Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default Διάσταση Κοιλιακών - Βελτίωση Με Άσκηση;

    Καλησπέρα. Είμαι 36 χρονών κ μετά απο 2 εγκυμοσύνες έκανα διασταση κοιλιακων κ ομφαλοκηλη. Γυμναζομουν κ στις 2 εγκυμοσύνες μέχρι την μέρα που γέννησα. Αρχικά η διασταση ήταν 15 πόντους κ με ασκήσεις πήγε στους 6. Εντέλει έκανα χειρουργείο πριν 1 χρόνο. Θα μπορουσα να τους "κλεισω" με συρραφή αλλα ολοι με αποθαρρυναν. Λειτουργικά εχω επανέλθει αλλά οι κοιλιακοί ότι κ να κάνω δεν κλείνουν.
    Ζω στην επαρχία κ δεν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος φυσικοθεραπευτης να με κατευθύνει.
    Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως...

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Το χειρουργείο λογικά το έκανες για την ομφαλοκήλη, σωστά; ο γιατρός που σου έκανε την επέμβαση σου έχει δώσει το οκ να προπονείσαι κανονικά;

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κάνε μια έρευνα ονλαιν να βρεις κάποιον φυσιοθεραπευτη με εμπειρία ή αν από γνωστό έχει κάποιον για να σε συμβουλέψει. Τώρα εμείς δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι γιατί ειναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Για ομφαλοκηλη έκανα το χειρουργείο κ μου είπε ότι οι κοιλιακοί θα κλείσουν με άσκηση... ή δεν θα κλείσουν Πότε. Μου είναι δύσκολο να αποδεχθώ ότι θα μείνω έτσι γι αυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιος κάτι...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος οπως και καθε περιπτωση διαφορετικη.
    Η γυναικα μου αντιμετωπισε το ιδιο ακριβως προβλημα ,με την ασκηση μειωθηκε απλα το ευρος της διαστασης με χειρουργειο το ελυσε
    Βεβαια ειναι 10 χρονια μεγαλυτερη σου αλλα αθλητρια με καλο μυικο συστημα ,χωρις αυξομοιωσεις βαρους

  6. #6
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Κάνω γυμναστική από τότε με θυμάμαι, δεν είμαι βέβαια όπως πριν τα παιδιά αλλά προσπαθώ να επανέλθω... Η γυναικα σου έκλεισε τους κοιλιακους με συρραφή;

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Κάνω γυμναστική από τότε με θυμάμαι, δεν είμαι βέβαια όπως πριν τα παιδιά αλλά προσπαθώ να επανέλθω... Η γυναικα σου έκλεισε τους κοιλιακους με συρραφή;
    Ακριβως Renia,με συρραφη,.....μονο με γυμναστικη βελτιωθηκε καπως αλλα δεν γινοταν ποτε οπως πριν.
    .....στην πρωτο παιδι δεν ειχε δημιουργηθει καποιο προβλημα,μια ελαφρυα διασταση μονο,στο δευτερο ομως εγινε αρκετα μεγαλη

  8. #8
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Εμένα με αποθαρρυναν για συρραφή, είναι επικίνδυνο να σπάσουν τα ράμματα, να τραυματιστούν οι μύες με την γυμναστική κ Επίσης έπρεπε να μου κάνουν μια κάθετη τομη κ κοιλιοπλαστικη. Ισχύουν όλα αυτα;

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Εμένα με αποθαρρυναν για συρραφή, είναι επικίνδυνο να σπάσουν τα ράμματα, να τραυματιστούν οι μύες με την γυμναστική κ Επίσης έπρεπε να μου κάνουν μια κάθετη τομη κ κοιλιοπλαστικη. Ισχύουν όλα αυτα;
    Ισχυει Renia οτι γινεται και κοιλιοπλαστικη αλλα η τομη ειναι πολυ μικρη,εδω και δυο χρονια που την εχει κανει η γυναικα μου δεν εχει αντιμετωπιςει αλλο προβλημα,βεβαια ασκηση κανει πολυ ελαφρυα

  10. #10
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες.

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-02-20
    Posts
    3

    Default

    Καλημέρα! Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά προσπαθώ με ασκήσεις και δεν έχω δει αποτέλεσμα! Θα μπορούσες να μου προτείνεις ασκήσεις που έκανες και σε βοήθησαν; Γυμναζομουν και εγώ πριν κ κατά τη διάρκεια των εγκυμοσύνων, ωστόσο ενώ πριν είχα πολύ γυμνασμένη κοιλιά τώρα.. Ένα μπαλονακι!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Υπάρχει η τεχνική tupler, αγόρασα το βιβλίο της Julie Tupler κ ακολούθησα αρχικά τις δικές της ασκήσεις. Στη συνέχεια ξεκίνησα με πλάγιους κοιλιακους κ έκανα κανονικά την προπόνηση μου (με τις αναπνοές που έγραφε το βιβλιο). Επισης φορούσα κορσε καποιες ωρες της ημερας. Η διασταση ξεκίνησε 15 πόντους με τις ασκήσεις πήγε στους 6 κ με τον κορσέ γύρω στους 3. Πόσους πόντους διασταση εχεις;

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-02-20
    Posts
    3

    Default

    Την είχα δει κι εγώ αυτή την τεχνική αλλά με είχε προβληματίσει το ότι σοτ λέει να φοράς όλη την ώρα αυτό το splint. Τώρα, όμως, μου έδωσες θάρρος! Θα πάρω κι εγώ το dvd της, γιατί με το βιβλίο μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. Έχω περίπου 5 δάχτυλα.. για να δούμε! Σε ευχαριστώ πολύ!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Εγω ακολούθησα της οδηγίες του βιβλίου κ δεν μπόρεσα να βρω το splint, πήρα ένα απλό κορσέ της zeta curves, τον οποίο φορούσα 4-5 ώρες ημερησίως. Μόλις τα κατάφερα με τις αναπνοές στις απλές ασκήσεις, άρχισα να τις εφαρμόζω κ στην προπόνηση μου. Πρόσεξε με τους κοιλιακους ΜΟΝΟ πλάγιους αρχικά.

  15. #15
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-02-20
    Posts
    3

    Default

    Έχεις ιδέα αν επιτρέπονται οι σανίδες? όχι οι πλάγιες, με καρπούς/ αγκώνες για παράδειγμα.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    02-09-18
    Posts
    8

    Default

    Σύμφωνα με τον φυσικοθεραπευτη μου έπρεπε να αποφεύγω οποιαδήποτε άσκηση προκαλούσε εξογκώμα/φούσκωμα στη περιοχή της διάστασης. Άρα σανίδα, ροκανισματα, ελξεις ποδιών ήταν απαγορευτικές ασκήσεις. Εγω ειχα ομφαλοκηλη κ ηταν επικίνδυνο για περισφιξη. Έχεις πάει σε γιατρό ή σε κάποιο φυσικοθεραπευτη;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 250
    Last Post: 15-01-21, 16:47
  2. Καλησπέρα - Βελτίωση Κοιλιακών
    By TEO MIT in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 10-06-13, 13:37
  3. Διατροφή και άσκηση για γράμμωση κοιλιακών
    By -.-BL@CK()UT-.- in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-12, 09:18
  4. Παχαίνει κάποια άσκηση κοιλιακών?
    By gavgerin in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 22-02-06, 18:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •