Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6

Thread: Rest Days

  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-17
    Posts
    139

    Default Rest Days

    Καλησπερα σε όλους..όλα αυτά τα χρονια που γυμνάζομαι (4.5) πάω γυμναστήριο 6 φορές τη βδομάδα ( 1 μυική τη μερα και τα πόδια τα χωρίζω μπρος/πίσω σε 2 μερες) αποφάσισα να τις μειώσω να τις κάνω 5 γιατί δεν νιώθω ότι αναρωνω αν και μου το λέγανε πολλές φορές ότι δεν είναι σωστό δεν ήμουν ετοιμος να το πάρω απόφαση..
    Οι απορίες μου είναι οι εξής:
    Μπορώ στην μερα που θα βγάλω και θα έχω ξεκούραση να κάνω αεροβιο χαμηλής έντασης (25-30?);
    Η διατροφή μου παρακάνει ιδια;( η διατροφή μου είναι 200 θερμίδες πάνω από συντήρηση)
    Τι συνπληρωματα μπορώ να χρησιμοποιήσω πριν το αεροβιο χαμηλής έντασης την ημέρα ξεκούρασης;(το νιτρικό το φτοιαχνω μόνος μ Δηλαδή έχω τα συστατικά ξεχωριστά)
    Σίγουρα δεν θα περιέχει καφεινη,σκέφτομαι κάτι ανάμεσα σε 5γρ αλανινη και 2γρ καρνιτινη


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-07-14
    Posts
    157

    Default

    Την αλανινη θα πρέπει να την παίρνεις κάθε μέρα αν θες να κάνει κάτι και όχι μόνο κάθε φορά πριν γυμναστεις. Και ότι ώρα θες... Κάτι σαν την κρεατινη δηλαδή


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-17
    Posts
    139

    Default

    Αυτό κάνω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Συχνά περιφρονούμε την ξεκούραση και όμως είναι μια πάρα πολύ σημαντική παράμετρος στην προσπάθεια της μυϊκής ανάπτυξης. Τι και αν άνθρωποι με εμπειρία στο bodybuilding μας το λένε συνέχεια, εμείς έχουμε την εντύπωση ότι μόνο με καθημερινή και ασταμάτητη προπόνηση θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Και εγώ σαν και σένα σήκωνα 6 φορές την εβδομάδα και την Κυριακή, απλά και μόνο επειδή το γυμναστήριο ήταν κλειστό, έβγαινα για τρέξιμο ή έκανα γυμναστική στο σπίτι. Όταν σε κάποια φάση πήρα με βαριά καρδιά την απόφαση να πειραματιστώ με ένα πρόγραμμα προπόνησης 4 ημερών την εβδομάδα, έμεινα έκπληκτος με το αποτέλεσμα. Μετά από ένα μήνα σε αυτούς τους ρυθμούς έδειχνα πιο "γεμάτος" και πιο "φουσκωμένος", οι προπονήσεις μου ήταν πολύ καλύτερες (περισσότερες ασκήσεις, περισσότερα κιλά) και η γενικότερη ενέργεια και η διάθεσή μου δεν είχαν καμιά σχέση με το πριν. Η ξεκούραση τελικά, που την υποτιμούσα, μου έκανε καλό.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-17
    Posts
    139

    Default

    Ναι φιλε μου έχεις δίκιο εγω όμως είμαι το άλλο άκρο δεν νομίζω πως όσο πιο πολύ τόσο και καλύτερα..ξέρω πως 6 φορές κάνουν κακο στο θέμα ανάπτυξης απλά είμαι ξεροκεφαλος..από Δευτέρα 5


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    θα συμφωνησω οτι η ξεκουραση ειναι ιδιαιτερα σημαντικη.το να πας 6 φορες για προπονηση δεν θα σε βοηθησει σε κατι.ισα ισα που δεν θα αναρρωνεις και στις υπολοιπες προπονησεις σου δεν θα δινεις το 100% των δυνατοτητων σου.ειναι σαν να εχουμε καρφωσει ενα καρφι και να συνεχιζουμε να το χτυπαμε,οπως πολυ σωστα λεει και ενας δικος μου ανθρωπος.οποτε ειναι πολυ συνετο να μειωσεις τις ημερες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τούλα Νομικού - Rest In Peace..
    By bigsteve in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 98
    Last Post: 08-04-16, 17:02
  2. 5 days split
    By xrisoulis007 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-14, 16:37
  3. Drop Sets vs Zero Rest
    By kreator in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-11, 15:27
  4. Simply the best!!! Leave the rest!...
    By Crimson in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 22-06-06, 19:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •