Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default Μείωση Λίπους Γλουτών

    Καλησπέρα παιδιά γυμνάζομαι με βάρη εδώ και 7 μήνες περίπου κ κατά τον οκτωμβριο είχα κάνει "ογκο" τάχα για ν βάλω μυϊκή μάζα κυρίως στους γλουτους κ πόδια ( τα γυμναζα 3 φορές τν βδομαδα )αλλά δεν το είχα μελετήσει το θέμα κ έτρωγα πολύ παραπάνω ποσότητες γτ βιαζόμουν ν δω αποτελέσματα κ κατέληξα να βάλω 4-5 κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα όποτε πριν 2 μήνες περιπου άρχισα γράμμωση να κατέβω σε λίπος κ κιλά κ απ τα 56 πήγα 52 κ τώρα προπονω πόδια 1 φορά αλλά δυνατά με 1-2 ασκήσεις για γλουτους..το θέμα είναι ότι έχουν μικρύνει πολύ τα ποδια τ ίδιο κ ο γλουτος λογικά επειδή φεύγει το λίπος υποθέτω κ δεν μαρεσω έτσι διοτι έχει πέσει πολύ.. θα ήταν προτιμότερο να προσθέσω παραπάνω ασκήσεις για γλουτους κ να κάνω συντηρηση αντι για γράμμωση?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Anastasia Mpl View Post
    δεν μαρεσω έτσι διοτι έχει πέσει πολύ.. θα ήταν προτιμότερο να προσθέσω παραπάνω ασκήσεις για γλουτους κ να κάνω συντηρηση αντι για γράμμωση?
    Οπως αρέσει σε εσένα θα είσαι. Αν στα 56 θεωρεις ότι έχεις λίπος και στα 52 σε θεωρείς αδύνατη και δεν σου αρέσεις, να μείνεις στα 54.
    2-3 πολυαρθρικές για τα πόδια και 2 ασκήσεις απομονωτικές για γλουτό είναι μια χαρά κατά την άποψη μου.

    Και οι 3 φορές την εβδομάδα πόδια, είναι αδύνατον να οδηγήσουν σε ανάπτυξη, εκτός αν κάθε μια από τις προπονήσεις κάνεις 2 ασκήσεις όλες κ όλες ώστε να προλαβαίνεις να αναρρώνεις.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αρχικά, μην βιάζεσαι ειδικά στο φαγητό, γιατί είναι κρίμα να ανεβοκατεβαίνεις σε λίπος. Μυς δεν μπαίνουν απλώς με το να τρώμε παραπάνω. Θέλει πολύ χρόνο, σωστές θερμίδες και σωστή προπόνηση.
    Για γλουτό εγώ θα δούλευα πόδια 2 φορές την εβδομάδα διαφορετικές ασκήσεις για παράδειγμα τη μια φορά βασικές και την άλλη περισσότερο απομονωτικές ίσως και ασκήσεις με λάστιχο.

    Τώρα τι ασκησιολόγιο κάνεις;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Τώρα το ασκησιολογιο μου είναι:
    10 σετ σκουατ 12 επαναλήψεις
    4 σετ αρσεις θανατου 12 επαναλήψεις
    4 σετ leg extensions
    4 σετ leg curls
    Κ 4 σετ γέφυρες γλουτων σε παγκο κ kickbacks στον τροχαλία αν δεν έχω πεθάνει ????

    Αυτά τα κάνω 1 φορά την βδομάδα..

  5. #5
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    10 set squat??????

  6. #6
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Ναι ηθελα ν γραμμωσω τα ποδια γτ είχα πάρει λιπος κ φαινοντουσταν "ογκωδες" σαν bodybuilder κ τα κάνω με προπονητή κ μ έχει βάλει 10 σετ σκουατ γτ λεει τα ποδια θέλουν πολλά σετ για να γραμμωσουν κ όντως γραμμωσαν κ είναι ωραία αλλά δν θα έλεγα το ίδιο για τον γλουτο ????

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......περιεργος προπονητης και λιγο ιδιορυθμος για να μην πω επικινδυνος και ακουστω υπερβολικος.
    Αν θελεις πες μας ποσο καιρο κανεις τοσα πολλα σετ και πως τα κανεις,ελευθερα σε σμιθ,μισα ,κανονικα??

    ....και η γραμμωση η μυικος προσδιορσμος πιο σωστα ειναι και θεμα διατροφης κυριως

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Anastasia Mpl View Post
    Ναι ηθελα ν γραμμωσω τα ποδια γτ είχα πάρει λιπος κ φαινοντουσταν "ογκωδες" σαν bodybuilder κ τα κάνω με προπονητή κ μ έχει βάλει 10 σετ σκουατ γτ λεει τα ποδια θέλουν πολλά σετ για να γραμμωσουν κ όντως γραμμωσαν κ είναι ωραία αλλά δν θα έλεγα το ίδιο για τον γλουτο ????

    Άρα εγώ που θέλω να κατέβω σε αγώνα και να μαι φουλ γραμμωμένη, πόσα σετ πρέπει να κάνω; Λογικά γύρω στα 20.
    Ο προπονητής είναι τέρμα άσχετος αν σου λέει πως η γράμμωση έχει να κάνει με τα σετ.
    Ογκώδη πόδια έκανες γιατί είχες παχύνει, όχι γιατί είχες βάλει μυς. Πίστεψέ όταν γραμμώνω εγώ, τα πόδια μου φαίνονται μια σταλιά για να φανούν οι μυικές γραμμές.

    Άλλαξε τελείως στυλ προπόνησης, πες στον προπονητή να κάνει τα 10 σετ και να κατέβει μετά Ολύμπια.
    Μέχρι 4 σετ το πολύ είναι υπερ αρκετά.
    Σκουώτ
    γέφυρα γλουτών
    σπλιτ σκουώτ
    πρέσσα ποδιών
    κικ μπακς στην τροχαλία
    ρουμάνικες άρσεις θανάτου
    κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα
    εκτάσεις τετρακεφάλων στο μηχάνημα


    Μπορεις να τις χωρίσεις σε 2 προπονήσεις από 3-4 σετ των 12 επαναλήψεων.
    Αν δεις στη γυνακεία ενότητα υπάρχουν οδηγοί προπόνησης.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Έχει περίπου 1.5 μήνα που κάνω μαζί του κ τα σκουωτ τα κάνω ελεύθερα σε μπάρα πολύ βαθύ κάθισμα όσο πιο κάτω μπορώ.. θα το συνεχίσω άλλη μια βδομάδα αυτό το πρόγραμμα κανονικά και μετά λογικα θα το χωρίσω σε 2 προπονησεις τα ποδια ή απλά ίσως να κάνω τις ασκήσεις π μ πρότεινε η Ειρήνη.. απλά μ είπε κ ο ίδιος η προπόνηση που μου κάνει είναι για fitness κατηγορία πχ αν κατέβαινα

  10. #10
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Η Ειρηνη που εχει πολυ μεγαλη εμπειρια στο φιτνες και στο αγωνιστικο ειδικα,σιγουρα θα σου πει οτι αυτο δεν ειναι προγραμμα αλλα ενας τροπος να....¨καψεις¨τα ποδια σου.
    Απο την δικη μου εμπειρια στις βασικες βαριες πολυαρθρικες ασκησεις θα σου οτι τα σκουωτ ειδικα που ειναι ο βασιλιας αυτων των ασκησεων......δεν γυμναζει μονο τα ποδια αλλα συνολικα ολο το σωμα.
    Ασχετα αν κανεις φιτνες,η bodybuilding,η powerlifting κ.λ.π ειναι μια ασκηση που καλο ειναι να γινεται δυο το πολυ τρεις φορες την εβδομαδα γιατι οι επιβαρυνσεις που φερνει στο σωμα ειναι μεγαλες και τα σετ να ειναι οσο σου λεει και η Ειρηνη περιπου
    Συμφωνω απολυτα που τα κανεις ελευθερα και βαθια αλλα εχε υποψιν σου οτι το στυλ που τα εκτελεις πρεπει να ειναι αψογο και απολυτα ελεγχομενο κατι που ειναι πρακτικα αδυνατο οταν κανεις 10 σετ στη σειρα.
    Κινδυνευεις αμεσα να τραυματισεις γονατα,γοφους,μεση κ,λ,π

  11. #11
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Έχεις δικιο ..απλά είναι από πίσω μου και με ελέγχει σε κάθε σετ οποτε δεν ανησυχούσα γτ δεν παίζω σε όλα τα σετ τα ιδια κιλά γτ όπως είπες είναι αδύνατον να χω την δύναμη να τα βγαλω όλα σωστά κ ποσο μαλλον με τα 100 γρ υδατάνθρακα που τρώω????

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Η αυξομείωση του βάρους κατά τη διάρκεια των σετ και το μόνιμο μοτίβο στις 12 επαναλήψεις και τα 10(!!!) Σετ είναι κάτι που δεν θα σε βοηθήσει στην πρόοδο.

    Καλό.ειναι να "παίζεις" με ένα σταθερό βάρος στο πολύ 5 σετ και επαναλήψεις όσες σου βγουν...δεν πειράζει αν δεν βγουν 12 και βγουν 8 για παραδειγμα στα τελευταία σετ
    Last edited by Berlyn; 22-03-19 at 21:28.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ ολους!! Θα το κοιτάξω

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Με 100γρ υδατάνθρακα να κάνεις τέτοιο όγκο προπόνησης είναι ό,τι χειρότερο.
    Κανένας προπονητής δεν θα έβαζε αθλούμενο να κάνει 10 σετ καθίσματα και πιστεψε με αθλήτριες που κατεβαινουν σε κατηγορία φιτνες κανουν πολύ διαφορετικα πραγματα.
    Ή στα λέει για να σε εντυπωσιασει ή είναι άσχετος.
    Άκου το σώμα σου, αν αυτά που έκανες είχαν αποτέλεσμα τώρα δεν θα σουν εδω να το συζητάς, άρα κάτι γινεται λάθος..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μείωση Λίπους
    By fanisfrou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-18, 15:00
  2. Μείωση Λίπους
    By GiwrgosP in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-14, 12:27
  3. Μείωση λίπους
    By PsKal in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 18-01-13, 01:23
  4. Μείωση Λίπους
    By sixpack in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 0
    Last Post: 03-01-13, 17:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •