Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 36
  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default Push/Pull/Legs - Συμβουλές Βελτίωσης

    Καλησπέρα στο φόρουμ! Μετά από σκέψη και έρευνα σκέφτηκα να αλλάξω το πρόγραμμα μου σε push/legs/pull ώστε να δοκιμάσω νέα πράγματα αλλά και να κάνω σύγκριση με το τωρινό μου πρόγραμμα! Σκεφτόμουν λοιπόν τα εξής

    Push (Δύναμη)
    1)πιέσεις στήθους με μπάρα 4 σετ των 4-6 επαναλήψεων
    2)πιέσεις στήθους σε επικληνη (μπάρα) 3 σετ των 4-6 επαν
    3)Overhead press 4 x 4-6
    4)Πλαγιες εκτάσεις ωμων 3 Χ 8-10
    5)Πιεσεις πάγκου με κλειστό grip (για τρικεφαλα) 3Χ6-8
    6)Pushdown με σχοινί 3Χ 8-10
    7)Face pulls 3X 8-10

    Push(Υπερτροφια)
    1)πιέσεις στήθους με μπάρα 4 Χ 8-12
    2)πιεσεις στήθους σε επικληνη με αλτηρες 3Χ8-12
    3)πιεσεις ωμων με αλτηρες 4 Χ8-12
    4)πλαγιες εκτάσεις ωμων 3 Χ 8-12
    5)πλαγιες εκτάσεις για πίσω δελτοειδη 3 Χ8-12
    6)Skull crashers 4 X 8-12
    7)Βυθισεις 3Χ 8-12

    Pull ( Δύναμη)
    1)Ελξεις στο μηχάνημα 4 Χ 8
    2)Κωπηλατικη V-bar 4X 8
    3)Κωπηλατικη καθιστος 3 Χ 8
    4)Κωπηλατικη με αλτηρες 3 Χ 8
    5)καμψεις δικεφαλων με μπάρα 3 Χ8
    6)Σφυρια 3 Χ 8
    7)Deadlifts 4 X 4-8
    8)Shrugs 3 x 8
    (ΥΓ :ξέρω ότι είναι πολλά τα σετ αλλά αυτό γίνεται εξαιτίας των shrugs οπότε θεωρώ ότι είναι κομπλέ)

    Pull(Υπερτροφια)
    1)Ελξεις στο μηχάνημα με κλειστή λαβή 4 Χ 8-12
    2)Κωπηλατικη με μπάρα 4Χ 8-12
    3)Κωπηλατικη με αλτηρες 3 Χ 8-12
    4)καμψεις δικεφαλων σε επικληνη 3 Χ 10-12
    5)Σφυρια 3 Χ 12-15
    6)Shrugs 3 X 8-10

    Ποδια (Δύναμη)
    1)Squats 4 X 4-8
    2)RDL'S 4 X 4-8
    3)Walking lunges 4x 12
    4)Leg press 4 X 8
    5)Leg extension 3 x 8
    6)Calf raise καθιστος 3 Χ 8

    Ποδια (υπερτροφια)
    *τα ίδια με της δύναμης αλλά με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις και αντί για κανονικά Squats θα βάλω τα Front Squats

    Πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα? Τυπικά κάθε προπόνηση θα είναι έως 20-22 σετ (με εξαίρεση εκεί που έχω λίγα παραπάνω επειδή έχω βάλει ασκήσεις όπως Face pulls και εκτάσεις πλάγιου δελτοειδη! Ο λόγος που τις έβαλα είναι επειδή ο τραυματισμός που είχα στον ώμο με υποχρεώνει να δίνω πολύ έμφαση και στον πλάγιο δελτοειδη με δικές του ασκήσεις γιατί εκτός από τενοντιτιδα στροφικου πεταλου είχε γυρίσει και ο ωμος μου προς τα μέσα)

    Οποιαδήποτε συμβουλή είναι Ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Στις προπονησεις δύναμης θα μείωνα σε 3 τα λειτουργικά σετ.
    Στα πόδια δεν θεωρω καλή ιδέα τις 8 αρες στα leg extensions. Αντί αυτής της άσκησης θα έβαζα μπροστινό σκουώτ.

  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Πολύ καλή ιδέα να αλλάξω τα Leg extension! Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για το γόνατο! Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τα sissy Squats τα οποία "χτυπάνε" πολύ καλά τους τετρακεφαλους! Κατά τα άλλα Ειρήνη πιστεύεις είναι καλό πρόγραμμα? Προσπάθησα να συμπεριλάβω τα πάντα και πιστεύω θα είναι μια καλή αλλαγή ώστε να μην βαρεθω κάνοντας τα ίδια συνέχεια!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Για γαμπες βάζε και όρθιος για να γυμνάζεις και τον γαστροκνήμιο, γιατί οι καθιστές άρσεις γυμνάζουν κυρίως τον υποκνημιδιο...

  5. #5
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για το τιπ berlyn! Αν θυμάσαι σε προηγούμενο ποστ μου είχα γράψει ότι Γυμναζω μια μυικη ομάδα την φορά! Μετά από τις δικές σου συμβουλές αλλά και των υπολοίπων το έψαξα καλύτερα και είπα να το δοκιμάσω! Τουλάχιστον ότι και να γίνει θα έχω να συγκρίνω ποιο στυλ προπόνησης τελικά μου ταιριάζει! Όταν ξεκίνησα έκανα upper /lower αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά (εκτός την απώλεια λίπους που σε αυτή στοχεύα σε πρώτη φάση ) αλλά αυτό σίγουρα οφείλεται στο ότι δεν έτρωγα σωστά και έκανα άθελά μου υπέρ προπόνηση..

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εαν κανεις τις κλασσικες deadlifts τοτε νομιζω πως πρεπει να την βαλεις πρωτη ως ασκηση στη μερα Pull(δυναμης),μετα απο τοσες κωπηλατικες και ειδικα μετα απο δικεφαλους με μπαρα,δεν νομιζω οτι εχεις να κερδισεις κατι απο μια κατεξοχην ασκηση δυναμης που δουλευει σχεδον ολο το σωμα

  7. #7
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

  8. #8
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....τωρα προσεξα οτι εχεις τραυματισει το στροφικο πεταλο του δελτοειδη!!!
    ....τις περισσοτερες φορες αυτο γινεται οταν
    1.Εκτελεις λαθος τις πιεσεις παγκου.δηλαδη η γωνια που κανει το μπρατσο με τον κορμο ειναι σε 90μοιρες,ενω πρεπει να ειναι το πολυ 45.
    2.Η καταστροφικη ασκηση upright rows
    3.Οπισθολαιμιαιες πιεσεις ωμων
    ....και αν τα εκτελεις ολα αυτα σε μηχανημα Σμιθ το ολοκληρωνεις το ''εγκλημα''

  9. #9
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Σωστος ο Mikelangelo.Εχουμε και λεμε τωρα.. -- ακολουθει γιγαpost :P --

    1. Δυναμη με 8αρες,10αρες,face pulls και καμψεις μπαρας δεν κανεις.
    2. Στα ποδια οι εκτασεις ποδιων ειναι πολυ καλη ασκηση για να γυμνασεις το γονατο,αλλα θελει να κανεις αστεια κιλα και ελεγχομενες ή αργες επαναληψεις,οπως επισης και πολλες επαναληψεις.
    3. Δεν σχετιζονται οι εκτασεις ποδιων με τα μπροστινα σκουωτ,οποτε εγω θα κρατουσα εκτασεις σιγουρα και μπροστινα,γιατι αντικειμενικα πιεζουν πιο λιγο την μεση,αλλα επισης αντικειμενικα θελει τεχνικη.Οποτε αν δεις οτι δεν βγαζεις τεχνικη,κρατας πισινα.

    Οπως βλεπω Ακη μαλλον εχεις πεσει στην παγιδα οτι bodybuilding = πολυ πραμα στο γυμναστηριο για να μεγαλωσεις,να γραμμωσεις ή κι εγω δεν ξερω τι.Ειναι κατι που μπερδευουν ακομα και οι πιο παλιοι,οι οποιοι πιθανοτατα να μην εχουν πειραματιστει πανω τους ή πιθανοτατα να εχουν αυτην την αντιληψη επειδη ετσι το θεωρουν "λογικο".Οπως και να το κανουμε,τα πολλα σετ και οι πολλες επαναληψεις ΔΕΝ προσφερουν αυτο για το οποιο ειναι "διαδεδομενα".Δεν προσφερουν υπερτροφια.Δοκιμασε να κανεις 20 σετ απο χαλαρες ακσησεις και 8αρες ή να κρατας πολυ TUT κλπ,και δοκιμασε να κανεις 1 σετ αρσεις τη βδομαδα,με συνεχες ανεβασμα κιλων.Θα δεις που θα εχεις μεγαλυτερη διαφορα.

    Θα γραψω ενα απλο παραδειγμα που λεω και στους πελατες μου.Παιρνουμε εναν powerlifter-strongman,που εχει ψηλα κιλα σε βασικες ασκησεις.Μπορει να εχει 50% λιπος,αλλα η ουσια ειναι οτι το κρεας μεσα ειναι ΜΕΓΑΛΟ.Εαν αυτος ο powerlifter χασει λιπος,θα φαινεται σαν "bodybuilder".Προσωπικα δεν ξερω ουτε 1 που να τραβαει κιλα και να εχει μικρους μυες.Και μην μου πει κανεις οτι "ξερω εναν που εχει νευρο,ειναι 60 κιλα και κανει 200 σκουωτ".Το γιατι ειναι τεραστιος ο πιο πανω powerlifter,ειναι επειδη εχει ανεβει κιλα σε βαριες ασκησεις.Ειτε το θελουμε ειτε οχι,εκει πρεπει να εστιασουμε.ΔΕΝ γινεσαι μεγαλος με πολλα σετ απο περιεργες ασκησεις κλπ κλπ.Αλλος ειναι ο λογος που βαζουμε δευτερευουσες.οχι να προσφερουν το κατι παραπανω στην αναπτυξη.
    Αντιστοιχα ο αρσιβαριστας.Εχει μεγαλα ποδια επειδη κυριως ανεβαζει κιλα στο σκουωτ.Επειδη επισης ανεβαζει κιλα σε jerks,γι αυτο εχει και ωραιους ωμους.Εαν ομως πχ εκανε στρατιωτικες κλασσικες (στατικες) και οχι jerks,τοτε οι ωμοι του πιθανοτατα θα ηταν ακομα πιο μεγαλοι.Γιατι μπορει να χει 120 jerk και 50 στρατιωτικες,δεν παει αναλογικα αυτο.Παει κι αυτη η παρενθεση.
    Οσον αφορα το ποση μαζα θα βαλεις,εξαρταται απο το ποσο θα τρως και τι θα τρως.Το αν γεμισεις λιπος ειναι αλλο θεμα.Τωρα μιλαμε για χτισιμο μαζας.Μπορεις να αποκτησεις μεγαλη πλατη πχ μετα απο 3 χρονια,ενω αν ετρωγες σαβουρα και πρωτεϊνη να την αποκτουσες σε 2.Αλλα το λιπος σου θα σε εμποδισει στα 2 χρονια να φανει μεγαλη η πλατη,ενω αν πας στον 3ο χρονο με λιγοτερο λιπος και αντιστοιχα κιλα (λεμε 150 αρσεις),τοτε θα φανεις πιο μεγαλος,λογω γενικης εικονας,ενω ο μυς θα ειναι πανω κατω ο ιδιος σε μεγεθος.

    Εχει να κανει με το τι θελει ο καθενας και τι στοχους εχει.Κι επειδη μιλαω παντα με επιχειρηματα,ειχα φτασει πριν καμια 5ετια 125 σωματικο βαρος και εκανα πχ 92.5 στρατιωτικες,160 σκουωτ κλπ.Τα γουστα μου τοτε ηταν να εχω κρεας,ανεξαρτητα απ το λιπος.Προφανως και οσο πιο γρηγορα ανεβαζεις μαζα,τοσο πιο γρηγορα ανεβαζεις και λιπος,διοτι το μεσον για να τα επιτυχεις αυτα ειναι το φαγητο.Δυστυχως ή ευτυχως,ο υδατανθρακας ειναι το μεσο για την γρηγορη αναπτυξη,ασχετα με το αν εχει αρνητικα.Αν εχεις υπομονη,τοτε θα ανεβαζεις κιλα αλιπα,αλλα και αρκετα πιο αργα.Αποφασιζεις τι θελεις και πραττεις.

  10. #10
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Mikelangelo τον τραυματισμό μου στον ώμο τον έπαθα κάμποσα χρόνια πριν που έπαιζα μπάσκετ! Όσα είπες ευτυχώς τα ήξερα πριν ξεκινήσω Bodybuilding επομένως ο ωμος μου πάει καλά! Μόνο όταν ο καιρός αλλάζει απότομα με ταλαιπωρεί αλλά πλέον έχω μάθει να ζω με αυτό! Billys σε ευχαριστώ για όσα έγραψες! Ο λόγος που σκεφτόμουν να ακολουθήσω το ppl είναι επειδή πάω πρωί για προπόνηση επομένως δεν έχω θέμα που θα είναι 6 μέρες! Επισης εγώ τώρα είμαι σε μια φάση "όγκου" αλλά παίζω 100 θερμίδες μαξ πάνω από αυτές τις συντήρησης μου! Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι επειδή δεν έχω ακόμα την μυικοτητα που απαιτείται ώστε να λέω κάνω γραμμωση ή όγκο αλλά και για να μην πάρω αμέσως λίπος! Όσο για τον υδατάνθρακα πιστεύω ότι όταν χρησιμοποιείται σωστά είναι πιο πολύ φίλος μας πάρα εχθρός μας! Δηλαδή αν οι πηγές των τροφών που επιλέγουμε είναι οι κατάλληλες και οι συνολικές θερμίδες στο τέλος της ημέρας είναι εκεί που πρέπει τότε θεωρώ πως είμαστε κομπλέ, αναλόγως και τι στόχο έχουμε! Το λέω αυτό γιατί ξέρω άτομο που είτε κάνει όγκο είτε γραμμωση πάντα έχει πρωτεΐνη πάνω 210+ γραμμάρια και υδατάνθρακα χαμηλό, ειδικά όταν κάνει γραμμωση! Παρόλα αυτά έχεις απόλυτο δίκιο ότι έχει κάποια αρνητικά ο υδατάνθρακας! Για μένα είναι ότι πάντα πρέπει να συνοδεύεται με μια πηγή πρωτεΐνης και ότι κάποιες φορές με φουσκωνει! (φυσικά δεν συμβαίνει σε όλους αυτό)

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Akis23 σε θυμάμαι...αυτά τα προγράμματα θα σε βοηθήσουν να αυξήσεις την μυϊκή σου μάζα πιο εύκολα. Όταν την αποκτήσεις και θέλεις να δώσεις περισσότερη έμφαση σε αδύναμα σημεία πάνω σου μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις και ββ split ώστε να συμπεριλάβεις περισσότερες απομονωτικές. Αλλά τώρα δεν σου χρειάζεται.

    billys15 σίγουρα ο στόχος είναι ή πρέπει να είναι η προοδευτική υπερφόρτωση αλλά όχι με τα νούμερα των επαναλήψεων που λες. Αν κάποιος εξασκείται αποκλειστικά με 1-4 επαναλήψεις με τα μέγιστα κιλά τότε το μόνο που καταφέρνει είναι να αυξήσει τη μέγιστη δύναμη επιστρατεύοντας στην κίνηση ένα μεγάλο αριθμό κινητικών μονάδων. Η διάμετρος όμως, και η δύναμη των μεμονωμένων μυϊκών ινών, δεν αυξάνεται σχεδόν καθόλου ή αν αυξάνεται είναι αμελητέα καθώς το έλλειμα σε τριφωσφορική αδενοσίνη και η φθορά των δομικών πρωτεϊνών είναι πολύ μικρή για να επιτευχθεί ενεργοποίηση του μεταβολισμού των πρωτεϊνών, τονωτική για την αύξηση του μυ. Τέτοιους είδους προπόνηση περιλαμβάνουν και αθλητές που δεν πρέπει να υπερβούν ορισμένα όρια όσον αφορά το σωματικό τους βάρος, αλλά παράλληλα αυξάνουν τη μέγιστη δύναμή τους με την τελειοποίηση της ενδομυϊκής συναρμογής.

    Για την αύξηση του μυ απαιτείται πλήρη εξάντληση των ενεργειακά αποθηκευμένων αποθεμάτων στον μυ και αυτό επιτυγχάνεται με μεγαλύτερο αριθμό επαναλήψεων γιατί δεν αδειάζουν σε λιγότερο από 30 περίπου δευτερόλεπτα τα αποθέματα στον μυ.

    Ο συνδυασμός όμως και των δύο (χαμηλές επαναλήψεις και υψηλές επαναλήψεις) μακροπρόθεσμα θα επιφέρουν μόνο κέρδη και σε δύναμη και σε μυϊκότητα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....και κατι αλλο που ξεχασα να γραψω,το ανεφερε ομως και ο Billys
    H δυναμη αυξανεται μονο οταν αυξανεις περιοδικα τα κιλα(ειτε σε καθε προπονηση ως αρχαριος ,ειτε καθε εβδομαδα κ.λ.π,σε κυκλους εβδομαδων ,υπαρχουν πολλα προγραμματα δυναμης για να παρεις μια ιδεα,starting strength ,texas method,5/3/1)
    Τα σετ μεταξυ 3 και 5 και οι επαναληψεις κατω απο 6(....σε καποιες περιπτωσεις και αναλογα το προγραμμα λιγο παραπανω)
    ....και φυσικα μονο με βασικες πολυαρθρικες οι υπολοιπες ειναι συμπληρωματικες

  13. #13
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου Berlyn

  14. #14
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ευχαριστώ Mikelangelo, θα τα λάβω υπόψιν και αυτά

  15. #15
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    billys15 σίγουρα ο στόχος είναι ή πρέπει να είναι η προοδευτική υπερφόρτωση αλλά όχι με τα νούμερα των επαναλήψεων που λες. Αν κάποιος εξασκείται αποκλειστικά με 1-4 επαναλήψεις με τα μέγιστα κιλά τότε το μόνο που καταφέρνει είναι να αυξήσει τη μέγιστη δύναμη επιστρατεύοντας στην κίνηση ένα μεγάλο αριθμό κινητικών μονάδων. Η διάμετρος όμως, και η δύναμη των μεμονωμένων μυϊκών ινών, δεν αυξάνεται σχεδόν καθόλου ή αν αυξάνεται είναι αμελητέα καθώς το έλλειμα σε τριφωσφορική αδενοσίνη και η φθορά των δομικών πρωτεϊνών είναι πολύ μικρή για να επιτευχθεί ενεργοποίηση του μεταβολισμού των πρωτεϊνών, τονωτική για την αύξηση του μυ. Τέτοιους είδους προπόνηση περιλαμβάνουν και αθλητές που δεν πρέπει να υπερβούν ορισμένα όρια όσον αφορά το σωματικό τους βάρος, αλλά παράλληλα αυξάνουν τη μέγιστη δύναμή τους με την τελειοποίηση της ενδομυϊκής συναρμογής.

    Για την αύξηση του μυ απαιτείται πλήρη εξάντληση των ενεργειακά αποθηκευμένων αποθεμάτων στον μυ και αυτό επιτυγχάνεται με μεγαλύτερο αριθμό επαναλήψεων γιατί δεν αδειάζουν σε λιγότερο από 30 περίπου δευτερόλεπτα τα αποθέματα στον μυ..
    Στις βασικες πρεπει να ανεβασεις δυναμη,και ο μονος τροπος να ανεβασεις δυναμη ειναι αυτο που λες να αποφυγουμε,το 1-4 δηλαδη.Τωρα οι χημικες αντιδρασεις που μου λες,δεν μου λενε κατι με τα ATP κλπ.Θεωρητικα αν το παρεις,το HST για παραδειγμα μπορει να ειναι το απολυτο προγραμμα,στην πραξη ομως αν κανεις για 6 βδομαδες με το 60% των λειτουργικων κιλων και 2 βδομαδες με το 100% των λειτουργικων,τι αποτελεσμα να δεις? Στην θεωρια πολλα συμβαινουν,στην πραξη εχεις δει εσυ προσωπικα να ανεβαινεις σε βαριες ασκησεις και να μενεις πισω σε μαζα? Ή εχεις δει αντιστοιχα να μενεις με 50 κιλα σκουωτ και να ανεβαινεις σε μαζα επειδη κανεις 10αρες pec-deck? :) Δηλαδη αν κανεις 130 κιλα παγκο για 2 επαναληψεις,πιστευεις οτι το στηθος σου θα ειναι πλακα?

    Στις δευτερευουσες εννοειται πρεπει να κανει παραπανω επαναληψεις και οχι 1-4.Δεν ξερω αν καταλαβες οτι εννοω να κανει 1-4 στο cross over πχ,γιατι δεν εγραψα κατι τετοιο

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Όπως είπα παραπάνω τα μέγιστα οφέλη και σε δύναμη και σε.μαζα θα τα πάρει κανείς παίζοντας με 75-85% της μέγιστης δύναμης και με 90-100% της μέγιστης ακομα και στις βασικές ασκήσεις.

    Υπαρχουν skinny boys να σηκώνουν 190 κιλά σε deadlift χωρίς μυϊκοτητα...

    https://youtu.be/cak9lRrPGBY

  17. #17
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    1. Ειναι ολυμπιακα,που σημαινει οτι αν παει σε κλασσικο γυμναστηριο θα χει κανα 140 κιλα,χονδρικα μιλαω..μπορει να ναι λιγο πιο κατω,μπορει λιγο πιο πανω.Το αντιστοιχο που συμβαινει και στο crossfit,αγυμναστα ατομα σε 2 βδομαδες κανουν 150 κιλα αρσεις απο κατω,και οταν ερχονται γυμναστηριο για να "διδαξουν" οπως λενε,ουτε 80 βαζουν.Χωρια που ειναι και μικροσωμος,αρα τραβαει τα κιλα σε μικροτερη αποσταση απο εναν πιο μεγαλοσωμο και ψηλο.
    2. 140 κιλα (συμβατικου γυμναστηριου) στις αρσεις,δεν ειναι ακατορθωτο.Αρα δεν μιλαμε για υπερβολικα κιλα.Αν αυτος δεν βαζει λιπος ο,τι και να φαει και πλακωνεται σε υδατανθρακα,ε μεσα σε 4-5 χρονια θα φτασει αυτα τα κιλα.Οπως επισης το οτι τυχαινει να υπαρχουν στον κοσμο ανθρωποι δυνατοι απο τη φυση τους,δε σημαινει οτι ο κανονας ειναι αυτος.

    Οπως και να χει,ας ακολουθησει οποιος θελει ο,τι θελει,αρκει να πειραματιστει.
    Last edited by billys15; 18-03-19 at 20:26.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Το παλικαρι δεν κανε powerlifting στην ουσία κανει υβριδικό πρόγραμμα παίζοντας με επαναλήψεις. Άρα πολύ χαμηλές επαν .δεν εχουν νόημα.


    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    3. Δεν σχετιζονται οι εκτασεις ποδιων με τα μπροστινα σκουωτ,οποτε εγω θα κρατουσα εκτασεις σιγουρα και μπροστινα,γιατι αντικειμενικα πιεζουν πιο λιγο την μεση,αλλα επισης αντικειμενικα θελει τεχνικη.Οποτε αν δεις οτι δεν βγαζεις τεχνικη,κρατας πισινα.
    .

    Οι εκτασεις τετρακεφάλων σχετίζονται με τα μπροστινά σκουώτ, γιατί και τα δύο στοχεύουν στα 4φαλα.
    Στις εκτάσεις εγώ του ειπα να τις βγάλει να μην παίζει βαριά, δεν ειναι άσκηση για βαρια κιλα, απεναντίας στα μπροστινα σκουωτ μπορει να κανει και 6-8 επαν.
    Τις εκτασεις μπορει να τις βαλει στην προπονηση υπερτροφιας.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μην ξεχναμε την τεχνικη!!!
    Ο τυπακος στο βιντεο εχει αριστη τεχνικη!!!

    ...Billys αν θες εξηγησε τι εννοεις αυτο με τα ολυμπιακα,εγω οταν εκανα αρση βαρων,παντου τα ιδια σηκωνα

  20. #20
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post

    Οι εκτασεις τετρακεφάλων σχετίζονται με τα μπροστινά σκουώτ, γιατί και τα δύο στοχεύουν στα 4φαλα.
    Αλλιως το εννοουσα εγω,εννοω οτι δεν σχετιζονται σε αποτελεσματικοτητα.Το οτι στοχευουν τετρακεφαλο ναι,οκ.

    Mikelangelo πραγματικα εισαι ο μονος που μου το λεει αυτο :D :D Πχ τα κιλα που εκανες στο μπροστινο σκουωτ με τα ολυμπιακα,ειχες δοκιμασει να τα κανεις και με συμβατικα κιλα,γυμναστηριου δηλαδη,και εκανες τα ιδια??

    Στα ολυμπιακα κατι συμβαινει ειτε με το κεντρο βαρους ειτε με κατι αλλο,το οποιο δεν μπορω να εξηγησω.Ισως το οτι ειναι ακριβως ζυγισμενα παντου,σε καθε πλευρα της μπαρας-πλακας,ισως αυτο να ειναι που βοηθαει να σηκωνεις περισσοτερα οταν ασχολεισαι με ολυμπιακα.Γιατι πχ προχθες παλι ειχα μια κουβεντα με εναν τυπο ο οποιος εχει παρει χρυσα σε πανελληνια,και μου λεει οτι τα 140 μπροστα αν τα δοκιμασω στο γυμναστηριο,ουτε 1 μπορω να βγαλω.Και δεν ειναι μονο αυτος,σε ολους οσους εχω δει και με αυτους που εχω μιλησει,σε ολους συμβαινει το ιδιο.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Αλλιως το εννοουσα εγω,εννοω οτι δεν σχετιζονται σε αποτελεσματικοτητα.Το οτι στοχευουν τετρακεφαλο ναι,οκ.

    Mikelangelo πραγματικα εισαι ο μονος που μου το λεει αυτο :D :D Πχ τα κιλα που εκανες στο μπροστινο σκουωτ με τα ολυμπιακα,ειχες δοκιμασει να τα κανεις και με συμβατικα κιλα,γυμναστηριου δηλαδη,και εκανες τα ιδια??

    Στα ολυμπιακα κατι συμβαινει ειτε με το κεντρο βαρους ειτε με κατι αλλο,το οποιο δεν μπορω να εξηγησω.Ισως το οτι ειναι ακριβως ζυγισμενα παντου,σε καθε πλευρα της μπαρας-πλακας,ισως αυτο να ειναι που βοηθαει να σηκωνεις περισσοτερα οταν ασχολεισαι με ολυμπιακα.Γιατι πχ προχθες παλι ειχα μια κουβεντα με εναν τυπο ο οποιος εχει παρει χρυσα σε πανελληνια,και μου λεει οτι τα 140 μπροστα αν τα δοκιμασω στο γυμναστηριο,ουτε 1 μπορω να βγαλω.Και δεν ειναι μονο αυτος,σε ολους οσους εχω δει και με αυτους που εχω μιλησει,σε ολους συμβαινει το ιδιο.
    ....αν και εχουν περασει πολλα πολλα χρονια απο τοτε που εκανα αρση,ισως να οφειλεται στη μπαρα και οχι τοσο στους ολυμπιακους δισκους,ισως και στο γυμναστηριο που πηγαινα μετα που ειχε παρομοια βαρη,δεν εχω σημειο αναφορας τωρα γιατι δεν εχω προσβαση σε ολυμπιακα βαρη
    Last edited by Mikelangelo; 18-03-19 at 21:49.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Το καταλαβαίνω μόνο αν είναι η μπάρα που οι άκρες της είναι σταθερές χωρίς τον γυροσκοπικό μηχανισμό που ίσως σου δημιουργήσει θέματα ισορροπίας. Σε συγκεκριμένες ασκήσεις όμως εμπολέ, αρασέ, πιθανόν μπροστινά καθίσματα όπου θα υπάρξουν ροπές.. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στις άρσεις θανάτου υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα ή μειονέκτημα ανάλογα τι δίσκους και μπάρες χρησιμοποιείς.

  23. #23
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Μπορεις να το δοκιμασεις κ στην πραξη να δεις οτι και στις αρσεις έχει διαφορα :)

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν νομίζω να μπορώ να βρω κάπου ολυμπιακού τύπου βάρη αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ως δια μαγείας στις άρσεις θα μπορώ να σηκώνω πάνω από 200 κιλά.

  25. #25
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Κ εγω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι χωρις να έχεις έμπρακτη εμπειρια εχεις γνώμη

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Κ εγω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι χωρις να έχεις έμπρακτη εμπειρια εχεις γνώμη
    Νομίζω εσύ έχεις το βάρος να αποδείξεις αυτό που υποστηρίζεις.
    Δεν βρήκα την παραμικρή αναφορά για αυτό που λες, δεν είπες γιατί συμβαίνει ούτε προφανώς έχεις πάει ο ίδιος να σηκώσεις ολυμπιακά βάρη και διαπίστωσες τέτοιες διαφορές που δεν εξηγούνται από κάποιον απλό νομό της φυσικής.

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    1. Ειναι ολυμπιακα,που σημαινει οτι αν παει σε κλασσικο γυμναστηριο θα χει κανα 140 κιλα,χονδρικα μιλαω..μπορει να ναι λιγο πιο κατω,μπορει λιγο πιο πανω.Το αντιστοιχο που συμβαινει και στο crossfit,αγυμναστα ατομα σε 2 βδομαδες κανουν 150 κιλα αρσεις απο κατω,και οταν ερχονται γυμναστηριο για να "διδαξουν" οπως λενε,ουτε 80 βαζουν.Χωρια που ειναι και μικροσωμος,αρα τραβαει τα κιλα σε μικροτερη αποσταση απο εναν πιο μεγαλοσωμο και ψηλο.
    2. 140 κιλα (συμβατικου γυμναστηριου) στις αρσεις,δεν ειναι ακατορθωτο.Αρα δεν μιλαμε για υπερβολικα κιλα.Αν αυτος δεν βαζει λιπος ο,τι και να φαει και πλακωνεται σε υδατανθρακα,ε μεσα σε 4-5 χρονια θα φτασει αυτα τα κιλα.Οπως επισης το οτι τυχαινει να υπαρχουν στον κοσμο ανθρωποι δυνατοι απο τη φυση τους,δε σημαινει οτι ο κανονας ειναι αυτος.

    Οπως και να χει,ας ακολουθησει οποιος θελει ο,τι θελει,αρκει να πειραματιστει.
    Εγώ δεν κατάλαβα από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι ολυμπιακά;

    Δεν έχω εμπειρία από ολυμπιακά βάρη, αλλά στην περιγραφή του βίντεο αναφέρεται σε powerlifting

  28. #28
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Conan απλα αποφευγω να λεω "εγω-εγω",γι αυτο κ αναφερομαι και σε τρίτους. Ναι εχω δοκιμασει,αλλα ανεφερα πρωταθλητη αρσης βαρων,για να δειξω οτι ακομα κ εκεινος που κανει χρόνια με ολυμπιακα,εχει δει διαφορά στα αλλα. Το οτι επιμενω ειναι επειδη θελω να σου δειξω οτι οταν δεν εχει καποιος εμπειρια,οφειλει να μην εχει γνωμη. Οπως πχ εγώ δεν μιλαω για αντιδρασεις της πυρηνικης φυσικης γιατι δεν εχω ιδεα,ετσι κανονικα θα επρεπε να κανεις κ συ. Εφοοσν δεν έχεις ακουμπησει ολυμπιακα,δεν μπορεις να ξερεις την διαφορα κ την αισθηση. Κ όχι δεν ανηκουν στον ιδιο νομο της φυσικης. Αν σου δωσω 40 κιλα σίδερο κ 40 κιλα μαρουλια,θα μπορεις να σηκωσεις τα μαρουλια? Προφανως κ οχι,διοτι παιζει θεμα με το κεντρο βαρους κ ισως καποιες αλλες ενεργειες κ δυναμεις

    Berlyn ολυμπιακα κιλα δεν ειναι μονο τα κιλα που χρησιμοποιουν στους ολυμπιακους αγωνες. Υπαρχουν κ σε προπονησεις powerlifting-strongman-bodybuilding

  29. #29
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Και από το βίντεο πως το συμπέρανες ότι πρόκειται για ολυμπιακά κιλά; Για να μαθαίνουμε κι εμείς κανά tip ρωτάω...

    Επίσης το παράδειγμα με το σίδερο και τα μαρούλια σχετίζεται εδώ; Και στα ολυμπιακά και στα συμβατικά από σίδερο δεν είναι οι δίσκοι; Ίδια διάμετρο δεν έχουν πάνω κάτω;

  30. #30
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......εχουμε κανει το thread του παιδιου που ανοιξε.......σαλατα!!!!
    Μιλησα με καποιους ανθρωπους του χωρου και ναι υπαρχει καποια διαφορα στο βαρος των plates ισως και στο ζυγισμα καποιων γυμναστηριακων κιλων που καποια ειναι λιγοτερο βαρος καποια περισσοτερο ενω τα ολυμπιακα ειναι ζυγοσταθμισμενα και ζυγισμενα με ακριβεια γραμμαριου.
    ....και ενα βιντεο για να κανουμε και λιγο χαβαλε


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Push-Pull-Legs...Logbook
    By LuNaT1C in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 09-02-19, 13:54
  2. Πρόγραμμα Push-Pull-Legs
    By Oderwas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-18, 10:42
  3. Γνώμη για πρόγραμμα Push/Pull/Legs
    By Anwnymos19 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-18, 22:08
  4. Push - Pull - Legs
    By D1mitris in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 19-07-16, 15:10
  5. Push-Pull-Legs
    By tsergos629 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-13, 21:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •