Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-19
    Posts
    3

    Default Έντονη σωματική εργασία - διατροφή

    Καλησπέρα,
    Κάθε πρωί (04:00 π.μ.) κάνω αερόβια ποδήλατο για περίπου 45 λεπτά για να πάω στη δουλειά μου, η οποία είναι βαριά χειρονακτική εργασία (κουβάλημα, φόρτωση εμπορευμάτων κλπ). Η ερώτηση μου είναι μετά το ποδήλατο τι είναι καλύτερο να φάω; Κάποια πηγή γρήγορα αφομοίωσιμου υδατάνθρακα με μετρια ποσότητα πρωτεινης για να αναπληρώσω το χαμένο γλυκογόνου; Ή ένα γεύμα υψηλό σε πρωτεΐνη με υδατάνθρακες αργής αφομοίωσης για να με βοηθήσει στη χειρονακτική εργασία που ακολουθεί; Να σημειωθεί ότι το γεύμα μετα το ποδήλατο το κάνω 5-10 λεπτά μετα και πιάνω κατευθείαν δουλειά, ενώ το επόμενο γεύμα μου είναι στο διάλειμμα της δουλειάς 2-3 ώρες μετά. Συνήθως τρώω ενα τοστ με ψωμί ολικής άλεσης και ομελέτα με ασπράδια, αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι καλή επιλογή.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος να υπερ αναλύεις τα πράγματα. Φάε κανονικά το πρωινό σου.
    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

  3. #3
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα. Θεωρώ πως αν φας το πρωινό σου κανονικά, είσαι μια χαρά.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-19
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Μέχρι τώρα αυτό έκανα, έτρωγα δηλαδή το τοστ με την ομελέτα (αν και μου είναι πολύ δύσκολο να φάω τόσο νωρίς και μετά από γυμναστική). Αλλά στο φόρουμ διαβάζω διάφορα σχετικά με το πόση ώρα μετά από αερόβια πρεπει να τρώμε, το τι πρέπει να τρώμε, συμπληρώματα όπως bcca που πρέπει να παίρνουμε για να μη χάνουμε μυες κλπ Οπότε δεν ήμουν σίγουρος αν ένα κανονικό γεύμα είναι σωστό δεδομένου ότι μετά από αυτό ακολουθεί έντονη σωματική καταπόνηση στη δουλειά...

  5. #5
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Τι στόχο στόχο έχεις;

    Μετράς θερμίδες;

    Με το πρωινό που τρως βγάζεις την εργασία ή πεινάς υπερβολικά;

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-19
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Τι στόχο στόχο έχεις;

    Μετράς θερμίδες;

    Με το πρωινό που τρως βγάζεις την εργασία ή πεινάς υπερβολικά;

    Κυριως να αυξησω μυικη μαζα και να μειωσω λιγο το ποσοστο λιπους (κατα 3-4 κιλα), οποτε ειναι σημαντικο για μενα να μη χανω μυες κατα την πρωινη γυμναστικη με το ποδηλατο. Θερμιδες γυρω στις 3000 τις μερες που δουλευω.
    Γενικως το αν θα πεινασω κατα τη διαρκεια εξαρταται απο το ποση ωρα μετα θα κανω διαλειμμα για να φαω. Γι' αυτο και εχω αρχισει να περνω μαζι ενα ροφημα πρωτεινης με βρωμη και φυστικοβουτυρο που μπορω να πιω ανα πασα στιγμη. Αλλα γενικως στο 2ωρο συνηθως αρχιζω να νιωθω το στομαχι μου αδειο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χειρωνακτικη εργασία & διατροφη
    By makris in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 34
    Last Post: 25-02-08, 07:50
  2. Έντονη σωματική εργασία και προπόνηση
    By Anesthesia in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-07, 05:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •