Γεια σας :D

Λοιπόν, είμαι η Φωτεινή και σε αυτό το topic θα ανεβαζω τα γεύματα μου, φωτογραφίες από progress κτλ κτλ

Είμαι 24 χρόνων (1994), ύψος 1.59 και αυτήν την στιγμή ζυγίζω 58 κιλά (δεν έχω κάνω σύσταση σώματος απ' το καλοκαίρι)

Πριν ξεκινήσουμε έχω μια μικρή ιστοριουλα.

Πάντα ήθελα να έχω μυώδης σώμα, από τότε που ήμουν ακόμη στο Λύκειο. Δυστυχώς όμως οι γνώσεις μου σε αυτόν τον τομέα περιοριζόταν στις συμβουλές απ' την Σούπερ Κατερίνα γΙα τΟ πΩς Να ΦτΙαΞεΙς τΟ σΩμΑ τΩν ΟνΕιΡωΝ σΟυ σΕ 10 μΕρΕς και στις χαζομάρες που ακουγαμε από μεσήλικες που πήγαιναν σε διατροφολογους και έχαναν 10 κιλά σε μια εβδομάδα και μετά τα ξαναεπερναν.

Έκανα δίαιτες με 500 θερμίδες την ημέρα και 1 ώρα αερόβια.
Και κάπως έτσι λοιπόν ξεκίνησαν οι διατροφικές διαταραχές. Ένας φαύλος κύκλος βουλιμίας και ανορεξίας.

Μετά το καλοκαίρι του 2016 αποφάσισα να γραφτώ στον Παλαιστικο Όμιλο της πόλης μου μιας και ήταν κοντά στο σπίτι μου, ώστε να γυμναστώ. Ασχολήθηκα με την Ελευθέρα πάλη περίπου ένα χρόνο μιας και ήμουν άνεργη τοτε και είχα πολύ ελεύθερο χρόνο, και έτσι κατάφερα να φτιάξω το σώμα μου και να αγαπήσω την γυμνάστικη.

Το καλοκαίρι του 2017 όμως ξεκίνησα δουλειά σε γραφείο σε ένα εργοστάσιο, και έτσι λόγω έλλειψης χρόνου σταμάτησα την Πάλη. Είχα φτιάξει μια ρουτίνα οπου ήταν δουλειά-διαβασμα-υπνος. Και έτσι μετά από μηνες ξαναγύρισε το άγχος μου και η νευρική ανορεξία.

Τον Σεπτέμβριο του 2018, αφού γνώρισα και τον φίλο μου ο οποίος ασχολείται χρόνια με τα βαρη, γράφτηκα στο γυμναστήριο που ήταν και αυτός και άρχισα κι εγώ σιγά σιγά να ακολουθώ το πρόγραμμα του και να παλεύω να κάνω ασκήσεις με ελεύθερα βάρη.

Σιγά σιγά άρχισα να τρώω ξανά. Πολύ. Και ειδικά υδατάνθρακες τους οποίους τους φοβόμουν. Μετά από μήνες άρχισα να βλέπω το τσατσαλιαρικο σώμα μου να γραμμωνει και τους μυς να μεγαλώνουν. Άρχισα να σηκώνω όλο και περισσότερα κιλά, και να ζοριζω τον εαυτό μου να σηκώσει κι αλλα.
Τωρα, περίπου 9 μήνες μετά με βλέπω στον καθρέφτη και χαίρομαι Ξέρω ότι έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου αλλά απολαμβάνω το ταξίδι

Xoxo Φωτεινή