Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default δεικτης σωματικου λιπους

    Καλημερα παιδια, ειμαι 183 και 84 κιλα, βρισκομαι σε διατροφη ογκου τις τελευταιες μερες, γυμναζομαι 5 φορες την εβδομαδα (βαρη) + καθημερινο περπατημα 1 ωρας, το θεμα ειναι οτι σε οποια εφαρμογη και αν προσπαθω να βρω το σωματικο λιπος μου με βγαζει υπερβαρο!!! οι διαστασεις μου ειναι 183 υψος, 84 κιλα, μεση: 95 , ισχιο :60 λαιμος:30, ηλικια 33. στο μονο σημειο που μπορω να παρατηρησω λιπος πανω μου κατα την διατροφη του ογκου, ειναι λιγο στην κοιλια, κατα τ'αλλα θεωρω οτι φαινομαι γυμνασμενος, το ζητημα μου ειναι οτι θελω να αυξησω την μυικη μου μαζα(κυριως ποδια), αλλα εχω αγχωθει λιγο με τις μετρησεις και αναρωτιεμαι, αν υπολογιζουν αυτα τα προγραμματα το υψος και τα κιλα, πως καταλαβαινουν οτι το 25% που μου λενε προερχεται απο λιπος; θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ακομα, ποση πρεπει να ειναι η/οι ελαχιστη/οι πρωτεινη, υδατανθρακες, λιπη που πρεπει να καταναλωνω συμφωνα με τα στοιχεια που σας εδωσα; ευχαριστω εκ των προτέρων
    Last edited by manos123456; 15-04-20 at 14:38.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλησπέρα, Μάνο.

    Αν θες την γνώμη μου, ο καλύτερος συμβουλάτορας είναι ο καθρέφτης μας. Βλέπουμε πως έχουμε λιπάκι και θέλουμε να το χάσουμε; Πάμε υποθερμιδικά. Είμαστε σχετικά καλά σε λίπος και θέλουμε να βάλουμε μυικά κιλά; Πάμε υπερθερμιδικά. Το να καθόμαστε να ψάχνουμε νούμερα, το θεωρώ ανούσιο και χάσιμο χρόνου. Συν τοις άλλοις, παραπλανητικό, αφού οι περισσότερες μετρήσεις, όπως αυτά τα προγράμματα, λένε μπαρμπουτσαλάκια. Μια σαφή εικόνα μπορούν να δώσουν τα εξής: DEXA, υδροστατική ζύγιση και δερματοπτυχόμετρο. Οπότε, για μένα, αν κρίνεις πως είσαι εντάξει, τότε συνέχισε υπερθερμιδικά και να μην αγχώνεσαι περαιτέρω.

    Quote Originally Posted by manos123456 View Post
    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ακομα, ποση πρεπει να ειναι η/οι ελαχιστη/οι πρωτεινη, υδατανθρακες, λιπη που πρεπει να καταναλωνω συμφωνα με τα στοιχεια που σας εδωσα; ευχαριστω εκ των προτέρων
    Απ' τις 3.152 θερμίδες (ελαφρώς υπερθερμιδικά), προκύπτουν: 168γρ πρωτεΐνης, 462,4γρ υδατάνθρακα και 70γρ λιπαρά.

    Μπορείς να παίξεις μεταξύ 1.5-2γρ πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους. Οι πρωτεϊνικές μας ανάγκες αυξάνονται κυρίως στη φάση τής γράμμωσης.

    Μπορείς να κάνεις κι ο ίδιος τους υπολογισμούς σου με αυτόματο τρόπο, κάνε κλικ εδώ.
    Last edited by astrosunnefo; 15-04-20 at 15:53.

  3. #3

    Default

    σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, θα το ακολουθήσω όπως τα λες, ευχαριστώ και πάλι, καλό πασχα.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Να 'σαι καλά. :)

    Καλό Πάσχα και σε σένα, με υγεία.

    edit. Να επισημάνω πως αυτά είναι ένας αρχικός μπούσουλας. Ξεκίνα με αυτά τα δεδομένα και βλέπεις πώς πηγαίνεις, και -αν χρειάζεται- αναπροσαρμόζεις.
    Last edited by astrosunnefo; 15-04-20 at 17:34.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by manos123456 View Post
    Καλημερα παιδια, ειμαι 183 και 84 κιλα, βρισκομαι σε διατροφη ογκου τις τελευταιες μερες, γυμναζομαι 5 φορες την εβδομαδα (βαρη) + καθημερινο περπατημα 1 ωρας,

    183 και 84 κιλά, κακή ιδέα να τρως υπέρ θερμιδικά.
    Επίσης διατροφή όγκου με καθημερινό περπάτημα 1 ώρα, πάλι δεν βρίσκω το νόημα.

    Δεν χρειάζεσαι καμία εφαρμογή να βρεις ποσό λίπος έχεις. Εσύ στον καθρέφτη τι βλέπεις;
    Εγώ θα σου λεγα να αφήσεις τους όγκους και να μπεις σε μια ισοθερμιδικη διατροφή με στόχο την ανασύσταση.

  6. #6

    Default

    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, ήμουν 76 κιλά πέρσι το καλοκαίρι, έτσι, ξεκίνησα διατροφή για όγκο όπου κατά την διάρκειά του ανέβαζα σταδιακά θερμίδες (150-200 την φορά) αυτή την στιγμή έχω φτάσει τα 84,9 κιλά ( πήρα 5 κιλά μέσα σε 1,5 μήνα λόγω διαβάσματος, αν κ δεν έχω σταματήσει την προπόνηση λόγω καραντίνας διότι έχω εξοπλισμό σπίτι) και ευτυχως έχω πάρει μόνο λίγο λίπος στην κοιλιά (το οποίο φαντάζομαι είναι φυσιολογικό μετά από μια διατροφή όγκου) το περπάτημα το άρχισα τον τελευταίο καιρό μόλις είδα το λίπος στη κοιλιά, πλέον δεν κάνω, το αντικατέστησα με 15άλεπτα HIIT καθημερινά (εκτός Κυριακής) μετά την προπόνηση με βάρη. Οι θερμίδες συντήρησής μου είναι περίπου 3000 έτσι έφτιαξα μια ισοθερμιδική διατροφή με περίπου 300γρ πρωτεΐνης την ημέρα και υδατάνθρακα και 111 γρ λιπος. ελπίζω να πάρω την μάζα που θέλω στα πόδια. Είχα πάει και σε έναν διατροφολόγο που παραλίγο να καταστρέψω με την διατροφή του ο,τι έχω φτιάξει έως σήμερα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Mανο 5 κιλα σε 1.5μηνα δεν γινεται να ειναι καθαρα, Σε περιοδο πλεονασματος 0.5-1kg το μηνα ειναι μια σωστη αυξηση και το βλεπεις πως παει στην πορεια.. επισης τα μακρος που αναφερεις στις 3.000 θερμιδες δεν βγαζουν 3.000 αλλα παραπανω..
    Δεν ξερω πως εισαι εμφανισιακα μια φωτογραφια θα βοηθουσε..
    Οσον αφορα τα μακροθρεπτικα προσπαθησε να καταναλωνεις 2.5-3γρ πρωτεινης ανα κιλο , 0.7-1γρ λιπος ανα κιλο και τα υπολοιπα στον υδατανθρακα
    Γραψε μας αν θες και την διατροφη σου για αρχη

    Αν θες να χασεις την κοιλια δεν θα σε βοηθησει απο μονο του το τρεξιμο δεν ειναι κατι μαγικο ξεκαθαρισε τι στοχο εχεις για αρχη αν θεωρεις οτι εχεις βαλει λιπος ξεκινα ισοθερμιδικα για μια περιοδο να δεις ποιες θερμιδες ειναι οι συντηρησης σου (οι σωστες) και μετα αρχιζεις να μειωνεις σιγα σιγα και να πηγαινεις υποθερμιδικα ολα μαζι δεν γινονται και να βαλεις μαζα στα ποδια και να χανεις λιπος απο την κοιλια εκτος αν εισαι αρχαριος!

  8. #8

    Default

    ευχαριστώ , για την απάντηση, το γνωρίζω ότι τα κιλά αυτά είναι πλασματικά, καθώς όπως ανέφερα τα πήρα λόγω διαβάσματος (άρα υπολογίζω ότι είναι υγρά), δεν κάνω τρέξιμο, κάνω hiit προπονήσεις μετά από την προπόνηση με τα βάρη, κ εμένα μου φαίνονται πολλά, γιαυτό κ έγραψα εδώ, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, θα ανεβάσω την διατροφή, μου μόλις την φτιάξω, ώστε να μου πείτε γνώμες, ευχαριστώ και πάλι :)

  9. #9

    Default

    Μάνο καλησπέρα αν έχεις 25% λίπος όπως λες άσε για την ώρα την αύξηση... Ξεκίνα προετιμασια να φτάσεις χαμηλά σε λίπος για να μην σου πω και μονοψηφιο και ύστερα θα πας σταδιακά για αύξηση ογκου και όχι αύξηση λίπους... Θα δουλεύεις σταδιακά τις θερμίδες σου.....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μείωση Σωματικού Λίπους
    By SpikeSt in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 14-06-15, 18:58
  2. Εκτίμηση Σωματικού Λίπους
    By OmoTMT in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-15, 01:16
  3. Replies: 6
    Last Post: 29-07-11, 00:16
  4. Γλυκαιμικός Δείκτης Τροφών Και Μείωση Λίπους
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-08, 02:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •