Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-04-19
    Posts
    33

    Default Μείωση λίπους

    Γειά σας
    Είμαι 60κιλα και 1,60 cm και θέλω να χάσω λίπος το οποίο είναι σε υψηλό ποσοστό.... Το σώμα μου έχει χαλαρώσει πολύ.... Πιάνω την κοιλιά, τα μπράτσα, τα μπούτια, και είναι σαν ζελεδακι....
    Εδώ και μία βδομάδα Έχω ξεκινήσει υποθερμιδικη διατροφή με όσο πιο καθαρές τροφές γίνεται.... Παράλληλα ξεκίνησα αερόβια, γρήγορο περπάτημα 4 φορές τη βδομάδα επί 45 λεπτά.
    Είναι αρκετό αυτό για να σφίξει το σώμα μου ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνω βάρη.
    Να σημειώσω ότι δεν έχω γυμναστεί ποτέ στη ζωή μου και βαριέμαι τις ασκήσεις με τα βάρη όσο δε φαντάζεστε....

  2. #2
    New Member
    Join Date
    17-02-19
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    62

    Default

    Πρεπει οπωσδήποτε να κάνεις και βάρη αλλιώς η χαλάρωση δεν θα φύγει. Αν δεν σου αρεσει υπαρχουν και αλλες επιλογες. Οχι ομως μονο αερόβια γιατι θα χάνεις κιλά χωρίς το σώμα να γίνεται σφιχτό.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Όταν λες υποθερμιδική διατροφή; Γράψε μας αναλυτικά τα γεύματα και τις ποσότητες που τρως.
    Βάλε οπωσδήποτε στο πρόγραμμά σου και προπόνηση με βάρη, μόνο έτσι θα έχεις ένα σφιχτό σώμα αλλιώς μόνο με δίαιτα και αερόβια θα έχεις την εικόνα skinny fat.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-04-19
    Posts
    33

    Default

    Σας παραθέτω ένα ενδεικτικό μου μενού :

    Πρωινό 200γρ γιαούρτι 2% και 40γρ βρώμη

    Δεκατιανο 1 μήλο

    Μεσημεριανό 120γρ φιλέτο στήθος + 50γρ καστανό ρύζι ( ζυγισμενο αβραστο) + σαλάτα με 1κσ ελαιόλαδο

    Απογευματινό 20γρ καρύδια

    Βραδινό Σαλάτα με 1κσ ελαιόλαδο + 30γρ ψωμί ολικής + 100γρ τυρί κοτατζ

    Πόσες φορές τη βδομάδα πρέπει να προπονουμαι με βάρη και πόση ώρα?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-04-19
    Posts
    33

    Default

    Να σημειώσω επίσης πως έχω σωματοτυπο αχλάδι, δηλαδή από τη μέση και κάτω είμαι πιο γεματουλα....
    Τι με συμβουλεύετε να κάνω για να δείχνουν πιο ωραία τα πόδια μου?
    Last edited by aRiTa; 07-04-19 at 12:21.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    05-04-19
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Όταν λες υποθερμιδική διατροφή; Γράψε μας αναλυτικά τα γεύματα και τις ποσότητες που τρως.
    Βάλε οπωσδήποτε στο πρόγραμμά σου και προπόνηση με βάρη, μόνο έτσι θα έχεις ένα σφιχτό σώμα αλλιώς μόνο με δίαιτα και αερόβια θα έχεις την εικόνα skinny fat.
    Σου έχω απαντήσει πιο πάνω... :) δεν ξέρω αν το είδες...
    Πώς σου φαίνεται η διατροφή? Θα με συμβουλευες να αλλάξω κάτι?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Για να λες ότι τρως υποθερμιδικά σημαίνει πως ξέρεις πόσες θερμίδες σου δίνει η διατροφή αυτή. Πόσο κάτω από τη συντήρησή σου είναι;
    Σε κάθε γεύμα θα έχεις πάντα και μια πηγή πρωτεινης, άρα μαζί με το μήλο (το οποιο ποσα γρ είναι; γιατι μηλο από μήλο διαφέρει) θα βάλεις ή γιαούρτι ή κότατζ.
    Αντί τα καρύδια θα έβαζα ψάρι με πατάτα και λαχανικά.
    Το βράδυ θα βγαζα τελείως τα ψωμιά και θα έκανα ομελέτα με 5 ασπράδια 1 κρόκο, μανιτάρια, πράσινη πιπεριά ή κοτόπουλο ή μοσχάρι και εξτρα λαχανικά.
    Επίσης το πρωι θα βγαζα το γιαουρτι και θα βαζα αβγά.

    Με μια πρώτη ματιά οι θερμίδες σου είναι πολύ χαμηλές, αν στην πορεία κολλήσεις θα χρειαστεί να τρως στο τέλος πολύ πολύ λίγο.. Γι αυτό απαραίτητα να μετράς θερμίδες για να ξέρεις που βαδίζεις.
    Last edited by Kardoula; 09-04-19 at 12:24.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    05-04-19
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για να λες ότι τρως υποθερμιδικά σημαίνει πως ξέρεις πόσες θερμίδες σου δίνει η διατροφή αυτή. Πόσο κάτω από τη συντήρησή σου είναι;
    Σε κάθε γεύμα θα έχεις πάντα και μια πηγή πρωτεινης, άρα μαζί με το μήλο (το οποιο ποσα γρ είναι; γιατι μηλο από μήλο διαφέρει) θα βάλεις ή γιαούρτι ή κότατζ.
    Αντί τα καρύδια θα έβαζα ψάρι με πατάτα και λαχανικά.
    Το βράδυ θα βγαζα τελείως τα ψωμιά και θα έκανα ομελέτα με 5 ασπράδια 1 κρόκο, μανιτάρια, πράσινη πιπεριά ή κοτόπουλο ή μοσχάρι και εξτρα λαχανικά.
    Επίσης το πρωι θα βγαζα το γιαουρτι και θα βαζα αβγά.

    Με μια πρώτη ματιά οι θερμίδες σου είναι πολύ χαμηλές, αν στην πορεία κολλήσεις θα χρειαστεί να τρως στο τέλος πολύ πολύ λίγο.. Γι αυτό απαραίτητα να μετράς θερμίδες για να ξέρεις που βαδίζεις.
    Οι θερμίδες είναι περίπου 1300 (ξέρω ότι είναι λίγες αλλά χάνω πολύ αργά και φοβάμαι μήπως έτσι απογοητευτώ και τα παρατήσω... :/ )

    Το μήλο είναι περίπου 200γρ.

    Μια ερώτηση..... Γιατί επιλέγουμε αυγά το πρωί και όχι γιαούρτι? Έχει να κάνει με την ποσότητα της πρωτεΐνης που λαμβάνουμε?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ανέβασε θερμίδες πριν καταντήσεις να τρως σκέτο αγγούρι και μαρούλι μονο και μονο για να συντηρήσεις το βαρος σου.
    Αυτα τα λάθη που κανεις πίστεψε με το σώμα σου θα στα ανταποδώσει αργότερα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μείωση Λίπους
    By fanisfrou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-18, 15:00
  2. Μείωση Λίπους
    By GiwrgosP in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-14, 12:27
  3. Μείωση λίπους
    By PsKal in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 18-01-13, 01:23
  4. Μείωση Λίπους
    By sixpack in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 0
    Last Post: 03-01-13, 17:05
  5. μείωση λιπους
    By Norzufix in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-06, 06:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •