Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1

    Default Τρώω αλλα δεν βάζω μύες

    Καλησπέρα μάγκες ,,,εχω ενα προβλημα ...εδω και 4-5 μηνες γυμνάζομαι και έτρωγα περιπου 1800-1900 θερμίδες την ημέρα ...130 πρωτ 70 λιπαρα 150-160 υδατάνθρακες ...ειμαι 1.90 78 κιλά και προχθές εκανα μια λιπομέτρηση οπου εδειξε πως τους τελευταίους 4-5 μηνες δεν εβαλα σχεδον καθολου μυες και το λιπος μου παρέμεινε το ίδιο ....και ισχυει γιατι δεν εχω δει μεγαλη διαφορά στο σώμα μου ...το προγραμμα που ακολουθω των τελευταιο μηνα ειναι push pull legs και μπορώ να πω οτι με πιάνει καλά ..Θελω να μου προτείνετε να αλλάξω κατι ή στην προπ ή στην διατροφή οπου θα με βοηθήσει στο να βάλω μυες αλλα και το λίπος να μην ανέβει αρκετα ..( ειμαι 12.6% )

  2. #2
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Καλησπερα!

    Αρχικα,το προγραμμα αν σε επιανε αρκετα οπως λες,θα ειχες βαλει παραπανω μυες προφανώς. Σιγουρα δεν εχεις την ενταση που πρεπει. Push-pull-legs ειναι γενικο,τι ακριβως κανεις κ ποσο ζοριζεσαι? Γραψε μας ακριβως. Ειναι καλο σαν ιδεα διαχωρισμου,αλλα θέλουμε λιγες λεπτομέρειες.

    Οσο για τη διατροφη,εισαι λιγα κιλα για το υψος σου οκ,αλλα και πάλι το να μη φτανεις καν τις 2000 θερμιδες,ειναι μια ενδειξη που σου λεει οτι δεν προκειται να μεγαλωσεις.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η διαδικασία να βάλει κάποιος μυς είναι χρονοβόρα.
    Το διάστημα που γυμνάζεσαι είμαι πολύ μικρό. Ο πρώτος χρόνος είναι καθαρά "γνωριμίας" με τα βάρη, να εξοικειωθείς με την τεχνικη και σταδιακά να δυναμώνεις.
    Δεν γνωρίζουμε την ποιότητα των προπονήσεων σου, ούτε τι διατροφή κανεις (εννοω αναλυτικα, οχι νουμερα μακροθρεπτικών).

    Χρειάζεται υπομονή και χρόνος. Για 1.90 ύψος 1800 και 1900 θερμίδες είναι τραγικά λίγες οταν σκεφτείς πως εγώ που είμαι γυναίκα 1.60 ύψος εχω θερμίδες συντήρησης 2000 θερμίδες..

    Γράψε αναλυτικά τι τρως (αλλιως τι να σου πουμε να διορθωσεις;!) και δώσε μεγάλη βάση στο να κανεις ποιοτικότερες προπονησεις οσο προχωρας.
    Τώρα ξεκινάς επι της ουσίας. Καλή διαμονή.

  4. #4

    Default

    push 1.πάγκο επικλινή 2. παγκο σε ευθεία 3. στρατιωτικες 4. οπισθολαίμιες 5.βυθίσεις
    pull 1. pull ups-chin ups 2. κωπηλατική 3. κωπηλατική reverse 4. T-bar row 5. εμπροσθολαίμιες έλξης στο μηχάνημα
    legs 1. squats 2. deadlifts 3. leg press 4. leg curle
    επίσης δεν ανάφερα το γεγονός οτι γυμνάζομαι 9-10 μήνες στο γυμναστηριο απλα τους τελευταίους 4-5 το είδα πιο σοβαρά σε θέμα διατροφής
    τα φαγητά που τρωω είναι ρυζι πατατα βρώμη απο υδατάνθρακα
    απο πρωτείνη στηθος κοτοπουλο, τονο, τσιπούρα, μοσχάρι, αυγά, γάλα ( που και που ), και παίρνω και σκόνη πρωτείνης
    απο λιπαρά ελαιόλαδο
    Και να πω πως αυτο το διάστημα των 4-5 μηνών που έτρωγα 1800-1900 στο gym δεν είδα μεγάλη αύξηση στα βάρη ...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ΧάρηςΕυκ View Post
    push 1.πάγκο επικλινή 2. παγκο σε ευθεία 3. στρατιωτικες 4. οπισθολαίμιες 5.βυθίσεις
    pull 1. pull ups-chin ups 2. κωπηλατική 3. κωπηλατική reverse 4. T-bar row 5. εμπροσθολαίμιες έλξης στο μηχάνημα
    legs 1. squats 2. deadlifts 3. leg press 4. leg curle
    επίσης δεν ανάφερα το γεγονός οτι γυμνάζομαι 9-10 μήνες στο γυμναστηριο απλα τους τελευταίους 4-5 το είδα πιο σοβαρά σε θέμα διατροφής
    τα φαγητά που τρωω είναι ρυζι πατατα βρώμη απο υδατάνθρακα
    απο πρωτείνη στηθος κοτοπουλο, τονο, τσιπούρα, μοσχάρι, αυγά, γάλα ( που και που ), και παίρνω και σκόνη πρωτείνης
    απο λιπαρά ελαιόλαδο
    Και να πω πως αυτο το διάστημα των 4-5 μηνών που έτρωγα 1800-1900 στο gym δεν είδα μεγάλη αύξηση στα βάρη ...
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις μετρήσει σωστά τις θερμίδες? Έχεις κάνει ζυγίσεις των τροφών και έκανες τους υπολογισμούς? Ή μήπως τις υπολόγισες στο περίπου?
    Γιατί με 1900 θερμίδες όχι μόνο δεν θα έπρεπε να δυναμώσεις αλλά να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου.

    1900 θερμίδες τρώνε γυναίκες σε δίαιτα, σου φαίνεται λογικό ολόκληρο παλικάρι να τρως τόσο?

    Κοίτα φάε σωστά και γυμνάσου δυνατά. Όσο θα δυναμώνεις θα αναπτύσσεσαι

  6. #6

    Default

    οχι φιλαράκο, μετράω το κάθε γευμα με ζυγαριά και τα μετράω στο yazio στο κινητό ...κάθισα ψάχτηκα λιγο και είδα πως θα πρέπει να το ρίξω στο ''καλο'' φαί για να βάλω καποια κιλά αλλα το θέμα ειναι πως θα πάρω λίπος ...και ειμαι ήδη σχεδόν στο 13%

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Με 1900 θερμίδες απορώ βασικά που δεν χάνεις και κιλά. Μήπως υπολόγισες τον βασικό μεταβολικό ρυθμό χωρίς να τον πολλαπλασιάσεις βάσει της δραστηριότητας σου;

  8. #8
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by ΧάρηςΕυκ View Post
    push 1.πάγκο επικλινή 2. παγκο σε ευθεία 3. στρατιωτικες 4. οπισθολαίμιες 5.βυθίσεις
    pull 1. pull ups-chin ups 2. κωπηλατική 3. κωπηλατική reverse 4. T-bar row 5. εμπροσθολαίμιες έλξης στο μηχάνημα
    legs 1. squats 2. deadlifts 3. leg press 4. leg curle
    επίσης δεν ανάφερα το γεγονός οτι γυμνάζομαι 9-10 μήνες στο γυμναστηριο απλα τους τελευταίους 4-5 το είδα πιο σοβαρά σε θέμα διατροφής
    τα φαγητά που τρωω είναι ρυζι πατατα βρώμη απο υδατάνθρακα
    απο πρωτείνη στηθος κοτοπουλο, τονο, τσιπούρα, μοσχάρι, αυγά, γάλα ( που και που ), και παίρνω και σκόνη πρωτείνης
    απο λιπαρά ελαιόλαδο
    Και να πω πως αυτο το διάστημα των 4-5 μηνών που έτρωγα 1800-1900 στο gym δεν είδα μεγάλη αύξηση στα βάρη ...
    1) Θελουμε ακριβως τι κανεις,σετ και ευρος επαναληψεων για να δουμε αν εχεις περιττα σετ μεσα.Γραψε χονδρικα και τα κιλα στις βαριες
    2) Οι οπισθολαιμιες καθε ειδους (ειτε πιεσεις ειτε ελξεις) ειναι απ τα πιο επικυνδινα πραματα που μπορεις να κανεις,δεν πιανουν καπως διαφορετικα τους μυες,Ισα ισα που δεν ανεβαζεις ευκολα κιλα και κινδυνευεις να τους τραυματισεις
    3) στα τραβηγματα κανεις κωπηλατικη μπαρας και με κανονικη και με αναποδη λαβη? Μια απο τις δυο καλυτερα να τη βγαλεις

  9. #9

    Default

    Παιδιά μια ερώτηση τελείως εκτός... Μπορώ να κάψω λίπος αλλά και να '' μεγαλώνω '' να βάζω μύες δηλαδή τρώγοντας θερμίδες συντήρησης;

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by ΧάρηςΕυκ View Post
    Παιδιά μια ερώτηση τελείως εκτός... Μπορώ να κάψω λίπος αλλά και να '' μεγαλώνω '' να βάζω μύες δηλαδή τρώγοντας θερμίδες συντήρησης;
    Θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει ακόμα και με υποθερμιδική διατροφή αν κάποιος είχε υψηλό ποσοστό λίπους. Αλλά εσύ είσαι με σχετικά χαμηλό λίπος και σίγουρα χαμηλή μυϊκή μάζα αν δούμε το ύψος σου. Γιατί σε φοβίζει τόσο να ανεβάσεις λίγο τις θερμίδες σου; Ανέβασε τις σταδιακά, μην πας από τις 1900 στις 3000 θερμίδες, ανέβαζε τις ανά 200-300 θερμίδες και αν δεις ότι αρχίζεις να παίρνεις λίπος σταματάς.
    Τι ηλικία έχεις;

  11. #11
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ΧάρηςΕυκ View Post
    οχι φιλαράκο, μετράω το κάθε γευμα με ζυγαριά και τα μετράω στο yazio στο κινητό ...κάθισα ψάχτηκα λιγο και είδα πως θα πρέπει να το ρίξω στο ''καλο'' φαί για να βάλω καποια κιλά αλλα το θέμα ειναι πως θα πάρω λίπος ...και ειμαι ήδη σχεδόν στο 13%
    Μάλιστα
    Θα πάρεις λίπος
    Και?
    Έχεις φωτογράφιση αυτές τις μέρες? Κατεβαίνεις σύντομα σε αγώνες body building?

    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όταν κάποιος αναπτύσσεται μυικά και να βάλει λίγο λίπος δεν σημαίνει ότι θα ανέβει το ποσοστό λίπους του γιατί δε θα βάλει μόνο λίπος αλλά και μυς. Οπότε το ποσοστό μπορεί και να μείνει ίδιο ή να ανέβει πάρα πολύ λίγο.
    Δεύτερον. Είσαι άντρας. Κάνεις βάρη. Είναι λογικό να μη δυναμώσεις?

    Υπάρχει ένα λάθος που κάνουν πάρα πολλά νέα παιδιά στην αρχή που ξεκινούν τα βάρη.

    Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσουν είναι (Πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη):

    Πρώτον πρέπει να είναι να μάθουν να γυμνάζονται σωστά, να μάθουν να εκτελούν σωστά τις ασκήσεις.
    Δεύτερον να δυναμώσουν.
    Τρίτον να μάθουν να τρώνε σωστά.

    To ποσοστό λίπους που ανάφερες (είτε είναι σωστή η μέτρησή του είτε όχι) και που το ξέρεις, σε τί σε εξυπηρετεί?
    Θα σε ρωτήσει κάποιος? Θα σου ζητήσει κάποιος λιπομέτρηση?

    Είσαι 1,90 και 78 κιλά
    Το καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ χαμηλό το βάρος σου? Δεν υπάρχει περίπτωση να δυναμώσεις έτσι με τίποτα.

    Και αυτό το κάψιμο λίπους με ταυτόχρονα να βάζεις μυς. Κοίτα τουλάχιστον να βάλεις μυς γιατί τώρα που είσαι πρωτάρης θα είναι και πιο εύκολο, τώρα βάζεις τις βάσεις.

    Μια ερώτηση (αν επιτρέπεται) που την έκανε και άλλο μέλος. Πόσων ετών είσαι φιλαράκο?
    (σόρρυ για το φιλαράκο, τουλάχιστον εμένα δε μου ακούγεται ωραίο)
    Last edited by Secret of Steel; 04-03-19 at 20:50.

  12. #12

    Default

    (Το φιλαράκο ήταν τέλειος φιλικό και δεν είχε σκοπό να θίξει κανέναν) κοίταξε είμαι 17... Και όντος με βοηθήσατε γιατί ανέβασα σήμερα 400 θερμίδες και ένιωσα ήδη πιο δυνατός και είχα γενικά πιο πολύ ενέργεια στην ημέρα μου αλλά και στο διάβασμα... Λίπος εννοείτε πως δεν θα πάω σε αγώνες η κάτι τέτοιο αλλά γενικά από μικρός ένιωθα άβολα για το "σωσίβιο" που έχω στην κοιλιά μου και δεν θα ήθελα να αυξηθεί... Αλλά γενικα τώρα προσπαθώ να αλλάξω σκεπτικό γιατί δεν έχει νόημα

  13. #13
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ΧάρηςΕυκ View Post
    (Το φιλαράκο ήταν τέλειος φιλικό και δεν είχε σκοπό να θίξει κανέναν) κοίταξε είμαι 17... Και όντος με βοηθήσατε γιατί ανέβασα σήμερα 400 θερμίδες και ένιωσα ήδη πιο δυνατός και είχα γενικά πιο πολύ ενέργεια στην ημέρα μου αλλά και στο διάβασμα... Λίπος εννοείτε πως δεν θα πάω σε αγώνες η κάτι τέτοιο αλλά γενικά από μικρός ένιωθα άβολα για το "σωσίβιο" που έχω στην κοιλιά μου και δεν θα ήθελα να αυξηθεί... Αλλά γενικα τώρα προσπαθώ να αλλάξω σκεπτικό γιατί δεν έχει νόημα

    To σωσίβιο θα φύγει αν αρχίσεις να γυμνάζεσαι σωστά. Σταδιακά να κάνεις τις αυξήσεις στις θερμίδες σου.
    Και βάλε βάσεις δύναμης. Ακόμα και να θέλεις να ασχοληθείς με το body building, να ξέρεις ότι πρέπει να χτίσεις ένα strength base. Σταδιακά μάθε να εκτελείς σωστά τις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις και να τους ανεβάζεις κιλά.

    Και υπομονή. Δεν γίνονται όλα μέσα σε μερικούς μήνες.

    Καλές προπονήσεις

  14. #14

    Default

    χμχμχ απλα εχουν περάσει ήδη 4-5 μήνες και λέω ''τι πάει λαθος ;;; '' αλλα μάλλον το βρήκα ...Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ για τον χρόνο σου και την βοήθειά σου !!!

  15. #15
    New Member
    Join Date
    27-07-17
    Location
    Larisa, Greece
    Posts
    55

    Default

    Μάλλον έβλεπες πολύ Phil Strife

  16. #16

    Default

    Ναι έβλεπα :D

  17. #17
    New Member
    Join Date
    27-07-17
    Location
    Larisa, Greece
    Posts
    55

    Default

    Γι αυτό δεν έβαζες μυς. Δες περισσότερο PR

  18. #18

    Default

    βλέπω και PR αλλα ρε φιλαράκι δες πόσο κομμένος είναι ο phill ...ο PR ουτε τωρα στην προετοιμασία δεν θα γραμμώσει τόσο
    και επίσης ''λεει'' ο φιλ οτι εχει εφαρμόσει αυτα τα προγράμματα σε άτομα οι οποίοι τώρα είναι κομμάτια


    αλλα απο ότι βλέπω θα εφαρμόσω λιγο PR τεχνικές για να δω διαφορα
    Last edited by ΧάρηςΕυκ; 05-03-19 at 10:54.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    27-07-17
    Location
    Larisa, Greece
    Posts
    55

    Default

    Ρε φίλε τι σημασία έχει αν είσαι κομμάτια, ενώ δεν έχεις ικανοποιητική μυϊκή μάζα πανω σου;
    Επίσης ο Παναγιώτης στο τέλος της προετοιμασιας του θα βγάλει μάτια. Μην ξεχνάς ότι θα παιξει στην classic physique κατηγορία

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Χωρίς να υποτιμώ τους PS, PR και δεν ξέρω ποιους άλλους αλλά πραγματικά βρίσκω τελείως ανούσιο όχι να παρακολουθείς όλα αυτά τα κανάλια αλλά να τους εμπιστεύεσαι τόσο.
    Είναι άτομα που δεν ξέρουμε τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους, βλέπουμε το κορμί τους, λένε ότι είναι και personal trainer και αποκτούν κοινό που τους εμπιστεύεται.
    Last edited by conan1982; 05-03-19 at 13:33.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Βρε δεν αφήνετε τους YouTubers να πιάσετε να κάνετε deadlifts, squats, bench press, strict overhead press, pull/chin ups και rows? Δυναμώστε σ'αυτά, τελειοποιείστε τα, φάτε γερά και σωστά (και όχι διατροφή λες και είστε μεσήλικες παχύσαρκοι/ες που θέλουν να χάσουν κιλά) και θα δείτε αποτελέσματα.

    Ειδάλλως καθίστε να βλέπετε τους YouTubers, να πηγαίνετε στο γυμναστήριο και να κάνετε πήχεις και απομονωτικές ασκήσεις σε μηχανήματα, να ζυγίζετε το στήθος κοτόπουλο και το ρύζι μην τυχόν και φάτε κάνα κόκκο παραπάνω και λιπώσετε και μετά να απορείτε γιατί είστε αδυνατούληδες ενώ άλλοι συνομήλικοί σας στο γυμναστήριο κάνουν δύο φορές το βάρος τους σε squats και deadlifts.

  22. #22
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by ΧάρηςΕυκ View Post
    βλέπω και PR αλλα ρε φιλαράκι δες πόσο κομμένος είναι ο phill ...ο PR ουτε τωρα στην προετοιμασία δεν θα γραμμώσει τόσο
    και επίσης ''λεει'' ο φιλ οτι εχει εφαρμόσει αυτα τα προγράμματα σε άτομα οι οποίοι τώρα είναι κομμάτια


    αλλα απο ότι βλέπω θα εφαρμόσω λιγο PR τεχνικές για να δω διαφορα

    Αν ειναι δυνατον..οταν ο κοσμος βλεπει ενα σωμα με χαμηλο ποσοστο λιπους,γιατι ψαρωνει? Σ αυτο μπορεις να μου απαντησεις εσυ Χαρη.Δεν ειναι κατορθωμα να πεσεις σε ποσοστο λιπους.Αν εισαι στο 12-14%,2 μηνες γυμναστικη της πλακας να κανεις,θα δεις διαφορα.Αφου βλεπεις τον μεγαλο "Phil Strife" του Power of Love,να σου πω κι εγω οτι στο casting του Power of Love που ηρθαμε τετ-α-τετ,το χερι του ειναι σαν τον πηχη μου.Αν εσυ ικανοποιεισαι με χερι 35 ποντους,αρκει να εχει φλεβα,τοτε υπαρχει αλλο θεμα..

  23. #23
    New Member
    Join Date
    27-07-17
    Location
    Larisa, Greece
    Posts
    55

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά πάνω απόλυτα. Απλά να μην θεοποιουμε έναν τυπο που έχει τις πολυ βασικές γνώσεις γυμναστικής, διατροφής και προωθει το bro science

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κλείστε το youtube και αγοράστε κανένα e-book. Η γνώση είναι δύναμη.

  25. #25
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    τελικα θα πω για ακομα μια φορα οτι η εξελιξη της τεχνολογιας δεν ειναι παντα σωστη.το να παρακολουθεις καποιους στο γιουτιουμπ και να θελεις να γινεις και εσυ ετσι ειναι επικινδυνο.ο καθεις ειναι διαφορετικος και εχει διαφορετικες αναγκες.οπως ειπαν και τα παιδια δεν ειναι κατορθωμα να εχεις 12% λιπος και να φαινεσαι μη υγιης και πολυ περισσοτερο να αισθανεσαι αδυναμος.ειναι επικινδυνο και μπορει να σου δημιουργησει προβληματα υγειας.αυτο παθαινουν και πολλα νεα κοριτσια και τωρα και αγορια και φθανουν σε νευρικη ανορεξια και αλλες διατροφικες διαταραχες.αναθεωρησε οσο ειναι καιρος.ειμαι 1.60 κοπελα και τρεφομαι με 2200 θερμιδες.
    ολα αυτα φιλικα.καλη συνεχεια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. μπορω να χασω λιπος στην κοιλια ενω ταυτοχρονα να βαζω κιλα;
    By alexandros_mrk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-16, 13:39
  2. Σωματική Ανάλυση - Άλλα Μηχανήματα, Άλλα Αποτελέσματα!
    By roukos_x in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 24-06-15, 15:50
  3. Βάζω Πολύ Αργά Μυική Μάζα
    By iLikeBB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-12, 11:37
  4. Δεν βάζω κιλά !!!
    By panosagelos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-12, 18:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •