Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 51 of 51
  1. #31
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post

    Γι' αυτό Κωνσταντίνα αν εκτελούνται έτσι όπως παρέθεσες την εικόνα καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει θέμα, αλλά στο βαθύ σκουότ ο κορμός δεν γίνεται να γείρει τόσο πολύ και είναι πιο όρθιος
    Δεν νομίζω ότι το θεμα είναι ο κορμός όσο αφορα το πόσο μπροστα θα πάει το γόνατο. Αυτό μάλλον που θες να πεις για το ass to grass είναι η έλλειψη mobility από αστραγάλους. Που διορθώνεται με squat shoes.
    Ultimate-Guide-To-Proper-Powerlifting-Squat-Form-Flat-vs-Olympic-Shoes.jpg

  2. #32
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Attachment 34661

    Δεν ξέρω αν βγάζετε ακρη με την κακή μου σχεδίαση, δεν μοιάζει με το παράδειγμα του βιβλίου;
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Berlyn; 11-04-19 at 19:39.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Γιάννη πιάσε κόκκινο τα ίδια γράφαμε
    ....παω απεναντι μισο λεπτο να πιασω το γειτονα που ειναι...γαυρος...γιατι δεν εχω κατι αλλο σε κοκκινο διαθεσιμο τωρα

  4. #34
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Attachment 34661

    Δεν ξέρω αν βγάζετε ακρη με την κακή μου σχεδίαση, δεν μοιάζει με το παράδειγμα του βιβλίου;
    Ναι, μοιάζει, μόνο που παταει τις φτερνες του κάτω. Επίσης, εχει κακό mobility το ανθρωπάκι της σχεδιασης. Αν του σηκωνες τις φτερνες πάνω σε δισκάκια, ή αν έβαζες παπουτσι με τακουνάκι, θα ερχοτανε το γόνατο του κοντά στις μύτες. Οπως αυτο που σου έδειξα πάνω.

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ....παω απεναντι μισο λεπτο να πιασω το γειτονα που ειναι...γαυρος...γιατι δεν εχω κατι αλλο σε κοκκινο διαθεσιμο τωρα
    μπασκετικός ή ποδοσφαιρικός?

  5. #35
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Berlyn ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο
    Last edited by Mikelangelo; 11-04-19 at 19:51.

  6. #36
    Junior Bodybuilder Παναής's Avatar
    Join Date
    06-03-12
    Posts
    161

    Default

    εσείς που το θεωρείτε λάθος όταν τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών, θεωρείτε εν τέλει λάθος και την τεχνική των αρσηβαριστών όπου τα γόνατα φεύγουν κατά πολυ μπροστά, έτσι δεν είναι;
    My results are my motivation...I exercise like my life depends on it....

  7. #37
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Από Mark Rippetoe είναι η εικόνα.

    Πρακτικά Κωνσταντίνα είναι πολύ δύσκολο να μην περάσουν τα γόνατα τις μύτες στο ass to grass χωρίς τακουνάκι, έτσι νομίζω τουλάχιστον από εμένα. Άλλος μπορεί να το καταφέρνει.

  8. #38
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Γιάννη το πρόβλημά μου είναι τα αγγλικά γι' αυτό και θα είμαι πάντα πίσω σε γνώσεις και θα αρκούμαι μόνο στην ελληνική βιβλιογραφία.

  9. #39
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Παναής View Post
    εσείς που το θεωρείτε λάθος όταν τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών, θεωρείτε εν τέλει λάθος και την τεχνική των αρσηβαριστών όπου τα γόνατα φεύγουν κατά πολυ μπροστά, έτσι δεν είναι;
    .....εγω δεν το θεωρω απολυτα λαθος αυτο Παναη,αρση βαρων εκανα!!!
    Το κλειδι ειναι να ανεβαινει η μπαρα σε ευθεια γραμμη και η νοητη γραμμη του κεντρου βαρους να ειναι στο κεντρο του πελματος
    Οσον αφορα το ποσο μπροστα φευγουν τα γονατα αυτο εχει να κανει και με τη ανατομια του καθενος και με την ευελιξια
    Επισης στο κεντρο βαρους που ανεφερα εναι διαφορετικες οι δυναμεις οταν κανεις front squats ,clean η snatch


    .....και για να ειμαστε ειλικρινεις η αρση βαρων,δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα γονατα!!!

  10. #40
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Παναής View Post
    εσείς που το θεωρείτε λάθος όταν τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών, θεωρείτε εν τέλει λάθος και την τεχνική των αρσηβαριστών όπου τα γόνατα φεύγουν κατά πολυ μπροστά, έτσι δεν είναι;
    κάτσε να βγάλουμε άκρη με το squat, πιάνουμε πιο μετά το πόσο επιβαρυντικό ειναι το snatch για τα γόνατα...

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Από Mark Rippetoe είναι η εικόνα.

    Πρακτικά Κωνσταντίνα είναι πολύ δύσκολο να μην περάσουν τα γόνατα τις μύτες στο ass to grass χωρίς τακουνάκι, έτσι νομίζω τουλάχιστον από εμένα. Άλλος μπορεί να το καταφέρνει.
    Οι δυνάμεις που ασκουνται στην επιγονατιδα όταν τα γόνατα βγαινουν πολύ μπροστά είναι μεγάλες. Αυτό μπορεί να οδηγήσει ή όχι σε πρόβλημα στο γόνατο.

    Καθένας βρίσκει απλά τι ταιριάζει στο σωμα του και απλά κάνει αυτό που θεωρει σωστο για το δικο του σώμα

  11. #41
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....και ενα βιντεο με τον....αγαπημενο της Κωνσταντινας

  12. #42
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Βάζω και άλλη μία εικόνα με τα γόνατα στην ίδια ευθεία με τις μύτες.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Berlyn; 11-04-19 at 20:10.

  13. #43
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Απλά να συμπληρώσω στη συζήτηση, μια ανάλυση της επίπτωσης των squat στα γόνατα υπάρχει κι εδώ:
    https://www.barbellmedicine.com/why-...coach-preview/
    Και μια ακόμα εδώ:
    https://barbell-logic.com/squat-myth...ptions-part-2/

    Νομίζω οτι χοντρικά αυτό που κάνει το βαθύ squat ασφαλές είναι η μεγάλη συμμετοχή του δικεφάλου, καθώς αυτό σταθεροποιεί την άρθρωση με αποτέλεσμα η συνισταμένη να είναι μηδέν.

    Συμφωνώ με Kωνσταντίνα και Mikelangelo παρεπιπτόντως.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #44
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Με βάση το παράδειγμα του βιβλίου πάντως το παράλληλο σκουότ με τον κορμό να γέρνει προς τα εμπρός φαίνεται πιο σωστό στις αποστάσεις του μοχλοβραχίονα σε σχέση με το βαθύ σκουότ. Τωρα αν ο δικέφαλος μηριαίος "εξουδετερώνει" πλήρως τις δυνάμεις που ασκούνται στην επιγονατίδα δεν γνωρίζω.
    Attached Images Attached Images

  15. #45
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Για τον συγκεκριμένο άνθρωπο που παραθέτεις, είναι λιγότερο επιβαρυντικό το παράλληλο ναι. ( για το γόνατο λιγότερο επιβαρυντικό, για τη μέση περισσότερο).

    Υπάρχουν διαφορετικά σωματα.
    Μην κολλάς τόσο στο γεγονός ότι τα γόνατα δεν πρέπει να περασουν τις μυτες. Είναι μία παράμετρος.

    Το να βγαζεις την μέση πολύ πίσω όπως κάνει αυτός που ανέβασες τωρα ( μιλάω για τη 2η φωτογραφία)... οδηγεί σε επιβάρυνση της μέσης.

    Εμένα θα με απασχολουσε πολύ περισσότερο αν τα γόνατα και η μέση αντέχουν την επιβαρυνση που τους ασκείται παρά το τι δυνάμεις θα υπάρξουν.

    Αν την αντέχουν και δυναμώνουν, που το πρόβλημα?

    Υπάρχουν και άτομα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευλυγισία, που ακουμπάνε κωλο κάτω και τα γόνατα μένουν σωστά στην ευθεια τους πάνω από τις μύτες...
    πχ ATG-squat.jpg

    Σ αυτόν να δεις στροφικές δυνάμεις που θα ασκηθουν στο γόνατο αν πάει να σηκωθει .... κατά τη γνώμη μου πολύ χειρότερες από τις κάθετες δυνάμεις που αναλύουμε τόση ώρα.

    Αν κάποιος αφήσει λίγο τη θεωρία και δει τι ταιριάζει στο σωμα του βρίσκει την ιδανική γι αυτον κινηση νομίζω
    Last edited by Konstantina91; 11-04-19 at 21:09.

  16. #46
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Δεν είναι θέμα κάθετων δυνάμεων Κωνσταντίνα αλλά των δυνάμεων που ασκούνται στην επιγονατίδα και πολλοί υποφέρουν από χονδροπάθεια της επιγονατίδας. Εμένα μου χει κάτσει έτσι, πέρα των όσων έχω διαβάσει, και από δύο γνωστούς μου που πάντα έκαναν βαθιααά καθίσματα και οι δύο βγήκαν off. Ο ένας τα παράτησε ο άλλος συνεχίζει. Βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο ή να μην τα εκτελούσαν σωστά (που είναι το πιο πιθανό) αλλά εμένα μου χει κάτσει έτσι.

  17. #47
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ε βρε συ, 2 άτομα έφτασαν για να βγάλεις συμπέρασμα ?

    Πάρε και μένα, για 3ο παράδειγμα.
    Διαγνώστηκα με χονδροπάθεια επιγονατιδας στους 6 μήνες που έκανα γυμναστηριο ( το ίδιο έχει η μάνα και η αδερφη μου, που δεν εκαναν ποτέ βάρη ).
    Κάνω μαγνητική, η επιγονατιδα χάλια, φαινοτανε σαν να εχει σπάσει κομμάτι του χόνδρου.

    Συνεχίζω να γυμνάζομαι με καθίσματα και παιρνω συμπλήρωμα για αρθρώσεις.
    Το παράλληλο back squat με ενοχλεί στην επιγονατιδα. Το Ass to grass front squat δεν με ενοχλει.

    Συνεχίζω 2 χρόνια έτσι , φορτώνοντας όλο κ περισσότερα κιλά.
    Ξεχνάω τις ενοχλήσεις στο γόνατο, κάνω squat άνετα, αλλά το τρέξιμο επιβαρυνει την επιγονατιδα μου πιο πολύ από το squat και δεν μπορω να τρεξω.

    Ξανά μαγνητική , η επιγονατιδα μου πολύ καλύτερα από πριν.

    Παίζουν πολλοι παράγοντες στις χαλασμένες επιγονατιδες, αν ξέραμε όλες τις παραμέτρους για τους φιλους σου εκτός από τα βαθια καθισματα, θα είχε νόημα να το συζητησουμε.

    Παρ όλα αυτά, αν φοβάσαι τα βαθιά καθισματα, κάνε παράλληλα! Κάνε και box squat αν σ αρεσουν. Ή μη κάνεις καθόλου σκουατ, δεν σου βάζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο....

  18. #48
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....σιγουρα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.
    Εμενα η χονδροπαθεια ξεκινησε γυρω στα 30 μου που ειχα παρατησει το πολλα κιλα.......και επιδεινωθηκε καθετα απο το ...ποδηλατο(αν εκανα ποδηλατο σαν ανθρωπος δε θα παθαινα τιποτα βεβαια) και απο τις ορειβασιες στα ορη στ?αγρια βουνα.


    ....τα squats ποτε δεν μου δημιουργησαν θεμα και τα εκανα παντα βαθια,τωρα λογω καποιας δυσκαμψιας ακομη δεν μπορω να κατεβω πολυ χαμηλα

  19. #49
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Ωχ το είχες πάθει κι εσύ;! Χαίρομαι που το ξεπερνάς και προοδεύεις...

    Σίγουρα ευθύνονται κι άλλοι λόγοι, δεν είναι αποκλειστικά τα σκουότ υπεύθυνα.

    Το ass to grass back squat το έχεις δοκιμάσει αν σε ενοχλεί;

    Κωνσταντίνα δεν νοείται προπόνηση χωρίς τον βασιλιά των ασκήσεων! Πάντα κάνω παράλληλα back squat και front squat από τότε που ξεκίνησα να γυμνάζομαι (πριν αρκετά χρόνια). Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου βαθιά καθίσματα γιατί δίνουν περισσότερη έμφαση στους γλουτούς παρά στους τετρακέφαλους.

  20. #50
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....με ενοχλει τωρα γιατι ,η χονδροπαθεια μου εχει περιορισει το ευρος αλλα κυριοτερα η κυστη στο γονατο

    ,,,,berlyn τα ass to grass εχουν περισσοτερη εφαρμογη σε οποιον θελει αθλητικη βελτιωση,στο να ειναι καλος σε μεγαλο ευρος αθληματων και ειδικα τα high bar squats που η πλατη ειναι πιο καθετη και δινεις περισσοτερη εμφαση στον τετρακεφαλο.
    τα low bar ειναι πιο χρησιμα σα γενικη ασκηση δυναμης,αν κανεις powerlifting εχουν εφαρμογη συνολικα στο ποδι και στη πλατη αλλα οχι τοσο εξειδικευση στον τετρακεφαλο μονο και πιο ασφαλες για τα γονατα
    Κατα τη δικη μου αποψη οποιος ασχολειται γενικα με τον αθλητισμο καλο ειναι να κανει high bar και ass to grass οποιος ασχλειται με δυναμη low bar και μεχρι λιγο κατω απ?το παραλληλο.....παρολα αυτα το ass to grass εχει μεγαλυτερο ευρος κινησης

    ...και κατι αλλο ειναι πιο ευκολο να κανεις ass to grass οταν κανεις high bar,στο low bar πρεπει να σκυψεις αρκετα
    Last edited by Mikelangelo; 11-04-19 at 22:16.

  21. #51
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Δεκτές παιδιά όλες οι απόψεις σας.

    Σίγουρα γνωρίζετε πέντε πράγματα παραπάνω από εμένα μιας και μπορείτε να ενημερώνεστε πιο...βαθιά.

    Εγώ απλώς σαν...μαθητευόμενος (κάλιο αργά παρά ποτέ) μοιράστηκα μία πληροφορία που διάβασα μαζί σας από έναν καθηγητή κινητικής.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκησεις χωρις επιβαρυνση γονατων
    By xasparis123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 18-05-14, 15:37
  2. Squat vs. Εκτάσεις Τετρακεφάλων
    By savvas888 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 02-03-14, 16:56
  3. Δέσιμο Γονάτων Στην Προπόνηση Ποδιών
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 20
    Last Post: 22-07-12, 17:50
  4. Ζώνες και Δέστρες - Προστασία Μέσης και Γονάτων
    By Hanos in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-11, 09:34
  5. Leg Extention - Εκτάσεις Τετρακεφάλων
    By NoGutsNoGlory in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 23-12-10, 17:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •