αλάτι τώρα προσπαθώ να φτιάξω και μόνος μου είμαι μάγειρας και πιραματιζομαι γενικά με τα φαγητά να αλλάζουν η γεύσεις χωρίς να αυξανω τα λιπαρά. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι
    Last edited by Γκορντον95; 17-02-19 at 19:00.

  10. #10
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Γκορντον95 View Post
    Είναι από το my protein δεν έχει ούτε ζάχαρη ούτε Αλάτι τώρα προσπαθώ να φτιάξω και μόνος μου είμαι μάγειρας και πιραματιζομαι γενικά με τα φαγητά να αλλάζουν η γεύσεις χωρίς να αυξανω τα λιπαρά. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι
    Μια χαρα αν ειναι απο το my protein. καλη συνεχεια φιλε μ
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το φυστικοβούτυρο όπως και όλα τα λιπαρά, θέλει προσοχή γιατί δίνει πολλές θερμίδες σε μικρή ποσότητα. Πολλοί την πατάνε γιατί λένε έλα μωρέ ενα κουταλάκι βάζω αλλά το κουταλάκι αυτό είναι τίγκα μέχρι πάνω και τρώνε τις διπλάσιες θερμίδες.. Άρα λοιπον ναι στα καλά λιπαρά αλλά με σωστό μέτρημα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έχει κολλήσει η ζυγαριά!
    By 3DLia in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 09-01-17, 07:47
  2. Έχω Κολλήσει Στα Κιλά
    By christina91 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-16, 20:17
  3. Έχει Κολλήσει Η Ανάπτυξη Των Χεριών
    By gate 7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-14, 00:10
  4. εχω κολλησει
    By marion dion in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 01-03-12, 11:31
  5. Μάλλον έχω κολλήσει!
    By Efraim in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-12, 15:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •