Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 61 to 90 of 191
  1. #61
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Οταν κι εγω αξιωθω να κανω ενα home gym....γιατι η προοδος μου στο γυμναστηριο που παω θα σταματησει αργα η γρηγορα,δεν εχει ενα squat rack της προκοπης,ουτε μπορεις να κανεις deadlift σωστα γιατι δεν εχει ουτε στρωματακια,οι παγκοι δε ειναι τελειως λαθος,δεν μπορεις να κανεις arch......κοιταζα αυτο
    https://emuscle.gr/organa-gymnastiki...ing-br-26.html
    Last edited by Mikelangelo; 22-03-19 at 11:37.

  2. #62
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Είναι απο τα πρώτα που έχω δει το συγκεκριμένο και μου αρέσει αρκετά γτ δεν είναι και κλειστό πάνω ώστε να μπορείς να κάνεις και OHP αλλά και PIN Press άν φτάσω ποτέ σε επιπέδο που να το χρειάζομαι...

  3. #63
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους !!!

    Συνεχίζουμε στο προγραμματάκι μας...χθές mobility κανα μισάωρο και σήμερα stronglifts.

    SQUAT: 5X5 - 65 KG
    OHP: 5X5 - 33.5 KG (5-5-4-4-4) *
    DL : 1X5 - 67.5 KG
    CHIN UPS : 3xMax (10-8-5) *

    Στο OHP ανέβασα 1kg απο την προηγούμενη προπόνηση και δυστηχώς έκανα fail στις τελευταίες επαναλήψεις των 3 τελευταιών σετ. Οπότε συνεχίζουμε με αυτό το βαρός και στην επόμενη.
    Στα Chin ups έβγαλα λιγότερες απο την προήγουμενη φορά..πιστεύω οτι έπαιξε ρόλο οτί τα είχα παίξει τελείως απο την προσπάθεια στα OHP.

    Νομίζω ότι βρήκα λίγο καλύτερα την τεχνική στα DL...Άνοιξα λίγο παραπάνω το stance μου..χρησιμοποίησα hookgrip και ''έσπασα" την κίνηση στα 2 μέ πρώτο Push την έκταση γονάτων και το δέυτερο με δικέφαλα και η αλήθεια είναι οτι τα κιλά τα ανέβασα πιό εύκολα απο τα 65 kg την τελευταία φορά.

    Θα στείλω και βίντεο στον γιάννη αν θέλει να το κοπιάρει έδω να μου πείτε γνώμες.

    Last edited by NitroManiac13; 26-03-19 at 11:19.

  4. #64
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλή αρχή Νίτρο αν και λίγο καθυστερημένα!

    Μπράβο που έκανες mobility, είναι το βαρετό κομμάτι.
    Και μπράβο και για τα fails στο ohp !

    Αυτά είναι που σε ανεβάζουν στην τελική.

    (Θα μπορουσες να γραφεις πχ. ohp 5x 5/5/4/3/3 ... ώστε να φαίνεται την επόμενη φορά και αν ανεβάσεις έστω και 1 επανάληψη είναι πρόοδος )

  5. #65
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Γεία σου Κωνσταντίνα και ευχαριστώ πολύ.

    Το mobility η αλήθεια είναι οτι δεν το κάνω με πολύ όρεξη αλλα όταν τελείωνω νιώθω τόσο πιο καλύτερα που δεν παίζει να το βγάλω απο την ρουτίνα μου 2 x Week τουλάχιστον.
    Όντως φαίνεται πιο σωστά όπως πρότεινες έκανα τα ανάλογα edit

    Στα OHP φαντάσου τα 32.5 τα πάλευα 3 προπονήσεις για να βγάλω τις 5αρες..ελπίζω σε 2-3 προπονήσεις να γίνει και αυτό..είναι η άσκηση που με παιδεύει πιο πολύ.

  6. #66
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default



    Το DL του Νιτρο!!


    Νομιζω πως παλι ,τραβας λιγο με τα χερια.....συγκεντρωσου λιγο καλυτερα στο να πιεζεις με τα ποδια και να βαζεις στο παιχνιδι του γλουτιαιους και δικεφαλους.....Ισως να χαμηλωσεις λιγο τη μεση στην αρχη της προσπαθειας
    Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο γιατι εισαι ψηλος


    Επισης πρεπει να βαλεις κιλα πανω σου.....εισαι πολυ αδυνατος για το υψος σου!!!

  7. #67
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Γεία σου Γιάννη,

    Ναι το οτί ακόμα τραβάω με τα χέρια ισχύει..σήμερα νομιίζω ενεργοποιήσα λίγο καλύτερα τα πόδια..τουλάχιστον έτσι το ένιωθα...θα συνεχισώ να το ψάχνω...

    Ερώτηση οταν λές να χαμηλώσω και άλλο την μέση εννοείς να κατέβουν ακόμα πιο χαμηλά τα ισχύα? δηλαδή να το φέρω παράλληλα ?

    Αυτο με τα κιλά το ξέρω - φαίνεται άλλωστε...κάνω προσπάθεια..έχω πάρει 1.5 κιλό περιπού τους τελευταίους 2 μήνες..το παλεύω ταυτόχρονα με stronglifts

  8. #68
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Συγχαρητήρια για την πρόοδο Νίτρο!
    Όπως, πολύ σωστά, έγραψε και η Κωνσταντίνα, κάθε μορφής overload(είτε κιλά, είτε reps) είναι πρόοδος.
    Συνεπώς, αν την επόμενη φορά στο ohp κάνεις 5-5-5-4-4, σημαίνει πως έχεις προοδεύσει!

    Γιάννη, προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται το deadlift, και δεν είμαι σίγουρος πως θα τον οφελήσει αν αρχίσει να το υπεραναλύει!
    Η τεχνική τελειοποιείται με τον καιρό, εξάλλου!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  9. #69
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Δεν ξερω αν μπορω να στο μεταφερω γραπτα
    Αν χαμηλωσεις λιγο τα ισχυα θα ερθουν και λιγο πιο παραλληλα οι γαμπες σε σχεση με τη μπαρα.....
    Οταν πιανεις τη μπαρα σφιξε πολυ τα ¨φτερα ¨ σα να προσπαθεις να πας πισω τα χερια σου ,να τα κολλησεις στο σωμα σου
    Ειναι δυσκολο γιατι φαινεται οτι φοβασαι λιγο να ανεβαζεις τη μπαρα και να τη ¨σερνεις¨ στις κνημες....φαινεται σα να προσπαθεις να το αποφυγεις

    Δες κι αυτο

  10. #70
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Συγχαρητήρια για την πρόοδο Νίτρο!
    Όπως, πολύ σωστά, έγραψε και η Κωνσταντίνα, κάθε μορφής overload(είτε κιλά, είτε reps) είναι πρόοδος.
    Συνεπώς, αν την επόμενη φορά στο ohp κάνεις 5-5-5-4-4, σημαίνει πως έχεις προοδεύσει!

    Γιάννη, προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται το deadlift, και δεν είμαι σίγουρος πως θα τον οφελήσει αν αρχίσει να το υπεραναλύει!
    Η τεχνική τελειοποιείται με τον καιρό, εξάλλου!

    Εχεις δικιο Βασιλη ,αλλα καταλαβαινω τι τραβαει γιατι ειμαι περιπου στο υψος του.
    Βεβαια αν βαλει περισσοτερο βαρος,θα διορθωσει τυχον λαθη του...πολλες φορες το μικρο βαρος στα dead δεν βοηθαει στη καλη εκτελεση

  11. #71
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by NitroManiac13 View Post
    Στα OHP φαντάσου τα 32.5 τα πάλευα 3 προπονήσεις για να βγάλω τις 5αρες..ελπίζω σε 2-3 προπονήσεις να γίνει και αυτό..είναι η άσκηση που με παιδεύει πιο πολύ.
    Ας είναι και 3 προπονήσεις, δεν είναι ασυνήθιστο για ohp.

    Μπορεί να ανεβαίνουν αργά αλλά το ohp και το μονόζυγο είναι αυτά που θα σου αλλάξουν το σώμα τώρα στις αρχές...

    Οι ώμοι και η πλάτη κάνουν μεγάλη διαφορά.

    Ποιό είναι το σχέδιο? Θα μείνεις σε καθαρή δύναμη ή θα ασχοληθείς και με υπερτροφία αργότερα?

  12. #72
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Ευχαριστώ Γίαννη - Βασίλη για τις παρατηρήσεις θα τσεκάρω και το βίντεο Γιάννη αν και το έπιασα αυτό που λές...σίγουρα το starting position μου θέλει δουλίτσα.

  13. #73
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Κωνσταντίνα Τό σχέδιο είναι γίνω όσο δυνατός μπορέσω μέσω Stronglifts και αργότερα όταν κολλήσω να συνεχίσω με κάτι του τύπου SS 3x5.

    Για πιό μετά (αν και είναι ακομα πολυυυυυ νωρίς ) λέω να κινηθώ σε προγράμματα powerbuilding...αν και δεν τα έχω ψάξει ακομά με λεπτομέρεια μου αρέσει η γενική φιλοσοφία που συνδυαζεί μέρες καθαρά δύναμης με μέρες υπετροφίας.

  14. #74
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Το προβλημα που υπαρχει με το stronglift ειναι οτι τα OHP και τα Dead τα κανεις μονο μια φορα την εβδομαδα και απο πλευρας τεχνικης ,θελει χρονο να τα βελτιωσεις

    Βαλε και ενα βιντεο απο ΟΗP αν εχεις

  15. #75
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....κι εδω το OHP


    ....εδω εχουμε θεματακια
    θα απαντησω με αυτο το βιντεο,γιατι θα φυγω για δουλεια σε λιγο
    .......σχολιαστε το και τα ξαναλεμε μετα

  16. #76
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Πολύ ωραία...μάλλον άλλη άσκηση έκανα τόσο καιρο

  17. #77
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δεν βοηθαει και πολυ η γωνια της ληψης για να καταλαβω πολλα στο ohp. Παντως σε γενικες γραμμες εμενα μ αρεσει η τεχνικη σου δεν υπάρχουν τραγικά λάθη και όπως είπε ο Βασίλης είναι θέμα συνήθειας.. Ειναι νωρις αλλωστε. Mπράβο για την πρόοδο φιλε

  18. #78
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....εγω ως παραξενος και κουτσομπολης θα σου πω τι βλεπω
    Χαλαρο κορμο και ποδια,φαινεται μια ασταθεια......squeeze the butt cheeks που λεει κι ο Thrall,......εμενα με βοηθησε παρα πολυ οταν ειχα κολλησει στα OHP οπως και να εχεις τεντωμενα τα ποδια.
    Οταν ειναι η μπαρα στο αρχικο σημειο οι αγκωνες να ειναι μπροστα απο αυτη,αν ειναι πισω παλευεις να την κρατησεις στη θεση της και χανεις σε δυναμη
    Αν μπορεις κανε και αυτο που προτεινει ο Rippetoe


  19. #79
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δεν εχω και μεγαλη εμπειρια στο οhp οποτε σιγουρα βλεπεις πιο καλα φιλε!!
    Ο rippetoe ειναι δασκαλος οποτε θα βοηθησουν πολυ τα βιντεο συμφωνω!!

  20. #80
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....συγγνωμη αν ειμαι λιγο υπερβολικος με τη σωστη εκτελεση(....ουτε θυμαμαι ποσα deload εχω κανει μονο και μονο για τη τεχνικη),αλλα για μενα μεγαλυτερη σημασια εχει η "χορογραφια'' της ασκησης παρα το απολυτο βαρος που θα σηκωθει

    .....δυστυχως η ευτυχως με κυνηγαει το αρσιβαριστικο παρελθον μου ,που η σωστη εκτελεση ειναι το Α και το Ω αν θελεις να σηκωσεις πολλα
    Στη δυναμη και στο powerlifting δεν χρειαζονται τοσο απολυτες προσεγγισεις,με το καιρο φτιαχνει και η τεχνικη που λεει κι ο Βασιλης και η τεχνικη σου ειναι πολυ καλη ,αν σκεφτουμε οτι τωρα ξεκινας,οπως λεει και ο Δημητρης

  21. #81
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Ευχαριστώ για το feedback παιδιά..αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που έκανα αυτο το λόγκ..για να πάρω τις συμβουλές σας και τις διορθώσεις σας !!
    Γιάννη θα δώ τα βιντεάκια και θα κάνω τις ανάλογες προσαρμογές / αλλαγές την επόμενη φορά.

    Ήδη με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ πάντως !!

  22. #82
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Νίτρο, νομίζω στο ohp χρειάζεσαι ένα ελαφρύ, φυσιολογικό arch, για να βγαίνει πιο ομαλά η κίνηση...

    Γιάννη, πολύ ωραίο το βίντεο!!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  23. #83
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Νίτρο, νομίζω στο ohp χρειάζεσαι ένα ελαφρύ, φυσιολογικό arch, για να βγαίνει πιο ομαλά η κίνηση...

    Γιάννη, πολύ ωραίο το βίντεο!!
    Ποιο απ΄τα δυο???

  24. #84
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Και τα δυο θα πω εγω :D

  25. #85
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σωστα Δημητρη
    Ο Ripettoe εχει μια μοναδικη απλοτητα στο να τα εξηγει και σου πεταει και κανα δυο tip που κανουν τη διαφορα.....ειναι της παλιας σχολης
    Ο Thrall σε προσεγγιζει πιο αμεσα ειναι πιο dude και το στυλ του ειναι περισσοτερο αρσιβαριστικο,ειναι απιστευτα ευελικτος για το υψος και μεγεθος του......κι εχει απο πισω του ενα barbell Medicine με coach τον Austin Baraki που προσεγγιζει πιο αθλητικα επιστημονικα το θεμα

  26. #86
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα σε όλη την παρέα !!

    Φρέσκα κουλούρια :

    SQUAT : 5x5 - 67.5 kg
    BENCH PRESS : 5x5 - 57.5 kg
    PENDLAY ROWS : 5x5 - 47.5 kg
    2x1 min Normal Planks
    2x1 min Side Planks

    Τα καθίσματα αρχίζουν και νιώθουν πλέον αρκετά βαριά (λογικό πιστεύω - πλεόν πλησιάζω το σωματικό μου βάρος) αλλα για κάποιο μαζοχιστικό λόγο γουστάρω τρελά ...λεώ θα βγώ απο την τρύπα δεν θα βγώ...ειδικά οι τελευταίες επαναλήψεις...μια γλύκααααααα

    Σήμερα επίσης δοκίμασα να φάω και κάτι πριν την προπόνηση που πάντα γινόταν με άδειο στομάχι...βεβαία για να γίνει αυτό χρειάστηκε να ξυπνήσω κανα 20λεπτο πιο νωρίς..αλλα νομίζω οτι θα το καθιερώσω καθώς είχα περισσότερη ενέργεια.

    Thats all folks

  27. #87
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα Νιτρο

    Δεν τρως τιποτα. πριν τη προπονησηηηηηη???????
    ΛΑΘΟΣ και μαλιστα τεραστιο και οταν ανεβουν κι αλλο τα κιλα επικινδυνο!!!!!

    Ανεβαινεις μια χαρα παντως μπραβο!!!!

  28. #88
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα Γιάννη.

    Ναι ώς τώρα δεν έτρωγα τίποτα..απλα νερό στην μούρη - 1 ποτήρι νερό και βούρ στον πατσά

    Η αλήθεια είναι οτι μού είχε μείνει σαν συνήθεια απο τα προηγούμενα προγράμματα που έκανα που όμως ήταν κυρίως time intervals με πολύ χαμηλά φορτία και πολύ cardio..οπότε με βόλευε να είναι άδειο το στομάχι.

    ΑΛΛΑ ο τωρινός τύπος προπόνησης / πρόγραμμα δεν έχει καμμία σχέση σαφώς...και ήδη ένιωθα την ανάγκη μέσα στην προπόνηση για φαγητό (δεν έβλεπα την ώρα να τελείωσω για να φάω ''πρωινό'' )

    Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να φάω και κάτι τόσο βαρύ γιατί ο χρόνος απο την ώρα που θα ξυπνήσω μέχρι την ώρα που θα έχω τελείωσει + μπανιο + φαι + παιδικο σταθμό την μικρή...κάποια στιγμή πρέπει να έρθω και δουλειά

    Οπότε σήμερα δοκίμασα ενα γρήγορα απο τις συνταγές της kardoula (ρυζάλευρο - φυστικοβούτυρο - πρωτείνη - γάλα αμυγδάλου) το οποίο μπορώ να πώ οτι ήταν ότι πρέπει για την περίπτωση μου και θα το καθίερωσω με ενα 20 λεπτο νωρίτερα ξύπνημα για να έχω χωνέψει όσο το δυνατόν καλύτερα.

  29. #89
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σε καταλαβαινω κι εγω με τα δυο παιδια ειμαι λιγο στο τρεξιμο οταν δεν δουλευω το πρωι!!!

    ......αν μπορεις ανεβασε και βιντεο πως κανεις τα rows και το bench

  30. #90
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Σου στέλνω σε λίγο


 
Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τί Είναι Και Τί Δεν Είναι Γεύμα;
    By BB Fan in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-17, 20:25
  2. Πως είναι ο sersemis τώρα που είναι φαντάρος...
    By iront in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 53
    Last Post: 23-01-09, 07:19
  3. Βρε παιδια ειναι καζεινη whey τι ειναι?
    By mrkaza in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-01-05, 16:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •