Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 181 to 191 of 191
  1. #181
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα σε όλους και καλό Σουκού να έχουμε.

    Σήμερα τελικά δεν έβγαινε η προπόνηση ποτέ...πιάσιμο στο στήθος αρκετό, οπότε είπα να πειραματιστώ λίγο με low bar..η αλήθεια είναι οτι το παράκανα..πρέπει να έκανα γύρω στα 20 σετ δοκιμάζοντας διάφορα

    Εν τέλει σαν πρώτη επαφή μου άρεσε οτι η μπάρα κάθεται σε μεγαλύτερη επιφάνεια ...επίσης το upper back engagement σίγουρα καμμία σχέση με το High bar..αλλά απο κεί και πέρα είχα μεγάλη δυσκολία να φέρω αγκώνες κοντά στο κορμί όπως επίσης να μην σκύβω υπερβολικά μπροστά....επίσης ενώ είχα την εντύπωση οτι θα έπιανα βάθος πιο εύκολα , ένιωθα να μήν πιάνω βάθος ποτέ.
    Οπότε έχει ακομά πολύ δρόμο η συγκεκριμένη κίνηση...ο μόνος προβληματισμός μου είναι αν θα πρέπει να την εντάξω κανονικά στο πρόγραμμα και απλά να ρίξω λίγο τα κιλά μέχρι να την καταφέρω η απλά να μείνω σε high bar..απλά επειδή έχω δεί να το αναφέρετε και εδω μέσα αλλα και σε yt οι περισσότεροι προτείνουν οτι σε βάθος χρόνου καλό είναι να μάθεις το low bar.

    Βάζω και ένα βίντεο απο το τελευταίο σετ στα 75 κιλά...επίσης τα παπουτσάκια πολύ μου αρέσαν σαν αίσθηση

  2. #182
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα Δημητρη
    Θελει λιιιιιγο ακομη να βρεις το βαθος.
    Δοκιμασε να κοιτας λιγο πιο μακρυα,να σηκωσεις δηλαδη λιγακι το κεφαλι.
    Μια ληψη απο πισω η μπροστα θα βοηθουσε να δουμε καλυτερα τα χερια σου και το που καθεται η μπαρα,το δυσκολοτερο κομματι στα low bar,τουλαχιστον σε μενα ηταν να μπουν τα χερια στη σωστη θεση.....και να πιασεις το σωστο βαθος,κατι που ειναι ευκολοτερο με το high bar.
    Πεταξε κι αλλο εξω το στηθος να ισιωσει λιγο ακομη πανω πλατη.
    Οταν ολοκληρωνεις την επαναληψη,να μενεις καθετος,μονο ετσι οταν ξεκινας την επομενη επαναληψη θα λυγιζεις τα γονατα και ταυτοχρονα θα λυγιζεις και τη λεκανη
    Προσπαθησε να κανεις hip drive οταν φτανεις κατω και θες να ανεβεις,ακομη χρησιμοποιεις λιγο τη τεχνικη του high bar και εστιαζεις στους τετρακεφαλους,προσπαθησε να σκεφτεσαι τη λεκανη οταν ανεβαινεις οχι τα ποδια
    Δεν ξερω αν βγαζουν νοημα αυτα που γραφω
    Αν θελεις να συνεχισεις με low bar μην ανεβαζεις βαρος μεχρι να βρεις το σωστο βαθος,οταν το βρεις θα κανεις και το περιβοητο stretch reflex
    Last edited by Mikelangelo; 13-04-19 at 11:41.

  3. #183
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δημητρη το βασικο είναι χρειαζεται περισσοτερο βαθος και να μην σκυβεις τοσο πολυ γιατι γινεται σαν good morning. Συμφωνω με οσα ειπε ο Γιαννης !! Το low bar θελει καλη ευλυγια και στους ωμους για να μπορεις να τοποθετησεις σωστα την μπαρα.
    Παντως μπραβο για την προοδο!

  4. #184
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Ευχαριστω για τις παρατηρήσεις παιδιά ..θα κάτσω να δω κάτι βιντεάκια για όλα αυτά που μου είπατε ..λέω να το κρατήσω πάντως και να συνεχίσω με αυτό ..αν και δεν το βρήκα σχεδόν καθόλου μου άρεσε περισσότερο το feel των κιλών από high bar πάνω μου ..ετοιμαστείτε για πρήξιμο με βίντεο

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  5. #185
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά, το squat σου θέλει 5-10 πόντους πιο χαμηλά. Σκέψου οτι οι γοφοί πρέπει να είναι κάτω απο τα γόνατα. Επίσης όταν σηκώνεσαι γέρνεις πολύ μπροστά. Τέντωσε το σώμα σου (σήκωσε το στήθος σου) όταν είσαι πάνω, δεν χρειάζεται η μέση να έχει τόση κλίση.

    Επίσης οι αγκώνες παραείναι ψηλά. Αυτό σε κάνει να γέρνεις όταν κατεβαίνεις πιο μπροστά απ'ότι πρέπει. Αν δεις στο κατέβασμα η μπάρα είναι λίγο πιο μπροστά απο το μέσο του ποδιού σου, ενώ όταν ανεβαίνεις η μπάρα επιστρέφει στη σωστή θέση της. Αν δεις στο βίντεο, η μπάρα ενώ πρέπει να έιναι λίγο πιο δεξιά απο το μεταλλικό δοκάρι, ακριβώς στο μέσο του ποδιού σου, πάει λίγο αριστερά του, 5 πόντους μπροστά απο το κέντρο βάρους σου.

    Οι αγκώνες θα πρέπει να έχουν την ίδια κλίση με τον κορμό σου. Πιστεύω μόλις το φτιάξεις αυτό θα βρει και η μπάρα τη σωστή πορεία της και δε θα γέρνεις τόσο. Δοκίμασε να πιάσεις ίσως την μπάρα ένα κλικ πιο ανοιχτα, πχ 2 πόντους, να έχεις λίγο πιο πάνω το στήθος και κυρίως την πλάτη πιο σφιχτή. Πχ προσπάθησε να ενώσεις τους ώμους σου (shoulder blades) μεταξύ τους όταν πιάνεις την μπάρα. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά... Aλλά αυτό θα σε κάνει να έχεις πιο σφιχτή πλάτη, λίγο πιο πάνω το στήθος και καλύτερο bar path (που λένε στο χωριό μου).

    Θα βοηθούσε επίσης αν η κάμερα ήταν λίγο πιο δεξιά για να φαίνεται αν κουνιούνται οι αγκώνες (αν και νομίζω οτι είναι σταθεροί).
    Last edited by Achillezzz; 14-04-19 at 02:28.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #186
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι η κλίση στα καθίσματα έχει σχέση και με την δύναμη του κορμού, όσο πιο δυνατός είναι ο κορμός τόσο ευκολότερα είναι να έχει την σωστή κλίση το σώμα.
    Το λέω τελείως εμπειρικά, όσες φορές έχω σταματήσει για λίγο καιρό το πρώτο πράγμα που με δυσκολεύει είναι να μην γέρνω υπερβολικά, όταν δυναμώσει λίγο ο κορμός αυτό διορθώνεται.

  7. #187
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....γενικα στο low bar σκυβεις περισσοτερο,αλλα η κλιση του κορμου εχει να κανει και με την ανατομια του καθενος,ο σκοπος ειναι η μπαρα να εχει το σωστο bar path που λεει κι ο Αχιλλεας
    Στο βιντεο η περιγραφη ειναι πιο λεπτομερης

  8. #188
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Καλημέρα,

    Δυστηχώς με ταλαιπωρεί μια ίωση εδώ και 2 μέρες και δεν κατάφερα να κάνω κάποια προπόνηση..ελπίζω για αύριο.

    Αχιλλέα σε όλα τα Points είσαι μέσα..θα πρέπει να τα διόρθωσω ένα πρός ένα...το πιο σημαντίκο και εγώ πιστεύω είναι να καταφέρω να ισίωσω την πλάτη και να φέρω τα χέρια πιο μέσα..ίδωμεν.
    Γιάννη με αυτό το βιντεάκι και κάποια του rippetoe προσπαθώ να βγάλω άκρη.
    Ελπίζω να έχω νεότερα αύριο

  9. #189
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα Νικο και περαστικα
    .....προσπαθησε στα βιντεο που κοιτας να βρεις καποιον που ειναι περιπου στις δικες σου διαστασεις,οσον αφορα το υψος κυριως.
    Οσα βιντεο και να δουμε παντα θα δουμε διαφορετικα στυλ εκτελεσης,εκτος φυσικα απο τη βασικη τεχνικη
    Δεν ξερω αν εχεις δει και αυτo

  10. #190
    Junior Bodybuilder NitroManiac13's Avatar
    Join Date
    27-11-15
    Posts
    116

    Default

    Ευχαριστω Γιάννη ...ναι το έχω δει και αυτό ..

    Σίγουρα κανείς δεν φαίνεται το ίδιο όταν κάνει τις ασκήσεις ..λόγω σωματότυπου όπως λες ..αλλά σημασία έχει η σωστή τεχνική ..όπως λέει και ο thrall ..

    1. Μπάρα over midfoot
    2. Straight Bar path
    3. Hit Depth

    Αν έχεις τσεκ σε αυτά τα 3 σε κάθε Ρεπ νομίζω ότι είσαι οκ..όπως και να φαίνεσαι όταν κάνεις την άσκηση

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  11. #191
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Quote Originally Posted by NitroManiac13 View Post
    1. Μπάρα over midfoot
    2. Straight Bar path
    3. Hit Depth

    Αν έχεις τσεκ σε αυτά τα 3 σε κάθε Ρεπ νομίζω ότι είσαι οκ..όπως και να φαίνεσαι όταν κάνεις την άσκηση
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 
Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τί Είναι Και Τί Δεν Είναι Γεύμα;
    By BB Fan in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-17, 20:25
  2. Πως είναι ο sersemis τώρα που είναι φαντάρος...
    By iront in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 53
    Last Post: 23-01-09, 07:19
  3. Βρε παιδια ειναι καζεινη whey τι ειναι?
    By mrkaza in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-01-05, 16:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •