Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-04-18
    Posts
    14

    Default Μικρό home gym

    Καλησπέρα παιδιά.

    Έχω στην διάθεση μου ένα πολυόργανο(για χρήση τροχαλιών κυρίως) και μιας και γυμναστήριο λόγο δουλειάς και απόστασης δεν με βολεύει(και μάλιστα, το έχω πετύχει και κλειστό Σάββατο μεσημέρι που με βόλευε μετά την δουλειά κάπως), αποφάσισα να επεκτείνω λίγο τον εξοπλισμό μου.

    Βρήκα από διάφορες αγγελίες μπάρες με βάρη(από 60 μέχρι 90 κιλά) και πάγκους και αλτήρες κοντά στα 100 με 150ε.
    Μειονέκτημα ότι όλα είναι διαμέτρου φ28 και με λίγο ψάξιμο είδα ότι για πάνω από 140 κιλά δεν συνιστάτε να μπαίνουν σε μη ολυμπιακού τύπου μπάρες.
    (Αν και, το να φτάσω να μπορώ να κάνω ασκήσεις με τέτοια βάρη θεωρώ ότι θα πάρει κάποιο διάστημα.)

    Υπάρχει δυνατότητα να φτιάξω τουλάχιστον ορθοστάτες για την μπάρα(ίσως half-rack, αν και λίγο δύσκολο λόγο χώρου), και σίγουρα θα γίνει ενίσχυση στους πάγκους γιατί δεν θα εμπιστευόμουν τα κιλά μου +100 από μπάρα και βάρη πάνω τους από τις φωτογραφίες που βλέπω.

    Γενικά, αξίζει τον κόπο για τουλάχιστον 1-2 χρόνια να μου βγάλουν και αργότερα να αναβαθμίσω σε ολυμπιακού τύπου μπάρα και βάρη σιγά σιγά αν χρειαστεί?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Καλησπέρα.

    Αν γυμνάζεσαι περιστασιακά με βάση τον χρόνο σου ή τον ενθουσιασμό σου και μετά απέχεις και ξανά ξεκινάς, δεν θέτεις μακροπρόθεσμους στόχους κ.λπ. οι κανονικές μπάρες θα είναι μια χαρά καθώς για να φτάσεις σε σοβαρά κιλά απαιτεί αφοσίωση, πειθαρχία, στόχους και γενικά να σου γίνει τρόπος ζωής.

    Αν ισχύει το δεύτερο κάνε από την αρχή σωστή επιλογή για να μην πετάς τα λεφτά σου. Λίγα-λίγα αλλά σωστά. Αν για αρχή διαθέτεις λίγα λεφτά πάρε μια καλή μπάρα με μερικούς δίσκους και κάνε μόνο με αυτή ασκήσεις σε συνδυασμό με το πολυόργανό σου και το σωματικό σου βάρος μέχρι να ξανα διαθέτεις λεφτά για έναν καλό πάγκο (δεν είναι ακριβοί και καινούργιοι αν τους πάρεις και έχουν καλή αντοχή 250 κιλά και βάλε, μπορείς να βρεις εκεί γύρω στα 120 ευρώ).

    Για ορθοστάτες απευθύνσου σε κάποιον σιδερά, αλλά και πάλι πουλάνε καλούς ορθοστάτες σε σχετικά καλές τιμές.

    Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή εξοπλισμού καθώς έχω εμπειρία σε οικιακό εξοπλισμό μιας και έχω στήσει κι εγώ home gym και τα έχω ψάξει σχεδόν ότι κυκλοφορεί.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    23-04-18
    Posts
    14

    Default

    Για ορθοστάτες, επειδή η οικογενειακή επιχείρηση έχει να κάνει με σίδερα και λαμαρίνες(φανοποιείο), υπάρχει η δυνατότητα για DIY από κάθε άποψη.

    Οπότε έναν καλό πάγκο θα χρειαστώ άρα(σκέφτηκα ότι μπορώ απλά να ενισχύσω τους φθηνούς στο μαγαζί πάντως), και ολυμπιακή μπάρα+κιλά.
    Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι κοιτάω κοντά στα 300ε για αρχή, και η αλήθεια είναι ότι ξεφεύγει λίγο από τα πόσα διαθέτω για αρχή(ειδικά αν σε κάποια φάση μετακομίσω και δεν μπορώ να τα πάρω μαζί μου στο τέλος).
    Αν αξίζει όμως τόσο πολύ και είναι κάτι που θα χρειαστώ σε βάθος λιγότερου του χρόνου αν ασχοληθώ σοβαρά, τότε χαλάλι.

    Αρά, αν σου είναι εύκολο για αρχή πρότεινε μου μια μπάρα και έναν πάγκο.
    Δίσκοι φαντάζομαι από όπου και να πάρω λίγο πολύ η ίδια τιμή θα είναι και σίγουρα θα χρειαστώ τουλάχιστον 40 κιλά για αρχή(deadlifts και squats τόσο έβαζα στο gym)

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Επειδή είμαι νέο μέλος, δεν μπορώ να ποστάρω λινκ. Γι αυτό σου έχω στείλει σε προσωπικό μήνυμα. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Last edited by Berlyn; 23-02-19 at 22:28.

  5. #5
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by Smithman View Post
    Για ορθοστάτες, επειδή η οικογενειακή επιχείρηση έχει να κάνει με σίδερα και λαμαρίνες(φανοποιείο), υπάρχει η δυνατότητα για DIY από κάθε άποψη.

    Οπότε έναν καλό πάγκο θα χρειαστώ άρα(σκέφτηκα ότι μπορώ απλά να ενισχύσω τους φθηνούς στο μαγαζί πάντως), και ολυμπιακή μπάρα+κιλά.
    Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι κοιτάω κοντά στα 300ε για αρχή, και η αλήθεια είναι ότι ξεφεύγει λίγο από τα πόσα διαθέτω για αρχή(ειδικά αν σε κάποια φάση μετακομίσω και δεν μπορώ να τα πάρω μαζί μου στο τέλος).
    Αν αξίζει όμως τόσο πολύ και είναι κάτι που θα χρειαστώ σε βάθος λιγότερου του χρόνου αν ασχοληθώ σοβαρά, τότε χαλάλι.

    Αρά, αν σου είναι εύκολο για αρχή πρότεινε μου μια μπάρα και έναν πάγκο.
    Δίσκοι φαντάζομαι από όπου και να πάρω λίγο πολύ η ίδια τιμή θα είναι και σίγουρα θα χρειαστώ τουλάχιστον 40 κιλά για αρχή(deadlifts και squats τόσο έβαζα στο gym)
    Εφόσον είσαι σιδεράς,μην το σκέφτεσαι. Φτιάξε ένα power rack ή ένα half rack αν δεν έχεις χώρο. Θα σου βγει φθηνότερα από του εμπορίου και σίγουρα πιο γερό. Έχω φτιάξει power rack, αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φοιτητική Διατροφή Με Μικρό Χρόνο Προετοιμασίας
    By angel8 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 20-10-13, 10:29
  2. Το "μικρό" Post Workout Meal του Ronnie!!
    By tsakalofido in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 8
    Last Post: 02-08-08, 04:10
  3. Ενα μικρο update προπονησης..και ενα ευχαριστω..
    By gsatelite in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-02-06, 02:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •