Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default Έλλειψη ΚΑΙ βιταμίνης d

    Καλησπέρα και πάλι στο φόρουμ! Έκανα εξετάσεις για βιταμίνη d και βγήκε 8,3 (φυσιολογικές τιμές 14-60)!
    Έχω και έλλειψη σιδήρου και αιματοκριτη! Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό γιατί πραγματικά έχει καταντήσει αστείο

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Δεν είσαι ο μόνος. Η έλλειψη βιταμίνης D είναι πάρα πολύ συχνή. Η βιταμίνη αυτή παράγεται κυρίως από τον ίδιο τον οργανισμό, όταν εκτίθεται κανείς στον ήλιο. Σε μικρότερο ποσοστό την παίρνουμε και από τις τροφές. Δυστυχώς με τους σύγχρονους ρυθμούς ζωής το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μας το περνάμε κλεισμένοι σε εσωτερικούς χώρους, χωρίς να μας βλέπει ο ήλιος όσο πρέπει.

    Μην αγχώνεσαι πάντως. Λογικά θα πάρεις κάποιο συμπλήρωμα βιταμίνης D για κάποιο διάστημα και θα ανέβει. Και το καλοκαίρι κάνε όσο πιο πολλά μπάνια μπορείς.

  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ναι το έψαξα και είναι περίεργο γιατί ζούμε σε μια χώρα με πολύ ήλιο! Συγκεκριμένα από ότι διάβασα 5/10 Έλληνες έχουν έλλειψη βιταμίνης d! Παρόλα αυτά θα πάρω Συμπλήρωμα και θα προσπαθήσω να βγαίνω πιο πολύ στον ήλιο! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αρχικά ελπίζω αν έχεις κάνει και άλλες εξετάσεις να βγουν φυσιολογικές οι τιμές :-)
    Για τον αιματοκρίτη και τον σίδηρο αν ήταν να κάνω υπόθεση θα έλεγα ότι πιο πολύ φταίει η διατροφή σου, βάλε μεγαλύτερη ποικιλία, κόκκινο κρέας, όσπρια, ψάρια (τα ψάρια άσχετο με τον σίδηρο) κλπ
    Για την βιταμίνη D τα πράγματα είναι απλά χρειάζεται ήλιος και πάλι καλά που αποθηκεύεται. Οπότε παίρνεις ένα συμπλήρωμα και όλα καλά, απλώς έχε υπόψιν σου ότι η D δεν πρόκειται να ανέβει σε μια εβδομάδα ή δύο, θέλει χρόνο. Προτίμησε καλύτερα υγρή μορφή,λένε ότι αφομοιώνεται καλύτερα αν και δεν ξέρω που στηρίζεται, κάπου είχα δει τον musclemar να προτείνει ένα συμπλήρωμα της Now, NOW VITAMIN D-3 EXTRA STRENGHT LIQUID 1000 IU, οικονομικό και βγάζει πάνω από 1000 δόσεις!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Για να παράξουμε βιταμίνη D χρειάζεται να μας δει ο ήλιος συγκεκριμένη ώρα της ημέρας.
    Και όχι να μας δει απλά, αλλά να είναι μεγάλο μέρος του σώματος γυμνό.
    Τα παλιότερα χρόνια ο κόσμος ήταν όλη μέρα έξω, δούλευε στα χωράφια ή ήταν κτηνοτρόφοι κλπ.
    Και οι μετακινήσεις ήταν με τα πόδια, σε έβλεπε ο ήλιος όλη μέρα.
    Τώρα όλοι περνάμε τη μέρα μας μέσα σε 4 τοίχους.
    Λογικό είναι να υπάρχει έλλειψη και μάλιστα υπάρχει έρευνα που δείχνει αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που λες.

    Γιατί υπάρχει τόση έλλειψη ειδικά στην Ελλάδα? Επειδή στις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες ξέρουν το πρόβλημα που έχουν με τη μειωμένη ηλιοφάνεια, παίρνουν είτε συμπληρώματα είτε (το πιο συνηθισμένο) καταναλώνουν πρόσθετη βιταμίνη D που μπαίνει από τη βιομηχανία τροφίμων σε πάρα πολλά τρόφιμα (γάλα κλπ). Εδώ για χρόνια κοιμόμασταν με τα τσαρούχια, τώρα τελευταία άρχισε ο κόσμος να ασχολείται.

  6. #6
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Conan δεν έχεις άδικο όντως δεν έτρωγα κόκκινο κρέας και πλέον το έχω βάλει στην διατροφή μου! Όσο για το συμπλήρωμα έχω ήδη πάρει! Αν δω μετά από κάνα 2μηνο ότι δεν αυξήθηκε τρελά η βιταμίνη d τότε σίγουρα θα δοκιμάσω το συμπλήρωμα που πρότεινε ο musclemar! Steel δεν έχει άδικο φαντάσου ότι ένας γνωστός μου που είναι και νοσηλευτης μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις για βιταμίνη d γιατί "είμαι νέος και ζούμε σε μια χώρα με πολυ ήλιο"

  7. #7
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Conan δεν έχεις άδικο όντως δεν έτρωγα κόκκινο κρέας και πλέον το έχω βάλει στην διατροφή μου! Όσο για το συμπλήρωμα έχω ήδη πάρει! Αν δω μετά από κάνα 2μηνο ότι δεν αυξήθηκε τρελά η βιταμίνη d τότε σίγουρα θα δοκιμάσω το συμπλήρωμα που πρότεινε ο musclemar! Steel δεν έχει άδικο φαντάσου ότι ένας γνωστός μου που είναι και νοσηλευτης μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις για βιταμίνη d γιατί "είμαι νέος και ζούμε σε μια χώρα με πολυ ήλιο"
    Πριν μερικά χρόνια, όταν ΗΔΗ έπαιρνα το χειμώνα συμπλήρωμα D3, άκουγα κράξιμο από όλους.
    Στην παιδίατρο που είχα συζητήσει το θέμα για το αν χρειάζονται τα παιδιά μου, μου είχε πει όχι.
    Βασικά όλοι με αντιμετώπιζαν σαν τρελό.
    Κάνα χρόνο μετά, η ίδια παιδίατρος έβαλε στις αιματολογικές εξετάσεις των παιδιών μου να τσεκάρουν και την D.
    Όταν τη ρώτησα "πώς και έτσι?" μου τα μάσαγε. Βγήκαν οι απαντήσεις και τα παιδιά είχαν ελλειψάρα όχι απλή έλλειψη. Και τους έβαλε συμπλήρωμα.
    Και μου λες για νοσηλευτή? Εδώ γιατροί και δεν είχαν πάρει χαμπάρι τίποτα. Εσύ πιστεύεις ότι διαβάζουν οι περισσότεροι σύγχρονες έρευνες?

    ΠΡΟΣΟΧΗ όμως
    Δεν παίρνουμε βιταμίνη D αβέρτα κουβέρτα. Είναι λιποδιαλυτή δεν είναι υδατοδιαλυτή.
    Ρώτα γιατρό για το τί δόση θα χρειαστείς. Και ξανακάνε μετά από ένα διάστημα εξετάσεις να δεις αν έχει πάει σε φυσιολογικά επίπεδα.

  8. #8
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ακριβώς steel είναι χρονιά πίσω όλοι τους! Εμένα με κράζουν που τρώω βραστα ή δεν ψηνω κάτι στον φούρνο με ελαιόλαδο αλλά το βάζω μετά ή που παίρνω το φαγητό μου μαζί στην σχολή αντί να φάω κάτι από την καφετέρια! Αλλά το γεγονός ότι ακόμα και οι γιατροί έχουν μείνει χρόνια πίσω είναι πραγματικά λυπηρο.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Προτίμησε καλύτερα υγρή μορφή,λένε ότι αφομοιώνεται καλύτερα αν και δεν ξέρω που στηρίζεται,
    Στηρίζεται στο ότι τα υγρά συμπληρώματα είναι D διαλυμένη σε λίπος. Και ως λιποδιαλυτή βιταμίνη, από το έντερο θα απορροφηθεί συνδεδεμένη με το λίπος. Και σε χάπι θα είχε καλή απορρόφηση αν όταν έφτανε στο έντερο για να απορροφηθεί, υπήρχαν ταυτόχρονα λιπαρά εκεί.

    Νομίζω τα καλύτερα είναι τα συμπυκνωμένα μουρουνέλαια ( cod liver oil) που έχουν περάσει από φιλτράρισμα για να απομακρυνθούν τα βαρέα μέταλλα. Έχουν συνήθως μια ποσότητα φυσικής D3 από το συκώτι του ψαριού και μια επιπρόσθετη για να εξασφαλιστεί η στάνταρ δόση σε κάθε κάψουλα.

    Πάντα τα ψαρόλαδα καλό ειναι να τα παίρνουμε σε κάψουλες διοτι σε μπουκαλάκι τα λίπη οδειδώνονται εύκολα μετά το άνοιγμα.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default Έλλειψη ΚΑΙ βιταμίνης d

    Να πας σε γιατρό γιατι η έλλειψη βιταμίνης D δεν ειναι απλό πράγμα, ΑΝ γίνει μακροχρόνια, δημιουργεί διαφορά προβλήματα.

    Να πας λοιπόν σε γιατρό, να σου δώσει δοσολογια και να σου πει πότε να κανεις επανέλεγχο.

    Ειχα και εγώ χαμηλή και έπαιρνα καθημερινά της Lambert?s τη Maximum strength μαζί με ω3 και όντως ανέβηκε.

    Επισης πολλοί γιατροί προτείνουν τη lecalcif , συνήθως μια αμπούλα την εβδομάδα, η οποία και συνταγογραφείται.

    Φυσικά και το θεμα της αναιμίας θέλει ψάξιμο, δηλαδή επίσκεψη στον γιατρό και χορήγηση κατάλληλου σκευάσματος με βελτίωση της διατροφής.

    Πήγαινε στο γιατρό κι άσε το Ίντερνετ ! - το είπα αρκετές φορές, ελπίζω να έγινα κατανοητή.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  11. #11
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Χαχαχαχα έγινες όντως! Θα πάω σε γιατρό και σε ευχαριστώ για την συμβουλή

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Στηρίζεται στο ότι τα υγρά συμπληρώματα είναι D διαλυμένη σε λίπος. Και ως λιποδιαλυτή βιταμίνη, από το έντερο θα απορροφηθεί συνδεδεμένη με το λίπος. Και σε χάπι θα είχε καλή απορρόφηση αν όταν έφτανε στο έντερο για να απορροφηθεί, υπήρχαν ταυτόχρονα λιπαρά εκεί.
    Για το λίπος σίγουρα, αλλά όσα συμπληρώματα d3 έχω πάρει κατά καιρούς είναι κάψουλες που αν δεις τα συστατικά αποτελούνται από βιταμίνη d3 μαζί με κάποιο λάδι. Οπότε αν το λίπος είναι ο μόνος λόγος δεν νομίζω να υπερέχει η υγρή μορφή.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Εξαρτάται τι θεωρείς υγρή και τι στερεή μορφή.
    Εγώ στερεή μορφή λεω τις ταμπλέτες και τις κάψουλες που περιέχουν σκόνη. Και από αυτά η D διαλυμένη σε λάδι έχει σαφώς καλύτερη απορρόφηση.

    Τα softgels που περιέχουν υγρό, υγρή μορφή τα θεωρώ :) Απλά σου διατηρούν το προιον, κρατάνε το οξυγονο μακρυά από τα λιπη και δεν νιωθεις γευση

    Μετά όμως πρέπει να προσέξεις σε τι λάδι θα τη πάρεις τη D. Πχ υπάρχουν συμπληρώματα με D διαλυμένη σε ηλιέλαιο ή σε φοινικέλαιο...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αντικατασταση Βιταμινης B
    By eustathios in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-15, 18:53
  2. Δόση Βιταμίνης C
    By vodi-builder in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 12-01-06, 01:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •