Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-04-19
    Posts
    3

    Cool Απορίες από μια αρχάρια

    Γεια σας είμαι καινούρια στο forum, πήγαινα παλιά γυμναστήριο αλλά για πολύ λίγο και ξανάρχισα τον τελευταίο χρόνο αλλά λόγω πιεστικού προγράμματος (σχολής, κλπ.) δε μπορούσα να πηγαίνω πολλές φορές την εβδομάδα όπως το καλοκαίρι. Γενικά στοχεύω στο να διατηρήσω το βάρος μου, στη γράμμωση και στην αύξηση της μυϊκής μάζας. Είμαι 19 χρονών, 48 κιλά ύψος 1,58. Οι απορίες μου είναι οι εξής : η πρωτεΐνη ορού γάλατος είναι απαραίτητη; Πόσο συχνά πρέπει να γυμνάζουμε μια μυϊκή ομάδα; Αν κάνουμε 25 επαναλήψεις με λίγα κιλά τι διαφορά έχει από το να κάνουμε πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά; Τι να κάνω για να χάσω πόντους στη μέση χωρίς να χάσω κιλά; Πώς μπορώ να γυμνάσω τους γλουτούς χωρίς να φουσκώσουν (όσο γίνεται) τα πόδια μου (φαίνονται γενικά γυμνασμένα επειδή περπατάω πολύ, ανεβαίνω συνέχεια σκάλες, κλπ. και κάθε φορά που κάνω άσκηση για το κάτω μέρος του σώματος με πιάνει μόνο εκεί) . Επίσης, πόσο συχνά μου προτείνετε να κάνω αερόβιο. Επίσης, αν παίζει κάποιο ρόλο όταν παίρνω κιλά τα παίρνω στην κοιλιά, στο κάτω μέρος του σώματος και στο πρόσωπο και γι' αυτό δεν θέλω να πάρω κιλά αν και το λίπος μου είναι χαμηλό. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Για να απαντήσουμε σε όλες αυτές τις ερωτήσεις δεν είναι εφικτό, θα πρέπει να γράφουμε μέρες..
    Πάρε ένα ένα τα πράγματα και κυρίως αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις το φόρουμ. Μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπι search και να βάζεις τις λέξεις κλειδιά και θα σου βγάζει ολα τα σχετικά τόπικ.

    Εν συντομία, αυτό που χρειάζεσαι είναι προπόνηση με βάρη με σωστή επιλογή ασκήσεων, βάρος τόσο ώστε να νιώθεις το μυ που δουλεύεις και κυρίως να κάνεις σωστή τεχνική.
    Επειδή τα χεις λίγο μπερδεμένα, δεν γίνεται και να είσαι στο ίδιο βάρος και να κάνεις γράμμωση και αύξηση μυικού ιστού.. Αυτό είναι εκ των πραγμάτων ανέφικτο.
    Όσο για το λίπος ειναι καθαρά θέμα διατροφής και συνέπειας σε αυτή.

    Καλή διαμονή!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πιο αρχάρια και από αρχάρια
    By Greekthatcher in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-14, 01:42
  2. Σχεδόν αρχάρια για αυξηση βάρους με πολλές απορίες.
    By lenapap1 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 18
    Last Post: 22-02-13, 12:02
  3. Πρόγραμμα γυμναστικής και λοιπές απορίες απο μια αρχάρια:)
    By Lulla in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-12, 20:17
  4. Ένα κάρο απορίες από μια αρχάρια....
    By subtle in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-11, 21:13
  5. Bοήθεια για αρχάρια!
    By Pocahontas* in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 12-03-11, 05:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •