Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 191
  1. #1
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default Στα υπόγεια είναι η Θέα.

    Καλως σας βρήκα και σε αυτή την ενότητα.

    Σκοπός του log είναι να πάρω όση βοήθεια γίνεται στην προσπάθεια μου να φέρω το σώμα μου στον ίσιο δρόμο . Η εμπερία μου σε προπόνηση με αντιστάσεις είναι σχεδόν μηδαμινή μιας και στο παρελθόν είχα κάνει κάποιες προσπάθειες αλλα με όχι δομημένο πλάνο με κλασσικά copy paste προγράμματα που δίνουν στα γυμναστήρια και χωρίς κάποια ιδιαίτερη διάρκεια.

    Stats : 35 χρονών , 1.77 , 70 κιλά και λίπος νομίζω γύρω στο 17 %.

    Στόχος : Εν αρχή είναι η δύναμη . Το πρόγραμμα που έχω επιλέξει είναι το Stronglifts 5x5 και σκοπός μου είναι να το κρατήσω μέχρι να βρώ τοίχο στις 3 βασικές . Διατροφικά εννοείται οτί θελω να βάλω κιλά..έχω βγάλει ενα πρόγραμμα διατροφής με στόχο το clean bulking και θα το παραθέσω απλα για να σιγουρευτώ οτι τα έχω κάνει σαλάτα . Τα macros είναι 340c / 170p / 90f και γίνονται οι κατάλληλες αλλαγές στον υδατάνθρακα κυρίως οταν κολλάει η ζυγαριά.

    Το πρόγραμμα το έχω ξεκινήσει 2 εβδομάδες τώρα και η σημερίνη μου προπόνηση ήταν :

    SQUAT : 5X5 52.5KG
    OVERHEAD PRESS : 5X5 30KG
    DEADLIFT : 1X5 62.5
    BODYWEIGHT PULL UPS : 3X10

    Θα παραθέσω και ένα δείγμα της σημερινής μου διατροφής αργότερα.
    Επίσης επειδή έχω ένα θέμα με την τεχνική στις ασκήσεις (βασικά δεν ξέρω αν κάνω οτιδήποτε σωστά, θα ήθελα να ανεβάσω κάποια βίντεο απο τις προπονήσεις και να με συμβουλέψετε όσον αφορά την τεχνική) , δέν έχω κάποια αλλη βοήθεια γιατι οι προπονήσεις γίνονται στην υπόγα (εξού και ο τίτλος) και πουρνό - πουρνο κατα τις 6 , χρόνος την υπόλοιπη ημέρα δεν ύπαρχει λόγω εργασίας , παιδιών και συζήγου οπότε το gym δεν παίζει σαν σενάριο.

    Άντε καλή μου αρχή και οποιαδήποτε συμβούλη οχι απλα καλοδεχούμενη αλλα αναγκαία.
    Last edited by NitroManiac13; 08-03-19 at 14:41.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλη Αρχη NitroManiac13
    Πολυ χαιρομαι που ξεκινησες ενα προγραμμα δυναμης πολυ καλο οπως το 5Χ5.
    Περυσι τον Ιουνιο κι εγω με αυτο ειχα ξεκινησει,μετα απο αρκετο καιρο αποχης απο τα βαρη,αλλα με συνεπεια και προσπαθεια δουλεψε,οπως θα δουλεψει και με σενα.
    Σε αυτη τη φαση που βρισκεσαι θα σε ανεβασει σχετικα γρηγορα,αλλα πρεπει να το ακολουθεις πιστα και με ακριβεια στην εκτελεση των ασκησεων ,στο ανεβασμα των κιλων.
    Επισης προσπαθησε να μην βαζεις καμια συμπληρωματικη ασκηση τωρα στην αρχη ,ειναι μεγαλος ο ογκος που εχεις να διαχειριστεις.
    Ψαξε στο internet για τους προπονητες δυναμης οπως Μαρκ Rippetoe,Alan Thrall,Austin Baraki,κ.λ.π,θα σε βηθησουν αρκετα με τον τροπο που δειχνουν πως θα εκτελεις σωστα τις ασκησεις
    Εχεις κατεβασει την εφαρμογη του Mehdi για το 5Χ5 στο τηλεφωνο σου φανταζομαι.

    Μπες και στην ενοτητα Powerlifting και Αρση βαρων σε αυτο το forum θα βρεις πολλες χρησιμες συμβουλες
    Προχωρα δυνατα και εδω ειμαστε να βοηθησουμε

  3. #3
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Ευχαριστώ πολύ φίλε και καλώς σας βρήκα.

    Ακριβώς όπως είπες έχω κατεβάσει την εφαρμογή του mehdi (πιο πολύ για το high tech tracking) και προσπαθώ να ακολουθώ πιστά...βέβαια δεν ανεβάζω όσο γρήγορα προτείνει ίσως γτ τα φοβάμαι ακόμα τα κιλά.

    Πχ Καθίσματα κάνω 2 προπονήσεις με τα ίδια και ανεβάζω 2.5 αν είμαι αρκετά άνετος , Επίσης Άρσεις ανεβάζω 2.5 και όχι 5 κάθε προπόνηση....εκεί που έχω βρεί τοίχο ήδη είναι στα overhead δείγμα του πόσο weak είμαι.

    Εχω τσεκάρει πολλούς στο yt και αυτούς που ανέφερες..απλα ξέρεις σε μένα μπορεί να φαίνεται οτι το κάνω σωστά (που σίγουρα δεν το κάνω στο επίπεδο που θέλω) αλλα αν με δεί κάποιος έμπειρος να μου πεί φτιάξε το τάδε γιατι σε βλέπω με την μέση παραμάσχαλα .

    Όσον αφορα τα pull ups είναι η μόνη άσκηση που έχω προσθέσει στο workout A οπως και βυθίσεις στο workout B, λες οτί είναι πολύ ?

    Θα τσεκάρω και την ενότητα που μου πρότεινες εννοείτε , η αλήθεια είναι οτι είναι το μονο section του φόρουμ που δεν έχω τσεκάρει.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές !!!

  4. #4
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Το μειον ειναι οτι στις 6 δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις οση ενεργεια μπορούσες να χεις αν ετρωγες 2-3 γευματα. Αλλα αφου δε βολευει αλλη ωρα, κατανοητόν.
    Τοιχο στις βασικες δυσκολα θα βρεις λογω προπονησης,οταν αυτη ακολουθει στανταρ πραματα. Συνηθως ο τοιχος ερχεται ειτε λογω διατροφης ειτε λόγω μεγαλου ογκου προπονησης.
    Είναι πολύ ωραιο το πρόγραμμα. Οσο ανεβαινεις ισως να δοκιμασεις να ριξει κι αλλο τον ογκο,απλα για να φορτωσεις παραπάνω καποια μερα. Το βλεπεις αυτο ομως.
    Καλη αρχη!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Στην ενοτητα αυτη που σου προτεινω γραφουμε οσοι κανουμε προγραμματα δυναμης και Powerlifting,θα βρεις πολυ χρησιμα θεματα και αρθρα οπως του Αχιλλεα για αρχαριους και προχωρημενους
    Στο 5Χ5 μπορεις να ανεβαζεις και λιγοτερο ακομη και ενα κιλο αλλα θα ανεβαζεις αλλιως δεν λειτουργει,αν κολλησεις κανεις deload και παλι απ?την αρχη,ξεκινα ακομη και με αδεια μπαρα.
    Εμενα με βοηθησε το 5Χ5 περιπου ενα εξαμηνο,μετα κολλησα αρκετα,το εκανα 3Χ3 και μετα προχωρησα παρακατω.
    Ανεβασε βιντεο να δουμε τι γινεται



    Επισης το κολλημα στα κιλα δεν ειναι μονο θεμα αν εισαι αδυναμος η οχι,το κυριοτερο προβλημα ειναι η λαθος τεχνικη
    Last edited by Mikelangelo; 08-03-19 at 16:11.

  6. #6
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Συμφωνω με οτι σου λεει ο προλαλήσας :D 2-3 tips και απο εμενα.

    1)Με το 5χ5 μπορεις να βαλεις αρκετη μαζα-δυναμη ειδικα αν εισαι αρχαριος, αρκει να φας ΠΟΛΥ.
    2)Σχετικα με τα pull ups και τις βυθισεις οχι δεν υπαρχει καποιο θεμα αρκει να μην το παρακανεις αλλωστε ο σκοπος του 5χ5 ειναι να ανεβεις στις βασικες. Μην φοβασαι να ανεβασεις κιλα (2,5 kg ειναι οτι πρεπει σε καθε προπονηση)
    3)Το OHP ειναι δυσκολη ασκηση να ανεβεις στα κιλα! Ξεκινα απο σκετη μπαρα και εννοειται οπου κολλας κανεις deload.

    Kαλη αρχη !!!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 08-03-19 at 16:24.

  7. #7
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    billys15 Δυστήχως το ωράριο δύσκολο να αλλάξει...η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο περίεργο με το που σηκώνομαι και με άδειο στομάχι να κάνω προπόνηση αλλα πιστέυω θα συνηθήσει το σώμα...ήδη οι 2 τελευταίες προπονήσεις εχουν βγεί καλύτερα απο τις πρώτες.

    Mikelangelo Έχω ήδη αρχίσει να μαρκάρω θέματα απο την ενότητα για να τα διαβάσω το βράδυ οταν καλέσω το βραδινό προσκλητήριο για τα μωρά .
    Μακάρι να μπορέσω να τραβήξω ένα εξάμηνο με συνεχή άνοδο...θα πρέπει να προμηθευτώ και 0.5 και 1 KG δίσκους τότε γιατι τώρα έχω μόνο ανα 1.25 το μικρότερο.

    Οσον αφορά τα βίντεο νομίζω οτι λόγω αριθμού Posts δεν μπορώ να ποστάρω οποιοδήποτε Link μέχρι να φτάσω τα 100 posts.
    Μπορώ να σου στείλω σε Private message τουλάχιστον να μου πείς αν διατρέχει κάποιο κίνδυνο η σωματική μου ακεραιότητα ?

  8. #8
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Συμφωνω με οτι σου λεει ο προλαλήσας :D 2-3 tips και απο εμενα.

    1)Με το 5χ5 μπορεις να βαλεις αρκετη μαζα-δυναμη ειδικα αν εισαι αρχαριος, αρκει να φας ΠΟΛΥ.
    2)Σχετικα με τα pull ups και τις βυθισεις οχι δεν υπαρχει καποιο θεμα αρκει να μην το παρακανεις αλλωστε ο σκοπος του 5χ5 ειναι να ανεβεις στις βασικες. Μην φοβασαι να ανεβασεις κιλα (2,5 kg ειναι οτι πρεπει σε καθε προπονηση)
    3)Το OHP ειναι δυσκολη ασκηση να ανεβεις στα κιλα! Ξεκινα απο σκετη μπαρα και εννοειται οπου κολλας κανεις deload.

    Kαλη αρχη !!!
    Ευχαριστώ πολύ για τα Tips, ναι η αλήθεια είναι οτι με το OHP το διαπίστωσα μόλις σήμερα που στα 35 KG κόλλησε η μπάρα πάνω απο το κεφάλι και δεν ανέβαινε με τίποτα..κατεύθειαν κατέβηκα στα 30 και έβγαλα τα υπόλοιπα sets.
    Ο φόβος ανεβάσματος κιλων στις βασικές είναι σίγουρα ακόμα ψυχολογικός...μέχρι να νίωσω λίγο άνετα με αυτού του τύπου την προπόνηση.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Nitro σε καταλαβαινω απολυτα γιατι κι εγω εχω δυο παιδια,5 και 1,5 ετων αντιστοιχα και ποσο δυσκολο ειναι να βρεις χρονο
    Δισκακια θα βρεις εδω που βρηκα κι εγω
    https://www.amazon.de/gp/product/B01CYBZM46/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

    Στειλρ οσα προσωπικα μυνηματα θελεις

  10. #10
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Αστα να πάνε..και 6 ώρες παραπάνω να είχε η μέρα πάλι δεν θα προλαβαίναμε...αλλα για τις μικρές χαλάλι να ξυπναώ χαραμάτα !!

    Λοιπόν ούτε Private message Μπορώ να στείλω μεχρι τα 30 posts οπότε θα σου στείλω όταν πιάσω το όριο.

    Τους δίσκους απο ότι βλέπω μόνο εξωτερικό για 0.5 kg..σε ελληνικό e-shop δεν βρίσκω πουθενα. Βρήκα κάποιους αλλους στο amazon και θα τους πάρω άμεσα.


  11. #11
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Μετα το χθεσινό ρεπό σήμερα το πρόγραμμα είχε μισή ώρα mobility - stretching session που συνηθίζω να βάζω κάθε Κυριακή και ίσως άλλη μια φορά μέσα στην βδομαδα.

    Το ότι ιδρώνω και λαχανιαζω πιο πολύ σε αυτά δεν ξέρω πως να το δικαιολογήσω ..η ότι στο stronglifts ακόμα δεν έχω μπει τόσο δυνατά (σε κιλά - ενταση) η ότι απλά το κορμί από mobility κτλπ είναι χάλια μαυρα..μπορεί και συνδυασμός ...



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Δημητρη σιγουρα ειναι συνδυασμος.
    Αυξησε τις ημερες που κανεις stretching και θα δεις διαφορα.

    Εγω εκανα ελαχιστα τον τελευταιο χρονο,τωρα που ξεκινησα πιο τακτικα τις πρωτες μερες ,κουραζομουν πολυ

  13. #13
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Γιάννη και πριν από κάθε προπόνηση το ζεσταμα περιλαμβάνει και stretching και mobility ασκήσεις ..απλά 1-2 μέρες την βδομάδα βάζω και ξεχωριστό session γιατί έχω καταλάβει πόσο σημαντικό είναι το σώμα να είναι "λυμμενο" και ετοιμοπόλεμο για προπονησεις δύναμης ..

    Είδα και στο log σου το βίντεο από thrall που έχεις ποσταρει με το warm up και λεω να το δοκιμάσω σε μια από τις επόμενες προπονησεις ..φαίνεται πολύ δυνατο !! Και γενικώς δεν είχα σκεφτεί το foam rolling πριν από στρετς και άσκηση ..το θέμα είναι ότι βλέπω μονο το ζεσταμα να βγαίνει κάνα 20λεπτο στην καλύτερη

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....κι εγω το foam δεν το ειχα δοκιμασει ποτε,......τις τελευταιες δυο φορες που εκανα.....πονεσα αρκετα αλλα δουλευει πολυ.
    Δεν χρειαζεται να κανεις ολα αυτα που κανει ο Thrall ,το λεει κι ιδιος αλλωστε,καποιες ασκησεις απο αυτες.
    Αυτος κανει τα παντα γιατι εχει πολυ βαρυ προγραμμα και τα χρειαζεται.

  15. #15
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα και καλη Σαρακοστή !!

    Κλασσικά συνεχίζουμε το προγραμμάτακι μας όμορφα και ωραία

    Σήμερα :

    SQUAT : 5X5 - 55KG
    BENCH PRESS : 5X5 -50KG
    PENDLAY ROWS : 5X5 - 40KG
    DIPS : 3X5 +1,25 KG

    Σήμερα η αλήθεια είναι οτι την άκουσα λιγο παράπανω απο τις προηγούμενες φορές..ειδικά στα καθίσματα σε 2-3 επαναλήψεις δυσκολεύτηκα αρκετά.
    Αυτη την βδομάδα ανεβάζω και λίγο υδατάνθρακα.
    Συνεχίζουμε το πλάνο δυνατά!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα Nitro και καλη Σαρακοστη
    Προχωρα δυνατα αλλα αν θελεις τη συμβουλη μου ,που την διαβασα επισης απο τον Rippetoe,Thrall ακομη και απο το Mehdi που προωθει το 5χ5 .....
    Αν προσεχεις λιπαρα και υδατανθρακες με ακριβεια ,τοτε θα κολλησεις πολυ συντομα,δεν μιλαω να τρως οτι σαβουρα υπαρχει αλλα οταν σηκωνεις πολυ βαρος και ανεβαζεις συνεχως ,αν κανεις ταυτοχρονα και πολυ αυστηρη διατροφη τοτε δεν θα υπαρξει βελτιωση

  17. #17
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα Γιάννη και χρόνια πολλα.

    Η αλήθεια είναι οτι η διατροφή δεν είναι τοσο αυστηρή (το μέτρημα γίνεται για να είμαι σίγουρος οτι κινούμαι υπερθερμιδικά απλά σε ένα μικρό plus απο τις θερμίδες συντήρησης) όσο ανεβαίνει η ζυγαρία και τα κιλά της προπόνησης νομίζω οτι βαδιζώ σε σωστό μονοπάτι..αν δώ να κολλάει κάτι απο τα 2 θα κάνω και τις ανάλογες αλλαγές σε διατροφή / προπόνηση.

    Πάντως μετά την σημερινή χαίρομαι πολύ για το αυριανό ρεπο...και είναι η πρώτη φορά που το νιώθω οτι το έχω ανάγκη...Τωρα αυτο είναι καλό η κακό ?

  18. #18
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Φυσικα και ειναι καλο,ετσι φαινεται οτι δουλεψες αρκετα!!!!

  19. #19
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Συνεχίζουμε με κάποιες αλλαγές.

    Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλα σκέφτηκα όσον αφορά τα καθίσματα να μην ανεβάζω 2,5 σε κάθε προπόνηση αλλα να κρατάω το ίδιο βάρος για τουλάχιστον 2 προπονήσεις ή τόσο ώστε να νιώθω οτι έχω τα κιλά με κάποια καλή τεχνική.
    Οπότε σήμερα έμεινα στα 55 αλλα βγήκαν και πιο άνετα απο την προηγούμενη φορά και με πιό σωστή τεχνική πιστεύω (σε αυτό κρατάω μια πισινή μέχρι να ανεβάσω κανα βίντεο να ακούσω γνώμες και απο εσάς).

    Οπότε σήμερα είχαμε :

    SQUAT : 5X5 - 55KG
    OHP : 5X5 - 32.5 KG (Εδώ έκανα fail στην τελευταία επανάληψη του 4ου σέτ πήρα λίγο παραπάνω χρόνο rest και έβγαλα το 5ο αλλα με δυσκολία - είναι δεύτερη συνεχόμενη προπόνηση που δεν βγαίνουν οποτέ αν έχουμε fail και την επόμενη φορά πάμε για χαμηλότερα σετς, είμαι ακόμα και στη αναμονή για τα 0,5 KG δισκάκια)
    DL : 1X5 - 62,5 KG
    PULL UPS : 3 x 10

    Το σημαντικό για μένα ειναι οτι νομίζω οτι πλέον η τεχνική μου παει καλύτερα και στα καθισμάτα και στις άρσεις οπότε παίρνω κουράγιο για την συνέχεια !!

  20. #20
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εγω στην θεση σου αφου δεν εκανα fail θα ανεβαζα κανονικα 2.5 κιλα. Δεν υπαρχει λογος να μενεις στα ιδια. Στην τελικη ανεβασε 2.5 κιλα και αν κανεις fail ξανα προσπαθησε στην επομενη προπονηση. Αλλωστε κανεις 3 φορες την εβδομαδα squat απο 25 επαναληψεις...Αυτος ειναι ο στοχος του προγραμματος. Προοδευτικη υπερφορτωση και εκμαθηση σωστης τεχνικης.
    Ξεκουρασου αναμεσα στα σετ μεχρι και 8-10 λεπτα αν εχεις fail.

  21. #21
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Συνονόματε αυτη η σκέψη του fail με την μπάρα πάνω μου είναι που φοβάμαι..ξέρω οτι το πιο εύκολο είναι πέταμα πίσω και γεία σας αλλα μία στις τόσες να γίνει καμμια στραβή...Είναι ξεκάθαρα ψυχολογικό το θέμα και πρέπει να το φτιάξω..τουλάχιστον μέχρι να μαζέψω σιγά σιγά κανα φράγκο για ένα power rack που έχω βάλει στο μάτι.

    Πιστεύεις δηλαδή οτι με αυτο το μοτίβο (στάσιμα κιλά για 2 σερί προπονήσεις και ανέβασμα στην τρίτη) θα με πάει πίσω και σε δύναμη γενικώς η απλά θα με πάει εκεί που θέλω απλα πιο αργά ? δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοήτος..μεχρι και εγώ που το διαβάζω δυσκολεύομαι

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
    Last edited by NitroManiac13; 14-03-19 at 15:09.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Δημητρη μην σου γινει εμμονη το ανεβασμα κιλων,ειναι μια απο τις παγιδες του 5X5 ,starting strength κ.λ.π
    Ακολουθα το προγραμμα ως εχει,κολλας σε τρεις συνεχομενες με το ιδιο βαρος,deload και παλι απο την αρχη,....
    Αν κολλησεις στην μια προπονηση δεν ανεβαζεις στην επομενη γιατι ειναι πολυ πιθανο να ξανακολλησεις πιο ευκολα και να απογοητευτεις και παλι.
    Αυτα τα προγραμματα θελουν καλη πνευματικη διαχειριση και υπομονη,εστιασε στη τεχνικη και μην αγχωνεσαι αν θα ανεβασεις.
    Ειδικα στα squats αν δε μαθεις καλα τη τεχνικη δεν υπαρχει κανενας λογος να τραυματιστεις.....ειδικα αν εισαι μονος σου

  23. #23
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....και οπως σου ειπε και ο Δημητρης παραπανω,οταν δεν κολλας στο βαρος ανεβαζεις,εκτος εαν η τεχνικη δεν σου βγαινει.
    Εγω ειχα κανει deload καποιες φορες μονο λογω τεχνικης

  24. #24
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Γιάννη το μόνο σίγουρο ειναι οτι δεν έχω εμμονή να ανέβω στα κιλά (γρήγορα εννοώ / σαφώς ο στόχος ειναι να ανέβω) για αυτό και το τρίκ με το στάσιμο των κιλών στα καθίσματα...ψάχνομαι αρκετά ακόμα με την τεχνική μου οπότε δεν νομίζω ότι έχω μπεί ''κανονικά'' στο πρόγραμμα...

    Σήμερα κιόλας με ένα κατέβασμα της μπάρας λίγο πιο χαμηλά (ακόμα high bar position βέβαια) ένιωσα λίγο πιο ''μπαλαρισμένη'' την κινήση..είμαι ακόμα στο ψάξιμο σε όλες τις ασκήσεις + οτι είμαι μόνος + οτι δεν πάιζει power rack...για αυτό θέλω να το πάω οσο πιο soft γίνεται στο ανέβασμα κιλών.
    Θα σου στείλω video μόλις μπορέσω να μου πείς γνώμη!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εγω για να μαθω(και ακομη μαθαινω) to low bar μου πηρε σχεδον 6 μηνες,το προβλημα ηταν η δυσκολια να λυθουν οι ωμοι μου,βεβαια εσυ εισαι νεο παιδι και πιο ευελικτο.
    Ανεβασε το αν μπορεις εδω,να το δει και ο Δημητρης,ο Αχιλλεας,ο Βασιλης που ειναι πιο εμπειροι και τεχνικα καταρτισμενοι απο μενα σε αυτη τη κινηση να σου πουμε τη γνωμη μας


    ....πραγματικα αξιζει το κοπο να προσπαθησεις να μαθεις το low bar.
    Last edited by Mikelangelo; 14-03-19 at 16:17.

  26. #26
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Εννοείτε ότι θα ανεβάσω βιντεάκια όταν μπορέσω και εδώ απλα πρέπει να μαζέψω posts πρώτα

    Πάντως η μπάρα δεν κατέβηκε τόσο χαμηλά ώστε να είμαι σε low bar squat...είναι σκοπός μου όμως να το δοκιμάσω και αυτό, πρέπει να είναι τελείως αλλη αίσθηση και λογικά νιώθεις πιο safe ?

  27. #27
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    NitroManiac13 καλή αρχή και απο εμένα!

    Μια-δυο σκέψεις για το πρόγραμμά σου:

    1) Όταν αρχίσει να βαραίνει, καλύτερα το 3x5 (starting strength) απο το 5x5. Το λέω γιατί είμαι παθών. Όταν κόλλησα στο stronglifts, έρηξα τα σετ στα 3 και ανέβηκα άλλα 25 κιλά στις βασικές. Υπάρχει λόγος δηλάδη που είναι 3 τα σετ και όχι 4 ή 5. Ακόμα είσαι στα ελαφριά όμως, οπότε δεν έχει τόση σημασία. Αν και το βλέπεις στους ώμους ήδη... Αφού βγήκαν 3 σετ, ανέβασε. Καταλαβαίνω οτι το κάνεις μάλλον γιατί σκέφτεσαι οτι 5x5 σημαίνει περισσότερη υπετροφία, αλλά καλύτερα 3x5 στα 130kg παρά 5x5 στα 100.

    2) Μη χάνεις χρόνο στα ίδια κιλά γιατί χάνεις την ευκαιρία να δυναμώσεις. Ούτως ή άλλως, αυτά τα γραμμικά προγράμματα δεν είναι για πάντα. Αν το κάνεις σωστά, 3-4 μήνες θα κρατήσει max. Μένοντας στα ίδια κιλά, κουράζεις τον εαυτό σου, χάνοντας το κέρδος απο το progressive overload. Αν η τεχνική δεν είναι καλή (πχ βαθύ squat κάτω απο παράλληλο, καμπουριασμένη μέση στο deadlift, η μπάρα να μην ακουμπάει στο στήθος, κλπ), μέτρα το σαν χαμμένες reps, και ξανακάνε τα ίδια κιλά.

    Σε αυτό το στάδιο, το πως "νιώθεις" τα κιλά δεν έχει καμία σημασία. Βγήκαν οι 5αρες με σωστή τεχνική; Ανεβάζεις.

    3) Μη κάνεις dips 5αρες. Γνώμη μου, πάνω απο 8-10 reps. Θα αρχίσουν οι ώμοι σου να παραπονιούνται σύντομα.

    4) Συμφωνώ με ότι είπαν τα παιδιά για τη διατροφή, αλλά θέλει και λίγη προσοχή παράλληλα. Λόγω ηλικίας, (νεότατος, δε λέω, αλλά όχι και 18αρης) ό,τι τρως τείνει να κάθεται πάνω σου πιο εύκολα απο παλιά. Ένα καλό άρθρο απο τον Feigenbaum είναι το "To Be A Beast" που αν δεν το έχεις δει, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτό το θέμα.

    5) Μονόζυγο 3x10 το κάνεις έτσι; https://youtu.be/gtRHAE7bqR8?t=190

    6) Το έχεις δει ήδη, αλλά το αναφέρω γιατί είναι όντως πάρα πολύ σημαντικό. 3 πράγματα χρειάζονται για να μη κολλήσεις νωρίς: 1) Υπνος 2) Φαγητο 3) Καλή ξεκούραση ανάμεσα στα σετ (4-8 λεπτά)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #28
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δημητρη με καλυψαν οι προλαλησαντες

  29. #29
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Αχιλλέα καλησπέρα και ευχαριστώ για τις ευχές και τον χρόνο σου.

    Στα σήμεια που ανέφερες :

    1-2. Επειδή βλέπω οτι και εσυ και ο Γιάννης και ο Δημήτρης προτείνετε το συνεχόμενο ανέβασμα θα το ακολουθήσω άλλωστε ο λόγος που άνοιξα το λογκ είναι για να πάρω όση βοήθεια μπορώ απο άτομα σαν και σας και σας ευχαριστώ για αυτό..οπότε πάω ακριβώς οπως είναι το πρόγραμμα οσον αφορά το ανέβασμα των κιλών και θα ακολοθουθήσω τις συμβουλές σας όσον αφορα το deloading και όσα ανέφερες.

    3. Εδώ σε έχασα λίγο...δηλαδή προτείνες περισσότερες επαναλήψεις αλλα με λιγότερο εξτρα βάρος και τα ίδια σετ αν κατάλαβα καλά ?

    4. Το εκτύπωσα και θα ξεκινήσω ανάγνωση άμεσα.

    5. Κάνω με τήν ανάποδη λαβή (Pull ups δηλαδή και όχι Chin Ups)..από οτι κατάβα ο Rippetoe προτείνει τα chinups γιατί ενεργοποιούν - χρησιμοποιούν παραπάνω μυες απο τα Pull ups ? Οπότε τα αντικαθιστώ ?

    6.Ναι αυτό έχει γίνει σαφές και προσπαθώ να το ακολουθώ όσο μπορώ...τώρα που ανεβαίνουν και τα κιλά σίγουρα θα μεγαλώσω και τα διαλείματα γιατί ως τώρα έπαιζα αυστηρά στο 1.5 λεπτό εκτός αν είχε προηγηθεί σετ που δυσκολεύτηκα αρκετά ή δεν βγήκε.

    Ευχαριστώ και παλί όλους για τις συμβουλές.
    Last edited by NitroManiac13; 14-03-19 at 22:19.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    2. Ναι. Τα Dips γενικά είναι βοηθητική άσκηση, δεν είναι σαν τις άλλες που μπορείς να ανεβάζεις κιλά αβέρτα. Στη φάση που είσαι δε θα τα έκανα καθόλου, γιατί έχεις push κάθε φορά στο πρόγραμμα.Και ανεξάρτητα απο αυτό, καλό είναι να δουλεύονται σε μεγαλύτερες επαναλήψεις και μικρότερες εντάσεις, πχ σαν το μονόζυγο, 3x max.

    5. Nαι, αν και πιο μεγάλη σημασία απο τη λαβή είναι να έχεις πλήρες εύρος κίνησης. Απο τελείως κρεμασμένος με τεντωμένα χέρια, μέχρι πάνω, κλπ. Η κλειστή λαβή υποτίθεται δουλεύει παραπάνω το δικέφαλο αλλά δεν έχει τόση σημασία στην πράξη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τί Είναι Και Τί Δεν Είναι Γεύμα;
    By BB Fan in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-17, 20:25
  2. Πως είναι ο sersemis τώρα που είναι φαντάρος...
    By iront in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 53
    Last Post: 23-01-09, 07:19
  3. Βρε παιδια ειναι καζεινη whey τι ειναι?
    By mrkaza in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-01-05, 16:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •