Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12

Thread: Όσπρια

  1. #1

    Talking Όσπρια

    Καλησπέρα. Έχοντας αποφασίσει να βάζω τα όσπρια συχνότερα στη διατροφή μου, αποφάσισα τις προάλλες να κάνω φακή. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα όμως είναι ότι το νερό με φουσκώνει και δε μπορώ να φάω ούτε 200 γραμμάρια !
    Τι λύση έχετε να προτείνετε και επίσης ποια όσπρια οφείλω να τρώω ;

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    300 γρ μαγειρεμενα?

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    300 γρ μαγειρεμενα?
    Ναι. Η διατροφική τους αξία δεν μετριέται ωμή;
    Επίσης πρέπει να είναι μεγάλη ποσότητα καθώς διατροφικά δεν είναι όπως άλλα φαγητά.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εντύπωση μου κάνει να σε φουσκώνει η φακή και μπερδεύτηκα και με την ποσότητα. Αφού την μαγειρέψεις η ποσότητα που προσπαθείς να φας είναι ας πούμε ένα μεγάλο πιάτο;
    φασόλια μαυρομάτικα, κόκκινα, φακές συνδυάζονται εξαιρετικά με το ρύζι ή σε σαλάτες αφού βραστούν αν σου είναι πιο εύκολο έτσι.

  5. #5

    Default

    Απλά τα 200 ή 300 γραμμάρια όταν βράζονται μαζί με νερό είναι πολύ μεγάλη ποσότητα. Μάλλον πρέπει να συνηθίσω.

  6. #6
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Φιλος τα 200 γρ ωμα ειναι παρα πολλα για ενα γευμα....

  7. #7

    Default

    Άρα προτείνεις πχ ρύζι μαζί για να συμπληρώνω υδατάνθρακες;

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Όχι απλώς πολλά, με 300 γραμμάρια φακές μαγειρεύεις για ολόκληρη οικογένεια, ειδικά αν είναι με λάδι, σάλτσα κλπ. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα άλλα όσπρια.
    Μπορείς να τα τρως με ότι θέλεις, σκέτα ή με ρύζι αλλά το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσεις για συγκεκριμένη ποσότητα υδατανθράκων αφού έχω την εντύπωση ότι το ρύζι απορροφά ακόμα μεγαλύτερη ποσότητα νερού.
    Μάλλον πρέπει να μοιράσεις σε περισσότερα γεύματα τους υδατάνθρακες σου. Έχεις γράψει κάπου στο φόρουμ την διατροφή σου;

  9. #9
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να φάω όσπρια κ μετά να πάω για προπόνηση, μου κάθονται βαριά σαν τσιμεντο στο στομάχι μου.

    Χίλιες φορες ρυζι, πατάτες.. Αν τρως κ μετα από 1-2 ώρες θες να πας για προπόνηση-όπως εγω δε θα το συνιστούσα

    Ειδικά αυτες οι ποσότητες που λες ειναι τρελες, δεν ξέρω μηπως σου δημιουργησουν κ καποιο θεμα στο στομαχι

  10. #10
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Άσχετο, έφαγα κάτι γίγαντες σήμερα ΠΩΠΩΠΩ
    Κακώς δεν πήγα να πάρω και καμιά ρέγκα να την τσακίσω

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Όχι απλώς πολλά, με 300 γραμμάρια φακές μαγειρεύεις για ολόκληρη οικογένεια, ειδικά αν είναι με λάδι, σάλτσα κλπ. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα άλλα όσπρια.
    Μπορείς να τα τρως με ότι θέλεις, σκέτα ή με ρύζι αλλά το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσεις για συγκεκριμένη ποσότητα υδατανθράκων αφού έχω την εντύπωση ότι το ρύζι απορροφά ακόμα μεγαλύτερη ποσότητα νερού.
    Μάλλον πρέπει να μοιράσεις σε περισσότερα γεύματα τους υδατάνθρακες σου. Έχεις γράψει κάπου στο φόρουμ την διατροφή σου;
    Η αλήθεια είναι πως όχι καθώς, λανθασμένα βέβαια, δεν έχω βγάλει κάποιο εβδομαδιαίο διατροφικό πλάνο.
    Ξέρεις ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει να βγάλω ένα;

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by ShreddingInProgress View Post
    Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να φάω όσπρια κ μετά να πάω για προπόνηση, μου κάθονται βαριά σαν τσιμεντο στο στομάχι μου.

    Χίλιες φορες ρυζι, πατάτες.. Αν τρως κ μετα από 1-2 ώρες θες να πας για προπόνηση-όπως εγω δε θα το συνιστούσα

    Ειδικά αυτες οι ποσότητες που λες ειναι τρελες, δεν ξέρω μηπως σου δημιουργησουν κ καποιο θεμα στο στομαχι
    Θα είμαι ειλικρινής, δε γνώριζα κάτι τέτοιο (αναφέρομαι στην τελευταία πρότασή σου) !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως τρωμε τα οσπρια
    By mina@ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-17, 19:47
  2. Όσπρια
    By Kawasakias in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-14, 10:43
  3. Πρωτεϊνες από όσπρια
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 04-06-11, 21:04
  4. Όσπρια!!
    By cygymguy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-09, 20:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •