Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default Λιποδιάλυση

    Γεια σας και απο μενα. Ειμαι νεα ατην ομαδα σας. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια. Ειμαι 34 χρονων 1.71 και 90 κιλα τα οποια μετα απο 2 εγκυμοσύνες δεν με αποχωριζονται. Έχω ξεκινήσει γυμναστήριο 3 φορες την εβδομάδα. Και αρχησα να προσέχω την διατροφή μου. Ενδιαφέρομαι να αγορασω λυποδιαλυτες καθως εχω μεγαλο ποσοστο λυπους στο σωμα μου και τα κιλα αυτα τα εχω αρκετα χρόνια καθώς απο παντα ειχα παραπανω κιλα. Ποιος λοιπον λυποδιαλυτες θα μπορουσα να πάρω για την περίπτωσή μου? Να σας πω ακομα οτι δεν εχω κανενα θεμα υγείας.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)

    Οι λιποδιαλύτες θα έπρεπε να είναι η τελευταία επιλογή σου.

    Ασε που, χωρίς τη σωστή διατροφή και γυμναστική, οι λιποδιαλύτες δεν θα κάνουν τίποτα απολύτως.

    Αφού μπήκες εδώ στο φόρουμ, διάβασε λίγο περι διατροφής και προπόνησης και θα ξεκινήσεις σιγά σιγά και μεθοδικά.

    Αν κάνεις τις σωστές κινήσεις ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη δεις αποτέλεσμα πάνω σου!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σου. Σκεφτικα τους λυποδιαλυτες σε αυνδιασμο με το γυμναστηριο και την διατροφή καθως ειμαι ανυπόμονη σαν χαρακτήρας και καθως η δίαιτες για αρκετα χρονια με εχουν κουράσει. Ξερω ότι δεν ειναι σωστό οπως το σκέφτομαι αλλα δεν θελω να αποτύχω για αλλη μια φορά.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Οκ, αλλά σκέψου ότι οι λιποδιαλύτες θα δώσουν ένα μικρό βοηθημα στο μεταβολισμό σου.

    Ομως ο μεταβολισμός προσαρμόζεται!

    Αν πχ χάσεις 5 κιλά με λιποδιαλύτες, μετά τι λύση σου μένει? Αναγκαστικά θα στραφείς σε αλλαγές στη διατροφή και τη γυμναστική σου!

    Και όταν κόψεις τους λιποδιαλύτες τι θα γίνει? Θα ξαναβάλεις ότι σε βοήθησαν να χάσεις.

    Γι αυτό σου λεω, να δώσεις μια ευκαιρία ακόμη σε μια πιο μόνιμη λύση.

    Εχεις διαβάσει καθολου για θερμίδες και μακροθρεπτικά ?

    Αν όχι, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εδω

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953

  5. #5
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Σύμφωνα με το αθρο αυτο ο μεταβολικος μου ρυθμος ειναι 1665 θερμιδες. Αρα αν λαμβανω λιγοτερες θερμιδες θα χασω βάρος. Σωστά?

  6. #6
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Πολύ σωστά αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις ένα ακόμη πραγματάκι.

    Το πόσες θερμίδες λαμβάνεις τώρα.

    Αυτό θα το κάνεις βάζοντας κάτω το τί έφαγες τις τελευταίες 3-4 μέρες και βγάζοντας έναν μέσο όρο.

    Γιατί σου το λεω αυτο?
    Γιατί ο μεταβολισμός σου θα προσαρμόζεται συνέχεια στις αλλαγές που του δίνεις. Για να μη κολλήσεις λοιπον και σταματήσεις να χάνεις βάρος θα κάνεις πάντα μικρές αλλαγές!
    Για παράδειγμα, αν τώρα δεις ότι κατά μεσο όρο τρως 2500 θερμίδες , εννοείται πως δεν θα πας από τη μια μέρα στην άλλη στις 1600!!

    Θα μειώσεις λίγες, θα χάσεις τα πρώτα 5 κιλά, μετά μειώνεις λίγες ακόμη χάνεις λίγα κιλά ακόμη.... κτλ.

    Παράλληλα θα ρυθμίζεις και το κάψιμο θερμίδων πολύ σταδιακά. Και φυσικά θα κάνεις και τη γυμναστική με τα βάρη που αυτή θα σε κάνει να καις ακόμη περισσότερες θερμίδες!

    Για να μη σε μπλέξω όμως με τη προπόνηση ακόμη, δες στο περίπου τι τρως, υπολογισε θερμίδες και μετά θα πάμε παρακάτω. :)

  7. #7
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Κατάλαβα πως δουλευει. Σε ευχαριστώ παρα πολύ να σε καλα θα σε ενημερώσω για τις αλλαγές μου. Πραγματικά θελω να χασω βαρος αλλα η ψυχολογία μου δεν ειναι και στα καλυτερα της. Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω πολυ.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Το καταλαβαίνω απόλυτα ότι υπάρχουν οι δυσκολίες, αλλά τιποτα δεν είναι ακατόρθωτο!

    Αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να γράφεις εδώ τη διατροφή και τη προπόνηση που κάνεις κάθε μέρα θα βοηθηθείς πολύ!

    Και στήριξη θα πάρεις και βοήθεια για να διορθώσεις τυχον λαθη και θα έχεις και έναν επιπλέον λογο να μένεις πιστή στο προγραμμα σου και να μην κανεις πισωγυρίσματα.

    Καλή αρχή από εμένα, αν το θελεις πολύ είμαι βέβαιη πως θα τα καταφέρεις. Και όταν δεις τα πρώτα κιλα να φευγουν θα πάρεις τα πάνω σου και ψυχολογικά. :)
    Last edited by Konstantina91; 17-02-19 at 13:04.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σε αυτό που θες να πετύχεις πρέπει να έχεις υπομονή. Ξεκίνα με σωστή βάση, φτιάξε τη διατροφή σου, βγάλε τις σαβούρες και τα τσιμπολογήματα τελείως και χτίσε σωστά γευματάκια. Στο φόρουμ υπάρχουν ενδεικτικές διατροφές και άρθρα που θα σε βοηθήσουν.
    Οι λιποδιαλύτες του εμπορίου δεν ειναι fairy για τα πιάτα να λιώνουν τα λιπη στη στιγμή Δίνουν ενέργεια και τσίτες. Διατροφή και γυμναστική με βάρη και όλο αυτο σωστά και με υπομονή!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Θα ηθελα να σε ρωτήσω. Θελω να αλλαξω γυμναστηριο αλλα αυτο που ειναι κοντα μου εχει σαν προγράμματα πιλατες, κροσφιτ, και ζουμπα. Φοβαμαι μην προσθεσει κι αλλο ογκο το κροσφιτ. Ισχυει κατι τετοιο? Εσυ ποια νομιζεις άσκηση ειναι η καλύτερη.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καθε ενα ειναι διαφορετικο. Αλλο ζουμπα, αλλο πιλατες αλλο κροσφιτ.
    Αναλογα το στοχο σου επελεξε αυτο σου αρεσει. Αν κανεις βαρη για υπερτροφια τοτε το κροσφιτ ειναι περιττο. Μπορεις ομως να κανεις καποιο ομαδικο ως αεροβια για αλλαγη και ποικιλια.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Καταλαβαινω οτι ολων των ειδών η γυμναστικη ειναι καλη απο το να μην κάνεις τιποτα. Απλα θελω να ρωτησω ποια γυμναστική βοηθαει περισσότερο στην απωλεια κιλών.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η διαιτα ειναι αυτη που βοηθαει στην απωλεια κιλων, οχι καποιας μορφης ασκηση.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Σε συνδυασμό με την δίαιτα ρωταω. Για την δίαιτα το ξερω. Απλα θελω να το κανω μαζί. Δίαιτα και γυμναστική.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η αεροβια βοηθαει, καις περισσοτερες θερμιδες, αρα βρες ενα προγραμμα ομαδικό στυλ αερομπικ.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    14-02-17
    Posts
    8

    Default

    Θα ηθελα να συνδυάσω γυμναστική κ δίαιτα. Γιαυτο ρωταω ποια είναι καλύτερη μεθοδος γυμναστικη σε δυνδιασμο με την δίαιτα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cla και Λιποδιάλυση
    By alexandros.daska in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-16, 15:54
  2. CLA + L-Carnitine Για Λιποδιάλυση
    By tsergos629 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 21-06-15, 09:39
  3. Αερόβια άσκηση και λιποδιάλυση.
    By mayday in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 28
    Last Post: 30-01-11, 15:05
  4. Λιποδιάλυση - Γράμμωση
    By dimitrakis105kg in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-12-05, 05:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •