Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    12

    Default Διατροφή για απώλεια λίπους, γράμμωση.

    Καλησπέρα στην παρέα.
    Λοιπόν είμαι 28 χρόνων, 1,85 και 87 κιλά, γυμνάζομαι από τα 17-18 αλλά με πολλά διαλείμματα και μερικά που κρατισαν χρόνια, λόγο τραυματισμών στην μέση και διάφορους λόγους.
    Τέλος πάντων μαζεμένα κάνω ίσως 3-4 χρόνια προπόνηση. Τώρα έχω 3 μήνες που ξεκίνησα μετά τη τελευταία αοοχω περίπου 1-2 χρόνων.
    Έχω φτάσει σε ικανοποιητικό στάδιο για το καιρό που κάνω (3μηνες) και είπα για πρώτη φορά να κάνω μια δίαιτα πιο πολύ να δω πως θα δείξει το σώμα μου και να δω πως είναι πιο γραμωμενο.
    Θα ήθελα συμβουλές για την παρακάτω δίαιτα, στόχος μου να την κράτησω αρχικά 2 μηνες για αρχή ίσως να κατέβω στα 84-83 κιλά και να φύγει το λίπος από την κοιλιακή χώρα.

    Λαχανικά δεν τα μετράω.
    Γεύμα 1: 80γρ βρώμη σε νερό με 1 scoop whey isolat μαζί με λίγα blueberries. 3 ολόκληρα αυγά.
    Θερμίδες 645. Π 57 Υ 46,5 Λ 22,4

    Γευμα 2: 1 scoop whey isolat

    Γευμα 3: 300γρ πατάτα στο φούρνο η βραστή με 200γρ κοτόπουλο στήθος με 1 αβοκάντο.
    606 θερμίδες, Π 54.6 Υ 52,6 Λ 22,7

    Γευμα 4: 1 scoop whey isolat

    Γευμα 5: 250γρ άπαχο γιαούρτι με 35γρ βρωμη

    Προπόνηση

    Γευμα 6: 80γρ basmati λευκό ρύζι με 200γρ σολομού
    680 θερμίδες Π 51, Υ 62,9 Λ 25

    Γευμα 7: κονσέρβα τόνο σε νερό με 1 κουτάλι της σούπας ελαιόλαδο και σαλάτα.

    Συνολικά θερμίδες 2571 πρωτεΐνη 248γρ υδατάνθρακες 192γρ και λυπαρα 88γρ.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Την πρωτεινη ενδιάμεσα που πίνεις σκέτη , με ποιο σκεπτικό το κάνεις; Θεωρώ πως είναι περιττό. Θα την έβαζα μετά την προπόνηση μαζί με το ρύζι ή ρυζάλευρο ή με λιγο φρούτο και θα έβγαζα σίγουρα τον σολομό γιατί εκείνη τη χρονικη στιγμή δεν θέλουμε τα λιπαρά που καθυστερούν την απορρόφηση. Τον σολομό μπορείς να τον βάλεις σε άλλο γεύμα πχ στο τελευταίο.
    Επίσης θα ξεκινούσα τη δίαιτα με περισσότερες θερμίδες και σίγουρα περισσότερο υδατάνθρακα. Μέχρι τώρα πόσο έτρωγες περίπου;
    Επίσης, αερόβιες τι κάνεις;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    12

    Default

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σού.
    Λόγο δουλειάς τα γεύματα μου δεν τα καθοριζω εγώ χρονικά, γιαυτό έβαλα τη πρωτεΐνη ενδιάμεσα γιατί με πιάνει τρελή πείνα από το πρωινό μέχρι το επόμενο στέρεο γεύμα μπορεί να περάσουν μερικές φορές 4-5 ώρες. Και μετά το 3ο στη σειρά γεύμα επίσης μπορεί να περάσει ώρα.

    Όσων αφορά τον σολομό οκ θα τον αλλάξω με το κοτόπουλο χρονικά; απλός έβαλα το σολομό μετά την προπόνηση για να ανεβάσω της θερμίδες μετά την προπόνηση και να είναι το πιο πλούσιο σε θερμίδες γεύμα. Από τι έχω διαβάσει εδώ αυτό πρέπει να επιδιώκουμε.

    Μέχρι τώρα δεν μετρούσα θερμίδες έτρωγα απλώς, απλούστατα πρόσεχα όσο μπορούσα το να τρώω αυτά που πρέπει, θα υπολόγιζα ότι έτρωγα από 2700-3500 θερμίδες αλλά είναι πιο πολύ εικασίες.
    Σίγουρα όμως έτρωγα μέχρι και εχθές περισσότερους υδατάνθρακες και θερμίδες, πρωτεΐνη σε ανάλογα επίπεδα.
    Λες δηλαδή να αυξήσω και άλλο θερμίδες και υδατάνθρακες, έχεις κάτι να προτείνεις;
    Λόγο δουλειάς είναι περιορισμένος ο χρόνος μου καθώς είμαι στη δουλειά από 8-13 ώρες.

    Αερόβιο ξεκίνησα τώρα τελευταία, προσπαθώ να κάνω μετά από κάθε προπόνηση με βάρη(κάνω από 5-6 την εβδομάδα, split push, pull, legs. 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα) κάνα 15 λεπτό και λέω να αυξανω τη διαρκεία όσο περνάει ο καιρός. Την 7η ημέρα που δεν έχω βάρη κάνω 40 λεπτά αερόβιο.
    Αυτά λόγο χρόνου.

    Πως τα βλέπεται;
    Last edited by alekos21; 25-04-19 at 21:53.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Υπερβολική συχνότητα προπόνησης!! Μείωσε σε 5 φορές βάρη. Αερόβιες 4 χ 20 μετά τα βάρη και μια μόνη της 30 λεπτά.
    Από τη στιγμή που έτρωγες πολύ περισσότερο, θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια ισοροπημένη βάση. Ενας ευκολος τροπος να ανεβασεις θερμιδες ειναι μαζι με τα ροφηματα να προσθεσεις φρούτο ή ρυζογκοφρέτες ή ρύζι δηλαδή μια πηγή υδατάνθρακα.
    Άλλο πράγμα περισσότερες θερμίδες, άλλο πράγμα τα λιπαρά. Μετά την προπόνηση αν θες να ανεβάσεις τις θερμίδες θα ειναι απο υδατάνθρακα οχι λιπος.

    Αφιέρωσε χρόνο, διάβασε στο φόρουμ άρθρα, θα βρεις πολυ υλικό να αποκτήσεις γνώση.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    12

    Default

    Το split αυτό είναι κακό; έχω διαβάσει πολλά άρθρα και αθλητές που προτείνουν 2 φορές την κάθε μυϊκή ομάδα σαν ένα πλεονέκτημα έναντι 1 φοράς την εβδομάδα.

    Θα δοκιμάσω 4 μερες 20 λεπτά αερόβιο μετά την προπόνηση όπως λες.

    Φρούτα και ρυζοκγοφρετες είναι καλό σε δίαιτα; αν δεν είναι γύρω από την προπόνηση δεν συνιστάται λόγο υψηλού GI.

    Τη να πρώτο διαβάσω δεν ξέρω, πίστεψέ έχω διαβάσει πολύ γιατί μου αρέσει αλλά κάποια στιγμή κ μετά χάνεσαι.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    12

    Default

    Τι γνώμες έχετε γιαυτό το πρόγραμμα;

    Γεύμα 1: ωρα 7
    100γρ βρώμη με 1 scoop isolate πρωτεΐνη, λίγα blueberries, 3 ολόκληρα αυγά.
    1 καπσουλα πολύβιταμίνη

    Γεύμα 2: ώρα 11-12
    100γρ ρύζι basmati
    200-250γρ κοτόπουλο στήθος
    (όταν έχω περισσότερο χρόνο μπορώ να κάνω πατάτα αντί για ρύζι και ψάρι αντί για κοτόπουλο πάντα σε ίδια macros και θερμίδες)

    Γεύμα 3: ώρα 15-17
    50γρ βρώμη με 1 scoop isolate πρωτεΐνη

    Προπόνηση μετά από είτε 1 με 2 ώρες
    + αερόβιο 20 λεπτά μετά το τέλος της.
    50γρ δεξτροζη
    1 scoop isolate whey

    Γεύμα 4: ωρα 19-20
    Ίδιο με γεύμα 2, 100γρ ρύζι basmati και 200-250 κοτόπουλο στήθος.

    Γεύμα 5: ώρα 22
    1-3 καπσουλες ιχθυέλαιο
    150γρ τόνος κονσέρβας μαζί με 1 κουτάλι της σούπας ελαιόλαδο και 30γρ κασιους.
    Η 250γρ γιαούρτι 0% μαζί με 1 κουτάλι ελαιόλαδο και 30γρ κασιους.
    Η 200γρ σολομό μαζί με 1 κουτάλι ελαιόλαδο.

    Η θερμίδες βγαίνουν γύρω στης 3100 στης μέρες προπόνησης και 2700-2800 στης μη εξαιρούνται η δεξτροζη και isolate.
    Λυπαρα 73γρ
    Υδατάνθρακες 315γρ
    Πρωτεΐνη 280γρ

    Τώρα μου λείπουν τα λαχανικά πχ. Broccoli που να το βάλω; στο 2ο γεύμα;
    Πειράζει που περνάνε πάνω από 3 ώρες μεταξύ κάποιον γευμάτων λόγο δουλειάς δεν καθορίζω ακριβώς το πότε μπορώ να φάω.
    Last edited by alekos21; 03-05-19 at 12:00.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Γράμμωση - Απώλεια Λίπους
    By georgiaapoel99 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 15-04-16, 22:12
  2. Διατροφή για γραμμωση-απώλεια κιλών-λίπους
    By Random in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 06-10-13, 18:33
  3. Διατροφή για γράμμωση και απώλεια λίπους
    By krokodilos90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 17-06-13, 17:45
  4. διατροφη για απωλεια λιπους και γραμμωση
    By mariannaaa in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-13, 01:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •