Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-19
    Posts
    1

    Default Στεγνό και ογκώδες σώμα;

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι νέος στο forum αυτό, ωστόσο ασχολούμαι 5 χρόνια με τη γυμναστική. Μόλις τα 3 τελευταία χρόνια άρχισα να βλέπω σοβαρά τη γυμναστική με αποτέλεσμα να προσέχω τη διατροφή μου και να δίνω περισσότερο πάθος στις ασκήσεις. Ειμαι 21 χρόνων εχω ύψος 1.79 είμαι 76 κιλά και έχω 12% περίπου σωματικό λίπος.

    Διαβάζοντας διάφορα άρθρα, μιλώντας με personal trainers, με bodyduilders κ.α. διαπίστωσα πως ο καθένας "έλεγε" τα δικά του (όχι σε κλασσικές ερωτήσεις πού οι απαντήσεις είναι οι αναμενόμενες και οι τυπικές).

    Γι'αυτό θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για τη διατροφή που ακολουθώ. Στόχος μου είναι να εχω ένα στεγνό σώμα που θα παίρνει όγκο σταθερά.

    Πρωινό : 100 ml γάλα 1.5%, 50 γρ βρώμη, 1 μπανάνα και 10 γρ δημητριακά ολικής αλέσεως.

    Δεκατιανο : 8 αμύγδαλα και 1 ξινομήλο ή μπανάνα

    Μεσημεριανό : 200 γρ κρεας 100 γρ υδατάνθρακες συνοδευμένα από σαλάτα

    (Σαλάτα : αγγούρι ντομάτα μαρούλι κρεμμύδι πράσινη πιπεριά και καμια φορά αβοκάντο με 2 κουταλιες λάδι και 1 κουταλιά ξύδι)

    (Υδατάνθρακες : νεροβραστο ρύζι ή πατάτα βραστή, ποτέ μακαρόνια. Φακές και αλλα όσπρια χωρίς ή με λίγο λάδι)

    Απογευματινό : 1 scoop πρωτεινης όρου γάλακτος και 1 μπανάνα ή 1 ξινομηλο.

    Βραδινό : ίδιο με μεσημέρι.

    Πριν κοιμηθώ : 1 κουταλιά φυστικοβουτυρο και 1 γιαούρτι 2%.

    Ερωτήσεις

    1. Πλέον προπονούμαι πρωί επομένως τρώω πρωινό κατα τις 9 πάω προπόνηση κατα τις 11 και μετα την προπόνηση 1 scoop + 1 μπανάνα και μετά απο 1 ώρα μεσημεριανό. Ουσιαστικά χάνω το δεκατιανο αλλά τα γεύματα παραμένουν 6. Είναι καλό αυτό και μήπως να τρώω καλύτερα το πρωί αφού κάνω πρωινές προπονήσεις. Αλλά φοβάμαι μη με "βαραίνει" το μεγάλο πρωινό στην προπόνηση.

    2. Εναλλακτικές προτάσεις για απογευματινό ή δεκατιανο (για τι μέρες που δεν πάω γυμναστήριο). Γενικά τροφές καλές που μου διαφεύγουν και λάθη που παρατηρήσατε.

    3. Με 35 λεπτά περίπου αερόβιο (6 ταχύτητα και 3/4 της ανηφόρας) μπορώ να διατηρήσω το σώμα μου στεγνό και ογκώδες ; Έχω ακούσει πως με το αερόβιο χάνεις και μυϊκή μάζα, ωστόσο αυτή είναι αμελητέα;

    4. Είναι ανάγκη να μετράω τις θερμίδες που καταναλώνω και καίω;

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Εμενα δε μου αρεσει ο αποκλεισμος τροφων(λες οχι μακαρονια).
    Προσωπικα πιστευω οτι οσους ανθρωπους ρωτησεις μπορει να παρεις διαφορετικες απαντησεις σε θεματα προπονησης διατροφης.
    Στην ηλικια σου σχεδον οτι κι αν κανεις θα δεις αποτελεσμα αρκει να ειναι στη σωστη κατευθυνση.
    Επισης θεωρω οτι επιβαλεται να μετρας θερμιδες πρωτιστως και μακρος επειτα για να ξερεις που πηγαινεθς....
    Μην αποκλειεις τροφες, οι τροφες δεν παχαινουν, η ποσοτητα μετραει.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ογκώδες Στήθος - Αλλαγή Προπόνησης;
    By fwlioths in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 20-07-15, 10:58
  2. Το Σώμα Μου
    By dionisis5 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-15, 13:22
  3. Αθλητικό Αλλά Όχι Ογκώδες Σώμα.
    By MAGO in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 23-04-14, 16:51
  4. Ογκώδες στήθος και πολεμικές τέχνες
    By Το μουγκρί in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-12, 21:13
  5. Πολεμικές Τέχνες & Ογκώδες Σώμα
    By Dr Adam in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-12, 18:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •