Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default Αξιολόγηση Προπονήσεων

    Δευτέρα:Στήθος
    1)Πιέσεις στήθους με αλτηρες σε επίπεδο πάγκο
    2)πιέσεις στήθους με μπάρα σε επίπεδο πάγκο
    3)πιέσεις στήθους σε επικληνη (μπάρα ή αλτηρες)
    4)Crossover στις τροχαλιες (οριζόντια)
    5)πιεσεις στήθους σε πάγκο με κλίση προς τα κάτω ή crossover ψηλά προς χαμηλά
    6)Ανοίγματα στο πάτωμα (έχω "ταλαιπωρημενο" ώμο οπότε τα ανοίγματα στο πάτωμα ασφαλιζουν καλύτερα τον ώμο μου αλλά και το στροφικο πέταλο)

    Τρίτη :Πόδια
    1)Squats
    2)Deadlifts (σουμο ή Romanian)
    3)προβολές με αλτηρες (τα λεγόμενα walking lunges)
    4)πρέσα
    5)Προβολές σε μηχανήματα για τετρακεφαλους και δικεφαλους
    6)Ασκησεις για γάμπες (καθιστος και όρθιος)

    Τετάρτη :Ώμους και τραπεζοειδης
    1)εμπρόσθιες προβολές σε τροχαλια
    2)πλαγιές αρσεις ωμων σε πάγκο με αλτηρες ή στην τροχαλια.
    3)Overhead press
    4)πιεσεις Arnold
    5)2 ασκήσεις με ανοίγματα για πλάγιο δελτοειδη
    6)Άσκηση για τραπεζοειδης (shrugs) με αλτηρες
    7)Face pulls στην τροχαλια

    Παρασκευή :Πλάτη
    1)εμπροσθολαιμιες Ελξεις στο μηχανήμα με ανοικτή λαβή
    2)Εμπροσθολαιμιες Ελξεις με την v λαβή
    3)straight arm pushdown στην τροχαλια
    4)pull over
    5)Κωπηλατικες με μπάρα (είτε bend over είτε t-bar)
    6)Κωπηλατικες στον πάγκο με έναν αλτηρα(one arm dumbell row)
    7)Κωπηλατικες με 2 αλτηρες σε επικληνη
    8)Κωπηλατικες καθιστος (στο μηχάνημα).
    9)Deadlift (αν με ενοχλεί η μέση μου κάνω απλά back extension)


    Σάββατο :Χέρια
    1)εκτάσεις με σχοινί προς τα κάτω (rope pushdown)
    2)εκτασεις με σχοινί πάνω από το κεφάλι
    3)skull crashers
    4)kickback ή στον πάγκο με αλτηρες ή στην τροχαλια
    5)καμψεις με μπάρα σε επικληνη πάγκο (spider curls)
    6)καμψεις με μπάρα
    7)καμψεις με μπάρα με ανοικτή λαβή
    8)καμψεις με αλτηρες (σφυρια) superset με καμψεις στην τροχαλια.
    9)superset ασκήσεις για τον πήχη (έξω και έσω)

    ΥΓ:μετά τις προπονήσεις κάνω και 40 λεπτά αερόβια
    ΥΓ:σε προηγούμενο thread είχα γράψει ότι κάνω 6 προπονήσεις αλλά πλέον κάνω 5 μέχρι να δω τι θα γίνει με την βιταμίνη d (θέλω να αποφύγω τραυματισμό) και μέχρι να φτιάξει λίγο το πρόγραμμα στην σχολή

    Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα? Οποιαδήποτε υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Καλό είναι να γράψεις και τα σετ που κάνεις γιατί αν κάνεις 1-2 το πολύ σετ σε κάθε άσκηση οκ...αλλά αν κάνεις 4-5 εκεί ξεφεύγει πολύ το πράγμα.

    Προσωπικά, τέτοια προγράμματα δεν μου αρέσουν γιατί δεν βοηθάνε στην προοδευτική υπερφόρτωση των κιλών που εκεί είναι το ζητούμενο για την συνεχή πρόοδο στην αύξηση της μυϊκής μάζας και οι περισσότεροι καταλήγουν να επαναλαμβάνουν σε κάθε προπόνηση τα ίδια και τα ίδια (σε κιλά και επαναλήψεις).

    Επέλεξε λίγες ασκήσεις και...καλές για κάθε μυϊκή ομάδα (μην ξεπερνάς τις 4 ασκήσεις). Για ώμους 3 ασκήσεις είναι οκ (μία για κάθε μοίρα). Για στήθος έχε πιέσεις είτε με μπάρα είτε με αλτήρες σε κάθε επίπεδο και αντί για flyes με αλτήρες καλύτερα να τα κάνεις στο πάτωμα με τροχαλίες. Για τρικέφαλους 2-3 ασκήσεις είναι οκ και για δικέφαλους 2. Για πλάτη θα ξεκινούσα με μονόζυγο ανοιχτή λαβή (αν δεν μπορείς έστω τροχαλία), μετά κωπηλατική με μπάρα, μονόζυγο με κλειστή λαβή και τέλος άρσεις θανάτου.

  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου! Πλάτη κάνω τόσες ασκήσεις επειδή είναι μεγάλη μυικη ομάδα οπότε προτιμάω να το χτυπάω από κάθε πλευρά! Τα σετ που κάνω είναι μαξ 4 αλλά διαφοροποιω τις επαναλήψεις αναλόγως την άσκηση (πχ στα Squats κοιτάω να πιάσω τις 8 επαναλήψεις αλλά κάνω και και σετ με 1 επανάληψη που εκεί βάζω το μαξ που μπορώ να σηκώσω, με σωστή φόρμα φυσικά)! Στα χέρια όντως θα μπορουσα να μειώσω τις ασκήσεις γιατί είναι μικρή μυικη ομάδα! Παρόλα αυτά το πόσες ασκήσεις θα κάνεις δεν έχει να κάνει και με τον στόχο σου? Πχ αν ήθελα μόνο αύξηση δύναμης και όγκου στην πλάτη θα ξεκινούσa με deadlift και μετά θα έκανα κωπηλατικη με μπάρα, pullover και μονοζυγο! Κάτι παρόμοιο λέω να κάνω όταν μπω σε όγκο! Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω παρόλα αυτά οι προπονήσεις μου μαζί με το καρντιο βγαίνουν 1:20 λεπτά! Φυσιολογικό πιστεύω!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Αν είναι 3-4 σετ σε κάθε άσκηση μιλάμε για μεγάλο προπονητικό όγκο.

    Το pull over δεν είναι άσκηση για όγκο αλλά για... "φινίρισμα".

    Οι ασκήσεις που σου πρότεινα για την πλάτη πιάνουν όλη την πλάτη, "χτυπάς από κάθε πλευρά" εννοείς προφανώς ότι ενεργοποιείς με διαφορετικό τρόπο τις μυϊκές ίνες.

    Δες το πως θα σε πάει και κατά πόσο θα μπορείς να προοδεύεις σε κιλά ή επαναλήψεις. Μπορεί να σου βγει...

  5. #5
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Έγινε! Τις επόμενες μέρες λέω να ανοίξω νέο thread με φωτογραφίες προόδου και για να δούμε αν πρέπει να μπω σε όγκο ή όχι! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως, θα το ψάξω και εγώ καλύτερα να δω αν όντως κάνω υπερπροπονηση ή απλά οι προπονήσεις μου έχουν μεγάλο volume που λένε και οι Αμερικανοί

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ακη στην πραξη, με αυτο το προγραμμα πως νιωθεις εσυ; Πως σου καθεται; Γιατι στα χαρτια μπορει να φαινεται υπερβολη αλλα στον κάθε ένα μπορει να ταιριάζουν διαφορετικά πράγματα.
    Πλάτη λίγο την εχεις φορτώσει δεν χρειάζονται τόσα πολλά , τα άλλα τα βλέπω οκ.
    Αν και θα σου πρότεινα να εκανες ενα οφφ ή εστω ενεργητικη ξεκουραση μια βδομαδα απο τις 6ημερες προπονησεις που ηταν οτι πιο αντιπαραγωγικο μπορουσες να κανεις.

  7. #7
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη! Γενικότερα την μόνη μέρα που νιώθω λίγο πιο κουρασμένος ειναι την ημέρα της πλάτης, οπότε μάλλον έπεσες μέσα ότι είναι φορτωμένη! Όσο για τις άλλες νιώθω πολύ καλά! Όσο για την εβδομάδα οφφ τυπικά το έκανα γιατί την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν εκτός Αθηνών για 4 μέρες! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Άκη αν και δεν κάνω bodybuilding, στη θέση σου θα έκοβα 1-2 ασκήσεις απο κάθε μυική ομάδα και θα αύξανα τα σετ στις υπόλοιπες ασκήσεις (για να μείνει ίδιος ο όγκος προπόνησης). Έτσι μπορείς να ανακυκλώνεις λίγο πιο συχνά ασκήσεις για να ξεκολλάς και να μη μένεις στάσιμος και να ελέγχεις και την κούραση. Έτσι με λίγο πιο διαφορετικό ερέθισμα κάθε 1-2 μήνες κρατάς και το σώμα σου πιο ξεκούραστο και κάθε φορά κάνεις καλύτερο focus στο τι θέλεις να δώσεις βάρος. Είναι βέβαια θέμα προτίμησης αυτό.

    Επίσης είναι σημαντικό να μετράς σετ/επαναλήψεις (και κιλά) για να κοντρολάρεις τον συνολικό όγκο της προπόνησής σου. Χωρίς να τα γραφεις αυτά και πως σκέφτεσαι να τα προχωρήσεις, δεν είναι ακριβώς πρόγραμμα αλλά μια συλλογή απο ασκήσεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ακριβώς achillez για αυτό γράψω τις προπονήσεις με βάρη, επαναλήψεις κλπ σε μορφή log σε ένα τετράδιο! Όσο για τα περισσότερα σετ το έχω σκεφτεί και το έχω κάνει κάποιες φορές! Γενικά προσπαθώ κάθε εβδομάδα να είμαι καλύτερος από την προηγούμενη αλλά πάντα προσέχω! Δηλαδή αν Ποναω δεν θα με πιεσω χωρίς λόγο! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

  10. #10
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Καλησπέρα φίλε μου! Πλάτη κάνω τόσες ασκήσεις επειδή είναι μεγάλη μυικη ομάδα οπότε προτιμάω να το χτυπάω από κάθε πλευρά!
    Φιλε μην πεσεις στην παγιδα να πιστευεις οτι θελεις ασκησεις για καθε πλευρα του καθε μυος.Ειναι σαν να λες οτι πχ στο στηθος αν κανεις μονο κατακλινη,το κατω κομματι του στηθους θα βγει εξω ενω το πανω θα μεινει μεσα και στο τελος θα φαινεται σαν να χεις κανει καποια περιεργη πλαστικη.Κανε ομως 120 κιλα κατακλινη πχ,και θα δεις αν μεγαλωσει ολο το στηθος ή οχι.Το σωμα μεγαλωνει ομοιομορφα,γι αυτο κ αν κανεις πχ κιλα στις στρατιωτικες θα μεγαλωσουν και οι τρικεφαλοι ή αν κανεις κιλα σε στηθος θα μεγαλωσουν κι οι ωμοι.
    Συμφωνω με Berlyn οτι δεν θα σε βοηθησει σε αυξηση κιλων-επαναληψεων.
    Οι προτασεις μου ειναι οι εξης

    1. Στο στηθος θα εβγαζα 1 cross over,σιγουρα τα flyes,τον κατακλινη και εναν απο τους δυο ισιους παγκους,κατα προτιμηση θα κρατουσα μπαρα
    2. Ποδια θα εβγαζα τα δευτερα lunges και τις αρσεις.Θα προσθετα εκτασεις με ελαχιστα κιλα επειδη βοηθανε στον μηνισκο.
    3. Ωμους κανεις ουσιαστικα 6 ασκησεις.Τι ακριβως θες να καταφερεις μ αυτο? Πιστευεις οτι αν ανεβεις κιλα στις "overhead",θα χρειαστεις τις υπολοιπες για να χτισεις μαζα? Για να δουλεψουν οι τενοντες ναι,κρατα 1 ασκηση πλαγιων εκτασεων.Οι εμπροσθιες ειναι αχρειαστες γιατι εχεις ηδη πιεσεις μπαρας και εχεις ηδη παγκο στο στηθος,οπου παιρνουν και οι μπροστα ωμοι.Οσο για τις πιεσεις arnold,ειναι απο τις πιο επικυνδινες ασκησεις που υπαρχουν.Επειδη τις εκανε ο Arnold,δε σημαινει ηταν και σωστες.Για τους τραπεζιους αρκει και 1 ασκηση
    4. Οι ασκησεις αυτες ισως να ανηκαν σε αρθρο για το "ποιες ασκησεις πλατης υπαρχουν".Κρατα μονο τις βασικες,δηλαδη αρσεις,κωπηλατικη μπαρας-αλτηρα-σταυρο (1 ή 2 απο αυτες) και ελξεις τροχαλιας ή μονοζυγο
    5. Κρατας 1-2 για δικεφαλο και 1-2 για τρικεφαλο.

    Γενικα το μονο που θα πετυχεις με το προγραμμα που εγραψες ειναι να χασεις λιπος,ειδικα αν τρως και καλα.Εσενα σε νοιαζει ουσιαστικα να ανεβασεις κιλα στις βασικες ασκησεις με οσο καλυτερη τεχνικη μπορεις

  11. #11
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Γενικότερα είμαι της άποψης ότι παίζει ρόλο και η προτίμηση του καθενός στο τι ασκήσεις θα επιλέξει κλπ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχεις άδικο σε αυτά που έγραψες). Παρόλα αυτά πλάτη όντως θα κάνω κάποιες αλλαγές, στα υπόλοιπα θα δείξει πως θα αντιδράσει το σώμα μου στον επόμενο μηνα! Όσο για τις πιέσεις του Αρνολντ, βάζω λίγα κιλά και όπως είπε και ο ίδιος στο βιβλίο του(ή σε συνέντευξη) , δεν κλειδωνω τους αγκωνες στην κορυφή της ασκήσης και φέρνω τους ώμους λίγο πιο μπροστά (συγκεκριμένα ο Αρνολντ είχε πει ότι το κλείδωμα τον αγκωνων ήταν ένα από τα λάθη που είχε η άσκηση όταν την έφτιαξε)! Κάποιες φορές όμως την αντικαθιστω με πιέσεις με αλτηρες.

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω παρόλα αυτά οι προπονήσεις μου μαζί με το καρντιο βγαίνουν 1:20 λεπτά! Φυσιολογικό πιστεύω!
    Δηλαδή βγάζεις όλον αυτό τον όγκο σε 40 λεπτά; Μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί πρέπει συνολικά κάθε μέρα να έχεις 25-30 σετ όπως τα γράφεις, Ακόμα και με μικρά διαλείμματα ανάμεσα στα σετ και στις ασκήσεις πως τα καταφέρνεις;

  13. #13
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Εξαρτάται! Πχ σήμερα είχα στήθος και μου βγήκε συνολικά 1:30 ώρα! Κανονικά έπρεπε να γράψω 1:20 έως 1:40

  14. #14
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Γενικότερα είμαι της άποψης ότι παίζει ρόλο και η προτίμηση του καθενός στο τι ασκήσεις θα επιλέξει κλπ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχεις άδικο σε αυτά που έγραψες). Παρόλα αυτά πλάτη όντως θα κάνω κάποιες αλλαγές, στα υπόλοιπα θα δείξει πως θα αντιδράσει το σώμα μου στον επόμενο μηνα! Όσο για τις πιέσεις του Αρνολντ, βάζω λίγα κιλά και όπως είπε και ο ίδιος στο βιβλίο του(ή σε συνέντευξη) , δεν κλειδωνω τους αγκωνες στην κορυφή της ασκήσης και φέρνω τους ώμους λίγο πιο μπροστά (συγκεκριμένα ο Αρνολντ είχε πει ότι το κλείδωμα τον αγκωνων ήταν ένα από τα λάθη που είχε η άσκηση όταν την έφτιαξε)! Κάποιες φορές όμως την αντικαθιστω με πιέσεις με αλτηρες.
    Οταν ο ωμος κανει αναστροφη με κιλα,ο περιστροφεας φθειρεται παραπανω απ ο,τι πρεπει.Επισης,για ποιον λογο να βαλεις λιγα κιλα σε πιεσεις? Ειναι ασκηση μαζας.Εννοειται πως πουθενα δεν κλειδωνεις αγκωνες σε πιεσεις,αλλα δεν παιζει ρολο ο αγκωνας μονο στην συγκεκριμενη.
    Σχετικα με τις προτιμησεις,δυστυχως παιζει ρολο η προτιμηση του καθενος στις ασκησεις και τον τροπο προπονησης.Αυτος ειναι κι ο λογος που ατομα 5ετους ενασχολησης κανουν 50 κιλα κωπηλατικη,γιατι "θεωρουν" οτι το συγκεκριμενο προγραμμα τους ταιριαζει και τους αρεσει.Ειναι ομως τι θελεις να πετυχεις.Αν θελεις να χτισεις μαζα,ειτε σου αρεσει ειτε οχι,οφειλεις να ασχοληθεις με τις βαριες.Αν πας να ασχοληθεις με τις υπολοιπες οπως οι εμπροσθιες εκτασεις ωμων,τα ανοιγματα στηθους κλπ και τολμησεις να φορτωσεις κιλα,και τραυματισμενος θα βγεις,και θα χασεις προπονησεις που σημαινει οτι δε θα μπορεις να συνεχισεις να πιεζεις τις βαριες ασκησεις για οσο διαρκει η αναρρωση σου.Το σωμα σου θα αντιδρασει καλα ο,τι και να κανεις τωρα,γιατι τωρα ξεκινησες.Δε σημαινει ομως οτι θα ειναι το ιδανικο προγραμμα αυτο επειδη ειδες τα πρωτα αποτελεσματα.Δεν παιζει ρολο ο ογκος προπονησης,οι ασκησεις δηλαδη και τα σετ,παιζει ρολο η ενταση.

  15. #15
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Θα τα λάβω όλα υπόψιν και θα πράξω αναλόγως! Σε ευχαριστώ

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Σχετικα με τις προτιμησεις,δυστυχως παιζει ρολο η προτιμηση του καθενος στις ασκησεις και τον τροπο προπονησης.Αυτος ειναι κι ο λογος που ατομα 5ετους ενασχολησης κανουν 50 κιλα κωπηλατικη,γιατι "θεωρουν" οτι το συγκεκριμενο προγραμμα τους ταιριαζει και τους αρεσει.Ειναι ομως τι θελεις να πετυχεις.Αν θελεις να χτισεις μαζα,ειτε σου αρεσει ειτε οχι,οφειλεις να ασχοληθεις με τις βαριες.Αν πας να ασχοληθεις με τις υπολοιπες οπως οι εμπροσθιες εκτασεις ωμων,τα ανοιγματα στηθους κλπ και τολμησεις να φορτωσεις κιλα,και τραυματισμενος θα βγεις,και θα χασεις προπονησεις που σημαινει οτι δε θα μπορεις να συνεχισεις να πιεζεις τις βαριες ασκησεις για οσο διαρκει η αναρρωση σου.Το σωμα σου θα αντιδρασει καλα ο,τι και να κανεις τωρα,γιατι τωρα ξεκινησες.Δε σημαινει ομως οτι θα ειναι το ιδανικο προγραμμα αυτο επειδη ειδες τα πρωτα αποτελεσματα.Δεν παιζει ρολο ο ογκος προπονησης,οι ασκησεις δηλαδη και τα σετ,παιζει ρολο η ενταση.
    Πάρα πολύ σωστά!!!

    Akis23 Υπάρχουν οι βασικές (κύριες) ασκήσεις, οι βοηθητικές και οι ασκήσεις απομόνωσης. Όλες οι ασκήσεις για κάθε μυϊκή ομάδα γυμνάζουν ομοιόμορφα τον μυ και όχι από κάθε πλευρά (και οι βασικές και οι απομόνωσης). Αυτός ο διαχωρισμός των ασκήσεων απλώς έχει να κάνει με το κατά πόσο είναι πολυαρθρικές και "μονοαρθρικές". Με τις πολυαρθρικές ασκήσεις είναι εφικτό να προοδεύεις σε κιλά και κατ' επέκταση σε μυϊκή μάζα λόγω της μεσομυϊκής και ενδομυϊκής συναρμογής (δηλαδή συνεργασία περισσότερων μυών και κινητικών μονάδων) πράγμα που δεν συμβαίνει στον ίδιο βαθμό με τις ασκήσεις απομόνωσης με σκοπό να μην αυξάνονται εύκολα τα βάρη (και κατ επέκταση να μην αυξάνεται και η μυϊκή μάζα) και αν το επιχειρήσεις να έχεις τραυματισμούς.

    Γι αυτό οι περισσότεροι που ενδιαφέρονται για μυϊκή υπερτροφία έχουν περισσότερες βασικές και βοηθητικές ασκήσεις παρά ασκήσεις απομόνωσης.

    Υ.γ. Μια καλή άσκηση για το στήθος, είναι και οι βυθίσεις στο δίζυγο.

  17. #17
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Βυθισεις στο διζυγο δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω ακόμα λόγω του τραυματισμού που είχα στον ώμο! Θα πάω να πάρω ιμάντα ώστε να κάνω κάποιες βοηθητικες επαναλήψεις αρχικά! (δεν με πονάει πλέον ο ωμος απλά νιώθω περίεργα όταν κάνω την συγκεκριμένη άσκηση επομένως θα την κάνω σταδιακά)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Είμαι 33 χρονών και κάνω βάρη από πολύ μικρός. Στην ηλικία των 20-32 αναλώθηκα σε προγράμματα σαν το δικό σου. Τα αποτελέσματα για τα τόσα χρόνια όχι καλά και έχασα τα πιο καλά χρόνια που θα μπορούσα να έχω τις καλύτερες επιδόσεις. Πλέον, έχω διαχωρίσει το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να γυμνάζω κάθε μυϊκή ομάδα δύο φορές στην εβδομάδα (τύπου upper/lower με μια μικρή τροποποίηση) με 2 βασικές ασκήσεις για κάθε ομάδα σε κάθε προπόνηση (για τις μεγάλες ομάδες, στις μικρές κάνω από 1 άσκηση σε κάθε προπόνηση). Ο ρυθμός που προοδεύω τώρα είναι καλύτερος από όταν ήμουν πιτσιρικάς.

    Βέβαια, επειδή δεν δούλεψε σε μένα δεν σημαίνει ότι δεν θα δουλέψει και σε σένα. Υπάρχουν άτομα γενετικά προικισμένα που λέμε. Εγώ δεν ανήκω σε αυτά, εσύ μπορεί να ανήκεις. Με άλλα λόγια τέτοια προγράμματα στην πλειοψηφία των φυσικών ασκούμενων δεν δουλεύουν.

    Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις να κάνεις.
    Last edited by Berlyn; 25-02-19 at 14:51.

  19. #19
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ! Γενικά και εγώ σκεφτόμουν μελλοντικά να αλλάξω ή σε upper/lower ή σε push /pull/legs! Θα δείξει, όρεξη να έχουμε να δοκιμάζουμε προγράμματα

  20. #20
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Κατάλαβα! Βυθισεις στο διζυγο δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω ακόμα λόγω του τραυματισμού που είχα στον ώμο! Θα πάω να πάρω ιμάντα ώστε να κάνω κάποιες βοηθητικες επαναλήψεις αρχικά! (δεν με πονάει πλέον ο ωμος απλά νιώθω περίεργα όταν κάνω την συγκεκριμένη άσκηση επομένως θα την κάνω σταδιακά)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    Μπορεις να κανεις ως εκει που δεν νιωθεις ενοχληση,ακομα κι αν θεωρεις οτι ειναι "μιση" κινηση.Υποψην οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικα "μισες" κινησεις,υπαρχει η κινηση της καθε τεχνικης,η κινηση που βολευει τον καθενα με την ανατομια του και η λαθος κινηση.Πχ κατεβαινοντας μπορει να μην φτανεις καν στην ορθη γωνια πηχη-μπρατσου,αλλα δε σημαινει οτι την κανεις λαθος.Στις βυθισεις το να κατεβαινεις τερμα κατω ειναι λαθος ας πουμε.

  21. #21
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν να κάνω! Όντως το να κατεβαίνεις τέρμα κάτω στις Βυθισεις κάνει κακο στους ώμους και βλέπω αρκετους να το κάνουν δυστυχώς


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σετ Προπονήσεων
    By Anthiee in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 27-02-16, 20:31
  2. Διάρκεια προπονήσεων
    By Athlean in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 06-10-15, 00:06
  3. Πρόγραμμα προπονήσεων
    By chris27 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-14, 13:08
  4. Ημερολόγιο Προπονήσεων
    By 9iorgos in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 03-11-13, 12:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •