Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Αισιοδοξια στη κετογονικη διαιτα

    Καλημερα και παλι!Ακολουθω τη κετογονικη ηδη 2 εβδομαδες Ειμαι ηδη 3μιση κιλα κατω.! Νιωθω υπεροχα δεν εχω τασεις κουρασης εχω ολη τη διαρκεια της ημερας ενεργεια! Εχω σκοπο στα 10 κιλα κατω να πεσω και φυσικα να ειναι ολα καθαρα λιπος με τη λιγοτερη απωλεια μυικης μαζας και για αυτο θα ηθελα να ζητησω καποιους συνδυασμους γευματων απο καποιους οι οποιοι εχουν ασχοληθει ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Απ' ότι είδα σε άλλο θέμα που άνοιξες ήσουν χωρίς τροφή για 2 εβδομάδες μόνο με ζωμούς και τσάι. Χωρίς να θέλω να σου στερήσω την αισιοδοξία αλλά με τέτοιες ακραίες διατροφές φυσικό είναι να χάσεις κιλά. Ότι διατροφή και να ακολουθήσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία αλλά σου συστήνω να το πας σταδιακά, όσο ομαλότερα χάσεις τα κιλά τόσο δυσκολότερα θα τα ξαναπάρεις και το αντίστροφο.

  3. #3
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Ολα καθαρα λιπος θα ειναι λιγο δυσκολο,και ειδικα εαν δοκιμασες αυτο που λεει ο conan με ζωμους και τσαϊ,σημαινει οτι θα χρειαστει να μαθεις λιγο παραπανω για διατροφη.Τα γευματα πρεπει να αποτελεουνται απο ζωικη πρωτεϊνη και λιπαρα γενικοτερα,εκτος απο trans,υδρογονωμενα και τηγανιτα εκτος ελαιολαδου.Δεν εχει καποιον στανταρ συνδιασμο.Φαε κιτρινο τυρι με ελιες ας πουμε.

  4. #4

    Default

    Ευχαριστω πολυ και τους δυο θα αναφερθω σε αυτο ναι στην 1 εβδομαδα οι πρωτες 3 μερες ειχε 6 γευματα εκ των οποιων το μεσημεριανο και το βραδυνο ειχε κρεας και μετα σταδιακα μπηκαν τα λαχανικα η δευτερη εβδομαδα περιειχε και 1 κροκο αυγου στο μεσημεριανο και 1 το βραδυ τις πρωτες 2 μερες και στην 4η μερα και μετα σε ολα τα γευματα αυτο το πλανο μου το εδωσε γιατρος ως διαιατα gaps για να αδειασω απο γλυκογονο και να μην εχω κρισεις και τασεις πεινας και να μην εχω θεμα εντερικο εφοσον περναω σε αλλη νοοτροπια καυσης ενεργειας! Εχω μπει σε γευματα τα οποια ειναι στο συνολο 3... και σιγα σιγα θα ξεκινησω τη διαλλειματικη νηστεια σε συνδυασμο με τη κετο και βλεπουμε....Φυσικα και ναι οτι κιλα χαθουνε δεν θα ηθελα να επιστρεψουν τοσο ευκολα θα με απογοητευε

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Και κέτο και διαλειμματική.. Πες μας πως είσαι και βίγκαν
    Όλα έχουν να κάνουν με το θερμιδικό έλλειμα. Κρίσεις πείνας έχει κάποιος όταν τρώει υδατάνθρακα που εκτοξεύει το σάκχαρο, όχι με υδατάθρακα που δίνει σταθερή ενέργεια.
    Τώρα μπορεί να έχεις αισιοδοξία, εύχομαι όμως να την κρατήσεις όταν εντάξεις στη διατροφή σου υδατάνθρακα και γίνει το μεγάλο μπαμ..

  6. #6

    Default

    Ε οχι και βιγκαν ρε kardoula.....βασικα μεσα σε λιγοτερο απο 6 μηνες αλλαξα πολλα στη ζωη μου εκοψα το τσιγαρο εκοψα το πολυ αλκοολ ξεκινησα να ασχολουμαι με τη γυμναστικη ξεκινησα να κανω διατροφη οποια και να ειναι αυτη τωρα θα κατσω λιγο χαλαρα να το παω, ενταξει πολλα πραγματα μαζι μαλλον και αυτο επαιξε το ρολο του που πηρα γρηγορα τα κιλα μεχρι που συνειδητοποιησα οτι αρχιζω και γινομαι μπουλης!! Το γνωριζω μετα με τους υδατανθρακες θα μπω πολυ χαλαρα

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Αυτό το να αδειάσεις με γλυκογόνο που χρειάζεται και 2 εβδομάδες πάντως δεν με πείθει, 1-2 μέρες χωρίς υδατάνθρακα που είχες αν το συνδύαζες με κάμποση άσκηση θα άδειαζες, Δεν είναι τυχαίο ας πούμε ότι αρκετοί μαραθωνοδρόμοι "χτυπούν στον τοίχο", δηλαδή αδειάζουν από γλυκογόνο παρ' όλο που έχουν φροντίσει τις προηγούμενες μέρες να φορτώσουν. Είναι όντως γιατρός αυτός που πας ή κάποιος διατροφολόγος;

  8. #8

    Default

    Γιατρος ειναι! Σιγα μη πηγαινα σε κομπογιαννιτη :) θειος της γυναικας μου και ασχολειται με τη κετογονικη 30 χρονια εγω στην αρχη το σνομπαρισα η αφορμη σε αυτη τη διαιτα ηταν και για ενα πιασιμο που ειχα την ιδια χρονικη περιοδο και μου εκανε βελονισμο και θεραπεια και με πατησε μια ενεση με κορτιζονη μου ειπε οτι το σωμα και οι φλεγμονη ειναι πολυ ευαισθητη στους κετωνες που θα παραγει το σωμα και εκρινε να ξεκινησω ετσι!! αλλα προς το παρων ειμαι καλα και αισθανομαι καλα..προς θεου δεν θ τη κανω μια ζωη τη κετογονικη 2 μηνες το πολυ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κετογονικη διαιτα
    By Joskostas30 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 25-02-19, 20:04
  2. HCG δίαιτα
    By Bilias2 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 02-09-11, 11:26
  3. Δίαιτα Του Σεξ
    By HERCULES123 in forum Off Topic
    Replies: 19
    Last Post: 28-07-11, 11:04
  4. Δίαιτα CKD
    By riko in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-08, 09:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •