Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Καλησπερα σε ολους! / Το προγραμμα μου / Οι συμβουλες σας

    Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που γινεται στο φορουμ! Το διαβαζω καιρο και μπορω να πω οτι τα παρακατω πηγαζουν κυριως απο εσας και τις συζητησεις σας που προσφερουν γνωση.Ειμαι 23ων ετων 1,85 και 77 κιλα, παντα ειχα μια επαφη με τη γυμναστικη(ειτε αθληματα ειτε ενοργανη) αλλα ποτε συστηματικη. Μετα απο μια διετια κρεπαλης(20-22) σε ολα τα επιπεδα, αποφασισα για διαφορους λογους να ξεκινησω σαν αρχαριος ,αλλα αποφασισμενος, στο fitness and bodybuilding. Το σωματοτυπο μου ειναι κανονικο , με λιπος στη περιοχη της κοιλιας(οι κρεπαλες ντε). Εδω και 3 μηνες περιπου ακολουθω ενα προγραμμα γυμναστικης και διατροφης το οποιο συγκροτησα μονος μου ,διαβαζοντας πολλα στο φορουμ. Εδω θα ηθελα τις συμβουλες και παρατηρησεις σας, καθως σκεφτομαι να συνεχισω ετσι αλλους 3 μηνες ωστε να επιτυχω μια καλη μυικη ενδυναμωση. Να σημειωσω πως γυμναζομαι σπιτι και διαθετω ποικιλια αλτηρων, παγκο(γινεται και επικλινης και εχει βραχιονα για ασκησεις ποδιων), μπαρα, στραβομπαρα και στρωμα γυμναστικης.
    Προπονησεις:
    Δευτερα - Στηθος & Δικεφαλους & Κοιλιακους
    Τριτη - Αεροβια
    Τεταρτη - Πλατη & Τρικεφαλους & Κοιλιακους
    Πεμπτη - ξεκουραση
    Παρασκευη - Ποδια & Ωμους & Τραπεζοειδεις & Κοιλιακους
    Σαββατο - Αεροβια

    Διατροφη κατα κυριο λογο, με ελαφριες παραλλαγες καθημερινα:
    1o γευμα) 1/2 Σκουπ on whey gold
    2ο) 60γρ βρωμη, 200μλ γαλα , μια κ.σ. μελι, 2-3 αυγα(ενα κροκο) σαντουιτς γαλοπουλα
    -Προπονηση- (συνηθως λιγο πριν την προπονηση τρωω μια μπαρα Nature valley high protein)
    3ο) Μεταπροπονητικο 1 Σκουπ whey + 1,2 μπανανες
    4ο) Κυριως γευμα (μπορει να ειναι μαυρα ζυμαρικα με κιμα και σαλτσα ντοματας, φασολαδα, φακες, κοτοπουλο με σαλατα κ ρυζι, ψαρι με πατατα)
    5ο) Σαντουιτς με γαλοπουλα + 2-3 ασπραδια + φρουτα/λαχανικα(συνηθως μηλα ή καροτα ή αγγουρι)
    6ο) Ξηροι καρποι(30Γρ) + ενα γιαουρτι

    Να πω πως τα γαλακτοκομικα ολα ειναι 2% και το ψωμι και το ρυζι ολικης. Επισης θα ηθελα να προσθεσω στη διατροφη μια μπαρα δημητριακων(φτιαχνει ενας φιλος μου φουρναρης) και δεν ξερω ποτε να τη βαλω.
    Ζητω συγνωμη, ξερω οτι εγραψα παρα πολλα. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες , παρατηρησεις , συμβουλες και γενικα...οτιδηποτε!
    Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

    Στην προπόνηση θα έβγαζα τους ώμους από τα πόδια, δεν κολλάνε καθόλου μαζί.
    Μπορείς να το κάνεις
    στήθος/ώμοι / τρικέφαλα

    πλάτη/δικέφαλα

    πόδια

    Αυτό είναι το κλασικό push pull legs

    Τώρα στη διατροφή σου , το πλάνο που έφτιαξες είναι καλό, αλλά στο πρωινό θα έβαζα υδατάνθρακα, δεν βρίσκω λόγο να πινεις σκετη πρωτεινη.
    Όσο προχωράς όμως θα πρέπει να γίνεσαι και πιο συγκεκριμένος στις ποσότητες δηλ άλλο 1 μπανάνα και άλλο 1ή2 μπανάνες που λες.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση και τη συμβουλη σου για το προγραμμα. Οσον αφορα τη διατροφη, το πρωινο μου ουσιαστικα ειναι το δευτερο γευμα, απλα επειδη σαν ανθρωπος δε μπορω να φαω αμεσως μολις ξυπνησω ,εχω βαλει αυτη τη μικρη δοση whey και μετα απο μια ωρα περιπου τρωω το ''κανονικο'' πρωινο. Αυτο το 1/2 μπανανες ουσιαστικα εξαρταται απ το μεγεθος τους(αν ειναι μικρες θα φαω 2)

    Και με την ευκαιρια μια ερωτηση, θα μου αρεζε σαν ιδεα να μεταφερω το δευτερο γευμα στο διωρο και το πρωι με την whey να προσθεσω υδατανθρακα. Καποια ιδεα(που να τρωγεται ευκολα το πρωι:P) ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπερα σε ολους-Συμβουλές Διατροφής
    By giannis12345 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 30-04-15, 16:12
  2. Καλησπέρα Σε Όλους - Συμβουλές Διατροφής
    By marillou in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 11-02-14, 17:14
  3. Καλησπέρα σε όλους- Συμβουλές Προπόνησης
    By ElCherr in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-13, 10:22
  4. Καλησπερα σε Ολους-Συμβουλές Διατροφής
    By deymos51169 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-12, 19:22
  5. Καλησπέρα σε όλους..ένα πρόγραμμα για μένα?
    By Ioanna in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-08, 06:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •