Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default Single arm deadlift

    Ένα έχω να πω ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΜ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΜ
    Ρε παιδιά, τί ασκησάρα είναι αυτή? Σήμερα τη δοκίμασα πρώτη φορά και είναι απίθανη.
    Την κάνει κανένας? Θα τη βάλω στο πρόγραμμά μου. Σκέφτομαι να τη βάλω στη θέση της μίας από τις μέρες των deadlifts. Θέλω να με βοηθήσει για να δυναμώσω το grip strength (γιατί παίζω μόνο double overhand και με περιορίζει).

    Γνώμες?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Ένα έχω να πω ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΜ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΜ
    Ρε παιδιά, τί ασκησάρα είναι αυτή? Σήμερα τη δοκίμασα πρώτη φορά και είναι απίθανη.
    Την κάνει κανένας? Θα τη βάλω στο πρόγραμμά μου. Σκέφτομαι να τη βάλω στη θέση της μίας από τις μέρες των deadlifts. Θέλω να με βοηθήσει για να δυναμώσω το grip strength (γιατί παίζω μόνο double overhand και με περιορίζει).

    Γνώμες?
    Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά η ενδυνάμωση της λαβής μου θα ήταν το τελευταίο που θα σκεφτόμουν.
    Την έκανες με αλτήρα ή με μπάρα;

  3. #3
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δεν την εχω δοκιμασει οποτε δεν εχω γνωμη.
    Παντως αν θες να δυναμωσεις την λαβη υπαρχουν και αλλες πολλες εναλλακτικες ασκησεις...Μπορεις να δοκιμασεις farmer walk, static hold deadlift, static hold μονοζυγο με εξτρα βαρος, ακομα και κωπηλατικη με αλτηρα για πολλες επαναληψεις.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά η ενδυνάμωση της λαβής μου θα ήταν το τελευταίο που θα σκεφτόμουν.
    Την έκανες με αλτήρα ή με μπάρα;
    Μπάρα
    Βασικά με την ίδια μπάρα που έκανα μετά τα deadlifts, 20άρα.
    Και όμως είναι πολύ απαιτητική στη λαβή σαν άσκηση (και στην ισορροπία)
    Δοκίμασα με 80 κιλά σύνολο, ανέβηκε εύκολα κάποιες φορές και κάποιες άλλες λίγο να μην έχεις στηθεί σωστά, λίγο να σου φύγει η ισορροπία σου ζορίζει πολύ τη λαβή

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    O Ed Coan προτείνει μια άσκηση που ίσως μοιάζει, εδώ: https://youtu.be/-febRoO0gG0?t=520

    Aν είναι να κάνεις κάτι σε αυτό το στυλ, ίσως η παραπάνω να έχει περισσότερο νόημα.

    Γενικά τα unilateral lifts δε μου αρέσουν πολύ γιατί δε νομίζω οτι μπορείς πραγματικά να τα προγραμματίσεις, αλλά ίσως κάτι σε static hold να βοηθάει στη λαβή. Αν πάντως έχεις χώρο στο πρόγραμμα σου για καμιά έξτρα άσκηση γενικής χρήσης γιατί όχι... Αρκεί να μη σου τρωει απο τις πραγματικά σημαντικές :Ρ
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Μπάρα
    Βασικά με την ίδια μπάρα που έκανα μετά τα deadlifts, 20άρα.
    Και όμως είναι πολύ απαιτητική στη λαβή σαν άσκηση (και στην ισορροπία)
    Δοκίμασα με 80 κιλά σύνολο, ανέβηκε εύκολα κάποιες φορές και κάποιες άλλες λίγο να μην έχεις στηθεί σωστά, λίγο να σου φύγει η ισορροπία σου ζορίζει πολύ τη λαβή
    Μπορεί και να έχεις δίκιο, πάντως δεν με τρελαίνει το όλο κόνσεπτ να προσπαθώ να ισορροπήσω και συγχρόνως να σηκώνω πολλά κιλά και το λέω από άποψη ασφάλειας και σωστής εκτέλεσης της άσκησης.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    O Ed Coan προτείνει μια άσκηση που ίσως μοιάζει, εδώ: https://youtu.be/-febRoO0gG0?t=520

    Aν είναι να κάνεις κάτι σε αυτό το στυλ, ίσως η παραπάνω να έχει περισσότερο νόημα.

    Γενικά τα unilateral lifts δε μου αρέσουν πολύ γιατί δε νομίζω οτι μπορείς πραγματικά να τα προγραμματίσεις, αλλά ίσως κάτι σε static hold να βοηθάει στη λαβή. Αν πάντως έχεις χώρο στο πρόγραμμα σου για καμιά έξτρα άσκηση γενικής χρήσης γιατί όχι... Αρκεί να μη σου τρωει απο τις πραγματικά σημαντικές :Ρ
    Την ξέρω, τον έχω δει, όντως βοηθάει.

    Εγώ έκανα αυτή



    και σήμερα μου βγήκαν 2 επαναλήψεις με 100 κιλά (στο δεξί πιο εύκολα, στο αριστερό ζορίστηκα)

    Θα δω, γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι άσκηση που θα κολλήσει σε κιλά εύκολα.
    Για ένα διάστημα θα την εντάξω (για ποικιλία) αλλά δε θυσιάζω τις βασικές εννοείται

  8. #8
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Secret αν θελεις μονο να δυναμωσεις τη λαβη κανε αυτη που σου προτεινει ο Αχιλλεας,του Ed Coan δηλαδη.......αυτη που εχεις στο βιντεο εχει τα...θεματακια της ειδικα αν τη κανεις μετα απο dead

  9. #9
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    για λαβη δεν κάνουν οι ασκήσεις για πήχεις?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. λαβή deadlift (1 rep max)
    By atari1 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-19, 23:34
  2. Εκτέλεση Deadlift
    By giosach in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-16, 10:18
  3. Romanian Deadlift
    By bookass in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-13, 13:21
  4. wtf Zercher deadlift lol?
    By ignus in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-08, 15:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •