Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default Τι συμπληρωμα να αγορασω

    Γεια σας με λενε γιωργο και ειμαι 19 χρονων και παω 1 χρονο γυμναστηριο αλλα θελω να πετυχω μυικη μαζα χρισημοποιουσα παλια την πωτεινη super mega mass και ειδα αποτελεσματα αλλα τωρα σκεφτομαι να ξεικινησω την serous mass της on απλα ενας φιλος μου-γνωστος μου μου πρωτεινε να μην την αγορασω και να παρω μια whey + δεξτροζη,μαλτοδεξτινη. Θελω να εχει οσο πιο πολλες θερμιδες ξερω γω αλλα να μην παρω λιπος γιατι θελω αλιπη μυικη μαζα. Τι μου πρωτεινετε

  2. #2
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Οντως αντι για gainer ειναι καλυτερα whey + δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη,αλλα γενικοτερα δεν ειναι ο ιδανικος συνδιασμος.Οι θερμιδες θα πρεπει να προερχονται απο το φαγητο.Καλυτερα να αλεσεις βρωμη και να πινεις με whey,υγιεινο και πολυ οικονομικοτερο.Υποψην οτι η δεξτροζη χρησιμοποιειται στα γλυκα για να τα γλυκαινει και ειναι πολυ ψηλα σε γλυκαιμικο δεικτη.που σημαινει οτι η καταλληλη στιγμη χρησης ειναι μετα την προπονηση.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Ωραια μπορειτε να μου αφησετε τα λινκ ωστε να αγορασω δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη και να μου πειτε τις ποσοτητες που πρεπει να βαζω και να πεινω?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Γιατί δεν ακολουθείς καλύτερα τη συμβουλή που σου πρότεινε για whey με βρώμη και επιμένεις στη δεξτρόζη-μαλτοδεξτρίνη;

  5. #5
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Γιατι δεν ξερω απλά θελω να ξερω...βρωμη εννουμε αυτη που περνουμε απο τα σουπερμαρκετ τα κουακερς δηαλδη?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Ναι, τα κουάκερ ή τις άλλες μάρκες που φέρνουν τα σούπερ μάρκετ και είναι ακόμα πιο οικονομικές. 1 ευρώ περίπου τα 500 γραμμάρια. έναντι 2,5 ευρώ περίπου που έχουν τα quaker (λες και χρησιμοποιούν άλλη βρώμη).

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    ωραια σκεφτηκα να παρω την biotetch usa hyper mass και να προσθεσω και βρωμη μεσα το σκεφτηκα γιατι εχει ποιοτικους υδατανθρακες και οχι αχριστους και εχει και υψηλη πρωτεινη και λιγο κρεατινη..κατι αλλο που θελω να ρωτησω εινα οτι ποσα γραμμαρια βρωμη πρεπει να χτυπαω μαζι με την πρωτεινη?

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Αυτό έχει να κάνει ανάλογα με τις θερμιδικές σου ανάγκες και τους στόχους σου. Δεν μπορεί να σου απαντήσει ο καθένας έτσι πάρε 50 ή 150 γραμμάρια.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Με εχεις μπερδεψει λιγο:/

  10. #10
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by rodo View Post
    ωραια σκεφτηκα να παρω την biotetch usa hyper mass και να προσθεσω και βρωμη μεσα το σκεφτηκα γιατι εχει ποιοτικους υδατανθρακες και οχι αχριστους και εχει και υψηλη πρωτεινη και λιγο κρεατινη..κατι αλλο που θελω να ρωτησω εινα οτι ποσα γραμμαρια βρωμη πρεπει να χτυπαω μαζι με την πρωτεινη?
    Το σκευασμα που λες παραμενει gainer.Μπορει η ινουλινη και το "waxy maize starch" να ειναι πιο αργοι,αλλα η μαλτοδεξτρινη που εχει δεν ειναι τοσο ποιοτικη.Το οτι εχει ψηλη πρωτεϊνη ειναι σχετικο.Συγκριτικα με μια whey κλασσικη,εχει λιγοτερη ποσοτητα ανα 100γρ.Μην κοιτας ποσο λεει η δοση.Αν παιρνεις 1000 θερμιδες στη δοση και τα 40 γρ. ειναι πρωτεϊνη,σημαινει οτι οι 160 μονο ειναι απο κει.
    Ο Berlyn λεει οτι αναλογα ποσο θελεις να συμπληρωσεις με βρωμη,τοση βρωμη τρως.Αλλα με ενα gainer δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα θερμιδων.Γιατι ομως να πληρωσεις πρωτεϊνη με υδατανθρακα που δεν ενδεικνυται και ταυτοχρονα με υδατανθρακα που μπορεις να παρεις απο βρωμη πολυ πιο φθηνα? Τα συστατικα τα εχεις διαβασει? Ξερεις τι εχει μεσα?

  11. #11
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by rodo View Post
    Γεια σας με λενε γιωργο και ειμαι 19 χρονων και παω 1 χρονο γυμναστηριο αλλα θελω να πετυχω μυικη μαζα χρισημοποιουσα παλια την πωτεινη super mega mass και ειδα αποτελεσματα αλλα τωρα σκεφτομαι να ξεικινησω την serous mass της on απλα ενας φιλος μου-γνωστος μου μου πρωτεινε να μην την αγορασω και να παρω μια whey + δεξτροζη,μαλτοδεξτινη. Θελω να εχει οσο πιο πολλες θερμιδες ξερω γω αλλα να μην παρω λιπος γιατι θελω αλιπη μυικη μαζα. Τι μου πρωτεινετε
    Φιλε μου ακουσε με λιγο σε παρακαλω.
    Εισαι 19 χρονων και καθεσε και μου λες για συμπληρωματα, ενω ειμαι σιγουρος οτι δεν ξερεις ουτε καν τα βασικα σχετικα με διατροφη.
    Αν τα ηξερες δεν θα ρωτουσες.
    Εγω νομιζα στα 17 μου οτι η κρεατινη θα με σκοτωσει γιατι αν παρω θα γινω ο hulk.
    Διαβασε τι κανει το καθε τι πρωτα.

    Στοχος σου ειναι να μαθεις απο διατροφη, θερμιδες κτλ και οχι απο συμπληρωματα.
    Το συμπληρωμα ειναι για να συμπληρωνει κατι το οποιο ηδη ειναι καλο(η διατροφη σου)
    Αν τρως πιτογυρα και φαγητο με μισο κιλο λαδι μεσα, τηγανιτες πατατες και ολα τα παρελκομενα, μην περιμενεις ενα συμπληρωμα να σου φερει την "αλιπη μαζα" που θελεις.
    Επεισης αυτο που ζητας ειναι σχεδον αδυνατο. Θα παρεις λιπος θες δεν θες. Απλα το ποσο λιπος θα παρεις εξαρταται απο το ποσο καλη διατροφη κανεις.

    Μπες στο φορουμ στην κατηγορια διατροφης και κατσε διαβασε. Στησε το διατροφολογιο σου, φτιαξε ενα σωστο προγραμμα προπονησης. Και αν ολα ειναι On check τοτε σκεψου να δωσεις μερικα λεφτα και για συμπληρωματα.
    Last edited by MikeSar; 25-02-19 at 17:50.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιό Φυστικοβούτυρο Να Αγοράσω
    By Mitsaraseleu in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 11-12-18, 13:16
  2. Ποιο συμπλήρωμα να αγοράσω???
    By doctorm in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 28-05-12, 00:44
  3. "Να θυμηθώ να αγοράσω.." (--> λίστα για ψώνια <--)
    By ZedCe6 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-05, 22:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •