Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Αξιόλογηση Προγράμματος Όγκου

    Γεια σας παιδια.Ειμαι 25 χρονων και κανω 6 χρονια βαρη.Το τελευταιο 1,5 χρονο δεν βλεπω αποτελεσματα στο πανω μερος του σωματος παρολου που κανω υπερθερμιδικη διατροφη.Ειμαι 1,70 υψος 84 κιλα.Δεν παιρνω συμπληρωματα,ουτε αναβολικα.Σας παραθετω το προγραμμα μου και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας γι αυτο.

    στηθος

    Πιεσεις στον επικλινη 4x 8-10
    Chest press στο μηχανημα 4χ 8-10
    Peck deck 3x 10-12
    Cross over 3x 12-15

    πλατη

    Ελξεις στην τροχαλια 3χ8-10
    Τ-bar 4x 8-10
    Κωπηλατικη με αλτηρες στον επικλινη 4χ 10-12
    Κωπηλατικη με κλειστη λαβη στο μηχανημα καθιστος 3χ 8-10

    Ωμοι

    Πιεσεις ωμων καθιστος με αλτηρες 4χ8-10
    Εκτασεις 3χ 8χ10
    Σηκωμα του σταυρου στο t-bar για προσθια μοιρα δελτοειδων 3χ 8-10
    Μηχανημα για πισω δελτοειδη 3χ 10-13
    Αρσεις με αλτηρες για τραπεζοειδεις 3χ 6-8

    Χερια

    Καμψεις δικεφαλων με αλτηρες 4χ6-8
    Σφυρια 4χ 6-8

    Γαλλικες 4χ 10-12
    Εκτασεις τρικεφαλων στην τροχαλια με ισια λαβη πανω απο το κεφαλι 4χ10-12


    Παρατηρω ενω μου αυξανεται η δυναμη,δεν μου αυξανεται η μυικη μαζα.Δηλαδη ενω κανω σφυρια το καθε χερι με 35 κιλ,το χερι μου μενει ιδιο.

    Ενω οι ωμοι μου ειναι αναπτυγμενοι,η πλατη μου ειναι flat και οι τρικεφαλοι και το στηθος δεν αναπτυσονται πλεον.

  2. #2
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Το σπλιτ σου είναι μια μυική ομάδα ανά ημέρα ή όλο αυτό σε μια μέρα;
    Προφανώς έχεις μια μυική ομάδα ανά ημέρα αλλά δε βλέπω πόδια πουθενά!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-07-14
    Posts
    157

    Default

    Quote Originally Posted by Rambo 19 View Post


    Παρατηρω ενω μου αυξανεται η δυναμη,δεν μου αυξανεται η μυικη μαζα.Δηλαδη ενω κανω σφυρια το καθε χερι με 35 κιλ,το χερι μου μενει ιδιο.

    Τι εννοείς το χέρι σου μένει ίδιο?
    Αν θες να δεις γράμμωση ή όγκο το κύριο μέλημά σου θα πρέπει να είναι η διατροφή...
    Επίσης δε ξέρω τα στατιστικά σου (βάρος κτλ )και το πόσο χρόνο γυμνάζεσαι... το να κουνάς έναν βαρύ αλτήρα από το ένα σημείο μέχρι το άλλο σημείο μπορεί να μην γυμνάζεις τον μυ που θες...
    Φρόντισε να έχεις αυτό που λέμε το mind muscle connection... αυτό θα το πετύχεις καλύτερα με κάτι πιο ελαφρύ φαντάζομαι...

    Τώρα διάβασα όλο το πόστ σου...στον χρόνο που γυμνάζεσαι θεωρώ πως ότι είπα παραπάνω το γνωρίζεις ήδη...

    Το δικό μου suggestion επειδή ακριβώς ΔΕΝ παίρνεις αναβολικά και θεωρώ οτι δεν κάνεις πλήρη καταστροφή της κάθε μυικής ομάδας πογ γυμνάζεις ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ μια βδομάδα ξεκούραση... να πας στο κάθε σημείο 2 φορές την εβδομάδα και σε κάποιο upper/lower push/pull/legs split...
    Επίσης το ότι μάλλον δεν κάνεις ΠΟΔΙΑ για να μη πω κάτι βαρύ το αφήνω απλά ασχολίαστο

    Κάτι τέλευταιο...δεν είναι παράξενο που οι ώμοι σου ειναι πιο ανεπτυγμένοι απο τα άλλα σημεια...είναι μια μικρή μυική ομάδα σχεδόν και την προπονείς το ίδιο με την πλάτη και το στήθος... επίσης ο ογκος προπονησς για τα χερια για μενα ειναι πολυ μικρος
    Last edited by LuNaT1C; 02-04-19 at 16:44.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ράμπο ίσως είναι ευκαιρία να αλλάξεις split και να δουλέψεις για κάποιον καιρό upper/lower 4ήμερο. Έτσι θα μπορέσεις να έχεις λίγο παραπάνω όγκο προπόνησης (γιατί θα κάνεις κάθε μυική ομάδα 2 φορές τη βδομάδα) και στο πάνω και στο κάτω μέρος και διαφορετικό ερέθισμα απ'οτι έχεις κάνει μέχρι στιγμής.

    Ελπίζω να κάνεις πόδια γιατί είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό, μη γίνεις σαν αυτούς με τα ποδαράκια τα αδύνατα σαν έφηβοι και τα χέρια σαν μπαλόνια. Βασικά αν δεν κάνεις, και μόνο το να ξεκινήσεις τώρα βαθιά καθίσματα και άρσεις θανάτου θα σε βοηθήσει σε όλο το σώμα, όχι μόνο στα πόδια.

    Για να βελτιωθείς, θα πρέπει ο όγκος προπόνησης που κάνεις, σταδιακά να αυξάνεται. Δηλαδή είτε σταδιακά περισσότερες επαναλήψεις/σετ με τα ίδια κιλά είτε περισσότερα κιλά με τις ίδιες επαναλήψεις/σετ. Αν τόσο καιρό δεν έχει ανέβει ο όγκος προπόνησης που κάνεις, λογικό να έχεις μείνεις στάσιμος.

    Για τα χέρια, τα πολλά κιλά δεν είναι λύση, αν κάνεις με 35kg και κουνιέται η μέση και οι γοφοί πέρα δώθε για να βγουν οι επαναλήψεις, τελικά τα χέρια κάνουν λιγότερη δουλειά απ'όση νομίζεις. Ρήξε κιλά, αύξησε επαναλήψεις (πχ 4x12 με 1 λεπτό διάλειμμα) και κάνε την κίνηση ελεγχόμενα και με πλήρες εύρος. Και στην πλάτη ισχύει αυτό.

    Αλλά σε κάθε περίπτωση, πόδια μαν αλλιώς δεν κάναμε τίποτα.
    Last edited by Achillezzz; 02-04-19 at 17:17.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Rambo 19 View Post
    Γεια σας παιδια.Ειμαι 25 χρονων και κανω 6 χρονια βαρη.Το τελευταιο 1,5 χρονο δεν βλεπω αποτελεσματα στο πανω μερος του σωματος παρολου που κανω υπερθερμιδικη διατροφη.Ειμαι 1,70 υψος 84 κιλα.
    Πόσο υπερθερμιδικά τρως; Γιατί αν μιλάμε για 14 κιλά πάνω απο το ύψος σου, πρέπει να χεις βάλει και αρκετό λίπος. Κάτι μου λέει πως η πρόοδος σου δεν φαίνεται λόγω αυτού.
    Αν κάνεις κάμψεις σφυριά με 35 κιλο αλτήρα, τότε κάνεις μια τρύπα στο νερό φίλε. Μείωσε κιλά και βελτίωσε τεχνική.
    Last edited by Kardoula; 02-04-19 at 19:32.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Το σπλιτ σου είναι μια μυική ομάδα ανά ημέρα ή όλο αυτό σε μια μέρα;
    Προφανώς έχεις μια μυική ομάδα ανά ημέρα αλλά δε βλέπω πόδια πουθενά!
    Μια μυικη ομαδα την ημερα.Δεν εγραψα τα ποδια γιατι εκει βλεπω αναπτυξη.Στα ποδια εχω καλη γενετικη ομως με μεγαλες γαμπες και γενικα εκει ειχα κρεας απο μικρος και βαζω μυες.Για τα 35 κιλα δικεφαλο εννοω σφυρια σε μηχανημα το καθε χερι ξεχωριστα.Μην σας παραξενεουν τα 35 δικεφαλο γιατι ασχολιομουνα και με το bra de fer.Εγω πιστευω οτι το 8-10 επαναληψεις για μενα δουλευει δυναμη κα οχι το 6 και κατω που ειναι κανονικα για δυναμη.Μου φαινεται οτι μαλλον πρεπει να παιζω 10-12.Γενικα ειμαι πιο πολυ γεροδεμενος παρα γυμνασμενος και αυτο θελω να αλλαξω.Παντως σ αυτο που γραψατε μαλλον εχετε δικιο με τον ογκο προπονησης γιατι ανεκαθεν δεν εκανα πολλες επαναληψεις και δεν αυξανα τα σετ.Ειχα ενα ιδιο μοτιβο.Τι θα μου προτεινατε πιο πολυ σταδιακη αυξηση κιλων ανα σετ ή πιο πολλα σετ με σταθερα μετρια κιλα?Επισης θα μου προτεινατε δυο μυικες ομαδες την μερα εκτος φυσικα απο ποδια?
    Last edited by Rambo 19; 04-04-19 at 00:22.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-07-14
    Posts
    157

    Default Αξιόλογηση Προγράμματος Όγκου

    Το να αυξήσεις την ένταση στην προπόνηση σου γίνεται με πολλούς τρόπους. Αύξηση κιλών...αύξηση επαναληψεων... Μείωση διαλλειματος κ.α

    Απλά επέλεξε κάτι που σου αρεσει/ταιριάζει


    Όσο για το 2φορες ανά μυικη ομάδα... Strongly suggested


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Προγράμματος Όγκου
    By DianaBoll in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 16-11-12, 16:24
  2. Αξιολόγηση Διατροφής Bodybuilding Αύξησης Όγκου
    By Yannis Kor in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-12, 08:40
  3. Αξιολόγηση Προγράμματος Όγκου
    By desilith in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 18-09-11, 22:15
  4. Αξιολόγηση προγράμματος διατροφής όγκου
    By Giorgis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 11-12-08, 07:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •