Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Post Να ξεκινήσω όγκο?

    Καλημέρα στο φόρουμ και καλή εβδομάδα να έχουμε! Τον Ιουνίου που μας πέρασε ήμουν 86 κιλά και τώρα Κατέβηκα στα 64-65 βάζοντας και λίγους μύες! Στην αρχή βέβαια έκανα αρκετά λάθη πχ υπερπροπονηση, δεν έτρωγα αρκετά άλλα τα διορθώσα σχετικά γρήγορα! Τι πιστεύετε πρέπει να ξεκινήσω όγκο?
    ΥΓ1:Ελπίζω να φαίνονται οι φωτογραφίες γιατί δεν το έβρισκα στην αρχή πως να το κάνω.
    ΥΓ 2:λίγο λίπος παραμένει στην περιοχή της κοιλιάς όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες αλλά εβδομαδιαία πλέον (σχεδόν) βλέπω διαφορά
    ΥΓ 3:ο όγκος που σκεφτόμουν να κάνω είναι να υπολογίσω Εκ νέου τις θερμίδες συντήρησης και να προσθέσω σε αυτές μαξ 200 θερμίδες και από πλευράς προπόνησης να κάνω καρντιο μαξ 3 φορές την εβδομάδα και να αυξήσω τα κιλά με λιγότερες επαναλήψεις.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Καλα το εχεις το πλανο στο μυαλο σου. Προσωπικα δε θα εβαζα αεροβιο σχεδον καθολου. Αντε το πολυ καποιο ημερησιο στοχο περπατηματος, που θα το τηρουσα συνεχεια.

  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Πολύ σωστός! Απλά έλεγα να έβαζα αερόβιο για ένα διάστημα ώστε να φύγει το λίπος που φαίνεται στις φωτογραφίες! Γενικά από τις φώτο τι πιστεύεις? Να ξεκινήσω όγκο? Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

  4. #4
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Μην ξεκινας ουτε "ογκο" ουτε "γραμμωση",ξεκινα να τρως παραπανω ποιοτικες θερμιδες μεχρι εκει που σου επιτρεπουν και να βαζεις μαζα και να κρατας λιπος σταθερο.Αν ξεκινησεις "ογκο",πιθανοτατα θα χαθεις στις εννοιες και θα εχεις υπερβολικο φαγητο,οποτε θα λιπωσεις.Αν ξεκινησεις "γραμμωση",δε θα εχεις κατι να πετυχεις γιατι και το λιπος και η μαζα ειναι σε χαμηλα επιπεδα ηδη.

  5. #5
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Εγώ αυτήν την στιγμή τρώω 2000 θερμίδες εκ των οποίων 200 γρ πρωτεΐνης, 175 γρ υδατάνθρακα και 55 λίπος! Να πάω πχ στις 2300 θερμίδες?

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ναι, πρέπει να ξεκινήσεις "όγκο", όπως το σκέφτεσαι. Να ανέβεις σε μυϊκά κιλά. Για το λίπος στην κοιλιά που σε απασχολεί, προσωπικά δεν βλέπω κάτι άξιο προβληματισμού στις φωτογραφίες. Μην εστιάζεις την προσοχή σου εκεί. Ρίξε το βάρος στο να βάλεις μυς.
    Τι ύψος έχεις;

  7. #7
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    1,75 με 1,77.Καπου εκεί πάνω κάτω! Οι θερμίδες συντήρησης μου βγαίνουν 2400-2500

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    1. Μην κάνεις αερόβιο. Δούλεψε με βάρη.
    2. Ανέβασε θερμίδες σταδιακά. Όχι απότομες μεταβολές. Σιγά σιγά να πας στις θερμίδες συντήρησής σου και από εκεί και μετά να δουλέψεις με θερμιδικό πλεόνασμα.
    3. Στα μακροθρεπτικά σου με μια πρώτη ματιά νομίζω ότι πρέπει να ανεβάσεις υδατάνθρακα και να μειώσεις πρωτεΐνη.

  9. #9
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Όντως όταν θα είμαι σε θερμιδικο πλεονασμα θα πάω την πρωτεΐνη στα 135-140 (τα κιλά μου επί 2) και τα αυξήσω υδατάνθρακες! Επομένως ότι αύξηση κάνω από εδώ και πέρα να είναι από την πλευρά του υδατάνθρακα έτσι? Πχ 35 % υδατάνθρακα, 35% πρωτεΐνη και 30% λίπος φαίνεται καλό για αρχή?

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ναι, τον υδατάνθρακά σου πρέπει να ανεβάσεις. Την πρωτεΐνη τη βλέπω ψηλά για τα κιλά σου. Όπως γράφεις δούλεψε με πρωτεΐνη στα 2γρ/kg σωματικού βάρους. Δηλαδή αφού είσαι τώρα 65kg πήγαινε στα 130 γρ πρωτεΐνης. Για τον υδατάνθρακα θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 260γρ, δηλαδή διπλάσια ποσότητα σε σχέση με την πρωτεΐνη. Πειραματίσου με αυτό το πλάνο να δεις πως δουλεύει επάνω σου και ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα έχεις προχωράς.

  11. #11
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Επομένως σταδιακά μειωνω πρωτεΐνη και αυξάνω υδατάνθρακα! Σε ευχαριστώ πολύ

  12. #12
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Καλημέρα στο φόρουμ και καλή εβδομάδα να έχουμε! Τον Ιουνίου που μας πέρασε ήμουν 86 κιλά και τώρα Κατέβηκα στα 64-65 βάζοντας και λίγους μύες! Στην αρχή βέβαια έκανα αρκετά λάθη πχ υπερπροπονηση, δεν έτρωγα αρκετά άλλα τα διορθώσα σχετικά γρήγορα! Τι πιστεύετε πρέπει να ξεκινήσω όγκο?
    ΥΓ1:Ελπίζω να φαίνονται οι φωτογραφίες γιατί δεν το έβρισκα στην αρχή πως να το κάνω.
    ΥΓ 2:λίγο λίπος παραμένει στην περιοχή της κοιλιάς όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες αλλά εβδομαδιαία πλέον (σχεδόν) βλέπω διαφορά
    ΥΓ 3:ο όγκος που σκεφτόμουν να κάνω είναι να υπολογίσω Εκ νέου τις θερμίδες συντήρησης και να προσθέσω σε αυτές μαξ 200 θερμίδες και από πλευράς προπόνησης να κάνω καρντιο μαξ 3 φορές την εβδομάδα και να αυξήσω τα κιλά με λιγότερες επαναλήψεις.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλησπερα φιλε μου, καλα το πηγες παντως, φαινετε οτι καθαρησες.

    Λοιπον, συμβουλη μου. Αν θες την ακους, αν δεν θες μην την ακους.

    1)Δυνατο προγραμμα προπονησης πρωτα απο ολα
    2)Αεροβιο 2 φορες ειναι καλα απο κανα 20λεπτο μετα την προπονηση.
    3)Φαγητο 200γρ πρωτεινη ειναι υπερβολη. 200-220 τρωω εγω που ειμαι 109 κιλα
    4)ανεβαζεις λιπαρα στα 70 τουλαχιστον. Ριξε πρωτεινη στα 140-150γρ(παλι ειναι υπεραρκετα) και μετρα τις θερμιδες οπως το σκευτηκες και βαλε ολες τις υπολοιπες θερμιδες υδατανθρακα. Δες πως θα παει, αν παιρνεις γρηγορα(που δεν νομιζω) κοψε λιγο υδατανθρακα, αν βλεπεις οτι παιρνεις πολυ αργα ανεβασε λιγο θερμιδες(Προσεχε μην ξεφυγεις)

    Υ.Γ Απο την στιγμη που θα μετρας θερμιδες δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απολυτως. Ουτε να ξεφυγεις σε κιλα ουτε τιποτα. Ολα στο χερι σου ειναι.

    Καλη αρχη
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  13. #13
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου! Έτσι σκεφτόμουν να ξεκινήσω και να έκανα αλλαγές στην πορεία ανάλογα με τον ρυθμό που έπαιρνα! Ευχαριστώ για την απάντηση σου

  14. #14
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου! Έτσι σκεφτόμουν να ξεκινήσω και να έκανα αλλαγές στην πορεία ανάλογα με τον ρυθμό που έπαιρνα! Ευχαριστώ για την απάντηση σου
    Αυτο ακριβως, θα δεις τι θελει το σωμα στην πορεια και αναλογα πραττεις. Σου ευχομαι να πετυχεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  15. #15
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Να σαι καλά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Να ξεκινήσω να πινω καφε;
    By Venum in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-15, 11:22
  2. Πως Να ξεκινήσω;
    By SexyMiss29 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-15, 21:51
  3. Να Ξεκινήσω Κολυμβητήριο;
    By andrunner in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-14, 23:19
  4. Απορία Για Χάσιμο Λίπους Ή Να Ξεκινήσω Όγκο;
    By KostasBeslok in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-13, 09:15
  5. Μερικές Φωτό Πριν Ξεκινήσω Όγκο
    By gspyropo in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 24
    Last Post: 26-08-11, 17:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •