Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-04-19
    Posts
    2

    Default Γεια σας παίδες Παρακαλώ τις συμβουλές σας

    Από το Μάρτιο του 2018 έως και το Δεκέμβριο έχασα 18 κιλά μέσα στο στρατό σε συνδυασμό με γυμναστική. Από τότε έχει μπει στη ζωή μου για τα καλά τώρα είμαι 81.5 kg με 16,2 % λίπος υψοσ 1,73m και 24 ετών χωρίς όμως καθόλου γράμμωση, από το Γενάρη που ξεκίνησα θεωρώ ότι κάνω μια σοβαρή προσπάθεια χωρίς να τρώω οτιδήποτε λιπαρό η trash για τον οργανισμό μου, τον τελευταίο μήνα ακολουθώ διατροφή με έλλειμα θερμίδων 2225 και μετράω καθημερινά macros, σταθερά πηγαίνω gym 4/7 με βάρη και 10-20min spreed τα macros μου είναι carb 223 g protein 195 g και fat 62 g. Θέλω να φτάσω σε ένα καλό αποτέλεσμα fitness με την μικρότερη δυνατή απώλεια μυικου ιστού τι πιστεύετε είμαι σε καλό δρόμο;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Μπράβο για τα κιλά που έχασες!
    Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, γράψε μας αναλυτικά τη διατροφή σου και τις προπονήσεις σου (τι διαχωρισμό κάνεις και τι ασκήσεις).

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-04-19
    Posts
    2

    Default

    Μια συνηθισμένη μέρα περιλαμβάνει γάλα 1,5% δημητριακά Quaker 40 gκαι βρώμη 40g τοστ με ψωμί και 2 φέτες γαλοπούλα 2 φρυγανιές με ταχίνι 15g στο πρόγευμα ένα τοστ με ταχίνι15g η με δυοφετεσ Γαλοπούλα απαχη η μπάρα δημητριακών το μεσημέρι κοτοπουλο γύρω στα 270gr κοτοπουλο με φασόλια κόκκινα 250g η με ρυζι ώμο 62g η αρακά 290 gτο βραδάκι μετά την προπόνηση κάποια ομελέτα με βάση το ασπράδι 250g και ντοματα 300 g και 2 -3gr λάδι 100g cottage. Υπάρχουν βέβαια και διάφορες ανάλογα με τους συνδυασμούς τα αλλάζω έτσι ώστε να βγαίνουν τα macros επίσης μετά την προπόνηση κυρίως πρωτεΐνη 30g. Η προπόνηση μου έχει βάρη και το προγραμμα είναι πλατη-δικέφαλα(οπισθολαιμιες, ελξεις με κάθετες λαβές, τροχαλία, στραβομάρα, σφυριά αράχνη )στήθος-τρικεφαλα (μπάρα, ελξεις σε μηχανή και σε οριζόντια μηχανή,γαλλικές και εκασεις σε τροχαλία)πόδια- ωμοι( σκουωτ σε Σμιθ εκτάσεις τετρακέφαλο ν πρέσα γαμπρών και εκτάσεις δικεφλων για ώμους πλαγιές εκτάσεις και προτάσεις, στο τέλος κλασικά διάδρομο ένα δεκάλεπτο σπριντακι συνεχόμενο σε υψηλή ταχύτητα. Σορρυ που έγραψα τόσα ευχαριστω πολύ!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν και δυσκολεύτηκα έτσι όπως τα έγραψες (τη διατροφή αν εχει την καλοσυνη απο δω κ περα γραφτην κάθετα καθε γευμα χωριστα),
    μπορεις να διορθώσεις μερικά πράγματα. Δεν είναι ολα θεμα μακροθρεπτικών αλλά και ποιότητας τροφων.
    Θα έβγαζα ότι εχει να κάνει με αλλαντικό , μπάρες, φρυγανιές και θα έβαζα κανονικό κρεας γαλοπουλας ή κοτόπουλο. Επίσης προσοχή και στο ψωμί, αν θες να χάσεις λιπος εγώ θα το βγαζα τελείως και θα έβαζα ρύζι, πατατούλα, όσπρια, βρώμη.
    Κατά τα άλλα η δομή ειναι σωστή. Αν βλέπεις να χάνεις τότε το κρατάς, αν όχι τοτε χρειάζεται αλλαγή.

    Στην προπόνηση βάλε τα πόδια μόνα τους, ειναι το μισό σου σώμα, μην κοτσάρεις και τους ώμους.
    Μπορεις να το κανεις

    Ώμοι τρικέφαλα
    πλάτη
    στήθος δικέφαλα
    πόδια

    Το ασκησιολογιο το βλεπω λιγο φτωχο, πρεπει να δωσεις εμφαση σε βασικες πολυαρθρικες ασκησεις.
    Τα σπριντάκια δεν ειναι για χόρταση συνέχεια, ακόμα και αν ειναι 10 λεπτα. Καλό ειναι να τα συνδιάσεις και με σταθερής έντασης.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τη Συμβουλή Σας Παρακαλώ
    By koygioy31 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-14, 17:44
  2. Ασκήσεις συμβουλή παρακαλώ
    By SPECIAL-K in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-12, 10:31
  3. Τι συμβουλή σας παρακαλώ.
    By thrylos11 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 16-11-11, 10:24
  4. Την συμβουλή σας παρακαλώ!!!!
    By sportbill1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 09-02-08, 02:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •