Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default Πως μπορώ να διορθώσω κάποια πράγματα σχετικά με την διατροφή που κάνω;

    Καλησπέρα σας!

    Τους τελευταίους μήνες βρίσκομαι Ρωσία και επειδή είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα εδώ, άλλαξα τα πάντα σχετικά με την διατροφή μου και προηγούμενες συνήθειες.
    Εδώ πέρα δεν έχουν σουβλατζίδικα σε κάθε τετράγωνο ούτε παρέες του στυλ, πάμε για κρασιά μετά για σουβλάκια και μετά για κρέπα.

    Η διατροφή μου είναι η ακόλουθη

    Πρωινό
    -Σαλάτα + Φακές + 2 Αυγά Ολόκληρα

    Μεσημεριανό
    -Σαλάτα + (1) Όσπρια + Κρέας ή Αυγά

    Βραδινό
    -Σαλάτα + (1) Όσπρια + Κρέας ή Αυγά
    -(2) 1 ποτήρι κόκκινο κρασί


    Επιπρόσθετα:
    Πίνω σκέτο καφέ ή τσάι, που και που κανένα πορτοκαλί.
    Δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα διατροφής.
    Δεν πίνω/τρώω τίποτα (5) γαλακτοκομικό και κανένα άλλο (6) φρούτο.
    Δεν τρώω τίποτα που να περιέχει υδατάνθρακα (εκτός από τα όσπρια), όπως ρύζι, μακαρόνια, πίτσες, πατάτες, (φρούτα κτλ


    Τα φαγητά τα τρώω βραστά και προσθέτω κάποια από τα ακόλουθα:
    -Ρίγανη, αλάτι, πιπέρι, δυόσμο, σκόρδο, ώμο λάδι (μία μικρή κουταλιά), άνηθο, κρεμμύδι, ξύδι, λεμόνι

    Η Σαλάτα μου θα είναι κάποιο από τα ακόλουθα ή κάποιος συνδυασμός:
    -Ντομάτες, (3) σπανάκι, (4) μπρόκολο, λάχανο είτε πράσινο είτε μωβ


    Η Προπόνηση μου είναι 3-4 φορές την εβδομάδα με High Intensive Internal Training στο διάδρομο (2 λεπτά τρέξιμο/σπριντ ανάλογα την κούραση μου και 1 λεπτό περπάτημα για ξεκούραση για 20-30λεπτά ανάλογα την όρεξη.

    Δεν το παρακάνω στην προπόνηση, την έχω όσο πιο απλή γίνεται σε σπλιτ
    - Πλάτη-Δικέφαλα
    - Στήθος-Τρικέφαλα
    - Πόδια
    - Ώμοι-τραπεζοειδή

    3 ή 4 ασκήσεις σε κάθε ομάδα, 3 σετ x12. Κάποιες φορές παίζω λίγο διαφορετικά με διαφορετικές τεχνικές.

    Κατέληξα στην παραπάνω διατροφή για τους εξής λόγους (μπορεί να θυμάμαι κάτι λάθος):
    - Είναι πολύ χαμηλή σε γλυκαιμικο δείκτη που σημαίνει πως αυτή την στιγμή το σώμα μου διασπά την διατροφή όσο πιο αργά γίνεται και με κάνει να έχω πιο πολύ ενέργεια, λιγότερη πείνα, καλύτερες επιδόσεις στις προπονήσεις και γενικά νιώθω πιο ξεκούραστος από ποτέ με τεράστια διαύγεια μυαλού (είτε σε θέματα προπόνησης είτε δουλειάς) και πολύ περισσότερη θετική ψυχολογία.
    - Εννοείται πως η διατροφή αυτή είναι υποθερμική.
    - Έχω δει τεραστία αποτελέσματα σε θέματα απώλειας λίπους σε όλο μου το σώμα. Δεν έχω δει διαφορά μυικής μάζας για τον λόγο ότι ο στόχος μου είναι η απώλεια λίπους και πετυχαίνει.

    Το πρόβλημα μου είναι ως στιγμής η τουαλέτα.
    Γνωρίζετε κάτι για το πως μπορώ να πηγαίνω λιγότερο;
    Δεν γίνεται να πηγαίνω κάθε 30 λεπτά τουαλέτα για κατούρημα.

    Πρέπει να ανησυχώ για τίποτα άλλο;

    Η διατροφή για μερικούς μπορεί να ακούγεται τρελή, η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ την έφτασα σε αυτό το επίπεδο (αν υπάρχει επίπεδο) από την μία μέρα στην άλλη.
    Όλα γίνανε σιγά σιγά, πχ: πρώτα έκοψα τα μακαρόνια, μετά από λίγο καιρό τα ψωμιά, μετά το γάλα και μετά τα αντικατέστησα.
    Επιπρόσθετα εδώ είναι Ανατολική Ασία, Βλαδιβοστόκ, σύνορα Κορέας-Κινάς-Ιαπωνίας, καμία σχέση τα φαγητά τους με την Δυτική/Μεσογειακή κουζίνα, τρώνε ρύζι, noodles, σούσι..
    Ε βαρέθηκα και εγώ να βλέπω όλη μέρα κάθε μέρα ρύζι, ρύζι...

    (1) = τα όσπρια μου τις περισσότερες φορές είναι άσπρα ή κόκκινα φασόλια
    (2) = το κόκκινο κρασί περιεχέι ένα συστατικό το οποίο βοηθάει στην απώλεια βάρους, αναπτύσσει νευρώνες και με χαλαρώνει. Εννοείται κόκκινο κρασί ξηρό χωρίς ΖΑΧΑΡΑ και χρωστικές ουσίες!
    (3) = το Σπανάκι βοηθάει στην ανάπτυξη του μυικού ιστού, α ρε Παπα?, είδωλο πρέπει να σε κάνω, κάτι ήξερες που έτρωγες σπανάκι πριν πολεμήσεις.
    (4) = το μπρόκολο είναι πλούσιο σε Βιταμίνη C. Επιπρόσθετα βοηθάει στην ανάπτυξη του νευροδιαβιβαστή ντοπαμίνης του εγκεφάλου όπου προσφέρει καλύτερη διάθεση, όρεξη και εκτέλεση διάφορων εργασίων.
    (5) = Τα γαλακτοκομικά προϊόντα παρόλο που έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη έχουν υψηλό δείκτη ινσουλίνης.
    (6) = Τα φρούτα περιέχουν κάποια ουσία που βοηθάνε το λίπος να αποθηκεύεται


    Αν ενδιαφέρεται κάνεις, μπορεί να ψάξω να βρω ακριβώς ποιες είναι οι ουσίες ακριβώς που δημιουργούν τα αποτελέσματα στις σημειώσεις που ανέφερα:
    Όπως το σπανάκι που δημιουργεί μυικό ιστό.
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by MXDaemon View Post

    (1) = τα όσπρια μου τις περισσότερες φορές είναι άσπρα ή κόκκινα φασόλια
    (2) = το κόκκινο κρασί περιεχέι ένα συστατικό το οποίο βοηθάει στην απώλεια βάρους, αναπτύσσει νευρώνες και με χαλαρώνει. Εννοείται κόκκινο κρασί ξηρό χωρίς ΖΑΧΑΡΑ και χρωστικές ουσίες!
    (3) = το Σπανάκι βοηθάει στην ανάπτυξη του μυικού ιστού, α ρε Παπα?, είδωλο πρέπει να σε κάνω, κάτι ήξερες που έτρωγες σπανάκι πριν πολεμήσεις.
    (4) = το μπρόκολο είναι πλούσιο σε Βιταμίνη C. Επιπρόσθετα βοηθάει στην ανάπτυξη του νευροδιαβιβαστή ντοπαμίνης του εγκεφάλου όπου προσφέρει καλύτερη διάθεση, όρεξη και εκτέλεση διάφορων εργασίων.
    (5) = Τα γαλακτοκομικά προϊόντα παρόλο που έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη έχουν υψηλό δείκτη ινσουλίνης.
    (6) = Τα φρούτα περιέχουν κάποια ουσία που βοηθάνε το λίπος να αποθηκεύεται


    Αν ενδιαφέρεται κάνεις, μπορεί να ψάξω να βρω ακριβώς ποιες είναι οι ουσίες ακριβώς που δημιουργούν τα αποτελέσματα στις σημειώσεις που ανέφερα:
    Όπως το σπανάκι που δημιουργεί μυικό ιστό.
    Επειδή θα τα διαβάσουν και νέα παιδιά που ψάχνονται, να είμαστε λίγο ακριβείς.

    Το κρασί περιέχει διάφορα αλλά κυρίως περιέχει αλκοόλ. Άμα σου αρέσει το κρασάκι και σε χαλαρώνει, μια χαρά αλλά μην το λέμε και ότι βοηθάει στην απώλεια λίπους, δεν είναι καμία μαγική τροφή

    Το σπανάκι είναι μια χαρά όπως και όλα τα λαχανικά, χόρτα αλλά ........... και τα φρούτα
    Μην πιάνεσαι με μία ουσία (το μπρόκολο έχει ....) γιατί όλα τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν ουσίες πολύτιμες.
    Και όχι τα φρούτα δεν είναι διαβολική τροφή που παχαίνει.

    Όσο για τα γαλακτοκομικά, τί να σου πω. Είναι τυχαίο ότι η κορυφαία πρωτεΐνη που μπορεί να πάρει κάποιος είναι η whey που είναι γαλακτοκομική?

    Τώρα όσο για τη διατροφή σου.
    Ολοκληρωμένη δεν είναι. Αν την κάνεις όμως γιατί με τις συνθήκες που είσαι εκεί δεν μπορείς (ή δε θέλεις) σε βολεύει, οκ. Άμα την κάνεις γιατί τη γουστάρεις στο κάτω κάτω, ωραιότατα.
    Αλλά μην την παρουσιάζεις για βέλτιστη βασισμένη σε μελέτες γιατί δεν είναι.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Ψάρι, κοτόπουλο, κόκκινο κρέας άπαχο (μοσχάρι ή χοιρινό), συκώτι, γαλακτοκομικά, ρύζι, στάρι (πληγούρι), κριθάρι, βρώμη, φαγόπυρο, βολβοί (παντζάρι, πατάτα κλπ) φρούτα, ποικιλία λαχανικών, ελιές (ή ελαιόλαδο), ξηροί καρποί κ.α.

    Δεν είναι δύσκολη η σωστή διατροφή, ποιες τροφές είναι ευεργετικές είναι γνωστό. Μια ολοκληρωμένη διατροφή μπορεί και πρέπει να έχει από όλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι μπορώ να κάνω για αυτό...;
    By Anonymos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 14
    Last Post: 21-05-16, 22:18
  2. Συμβουλές Για Να Διορθώσω Τη Διατροφή Μου
    By viktoria in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 03-01-14, 23:54
  3. Μπορώ Να Κάνω Διατροφή Γράμμωσης Με Τα Κιλά Που Είμαι?
    By drifter_tou_dromou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 17-06-13, 23:31
  4. Κάποια Πράγματα Τελικά Ίσως Να Μην Αλλάξουν Ποτέ!!
    By Nightcrawler in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 35
    Last Post: 20-09-09, 20:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •