Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default Τενοντίτιδα στο γόνατο

    Όπως είχα γράψει είχα κάποιες ενοχλήσεις στο γόνατο (πάνω από αυτό) τελευταία. Στην τελευταία μου προπόνηση με πόδια μετά τα καθίσματα οι ενοχλήσεις ήταν αρκετές, ενώ συνεχίστηκαν και την υπόλοιπη μέρα. Ο Ορθοπαιδικός διέγνωσε τενοντίτιδα, περισσότερο μάλλον φταίει ότι τον τελευταίο καιρό ανέβαζα συνεχώς τον όγκο και την ένταση στα πόδια. Μου συνέστησε ξεκούραση, αντιφλεγμονώδη αλοιφή, να χρησιμοποιήσω κάποια επιγονατίδα και να το δούμε σε λίγο καιρό ξανά.
    Δεν ξέρω γιατί αλλά ενώ αισθανόμουν ενοχλήσεις στα καθίσματα από κάποιο σημείο και ύστερα και σίγουρα στην πρέσα στις άρσεις θανάτου όσα κιλά και να βάλω δεν αισθάνομαι την παραμικρή ενόχληση.
    Για αρχή πήρα μια αθλητική επιγονατίδα με ιμάντες για να τις σφίγγω πάνω από το γόνατο όταν κάνω ασκήσεις, θα σταματήσω για λίγο καιρό εντελώς την πρέσα και στα καθίσματα θα μειώσω τα κιλά χωρίς να αυξήσω τις επαναλήψεις να το πάω συντηρητικά για κάποιο διάστημα, ενώ θα σταματήσω και κάποιες εκρηκτικές ασκήσεις που έκανα (άλματα σε κουτί, σπριντ κλπ).
    Σκέφτομαι να πάρω και κάποιο συμπλήρωμα χονδροϊτίνης-γλυκοζαμίνης, δεν έχω ξαναπάρει κάτι τέτοιο, υπάρχει κάποια πρόταση ή κάτι που πρέπει να προσέξω;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Για αρχη Conan κανε αυτο που λεει το βιντεο καθε μερα.
    Η τενοντιτιδα στο γονατο,μπορει να μην οφειλεται στο γονατο μονο αλλα,σε κακη ευελιξια η κινητικοτητα που μπορει να εχεις στους απαγωγους,γλουτιαιους,δικεφαλους κ.λ.π....γιαυτο και σε πιανει στα squat κυριως ο πονος.
    Μαλλον δεν κανεις καλο ζεσταμα και σιγουρα οπως λες κι εσυ εχεις επαβαρυνει πολυ τελευταια τα γονατα,χωρις να τους δινεις τη καλυτερη δυνατη αποθεραπεια
    Τα sleeves τα χρησιμοποιω κι εγω αλλα μονο στα τελευταια βαρια σετ...κανουν δουλεια παντως
    Οσο για τα συμπληρωματα,καποιοι υποστηριζουν οτι βοηθουν καποιοι οχι....

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default


  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Περαστικά μαν!

    Προφανώς δεν είμαι γιατρός οπότε μπορεί να λέω βλακείες. Απο προσωπική εμπειρία με τενοντίτιδες έχω καταλάβει τα εξής: Απο την στιγμή που δεν υπάρχει ενόχληση δεν υπάρχει λόγος να μη κάνεις την άσκηση. Και απο την στιγμή που υπάρχει ενόχληση, αν είναι μικρή πάλι δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις την άσκηση. Είναι νομίζω λάθος η "ξεκούραση". Το θέμα είναι να βρεις ένα τρόπο να συνεχίσεις τις προπονήσεις χωρίς σημαντικές ενοχλήσεις.

    Επίσης, δες εδώ ένα πολύ αναλυτικό άρθρο για οδηγίες αποκατάστασης: https://www.strongerbyscience.com/sq...-tendinopathy/

    Στο άρθρο εξηγεί πολύ αναλυτικά τι παίζει με την τενοντίτιδα στο γόνατο και γιατί κάθε ένα απο τα παρακάτω σημεία είναι σημαντικό. Περιληπτικά:

    1) Ρύθμισε τον όγκο της προπόνησης ώστε ο πόνος σε μια κλίμακα 0(min) - 10 (max) να μην ξεπερνάει το 3-4.
    2) Ξεκίνα τις προπονήσεις με κάποια ισομετρική για τετρακέφαλο
    3) Αρχικέ απέφυγε τα πολύ βαθιά καθίσματα (είτε ελεύθερο είτε front squat). Πχ ξεκίνα με box squat.
    4) Τελείωσε την προπόνηση με κάποια απομονωτική, single-joint που να περιλαμβάνει leg extension, πχ στην πρέσσα ένα ένα πόδι
    5) Παρακολούθησε το volume που κάνεις ξεκινώντας συντηρητικά και αύξησέ το σταδιακά.
    6) Συμπεριέλαβε ασκήσεις σε πιο high intensity (70%+)
    7) Κάνε ελεγχόμενη έκκεντρη κίνηση και φουλ ομόκεντρη (άρα όχι εκρηκτικές)
    8) Άσε 36-48 ώρες μεταξύ προπονήσεων
    9) Παρακολούθησε το έτσι για 8-12 βδομάδες

    Επίσης σε αυτά τα πράγματα σημαντικό ρόλο παίζει και η τεχνική. Πχ το low bar είναι πιο ήπιο απο το high bar squat, το κέντρο βάρους και το βάθος που έχεις μπορεί να παίζουν ρόλο, κλπ. Οπότε ίσως να πρέπει να κοιτάξεις καλά την τεχνική σου και να δεις αν υπάρχει κάτι εκεί που ερεθίζει τα γόνατα.


    Για τα συμπληρώματα, εγώ ακολουθώ την συμβουλή του Κώστα. Πήρα απο myprotein Glucosamine Chondroitin (300mg MSM, 250mg Glucosamine HCL, 200mg Chondroitin) και παίρνω 3 χάπια την ημέρα (3πλασια δόση απο τη συνιστόμενη). Το κάνω κανα δίμηνο τώρα, με εξαίρεση μια καινούργια τενοντίτιδα προχτές στον αριστερό αγκώνα ίσως πολύ σταδιακά να βοήθησε σε κάτι άλλες παλιότερες (ή μπορεί και όχι :Ρ ).

    edit: Και τα ωμεγα 3 μπορεί να βοηθάνε (κλινικά έχει βρεθεί θετική επίδραση σε αρθρίτιδες και παραγωγή κολλαγόνου). Και απ'αυτά myprotein εγώ παίρνω 1 καψουλα τη μερα.

    edit 2: Toπικά voltaren προφανώς μπορεί να βοηθάει, 2-3 φορές τη μέρα. Επίσης tempo squats σαν εναλλακτική επίσης μόλις διάβασα στο barbellmedicine οτι μπορούν να χρησιμοποιηθούν (σχετικό και με το 7).
    Last edited by Achillezzz; 04-04-19 at 12:34.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Σκέφτομαι να πάρω και κάποιο συμπλήρωμα χονδροϊτίνης-γλυκοζαμίνης, δεν έχω ξαναπάρει κάτι τέτοιο, υπάρχει κάποια πρόταση ή κάτι που πρέπει να προσέξω;
    Στη περίπτωση σου, πιο πολύ θα βοηθούσε το Μsm , και ο κισσός παρά η γλυκοζαμίνη-χονδροιτινη.
    Καλές δοσολογίες ανά ταμπλέτα ( και με επαρκές msm) βγάζει το MetaFlex της Solgar. Εγώ αυτό προτιμώ.

    Cissus αγοράζεις ξεχωριστά.

    Και καμία φυσικοθεραπεία θα σε ανακούφιζε γρήγορα.

    Περαστικά σου!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....και ενα βιντεο απο τον Austin Baraki,που αρεσει στον Αχιλλεα και σε μενα φυσικα!!!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για το ενδιαφέρον και την άμεση απόκριση. Έκανα λίγο χρόνο να επεξεργαστώ όλες τις πληροφορίες και να δω τα βιντεάκια του Αχιλλέα και του Άγγελου και να διαβάσω και το άρθρο, πολύ καλό, προτιμώ γενικότερα να διαβάζω.
    Πήρα ήδη το Metaflex που μου πρότείνες Κωνσταντίνα και πήρα και ένα ξεχωριστό MSM της Solgar και αυτό μια που είδα ότι οι θερεπευτικές δοσολογίες είναι μεγαλύτερες, Δεν ξέρω αν όντως δουλεύουν ή όχι, αλλά δεν χάνω και τίποτα, είναι και το ψυχολογικό άλλωστε. Για τις φυσικοθεραπείες αν δω ότι οι ενοχλήσεις επιμένουν θα είναι το επόμενο βήμα (πρέπει να πληρώσω γκουχ-γκουχ και τον ΕΦΚΑ μου)
    Θα δουλέψω περισσότερο την κινητικότητα και την ευλυγισία μου.
    Με τα καθίσματα τώρα ποτέ δεν έκανα με την μπάρα χαμηλά, μου φαίνεται λίγο αφύσικο. Εδώ και 20 χρόνια που θυμάμαι να κάνω καθίσματα πάντα με την μπάρα ψηλά, ίσως πρέπει να πειραματιστώ λίγο και μ' αυτά ποτέ δεν είναι αργά. Θα δοκιμάσω και front squats που έκανα παλαιότερα αλλά τα έχω εγκαταλείψει εδώ και καιρό.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πρόσεξε λίγο με τα front squats, είναι επίπονα στο γόνατο. Στην περίπτωσή σου ίσως τα box squats (σε χαμηλό κουτί) να είναι καλή ιδέα. Αν μπορείς να βρεις κάποιον τρόπο να προπονείς το κάθισμα χωρίς πόνο (με κουτί, low bar, oτιδήποτε), εκεί είσαι.

    PS Εγώ δεν έστειλα βιντέο, όλα τα έστειλε ο mikelangelo (Γιάννης!) :)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Τόσο καιρό νόμιζα ότι τον έλεγαν Άγγελο!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Τόσο καιρό νόμιζα ότι τον έλεγαν Άγγελο!

    Μιχαηλαγγελο λενε το γιο μου!!!

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Λοιπόν, έχω ξεκινήσεις τους πάγους, τις αλοιφές και τα συμπληρώματα, βάζω και μια πολύ ελαφριά επιγονατίδα κατά την διάρκεια του ύπνου, αυτό το τελευταίο το σκέφτηκα κατ' αναλογία όταν είχα πάει να αποκτήσω τενοντίτιδα στον καρπό που έβαζα ένα νάρθηκα στο χέρι το βράδυ. Ενοχλήσεις δεν έχω αυτήν την στιγμή όταν ούτε κάνω κάθισμα δοκιμαστικά χωρίς βάρος, θα δούμε και από Δευτέρα όταν θα πάω για προπόνηση. Απλώς η επιγονατίδα τελικά που πήρα όταν την δοκιμάζω με περιορίζει πολύ στην κίνηση. Έχει κάποιος να προτείνει καμιά επιγονατίδα που να στηρίζει το γόνατο και το σημείο πάνω από αυτό χωρίς να περιορίζει ταυτόχρονα την κίνηση;

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Τα knee sleeves οπως αυτα βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις
    κατι αναλογο εχω παρει κι εγω
    https://www.skroutz.gr/c/2424/Epigon...1/Rehband.html

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Θα τα παραγγείλω μάλλον, εδώ δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο, στην άλλη που κοίταζα μετρούσα την περιφέρεια του γονάτου, σε άλλες πάνω από το γόνατο, εδώ βλέπω θέλουν να μετρήσουμε την περιφέρεια κάτω από το γόνατο στην γάμπα ουσιαστικά, παράξενο λίγο.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Να κάνω ένα update αν και 6 μέρες μόνο μετά. Αφού βάζω καθημερινά πάγο μερικές φορές κάθε μέρα όπως έχω πει και αλοιφή voltaren ο πόνος είχε σταματήσει οπότε δοκίμασα χθες την πρώτη προπόνηση ποδιών. Ξεκίνησα με 20 λεπτά ποδήλατο, μετά με εκτάσεις και κάμψεις ποδιών κάποιες από αυτές ισομετρικές και μετά πήγα στα καθίσματα.
    Ανέβαζα σταδιακά τα κιλά και κάνοντας 5 επαναλήψεις ώσπου έφτασα σε βάρος που κανονικά θα μπορούσα να εκτελέσω 8-10 επαναλήψεις. Δεν αισθάνθηκα πόνο προς το τέλος είχα κάποιες ενοχλήσεις αλλά ελάχιστες.
    Μετά δοκίμασα μερικά σετ στην πρέσα, κάνοντας σετ με 5-6 επαναλήψεις αλλά με κιλά που θα μπορούσα να κάνω πάνω από 15. Πάλι μερικές ενοχλήσεις αλλά όχι πόνο.
    Δοκίμασα και μερικές προβολές χωρίς βάρη πάλι χωρίς πόνο. Μετά αποθεραπεία, διατάσεις και φυσικά πάγο. Φοβόμουν ότι θα ξυπνήσω με δυσκαμψία και πόνο αλλά τελικά και σήμερα είμαι μια χαρά.
    Οπότε τώρα που ξεπέρασα και το ψυχολογικό και η φλεγμονή μάλλον περιορίστηκε την επόμενη φορά θα αυξήσω και άλλο την ένταση να δω πως θα πηγαίνει αποφεύγοντας ακόμα τις εκρηκτικές ασκήσεις, άλματα, σπριντ κλπ. και συνεχίζοντας την παγοθεραπεία.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....ωραια το ξεπερνας σιγα σιγα!!!
    Καλη επανοδο!!!

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ....ωραια το ξεπερνας σιγα σιγα!!!
    Καλη επανοδο!!!
    Σ΄ευχαριστώ πολύ, μάλλον το πρόλαβα σε πολύ αρχικό στάδιο, θα δείξει κιόλας.
    Δοκίμασα λίγο και καθίσματα Low bar αλλά δεν το έχω, θέλει προσπάθεια η νέα τεχνική.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τενοντίτιδα!
    By Ελένη Κ. in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 18-01-15, 22:50
  2. Τενοντιτιδα
    By Schrei-boom in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 16-04-14, 09:18
  3. Τενοντίτιδα
    By -Χρήστος- in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-13, 20:55
  4. τενοντίτιδα-help
    By egw28 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 24-05-09, 18:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •