Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-03-19
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    3

    Default Καλλισθενική γυμναστική ή γυμναστική με βάρη;

    Χαίρετε,γυμναζόμαι περίπου 1.5 χρόνο με βάρη! Περίπου απο τα 16 μιας και τώρα είμαι 17 και 3 μήνες,πριν λίγες μέρες όμως καθώς σκεφτόμουν τι πρόγραμμα να ακολουθήσω με σκοπό να 'μεγαλώσω' όσο περισσότερο γίνεται παρατήρησα πως όλες οι ασκήσεις που οδηγούν στο συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι ασκήσεις οι οποίες απαιτούν πολύ μεγάλη δραστηριότητα. Τέλος πάντων βάση των επιδόσεων μου στο γυμναστήριο αλλά και με τα όσα μου λένε θεωρώ πως είμαι αρκετά δυνατός για την ηλικία μου ( 100+ κιλά πιέσεις στήθους κτλ),όμως αυτό που σκέφτομαι είναι υπάρχει περίπτωση λόγω ανάπτυξη και συνεπώς οι αρθώσεις μου να μην είναι έτοιμες να δεχτούν τόσο μεγάλα φορτία βάρους,να προκαλέσω ζημιά σε αυτές; Και εδώ έρχεται το ερώτημα θεωρείται οτι είναι καλύτερο να γυμνάζομαι με πολύ λιγότερα κιλά και πολλές επαναλήψεις ή να το ρίξω στην καλλισθενική γυμναστική για κανα χρόνο ακόμη;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-03-19
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    3

    Default

    *Να σημειώσω ότι είμαι 92 κιλά με ύψος γύρω στο 1.83! :')

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλησπέρα φιλε, καλωσήρθες.

    Quote Originally Posted by Γιώργος Γεωργίου View Post
    Τέλος πάντων βάση των επιδόσεων μου στο γυμναστήριο αλλά και με τα όσα μου λένε θεωρώ πως είμαι αρκετά δυνατός για την ηλικία μου ( 100+ κιλά πιέσεις στήθους κτλ),όμως αυτό που σκέφτομαι είναι υπάρχει περίπτωση λόγω ανάπτυξη και συνεπώς οι αρθώσεις μου να μην είναι έτοιμες να δεχτούν τόσο μεγάλα φορτία βάρους,να προκαλέσω ζημιά σε αυτές;
    Όχι!

    Quote Originally Posted by Γιώργος Γεωργίου View Post
    Και εδώ έρχεται το ερώτημα θεωρείται οτι είναι καλύτερο να γυμνάζομαι με πολύ λιγότερα κιλά και πολλές επαναλήψεις ή να το ρίξω στην καλλισθενική γυμναστική για κανα χρόνο ακόμη;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Όχι!

    Η καλλισθενική γυμναστική θα είναι πάντα υποδεέστερη απο τη γυμναστική με βάρη όταν ο στόχος είναι η δύναμη και η υπετροφία.

    Το αν θα κανεις λίγα ή πολλά κιλά ή λίγες/πολλές επαναλήψεις εξαρτάται απο τον στόχο σου. Αν ο στόχος είναι η δύναμη, κάνεις λίγες επαναλήψεις πολλά κιλά. Αν ο στόχος είναι η υπετροφία, το ανάποδο. Αν ο στόχος είναι και τα 2, τα συνδιάζεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-03-19
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα καλως σας βρήκα,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι ορθό όμως το να επιβαρύνω της αρθρώσεις στην ηλικία μου με ?πολλά? κιλά;

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Γιατί; με την καλισθενικινή προπόνηση οι αρθρώσεις δεν επιβαρύνονται με τα κιλά του σωματικού σου βάρους;

    Το "πολλά κιλά" είναι σχετικό; Πόσα πολλά μπορείς για αρχή και στην ηλικία σου δηλαδή;
    Last edited by Berlyn; 15-03-19 at 17:36.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Απ' ότι ξέρω είναι μύθος αυτό με τα βάρη κατά την εφηβεία ότι σταματούν την ανάπτυξη, δεν είμαι όμως και ειδικός.
    Πάντως το βλέπω λογικά, πέρασα ατέλειωτες ώρες στην εφηβεία μου να παίζω μπάσκετ σε ανοικτά γήπεδα, είμαι σίγουρος ότι τα γόνατα και η μέση μου δέχονταν πολύ μεγαλύτερες επιβαρύνσεις από τα άλματα και τις προσγειώσεις απ΄ ότι αν σήκωνα οποιοδήποτε βάρος μπορούσα, δεν είδα ούτε εμένα ούτε κανέναν από την παρέα μου να μένει κοντός.
    Νομίζω ότι περισσότερο παίζει σημασία η σωστή εκτέλεση των ασκήσεων.
    Αν σ' αρέσει η Καλισθενική κάνε το, ή ακόμα καλύτερα συνδύασε το με βάρη, αλλά πρέπει να χάσεις αρκετό βάρος για να μπορείς να είσαι άνετος με ασκήσεις με το βάρος του σώματος σου.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Γιώργος Γεωργίου View Post
    Eίναι ορθό όμως το να επιβαρύνω της αρθρώσεις στην ηλικία μου με?
    Ναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις αρθρώσεις σου, αν κατά τ'άλλα είσαι υγιής μπορείς να αθληθείς κανονικά με βάρη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βάρη Και Πρωινή Γυμναστική
    By nikos nikos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 29-01-23, 01:06
  2. Καλλισθενικη Γυμναστικη & Διατροφη
    By ATH in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 13-12-17, 00:47
  3. Αρχάριος Στη Γυμναστική Με Βάρη
    By makischatzi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 45
    Last Post: 06-03-17, 17:29
  4. Καλλισθενικη γυμναστικη η αλλιως bodyweight
    By KingTiger in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-17, 17:23
  5. Καλλισθενική Γυμναστική για Αρχάριους
    By Tallboy13 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-08-16, 05:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •