Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Μπορώ να φτιάξω το σώμα μου?

    Είμαι 38 χρονών και τελευταία (έναν μήνα περίπου) έχω ξεκινήσει γυμναστήριο.Προς το παρόν πηγαίνω τρεις φορές την εβδομάδα και κάνω bosu και ασκήσεις με βάρη (προβολές, καθίσματα, λίγα μηχανήματα για πόδια και λίγες ασκήσεις για τον άνω κορμό). Το πρόβλημα όμως είναι με το κάτω μέρος γιατί ενώ από την μέση και πάνω είμαι στεγνή, κάτω τα πράγματα αλλάζουν και υπάρχει και χαλάρωση...Είναι δυνατόν σε αυτή την ηλικία να δω αποτέλεσμα???Στόχος μου είναι να αυξήσω τις μέρες σε πέντε και η διατροφή μου είναι καλή σε γενικές γραμμές...Επίσης περπατάω αρκετά.

    Συγνώμη αν σας κούρασα...

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,085

    Default

    Καλωσήρθες Βανέσα κ καλή επιτυχία σε όποιο στόχο έχεις βάλει. Η διατροφή σου θα υποστηρίζει τις προπονήσεις σου και όσο περνάει ο καιρός θα βλέπεις το σώμα σου να βελτιώνεται. Περιθώρια υπάρχουν πολλά. Όσο πιο συνεπής είσαι τόσο πιο σωστά θα γίνεται. Δε χρειάζονται υπερβολές. Καλή πορεία.

  3. #3

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
    Προσπαθώ να τα βάλω όλα σε μια σειρά...Μαγειρεύω γενικά χωρίς λάδι (το προσθέτω ωμό στο τέλος), δεν τηγανίζω, τρώω κρέας (συνήθως κοτόπουλο) και ψάρι, ζυμαρικά ολικής κτλ.
    Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι αν θα ανταποκριθεί το σώμα λόγω ηλικίας....

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλή αρχή και καλωσήρθες!

    Quote Originally Posted by Vanessa7 View Post
    Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι αν θα ανταποκριθεί το σώμα λόγω ηλικίας....
    Νεότατη είσαι, το σώμα θα ανταποκριθεί πάρα πολύ καλά μη σε νοιάζει αυτό. Δεν θέλει ακρότητες και υπερβολές (σχεδόν κανείς μας δεν είναι πια 18 χρονών) αλλά δεν είσαι και στα γεράματα.

    Βάρη εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις πάνω απο 4 φορές τη βδομάδα. Καλύτερα λίγο λιγότερο, ποιοτικές προπονήσεις και να δώσεις χρόνο στο σώμα να αναρρώσει. Δεν στο λέω λόγο ηλικίας, γενικότερα οι 4 μέρες είναι μάλλον το ιδανικό.

    Αυτό που θα σε οφελήσει αρκετά αν δεν το έχεις κάνει, είναι να βρεις τα sticky άρθρα διατροφής και προπόνησης για αρχάριους στο φόρουμ για να μπορέσεις σταδιακά να βελτιώσεις και τη διατροφή και την προπόνηση σου. Ας πούμε αυτά με τα bosu δεν ειναι ο,τι καλύτερο. Καλύτερα ίσως να ακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα για όλο το σώμα (υπάρχουν στο forum) μιας και πας προς το παρόν 3 φορές τη βδομάδα.
    Last edited by Achillezzz; 02-04-19 at 23:32.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5

    Default

    Ευχαριστώ για την δύναμη και την αισιοδοξία που μου δίνετε!!!!Θα μπω να διαβάσω περισσότερο και κάποια άκρη πιστεύω να βγάλω....

  6. #6
    New Member Dimitra19811's Avatar
    Join Date
    08-06-18
    Location
    Athens
    Posts
    77

    Default

    Μη το σκεφτεσαι καν ηλικιακα η καλυτερη ηλικια ειναι τωρα, κ γω 38 ειμαι κ ξεκινησα περισυ crossfit και καθαρη διατροφη, πηγα απο 23%λιπος στο 17% με γραμμωση το καλοκαιρι που ζηλευαν κ 20αρες, ειναι θεμα αποφασης κ δουλειας μονο

  7. #7

    Default

    Πρέπει να το ψάξω λίγο περισσότερο μάλλον με το πρόγραμμα γυμναστικής και την διατροφή....από την μέση και πάνω κι εγώ μια χαρά γράμμωση έχω, μπορώ να πω. Οι κοιλιακοί είναι το δυνατό μου σημείο. Στο κάτω μέρος υστερώ όμως...εκεί χρειάζεται σίγουρα σύσφιξη κι ανόρθωση...Παίρνω δύναμη πάντως από 'σένα να το προσπαθήσω κι εγώ όσο μπορώ γιατί από ένα σημείο και πέρα παίζει ρόλο και ο σωματότυπος και το DNA πιστεύω....Αλλά βλέπουμε...Ευχαριστώ πολύ!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Σας! Πως Θα Φτιάξω Το Σώμα Που Θέλω;
    By Γιωργος γεωργο in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 09-03-19, 21:48
  2. Μπορώ Να Φτιάξω Μπάρες Πρωτεϊνης Με Την Σκόνη Πρωτεϊνης Μου;
    By Mitsaraseleu in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 10-12-18, 20:31
  3. Μπορώ Να Φτιάξω Το Σώμα Μου Στα 36;
    By sotiris1 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-15, 16:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •