Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-05-19
    Posts
    2

    Question Απορίες Ενός Νέου Στο Bodybuilders.gr

    Καλησπερα
    Οπως ολοι οι καινουργιοι ετσι και εγω εχω αρκετες αποριες και ελπιζω καποιος να βοηθησει
    Ειμαι 25 γυρο στο 1,76 και πλεον 80 κιλα λογο κακης διατροφης και ζωης τον τελευταιο χρονο (Junk Food,πολυ αλκοολ κλπ.)
    Δεν ειχα ασχοληθει σχεδον καθολου με τη γυμναστικη και τα κιλα μου εφταναν στα 63-65 μονιμα οτι και αν ετρωγα και σε οποιες ποσοτητες αλλα γενικα ειχα καλη γραμμωση απο μικρος.
    Το προβλημα μου ειναι το θεμα διατροφης,εχω ξεκινησει γυμναστηριο (1,5 βδομαδα περιπου) και προσπαθω να πηγαινω καθε μερα κανοντας λιγο απο ολα (διαδρομο,στηθος,πλατη,τρικεφαλα κλπ.) ουσιαστικα κυκλικο.
    Οταν ζητησα απο μια φιλη μου που η ειδικοτητα της ειναι Διατροφολογος μου ειπε να κανω τη Μεσογειακη Διατροφη ομως εδω ξεκιναει το προβλημα,μερες ας πουμε που τρωω κατι 'ελαφρυ' οπως ψαρι χορτα κλπ. μου φαινεται πιο δυσκολη η ασκηση και τις περισσοτερες φορες και δεν την βγαζω ολοκληρη και εχω παρατηρησει οτι δεν μου εχει προσθεσει φαγητα με πρωτεινη.
    Μια γνωμη που πηρα απο εναν γνωστο που ασχολητε ειναι να παρατησω αυτη τη διατροφη και να ψαξω τροφες που εχουν υδατανθρακες,πρωτεινη και κατι αλλο που μου διαφευγει τωρα,γενικα εκει που θελω να καταληξω μου ακυρωσε πολλα φαγητα οπως τα τυρια τις ελιες κλπ. και μου ειπες οτι δεν χρειαζεται να κανω καποια διαιτα για να χασω το λιπος απ'την κοιλια και οτι με μια καλη διατροφη και χωρις καθολου ασκηση στους κοιλιακους θα στρωσει απο μονη της.
    Η βοηθεια που θελω απο εσας ειναι αν εχετε να μου προτεινεται καποια σελιδα η οποια βγαζει προγραμμα διατροφης και οχι π.χ. να λεει πρεπει να τρως τετοια να ειναι λιγο πιο συγκεκριμενη με τις μερες στο τι θα πρεπει να τρωω ολη μερα καθε μερα εννοωντας οτι μη γραφει 'πρεπει να τρως κοτοπουλο...' ναι χαιρω πολυ καθε μερα;δυο φορες τη βδομαδα;
    Απο συμπληρωματα εχω παρει την
    100% Whey Gold Standard 908g (Optimum Nutrition)

    που μεχρι και σε αυτο αλλοι μου λενε να παιρνω 3 φορες τη μερα μια το πρωι μια πριν το φαγητο και μια πριν η μετα την προπονηση και αλλοι μου λενε μονο πρωι μαζι με τη βρωμη και μετα την προπονηση (εγω ηξερα οτι περνουμε πριν διορθωστεμε αν ξερω λαθος)
    Και το τελευταιο δεν θελω να χασω βαρος θα ηθελα να μεινω στα ιδια κιλα αλλα μυικα εννοειται.
    Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

  2. #2
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα και καλώς ήρθες..
    Δεν ξέρω αν υπάρχει ιστοσελίδα που να βγάζει πρόγραμμα διατροφής, αλλά και να υπάρχει μη δίνεις καμία σημασία. Αν θες να σου βγάλει κάποιος πρόγραμμα διατροφής τότε απευθυνσου σε κάποιον διατροφολόγο (ή γυμναστή-εμπειρο και με γνώσεις) ο οποίος θα μπορέσει να δει τις ανάγκες σου και να σε καθοδηγήσει σχετικά. Το να διαβάζεις "φάε κοτόπουλο", "φάε μοσχάρι", "φάε μαρούλι", κλπ. σίγουρα δεν πρόκειται να σε βοηθήσει, το μόνο που θα σου κάνει θα είναι να σε μπερδέψει παραπάνω.
    Επίσης η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι κανένα απολύτως συμπλήρωμα αν δεν φτιάξεις τη διατροφή σου πρώτα..
    Τα συμπληρώματα διατροφής απλά συμπληρώνουν τις ελλείψεις στη διατροφή μας, δεν είναι υποκατάστατα.. φτιάχνουμε τη διατροφή μας πρώτα κι όλα τα υπόλοιπα έρχονται σιγά σιγά

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-05-19
    Posts
    2

    Default

    Εχεις δικιο για αυτο εχω μπερδευτει τοσο πολυ διοτι οσοι μου λενε την γνωμη τους την λενε με βαση τον εαυτο τους για αυτο εγραψα τοσες λεπτομεριες γιατι ο καθενας εχει διαφορετικα κιλα υψος και μεταβολισμο.Δυστυχως στο γυμναστηριο που παω οσο και περιεργο αν σου φαινεται αυτος που ειναι μεσα δεν εχει ιδεα απλα κοβει βολτες και αμα τον ρωτησεις κατι δεν ξερει τι να σου απαντησει αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο αυτο που θελω οπωσδηποτε να φτιαξω ειναι μια καλη διατροφη τις ασκησεις μαθαινω να τις κανω σωστα και καλα οποτε δεν εχω προβλημα σε αυτο

  4. #4
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Κατά τη γνώμη μου βρες κάποιον που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη και απευθυνσου σε αυτόν. Θα βοηθηθεις πολύ έτσι. Με τυχαία πειράματα θα κουραστείς αρκετά και δεν θα έχεις ίσως και την επιθυμητή πρόοδο για το αποτέλεσμα που θες.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ερωτησεισ ενοσ νεου στο bodybuilding..
    By stelios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 27-08-05, 05:18
  2. Απορίες Ενός Νέου Σε Θέματα Διατροφής
    By panathinaikara in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-04, 00:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •