Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default Η διατροφή μου για χάσιμο λίπους

    Καλημέρα!!!
    Είμαι η Ελενα και πρόσφατα εκανα λιπομετρηση κτλ Θελω να χασω λιπος απο 23% να παω στο 19-20%.

    Εργομετρικη Αναλυση(6/5)
    Στην ηρεμία παρουσιάστηκαν τα εξής χαρακτηριστικά: Η μέση ημερήσια ενεργειακή δαπάνη (ΜΗΕΔ) βρίσκονταν στις 1602-1673 θερμίδες/ημέρα. Αναλογία ενεργειακού καυσίμου: Λίπος: 45.9 % - Υδατάνθρακες: 54.1 %
    Kg 60, υψος 1,65
    2 3 . 51 Ποσοστό Λίπους
    14 . 13 Λιπώδης Μάζα (kg)
    1 4 . 86 Άλιπη μυϊκή μάζα (kg)

    Μου ειπε ο διατροφολογος οτι πρεπει να ξεμπλοκαρουμε τον μεταβολισμό και να καιει λίπος περισσότερο παρα υδατάνθρακα για ενεργειακο καύσιμο!

    Η διατροφη που μου εδωσε ειναι κυκλικη 6αημερη. Δεν πρεπει να αλλαζω τις μερες.



    Ημέρα 1-2-3
    Γεύμα 1
    30 gr ΝΙΦΑΔΕΣ ΒΡΩΜΗΣ ΩΜΕΣ (QUAKER OATS)
    200 gr ΓΑΛΑ ΗΜΙΑΠΟΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ 70% ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΛΑΚΤΟΖΗ ή
    200 gr ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 1,5% ΛΙΠΑΡΑ
    80 gr ΦΡΑΟΥΛΕΣ ΩΜΕΣ ή
    10 gr ΣΤΑΦΙΔΕΣ

    Γευμα 2
    2 τεμ. ΤΥΡΙ MILNER (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25 ΓΡ.)
    2 τεμ. ΨΩΜΙ ΣΙΚΑΛΗΣ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)
    120 gr ΑΧΛΑΔΙ ΦΡΕΣΚΟ ΩΜΟ
    2 τεμ. ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΒΡΑΣΤΗ ΦΙΛΕΤΟ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)

    Γευμα 3
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΡΑΣΙΝΑ (ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ)
    150 gr ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΦΙΛΕΤΟ (ΨΗΤΟ) ή
    110 gr ΚΙΜΑΣ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟΣ ΑΠΑΧΟΣ ή
    170 gr ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑΣ ή
    130 gr ΜΟΣΧΑΡΙ ΑΠΑΧΟ
    130 gr ΡΥΖΙ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ή
    130 gr ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΒΡΑΣΜΕΝΑ
    ΣΑΛΤΣΑ ΦΡΕΣΚΙΑΣ ΝΤΟΜΑΤΑΣ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)
    1 τεμ. ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ( ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΣΟΥΠΑΣ)

    Γεύμα 4
    2 τεμ. ΤΥΡΙ MILNER (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25 ΓΡ.)
    150 gr ΜΗΛΟ ΦΡΕΣΚΟ ΩΜΟ ή
    150 gr ΑΝΑΝΑΣ ΦΡΕΣΚΟΣ ΩΜΟΣ ή
    170 gr ΑΧΛΑΔΙ ΦΡΕΣΚΟ ΩΜΟ
    30 gr ΚΡΙΤΣΙΝΙΑ ΚΡΗΤΩΝ ΑΡΤΟΣ ΜΕ ΑΛΕΥΡΙ ΖΕΑΣ & ΣΠΟΡΟΥΣ

    Γευμα 5

    ΣΑΛΑΤΑ ΝΤΑΚΟΣ ΜΕ ΝΤΟΜΑΤΑ-ΤΥΡΙ-ΡΙΓΑΝΗ-ΚΑΠΑΡΗ
    60 gr ΤΥΡΙ ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ LIGHT ή
    60 gr ΤΥΡΙ ΚΑΤΙΚΙ
    3 τεμ. ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ 0% ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ "ΤΟ ΜΑΝΝΑ"
    1 τεμ. ΝΤΟΜΑΤΑ ΩΜΗ (ΤΕΜ,150ΓΡ)

    Γευμα 6
    200 gr ΓΑΛΑ ΗΜΙΑΠΟΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ 70% ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΛΑΚΤΟΖΗ ή
    200 gr ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 1,5% ΛΙΠΑΡΑ

    Ημερες 4,5
    Γευμα 1
    1 τεμ. ΤΥΡΙ MILNER (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25 ΓΡ.) ή
    1 τεμ. ΤΥΡΙ ΛΟΓΑΔΙ ΗΠΕΙΡΟΣ (ΦΕΤΑ 25ΓΡ)
    2 τεμ. ΨΩΜΙ ΣΙΚΑΛΗΣ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)
    150 gr ΧΥΜΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΦΡΕΣΚΟΣ

    Γευμα 2
    1 τεμ. ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΒΡΑΣΤΗ ΦΙΛΕΤΟ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)
    2 τεμ. ΤΥΡΙ MILNER (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25 ΓΡ.) ή
    2 τεμ. ΤΥΡΙ ΛΟΓΑΔΙ ΗΠΕΙΡΟΣ (ΦΕΤΑ 25ΓΡ)
    120 gr ΑΧΛΑΔΙ ΦΡΕΣΚΟ ΩΜΟ
    30 gr ΚΡΙΤΣΙΝΙΑ ΚΡΗΤΩΝ ΑΡΤΟΣ ΜΕ ΑΛΕΥΡΙ ΖΕΑΣ & ΣΠΟΡΟΥΣ

    Γευμα 3
    200 gr ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΨΗΤΗ ή
    150 gr ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΦΙΛΕΤΟ (ΨΗΤΟ) ή
    170 gr ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑΣ ή
    120 gr ΣΟΛΩΜΟΣ ΨΗΤΟΣ ή
    150 gr ΨΑΡΟΝΕΦΡΙ ΨΗΤΟ
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΡΑΣΙΝΑ (ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ)
    2 τεμ. ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ 0% ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ "ΤΟ ΜΑΝΝΑ"
    ΛΕΜΟΝΙ ΦΡΕΣΚΟ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)
    1 τεμ. ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ( ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΣΟΥΠΑΣ)

    Γευμα 4
    100 gr ΜΠΑΝΑΝΑ ΩΜΗ
    1 τεμ. ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΟΛΥΜΠΟΣ ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΟ 2% (200γρ)
    10 gr ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ (ΩΜΟΙ & ΑΝΑΛΑΤΟΙ)

    Γευμα 5
    ΟΜΕΛΕΤΑ ΜΕ 3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ ΑΥΓΟΥ*
    2 τεμ. ΑΥΓΟ ΚΡΟΚΟΣ
    2 τεμ. ΨΩΜΙ ΣΙΚΑΛΗΣ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)
    ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ-ΠΙΠΕΡΙΕΣ-ΝΤΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΕΛΕΤΑ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)
    1 τεμ. ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΒΡΑΣΤΗ ΦΙΛΕΤΟ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)

    *Χρησιμοποιείς συνολικά 3 αυγά, 2 ολόκληρα και 1 ασπράδι

    Γευμα 6
    250 gr ΓΑΛΑ ΗΜΙΑΠΟΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ 70% ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΛΑΚΤΟΖΗ ή
    250 gr ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 1,5% ΛΙΠΑΡΑ

    Ημερα 6η
    Γευμα 1
    30 gr ΝΙΦΑΔΕΣ ΒΡΩΜΗΣ ΩΜΕΣ (QUAKER OATS)
    250 gr ΓΑΛΑ ΗΜΙΑΠΟΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ 70% ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΛΑΚΤΟΖΗ ή
    250 gr ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 1,5% ΛΙΠΑΡΑ
    100 gr ΦΡΑΟΥΛΕΣ ΩΜΕΣ ή
    10 gr ΣΤΑΦΙΔΕΣ

    Γευμα 2
    2 τεμ. ΤΥΡΙ MILNER (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25 ΓΡ.) ή
    2 τεμ. ΤΥΡΙ ΛΟΓΑΔΙ ΗΠΕΙΡΟΣ (ΦΕΤΑ 25ΓΡ)
    2 τεμ. ΨΩΜΙ ΣΙΚΑΛΗΣ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)
    ΝΤΟΜΑΤΑ ΩΜΗ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)
    1 τεμ. ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΒΡΑΣΤΗ ΦΙΛΕΤΟ (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25ΓΡ)

    Γευμα 3
    200 gr ΦΑΚΕΣ ΒΡΑΣΜΕΝΕΣ (ΣΤΡΑΓΓΙΣΜΕΝΟ ΒΑΡΟΣ) ή
    190 gr ΦΑΣΟΛΙΑ ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΚΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ
    100 gr ΤΟΝΟΣ ΚΟΝΣΕΡΒΑ (ΣΕ ΝΕΡΟ) ή
    80 gr ΣΟΛΩΜΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΟΣ
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΡΑΣΙΝΑ (ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ)
    1.5 τεμ. ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ( ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΣΟΥΠΑΣ)
    ΣΑΛΤΣΑ ΦΡΕΣΚΙΑΣ ΝΤΟΜΑΤΑΣ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)

    Γευμα 4
    2 τεμ. ΤΥΡΙ MILNER (ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ 25 ΓΡ.) ή
    2 τεμ. ΤΥΡΙ ΛΟΓΑΔΙ ΗΠΕΙΡΟΣ (ΦΕΤΑ 25ΓΡ)
    150 gr ΑΧΛΑΔΙ ΦΡΕΣΚΟ ΩΜΟ ή
    130 gr ΜΗΛΟ ΦΡΕΣΚΟ ΩΜΟ
    10 gr ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ (ΩΜΟΙ & ΑΝΑΛΑΤΟΙ)

    Γευμα 5
    ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΜΕ ΝΤΟΜΑΤΑ + ΜΑΡΟΥΛΙ + ΚΡΕΜΜΥΔΙ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)
    1 τεμ. ΠΙΤΑ ΓΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΨΗΤΗ ΑΛΑΔΩΤΗ (80 ΓΡ.)
    1 τεμ. ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ (80ΓΡ)

    Γευμα 6
    250 gr ΓΑΛΑ ΗΜΙΑΠΟΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ 70% ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΛΑΚΤΟΖΗ ή
    250 gr ΓΑΛΑ ΦΡΕΣΚΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 1,5% ΛΙΠΑΡΑ

    Προπονησεις μου
    Δευτερα:trx +τρεξιμο 30 λεπτα
    Τριτη:taeboo + μιση ωρα βαρη
    Τετάρτη:Μυικη ενδυνάμωση + cardio (ομαδικο πρόγραμμα)
    Πεμπτη:-
    Παρασκευη: Τριτη:taeboo + μιση ωρα βαρη
    Σάββατο : περπάτημα 30 λεπτα + trx + περπατημα 30 λεπτα
    Κυριακή: trx +μιση ωρα τρεξιμο στο 7


    Πως σας φαινεται η διατροφή σε σχεση με την ασκηση;
    Δεν ηθελε να μου πει η διατροφολογος ποσες θερμιδες ειναι...εγω ειχα συνηθησει και ετρωγα πολυ λιγο1200-1300.
    Ειναι εφικτη η μειωδη λιπους;
    Πανω απο τον κορμο ειναι χαμηλα τα ποσοστα λίπους. Κυριως ποδια μου ειπε πρεπει να χασω.

    Σας στελνω και τις συχνότητες αεροβιας και αναεροβιας (εργομετρικου)


    Αερόβιο κατώφλι
    VO? ; 20,4 (ml/kg/min)
    Ενεργ. Δαπάνη; 335 (kcal/hour)
    Ταχύτητα (km/h) :7
    Κ.Σ. (bpm) :146

    Αναερόβιο Κατώφλι


    VO? ; 30,2 (ml/kg/min)
    Ενεργ. Δαπάνη; 537(kcal/hour)
    Ταχύτητα (km/h) :9
    Κ.Σ. (bpm) :163

    VO? στο αναερόβιο κατώφλι: 30.2 ml/kg/min, η οποία αντιστοιχεί στο 79.1 % της VO? max (Τιμές αναφοράς: ?82%) Κ.Σ. στο αναερόβιο κατώφλι: 163 bpm, η οποία αντιστοιχεί στο 88.6 % της Μ.Κ.Σ. (Τιμές αναφοράς: 88-92%)

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Εγώ πιστευω πως καλώς δεν σου είπε ποσες θερμίδες. Αφου πρέπει να ξεμπλοκάρεις τον οργανισμό, θα χρειαστείς να βαλεις περισσότερη μυικη μαζα ώστε να κάψεις λίπος. Ήμουν κι εγω σε παρόμοια φάση μετα την νευρική ανορεξία, ειχα φρικάρει στην αρχη που εβαλα 8 κιλα αλλα μετα αφου βγήκα απ τον όγκο άρχισα να καίω λίπος και να γραμμώνω πολύ ευκολότερα απ όταν έκανα μόνο αερόβια άσκηση και διατροφη των 1000 θερμίδων με απουσία απλών υδατανθρακων.

    Η διατροφη μου φαινεται αρκετα καλή αλλα δεν ξέρω πολλα πράγματα πάνω σε αυτα οπότε καλύτερα να σε συμβουλέυσουν οι περισσότερο ειδικοί του forum
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Ευχαριστώ Φωτεινή μου. Πάντα ήμουν πιο γεροδεμένη στο πανω μέρος καθως εκανα 12 χρόνια judo.Δεν εχει χάσει το σωμα μου αυτή την δομή. Ειμαι 34 χρονων τωρα και τα τελευταία 3 χρόνια γυμνάζομαι αλλά ποτέ δεν εχω φαει τοσες πρωτεινες οσο εχει αυτο το πρόγραμμα! Αγχώνομαι οτι μπορεί να παρω κιλά με τοσο φαγητό γιατί ειχα συνηθησει αλλιώς! Θα σας στειλω και φωτο!

  4. #4
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Σημασία όμως δεν έχει το νούμερο που δείχνει η ζυγαριά! Κάποτε ήμουν χαρούμενη όταν με έδειχνε 50 και κάτω, αλλά αυτό είναι φουλ ανθυγιεινό και ψυχοφθόρο...
    Δεν είμαστε ένα νούμερο, είμαστε πολλά παραπάνω και αυτό δεν πρέπει να μας καθορίζει!

    Καλύτερα να μετράς την πρόοδο με τα ρούχα και με τον καθρέπτη, όπως και με φώτο!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Εχω παρει ενα κιλο σε 4 ημέρες...:-( γιατι; Μεχρι να ξεμπλοκαρει ο οργανισμος θα παρω κιλα; Πως γίνεται αυτό;;;

  6. #6
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ταπεινή μου άποψη, θα πάρεις κ άλλα κιλά με αυτή τη διατροφή.

    Και τα ξεμπλοκαρισματα ειναι μπαρουφες. Ενεργοποιημένος ειναι ο μεταβολισμός σου και ξεμπλοκάριστος. Απλά δεν έχεις μυική μάζα.

    Ο στόχος θα έπρεπε να είναι να αυξήσεις τη μυικότητα σου ωστε να καις παραπάνω θερμίδες στην ηρεμία.

  7. #7
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ταπεινή μου άποψη, θα πάρεις κ άλλα κιλά με αυτή τη διατροφή.

    Και τα ξεμπλοκαρισματα ειναι μπαρουφες. Ενεργοποιημένος ειναι ο μεταβολισμός σου και ξεμπλοκάριστος. Απλά δεν έχεις μυική μάζα.

    Ο στόχος θα έπρεπε να είναι να αυξήσεις τη μυικότητα σου ωστε να καις παραπάνω θερμίδες στην ηρεμία.
    Ακριβώς αυτό! Έτσι θα κάψεις λίπος, χωρίς μεταβολισμό δεν πρόκειται. Θα φανούν όλα στις λιπομετρησεις.

    Επίσης άποψη μου είναι να μην ζυγιζεσαι μόνη σου
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  8. #8
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Καλημερα!Ευχαριστώ κορίτσια! Η αλήθεια είναι οτι ενιωθα πως εχω χάσει δύναμη στα χέρια σε σχεση με παλιά.Δεν μπορω ευκολα να σηκωσω την μπαρα στα ομαδικα με τα 8 κιλα. Εχω λιπομετρηση 28/5 οποτε μεχρι τοτε θα προσπαθησω να μην ξαναζυγιστω (θα την κρυψω)...Με δυσκολια τρωω το 5ο γευμα στις 8!! Φιλακια!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα! Εχετε καμια ιδεα με τι θα μπορουσα να αντικαταστήσω τις ομελετες (2 αυγα, ενα ασπράδι) ; Επειδη θα λειπω διακοπες και δεν ξερω αν θα μπορεσω να βρω καπου να τα φτιαξω αυτα; Το ενα κιλο εγινε μόνιμο....:-(

  10. #10
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Βρε κοπέλα μου, αυτός ο διατροφολόγος, που τον πληρωνεις πιστεύεις ειναι σωστος απέναντι σου?

    Ειπα να μην τον σχολιασω, αλλά δεν γίνεται.

    Σε άφησε μόνη σου εκει να αναρρωτιεσαι και να αγχώνεσαι... Κανονικά θα επρεπε να ειναι δίπλα σου!

    Πέρα από τα άλλα που δεν συμφωνω μαζι του, που σε ανέβασε θερμίδες απότομα ενώ προσωπικά θεωρω πιο σωστο να σε ανεβάσει σταδιακά .... αλλά και ότι τρως 5/6 γευματα γαλακτοκομικά... Δεν θα έπρεπε να σου λύνει αυτές τις απορίες που εχεις?

    Μα γι αυτο τον πλήρωσες!
    Σου πετάει και ένα βαθυστόχαστο " θα ξεμπλοκαρουμε τον μεταβολισμο σου" αλλά " δε σου λεω πόσες θερμίδες τρως! "

    Τέλος πάντων , πιστευω ότι θα έπρεπε να εχεις το θαρρος να τον ρωτας για οτιδήποτε...

    Αν πάλι δεν θελεις να του πεις, για τον οποιονδήποτε λόγο, Τα αυγά μπορεις να τα πάρεις βρασμένα μαζι σου, σε ένα ταπεράκι, αν δεν κανεις πολύ μακρυ ταξίδι δεν θα χαλάσουν.

    Αλλιώς 2 αυγά είναι 83+83= 166 θερμίδες και 17 το ασπράδι πάμε183.

    Σε αυτές τις θερμίδες αντιστοιχουν 110 γραμμάρια κοτοπουλο στηθος πχ.
    Last edited by Konstantina91; 19-05-19 at 09:23.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Εκτάκτως σημερα δεν μπορώ να ρωτησω, ελεγα στο επόμενο ραντεβού να τα ρωτήσω αφου δω και τα αποτελέσματα μετα απο 3 βδομάδες. Μηπως ειναι καλύτερα να προσαρμόσω το προγραμμα με την βοηθεια σας και να μην ξαναπαω; Εσας σας εμπιστευομαι πιο πολύ ...

  12. #12
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Elena84 View Post
    Εσας σας εμπιστευομαι πιο πολύ ...
    Ε αυτό ειναι το θέμα να σε κάνει ο επαγγελματιας να νιώθεις εμπιστοσυνη ώστε να μην νιωθεις την αναγκη να ρωτήσεις τρίτους!

    Εχεις πολλές επιλογές. Μπορεις να δεις αποτελεσματα μαζι του και μετα να αποφασισεις.

    Πάντως, επειδή χρειάζεσαι όχι μόνο διατροφή, αλλά να προσαρμόζεται και η προπόνηση κάθε φορά θα έλεγα ότι αν ειναι να απευθυνθεις σε επαγγελματια, χρειαζεσαι personal trainer και όχι διατροφολόγο.

    Εννοείται πως τον πέρσοναλ τον διαλέγουμε βλεποντας την νοοτροπια του, συζηταμε πρώτα, βλεπουμε τα αποτελέσματα του σε αλλους πελάτες κτλ! Εχουμε και στο φορουμ κοπέλα που κάνει αυτή τη δουλεια.

    Αν από την άλλη έχεις άφθονο χρόνο και θελεις να διαβασεις και να πειραματιστείς και λίγο για να βρεις τι δουλευει πάνω σου κ τι όχι, άνετα μπορεις εδω στο φορουμ να πάρεις συμβουλές και για διατροφή και για προγραμμα γυμναστικής!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Εχεις δίκιο...σαν διατροφή μου ταιριάζει πάντως. Τα εβαλα στο fitnesspal και βγηκαν 1570 θερμίδες. Να τις ρήξω στις 1400;Και απο που να κόψω; Το 6ο γευμα μπορω παντως (το γαλα) αφου κοιμαμαι πολυ νωρις. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Elena84 View Post

    Μου ειπε ο διατροφολογος οτι πρεπει να ξεμπλοκαρουμε τον μεταβολισμό και να καιει λίπος περισσότερο παρα υδατάνθρακα για ενεργειακο καύσιμο!

    Έλενα πες μου ότι όντως στα είπε αυτά κατά γράμμα..

  15. #15
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έλενα πες μου ότι όντως στα είπε αυτά κατά γράμμα..
    χαχαχαχαχαχα φαντάζομαι την έκφρασή σου Ειρήνη όταν τα διάβασες

    Πώς μπορούν και λένε τέτοιες μπαρούφες αυτοί οι διατροφολόγοι ρε παιδιά? Δε φοβούνται ότι κάποια στιγμή θα ξεμπροστιαστούν? Ή είναι τόσο άσχετοι?

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Eμένα η προπόνηση πιο πολύ μου κακοφαίνεται παρά η διατροφή, για την οποία δεν θα μιλήσω γιατί έχει το forum πιο γνώστες και με μεγαλύτερη εμπειρία και στον γυναικείο μεταβολισμό και γενικά. Πάντως με μια πολύ διαγώνια ματιά μου φαίνεται πολύ λίγη η πρωτείνη παρ'όλο που σε θερμίδες πρέπει να είσαι πάνω γιατί όπως λες έβαλες κιλά.

    Ενώ κάνεις 6 προπονήσεις τη βδομάδα, τα βάρη σου μου φαίνονται πολύ λίγα σε σχέση με τα trx και τις αερόβιες. Καταλαβαίνω οτι θες να κάψεις γι'αυτό συμβαίνει αυτό, αλλά με τα βάρη συν κάποιες αερόβιες νομίζω θα δεις πολύ πιο γρήγορα αποτελέσματα απ'οτι με trx, taeboo (?) κλπ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα!Καρδουλα ναι μου ειπε μαλιστα με την διατροφη αυτη θα αλλαξει το ποσοστό σε 70% δλδ να καίει πρωτα ο οργανισμος το λιπος.

    Anyway, παω παρακατω...μπορω να κανω μερικες αλλαγες μονη μου. Θα βγαλω τα macro αυτης της διατροφής και θα κανω μικρες διορθωσεις. Και απο προπονηση θα ξεκινησω και βαρη.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ελενάκι είδα τις φωτό που μου έστειλες και πραγματικά το μόνο που έχω να σου πω είναι ξεκίνα βάρη άμεσα!!!
    Έχεις ενα εξαιρετικό αθλητικό καλούπι, πολύ καλές αναλογίες, εγώ θα σε ήθελα ένα κλικ με λιγότερο λίπος και θα είσαι σούπερ.
    Βγάλε τα μακρο της διατροφής, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε να τα βελτιώσεις και θα δεις το σώμα σου σε άλλο επίπεδο.
    Βέβαια όλο αυτό με συνέπεια, υπομονή και επιμονή.
    Ασε τον διατροφολόγο να κουρεύεται, δεν τον έχεις ανάγκη.
    Ξεκοκάλισε το φόρουμ θα βρεις τη γνώση και τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Θέλω να σε ευχαριστήσω καρδουλα, θα ακούσω την συμβουλή σου και θα ξεκινήσω το πρόγραμμα για βαρη 3φορες την βδομάδα και τις αλλες 2 αεροβιο (θα κρατησω το Tae boo που ειναι πολυ δυνατο). Θα κάτσω να βγαλω τα macro της διατροφης που εχω ξεκινησει σε γραμμάρια και θα δω τι αλλαγές μπορώ να κάνω. Θα σας τα στείλω να μου πειτε την αποψη σας. Καλό βράδυ!

  20. #20
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα, χθεσινό πρόγραμμα:

    Ζέσταμα 10 λεπτά διάδρομο στο 6

    3*15 προσαγωγούς
    3*15 pec deck
    3*15 εμπρόσθιες με τροχαλία
    3*15 Εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνημα
    3*15 Πιέσεις ώμων στο μηχάνημα
    3*15 Κάμψεις δικέφαλων τροχαλία
    3*15 Πιέσεις τρικέφαλο τροχαλία
    3*15 πιέσεις στήθους στο μηχάνημα
    3*15 πιέσεις γλουτών στο μηχάνημα


    3*20 κοιλιακούς ροκανίσματα
    3*10 κοιλιακούς σε ρωμαϊκής καρέκλα


    Διάδρομο 10 λεπτά στο 6,5 τρέξιμο

    Σήμερα δεν είμαι πιασμένη (δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό). Έβαλα στα περισσότερα 15-20 κιλά. Πάντως μου φάνηκε πιο χαλαρά σε σχέση με την εξάντληση που ένιωθα όταν έτρεχα στο trx.΄

    Έκανα και παλιά βάρη οπότε έχω μια εξοικείωση. Θα συνεχίσω με αυτό το πρόγραμμα για 4 βδομάδες 3 φορές την βδομαδα.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μήπως να έβαζες περισσότερες πολυαρθρικές στο πρόγραμμά σου (πχ καθίσματα, άρσεις, προβολές, πάγκο, πρέσσα);

    Δεν είναι κακό να κάνεις όλο το σώμα κάθε φορά (fullbody) 3 φορές τη βδομάδα αν αυτό θέλεις, αλλά με διαφορετική οργάνωση αυτή η προπόνηση θα έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν είναι τυχαίο οτι δεν πιάστηκες. Όχι οτι πρέπει, αλλά καμιά φορά είναι ένδειξη του πόσο δούλεψε το σώμα.

    Μήπως να ξανασκεφτόσουν το πρόγραμμά σου, βάζοντας 3-4 πολυαρθρικές ασκήσεις στην αρχή που να δουλεύουν όλο το σώμα και μετά 3-4 πιο απομονωτικές αντί για αυτό που κάνεις τώρα; Επίσης θα μπορούσες να δουλέψεις διάφορα εύρη επαναλήψεων και εντάσεις. Τουλάχιστον απο τη δική μου εμπειρία, όταν (ξανα)ξεκινάει κάποιος βάρη επωφελείται πολύ περισσότερο απο λιγότερες επαναλήψεις και πιο υψηλή ένταση.
    Last edited by Achillezzz; 22-05-19 at 12:18.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #22
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Το πρόβλημα μου ειναι γινεται ενας χαμος εκει που κανουν τις μπαρες στον παγκο στο γυμναστήριο ασε που πρεπει καποιος να με βοηθησει στις ασκησεις του παγκου...να παρω βαρακια μπορω και να κανω προβολες και καθισματα καπου ξεχωριστα. Θα το οργανωσω λιγο καλυτερα σιγα σιγα...Θα ανεβασω και κιλα... Ευχαριστώ παντως για τις συμβουλές!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Elena84 View Post
    Το πρόβλημα μου ειναι γινεται ενας χαμος εκει που κανουν τις μπαρες στον παγκο στο γυμναστήριο ασε που πρεπει καποιος να με βοηθησει στις ασκησεις του παγκου...να παρω βαρακια μπορω και να κανω προβολες και καθισματα καπου ξεχωριστα. Θα το οργανωσω λιγο καλυτερα σιγα σιγα...Θα ανεβασω και κιλα... Ευχαριστώ παντως για τις συμβουλές!
    Όλοι τα ίδια τραβάμε, ειδικά σε ώρες αιχμής γίνεται συνήθως χαμός. Αν και με την μπάρα γίνεται ίσως καλύτερη δουλειά για μια σειρά απο λόγους, μπορείς και με αλτήρες. Πχ goblet squats με ατλήρα, προβολές, ρουμάνικες άρσεις με αλτήρες κλπ. Και φυσικά πρέσσα στο μηχάνημα για πόδια.

    Μπορείς να κάνεις πρώτα μερικές τέτοιες ασκήσεις και πιο βαριά, πχ 10αρες, 8αρες, 6αρες. Και μετά στις απομονωτικές πχ εκτάσεις τετρακεφάλων, γάμπες κλπ πιο πολλές επαναλήψεις.

    Το φόρουμ είναι γεμάτο απο sticky άρθρα για προγράμματα και για γυναίκες και γενικά, θα βρεις πολύ υλικό για να οργανωθείς!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Μπήκα και ειδα τις ασκήσεις με αλτηρες που μου έγραψες και θα τις εντάξω στο πρόγραμμα μου. Θα γινω και λιγο πιο κοινωνική (χεχε) με τους υπόλοιπους να μπορέσω να πλησιάσω τον πάγκο! :-)
    Απορια; Στα ομαδικα που πηγαινα εβαζα μπάρα με 10-12 κιλα και εκανα καθίσματα, προβολες, κτλ (σε συνδυασμό με ασκησεις αερόβιες). Γιατι διαφέρει το αποτελεσμα αν κάνεις αποκλειστικά μονο βάρη;

  25. #25
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Διαφέρει διότι έχει άλλο στόχο. Βασικά, επειδή έκανες judo θα το καταλάβεις αμέσως. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην εξάσκηση και στην προπόνηση. Η εξάσκηση απλά στοχεύει στο να εκτονωθείς εκείνη τη στιγμή χωρίς συγκεκριμένο στόχο, ενώ η προπόνηση έχει εναν ξεκάθαρο στόχο και διάφορα μέσα για να τον πετύχει. Όταν κάνεις ομαδικό, απλά εξασκείσαι. Ιδρώνεις, καις θερμίδες και νιώθεις καλά εκείνη την ώρα. Το πρόβλημα είναι οτι όταν το σώμα προσαρμοστεί στο ομαδικό μετά απο μερικές βδομάδες, σταματάει και να βελτιώνεται. Επίσης, η αερόβια άσκηση βοηθάει μόνο στην αντοχή. Αν ο στόχος σου είναι η μυική μάζα, τότε προφανώς η αερόβια δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Αντίθετα, όταν κάνεις ένα πρόγραμμα φτιαγμένο για εσένα, που προσαρμόζεται μόνο στις δικές σου ανάγκες, τότε προπονείσαι σωστά ώστε να πετυχεις τους στόχους σου.

    Στην πράξη εσύ ας πούμε έχεις στόχο να αυξηθεί η μυική μάζα σου. Για να αυξηθεί, χρειάζεται (εκτός απο διατροφή) να προπονηθείς με ένα πρόγραμμα που βασίζεται στην προοδευτική επιβάρυνση. Δηλαδή, σταδιακά για να μεγαλώσουν οι μυες, πρέπει ο συνολικός όγκος προπόνησης (επαναλήψεις x κιλά) να αυξάνεται. Αυτό γίνεται είτε αυξάνοντας τα κιλά, είτε τις επαναλήψεις και τα σετ. Ο καλύτερος τρόπος για αρχή για να το πετύχεις είναι οι πολυαρθρικές ασκήσεις, γιατί έτσι δυναμώνεις ευκολότερα και αυξάνεις πιο γρήγορα τα κιλά και άρα τη μυική μάζα. Ένα σωστό πρόγραμμα με βάρη, χτίζεται συνήθως γύρω απο αυτές τις ασκήσεις, συν κάποιες απομονωτικές ασκήσεις για να μεγαλώσει ο όγκος προπόνησης και για να στοχεύσεις συγκεκριμένους μυες που θέλουν δουλειά.

    Μοιάζει λίγο με το μαύρισμα το καλοκαίρι. Για να αποκτήσεις το tan που θες, πρέπει να κάνεις σταδιακά ολοένα και περισσότερη ηλιοθεραπεία. Ξεκινάς με 40αρι αντηλιακό και μισή ώρα το απόγευμα και σταδιακά όσο μαυρίζεις αυξανεις την έκθεση στον ήλιο μέχρι το 10αρι ντάλα μεσημέρι. Το ίδιο κάνεις και στην υπερτροφία. Ξεκινάς χαλαρά και σταδιακά αυξάνεις τον όγκο προπόνησης, όσο προσαρμόζεται το σώμα. Αυτό δυστυχώς μέσα απο τα ομαδικά δεν γίνεται. Έκει άπαξ και προσαρμοστείς, μένεις απλά στάσιμος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #26
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Εντάξει φοβερό post! Καλύτερη εξήγηση δεν θα μπορούσα να έχω πραγματικά. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες.Ετσι εξηγείται οτι παραμενω στασιμη με ολα αυτά που θεωρουσα οτι έκανα (ενω στην ουσία εκανα τα ίδια και τα ίδια)...πολυ κρίμα που άργησα να το καταλάβω χεχε.. αλλά ποτέ δεν είναι αργα σωστά; Ευχαριστώ και πάλι!

  27. #27
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    lol, δεν κάνει τίποτα. Ναι, πιθανό είναι να μένεις γιαυτό στάσιμη. Πολύς κόσμος ξεκινάει gym με τα ομαδικά, κα μετά απο 2-3 μήνες που το σώμα προσαρμόζεται σε όλο αυτό, απλά μένει στάσιμος, απογοητεύεται και τα παρατάει.

    Οχι ρε τι αργά, κλαινε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες :Ρ Αφού έχεις αθλητικό background μη μασάς, θα την στρώσεις την προπόνηση.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #28
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα, χθες έβαλα στο πρόγραμμα μου πρεσσα, προβολές,squats,push ups. Στα κιλα προσπαθησα να ανέβω λιγο αλλά έβγαινα μονο 8 επαναλήψεις.Οποτε τα άφησα στα προηγούμενα ( τα οποια δεν κοιτάω νούμερα) με το ματι τα βαζω και βλεπω ποσα βγαζω.. Πάντως σήμερα νιωθω ενα ελαφρυ πιάσιμο. Αυτο που παρατητησα είναι οτι αμεσως τα χερια θημηθηκαν τα παλιά και βλεπω διάφορα ηδη.... Φιλιά

  29. #29
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Elena84 View Post
    Καλημέρα, χθες έβαλα στο πρόγραμμα μου πρεσσα, προβολές,squats,push ups


    Αν κανεις 3 σετ, μπορεις να δοκιμασεις 12-10-8 επαναληψεις, ξεκινωντας πιο ελαφρια και αυξανοντας λιγο τα κιλα σε καθε σετ (στις πολυαρθρικες).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #30
    New Member
    Join Date
    11-05-19
    Posts
    18

    Default

    Γειά σας, μετά απο δύο μήνες εχω παει 58 κιλά, συνεχίζω 1-2 φορές βάρη την βδομάδα αλλά ξεκίνησα πάλι και κολυμβητήριο.

    Το απίστευτο είναι οτι ξεκίνησα το μαγνήσιο 2 φορες την μερα (σε χαπια) και ξαφνικά μετα απο μια βδομάδα ενιωσα ανάλαφρη, η ζυγαριά επεσε, ξεπρηστηκε το σωμα μου. Το κεφαλι μου σταμάτησε να με πονάει και είμαι άλλος άνθρωπος με περισσότερη όρεξη!!!! Νιωθω οτι ο μεταβολισμός μου δουλεύει!

    Τόσο μεγάλη διαφορά με το μαγνήσιο ;;;

    Φιλιά σε όλους κ καλό καλοκαίρι!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χάσιμο Λίπους - Διατροφή
    By markoulida in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 22
    Last Post: 15-03-15, 15:15
  2. Διατροφή Για Χάσιμο Λίπους
    By andrunner in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-14, 16:34
  3. Διατροφή Για Χάσιμο Λίπους
    By stavros101 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-14, 00:19
  4. Διατροφή Για Χάσιμο Λίπους
    By vasilisgk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-06-14, 22:52
  5. Διατροφη χασιμο λιπους
    By venom1987 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 24-04-14, 12:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •