Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default Βουλιμία - Binge Eating

    Καλησπέρα παιδιά.. έχω ξανα γράψει αρκετές φορές στο φόρουμ, τελος παντων είμαι 15 λατρεύω τα βάρη και το γεγονός να πιέζεις τον εαυτό σ στα όρια του! Γενικά με την προπόνηση δεν έχω θέμα τα πάω καλά..πάντα ήμουν όμως κομπλεξικια με το σώμα μου.. Τώρα έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αλλα ηταν η περίοδος από Ιανουαριο μέχρι τώρα Απρίλιο που είχα μπει σε μια φαση "γραμμωσης" κ κατάφερα να χάσω 6 κιλά τα οποία δεν τα είχα πάρει με σωστό τρόπο κ τέλος παντων στην αρχή ήμουν οκ δεν είχα κανένα θέμα, τα βγαζα πέρα εύκολα.. Μέχρι που σε κάποιο σημείο μετά απο 1 μηνα μου βγήκαν επεισόδια υπερφαγιας για 2-3 μέρες.. λέω είναι φυσιολογικό κ όντως μετά το ξεπέρασα..Πριν λίγες βδομάδες ένα παιδί το οποίο κάνω προπόνηση μου έβγαλε μια διατροφη η οποία ήταν αρκετά αυστηρή..1000 θερμίδες πάνω κάτω 100 γρ υδατάνθρακα με περιορισμένα λιπαρα κ βάρη 5 φορές τν βδομαδα δυνατή προπόνηση κ αεροβιο 2 φορες από 30 λεπτά..ήξερα ότι κάτι δν παει καλά μ τν διατροφη κ όντως είχα δίκιο γιατί από τις αρχές του μήνα έχω συμπτωματα binge eating..3 μέρες τρωω καλα κ γυμνάζομαι τις υπόλοιπες το χαλαω..προσπάθησα να φάω στις θερμίδες διατηρήσής μου αλλά πάλι ξέφυγα! Βλεπω στκν καθρεφτη οτι μετα το φαι ειμαι σαν πατατα παρολα αυτα δεν με αποτρεπει απο το να φαω οτι βλακεια βρω..και πάντα την ίδια δικαιολογία "από αύριο θα ξανά μπω σε προγραμμα" κ όντως μέσα σε 3 μέρες επανέρχομαι αλλά μετά πάλι τα ίδια.. 1 μηνας συνεχόμενα ολα αυτα! Δεν έχω ιδέα τι να κάνω ..έχω κουραστεί υπερβολικα με αυτήν τν κατάσταση..να κανω δυνατη προπονηση, να ξέρω ότι δεν είναι σωστό και να μην μπορώ να ελεγξω τον εαυτό μου..θέλω επιτελους να αποκτήσω μια σωστή σχέση με το φαγητό μου όπως πριν..

  2. #2
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Είναι πραγματικά απαίσιο συναίσθημα..έχει μειωθεί πολύ η αυτοπεποίθηση μου και δεν μπορώ να φανταστώ ποσο καλά θα μουν αν ολες αυτές τις μέρες τηρούσα και σωστη διατροφη!..

  3. #3
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Θα πρεπει εσυ να κατσεις να ασχοληθεις να προσαρμοσεις μια διατροφη στον δικο σου τροπο ζωης και προτιμησεις αλλιως ποτε δε θα καταφερεις να την κρατησεις.
    Επισης σημαντικο ειναι να μην κανεις μεγαλες πτωσεις σε θερμιδες, δηλαδη απο εκει που πχ τρως 2000 θερμιδες ξαφνικα λες αυριο αρχιζω διαιτα και πας στις 1000, ε δε θα την κρατησεις ουτε 2 μεεες... μικρες μειωσεις καθε 2 εβδομαδες της ταξης του 5 με 10%.

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αρχικα μην ακους τον καθεναν που κανει βαρη. 100 γρ υδατανθρακα ειναι απανθρωπο για μια κοπελα 15 χρονων. Ουτε οσοι πανε σε αγωνες δεν τρωνε τοσο λιγο!! Εισαι μολις 15 χρονων στην ηλικια της αδερφης μου.
    Μην μετρας ουτε θερμιδες ουτε τιποτα.
    Φτιαξε απλα ενα σωστο προγραμμα διατροφης που να συμπεριλαμβανει ποικιλια τροφων και μην αγχωνεσαι για τιποτα

  5. #5

    Default

    Γνώμη μου είναι να ζητήσεις και τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας, η βουλιμία είναι νεύρωση. Μη φρικάρεις, μπορεί να νομίζεις ότι έχεις και να μην είναι στην πραγματικότητα, αλλά σε κάθε περίπτωση ένας ειδικός και καλύτερα εξειδικευμένος στην ηλικία σου (εφηβεια/μετεφηβεια) ίσως σου ξεδιαλύνει κάποια θέματα.
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καλημέρα! Αρχικά είσαι σε μια ηλικία που είναι απολύτως φυσιολογικό το σώμα σου να περνάει αλλαγές λόγω του περάσματος από την παιδική στην σιγά σιγά ενήλικη ζωή. Η εφηβεία γενικά δεν είναι εύκολη περίοδος ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά για πολύ κόσμο. Αν μπορέσεις να κατανοήσεις αυτό, είναι ένα μεγάλο συν.
    Επίσης πρέπει να μάθεις να μην εμπιστεύεσαι το σώμα και την υγεία σου στον καθένα. Και ιδιαίτερα εφόσον ψάχνεις και μαθαίνεις, ξέρεις και από μόνη σου ότι το να πας να ακολουθήσεις μια δίαιτα 1000 θερμίδων, είναι κάτι απαγορευτικό για τον οργανισμό σου. Ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία να ήσουν, είναι κάτι που μόνο κακό θα σου κάνει.

    Το πολύ απλό: το φαγητό δεν είναι εχθρός. Είναι καύσιμο για τον οργανισμό μας. Χρειάζεσαι να τρως απ όλα και κυρίως στη φάση που είσαι, δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι και να είσαι αυστηρή με τον εαυτό σου. Κάνε τη γυμναστική σου, τη διατροφή σου με ποικιλία και ισορροπία και μακροπρόθεσμα θα δεις και αποτελέσματα. Θα έχεις μετά μια ζωή και να μετράς και να υπολογίζεις και όλα.
    Αν νιώθεις πως κάτι δεν πάει καλά, καλύτερα να απευθυνθείς όντως κάπου, από τους γονείς σου μέχρι κάποιον πιο ειδικό σε τέτοια θέματα. Αλλά γενικά πολύ σημαντικό να μάθεις να αγαπάς και να σέβεσαι τον εαυτό σου.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Κι εγώ θα έλεγα οτι στη φάση που είσαι δεν έχει νόημα να μετράς θερμίδες. Στα 15 έχεις πιο σημαντικές δουλειές απο το να μετράς πόσα γρ. υδατάνθρακα τρως.

    Υποψιάζομαι οτι 3 μέρες πεθαίνεις απο την πείνα και ξεσπάς τις άλλες 4. Το θέμα δεν είναι να πεινάμε και μετά να τα χαλάμε. Όπως σου είπε και η Έλενα είναι σημαντικό να αποκτήσεις μια φυσιολογική σχέση με το φαγητό. Χωρίς να ξέρω τις λεπτομέρειες, νομίζω οτι αν απλά καθαρίσεις τη διατροφή σου απο βλακείες (ζάχαρη, fast food και χαζομάρες), τρως φυσιολογικά σπιτικό φαγητό 3 φορές την ημέρα χωρίς να σε αγχώνουν οι θερμίδες, και κυρίως αν γυμνάζεσαι συστηματικά το σώμα θα φτιάξει απο μόνο του.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8

    Default

    15 χρονών ακόμα αναπτύσσεσαι... Κόψε τις βλακείες περί αυστηρής δίαιτας... Έχεις χρόνια μπροστά σου να τα κάνεις αυτά... Φάε σωστά και καθαρά και όχι σαβούρες και βοήθησε τον εαυτό σου με την γυμναστική όπου θα δεις μετά απο χρόνια οτι αυτο θα βοηθήσει πολύ το σώμα σου!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Γνώμη μου είναι να ζητήσεις και τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας, η βουλιμία είναι νεύρωση. Μη φρικάρεις, μπορεί να νομίζεις ότι έχεις και να μην είναι στην πραγματικότητα, αλλά σε κάθε περίπτωση ένας ειδικός και καλύτερα εξειδικευμένος στην ηλικία σου (εφηβεια/μετεφηβεια) ίσως σου ξεδιαλύνει κάποια θέματα.


    Αυτό!

    Από τη στιγμή που τόσο καιρό που μας το έχεις πει δεν έχεις δει πρόοδο στο πρόβλημα αυτό των υπερφαγικών επεισοδίων, τότε το καλύτερο είναι να μιλήσεις με τους γονείς σου και από εκεί και πέρα ένας ειδικός θα σε βοηθησει απο κοντά πολύ καλύτερα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Binge eating-γραμμωση
    By Anastasia Mpl in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-19, 22:22
  2. Βουλιμία
    By Thrusters1993 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 27
    Last Post: 11-01-18, 14:55
  3. Βουλιμία Μετά Την Ανορεξία Στην Εφηβεία;
    By kqt in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 16-04-16, 11:34
  4. Βουλιμία
    By Ant1998 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 15-12-14, 19:29
  5. eating for life....please
    By green_D in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 01-03-06, 07:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •