Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Διατροφή Βοήθεια.

    Μπορεί κάποιος που να έχει χρόνο και όρεξη να φτιάξουμε μαζί μια διατροφή καλή για εμένα?
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Θάνο γίνε πιο συγκεκριμένος για σένα (ηλικία, στόχος, προπονήσεις αν κάνεις τί είδους κλπ.) και θα μάθεις αρκετά πραγματάκια χρήσιμα εδώ στο φόρουμ. Απλά δώσε χρόνο να διαβάσεις και να ψάξεις για να μαθαίνεις και να παίρνεις πληροφορίες. Το φόρουμ είναι σχολείο.

  3. #3

    Default

    είμαι 21 ετών στόχος μου είναι να χάσω 3 με 4 κιλά.
    Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα απλώς θέλω με κάποιον που να ξερει να κάνω μια καλή διατροφή. Προπονούμε 3 με 4 φορές την ημέρα. Κάνω βάρη και αερόβιο. Δεν θέλω κάτι υπερβολικό να φουσκώσω και τέτοια θέλω απλώς να νιώθω ωραία με το σώμα μου όσο χαζο αν ακούγεται αυτό.

  4. #4

  5. #5

    Default

    τα έχω διαβάσει και έχω πάρει ιδέες αλλά το θέμα μου είναι το καθημερινό μου πλάνο σε αυτό δυσκολεύομαι

  6. #6
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Τι μπορείς να τρως λοιπόν καθημερινά από αυτά που έχεις διαβάσει;

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Τι μπορείς να τρως λοιπόν καθημερινά από αυτά που έχεις διαβάσει;
    ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Πιστεύω στήθος κοτόπουλο γαλοπουδα στήθος ασπράδια η ολόκληρα αυγά γάλα χαμηλών λιπαρών πιπεριές σπανάκι ραπανάκι κτλπ. Το θέμα μου είναι δεν ξέρω την ποσότητα και της θερμίδες που πρέπει να καταναλώνω σε αυτό θέλω βοήθεια.

  8. #8

    Default

    Επίσης έχω διαβάσει στο forum ότι ο Μεσος Ορος Καθημερινων Θερμιδων Για Απωλεια Λιπους είναι 2.100 με 2.500 kcal.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Για να υπολογίσεις σωστά τις θερμίδες που καταναλώνεις πάρε μια ζυγαριά κουζίνας, κατέβασε ένα myfitnesspal app και σιγά σιγά να κάνεις τις πρώτες σου απόπειρες στις μετρήσεις. Στο φόρουμ θα βρεις άπειρα διατροφικά μοντέλα που μπορείς να εφαρμόσεις για αρχή και περνώντας οι βδομάδες θα καταλαβαίνεις ακόμα περισσότερα για ότι χρειάζεσαι να τρως καθημερινά και -πίστεψέ με- όταν η διατροφή σου δεν έχει "σκουπίδια" η απώλεια λίπους είναι αναπόφευκτη σε λογικές ποσότητες τροφής πάντα...
    Επίσης από το calorieKing μπορείς να βρεις τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά για κάθε είδους τροφή.
    Βάλε γεύματα με νιφάδες βρώμης, γιαούρτι χαμηλών λιπαρών,whey, φρούτα, σαλάτες, ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, κρέας χωρίς πολλά λίπη, αβγά, γάλα, πατάτες, ρύζι, μακαρόνια ολικής άλεσης, ψωμί, λαχανικά, ψάρια κάθε είδους. - όλα αυτά τα ξέρεις.
    Κανένας δε θα είναι από πάνω σου να μετράτε μαζί οπότε αν σε ενδιαφέρουν οι θερμίδες (σε αυτήν τη φάση) θα χρειαστεί να σημειώνεις τι τρως και πόσο. Μπορείς να λαμβάνεις τις θερμίδες σου σε 2, 3 ,4 σε παραπάνω γεύματα??
    Κατανέμεις όπως σε βολεύει εσένα για αρχή.
    Όλοι κάπως έτσι ξεκινάνε. Δες τι μπορείς να κάνεις για κάποιο διάστημα και παρουσίασέ το εδώ στο φόρουμ μετά.
    2500-2600 θερμίδες για ότι λες οτι κάνεις χωρίς να ξέρουμε το ύψος σου είναι ένα σταρτ.
    Last edited by babisvaleris; 17-05-19 at 12:23.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by Thanos_13 View Post
    Επίσης έχω διαβάσει στο forum ότι ο Μεσος Ορος Καθημερινων Θερμιδων Για Απωλεια Λιπους είναι 2.100 με 2.500 kcal.
    Ανάλογα με το μεταβολισμό του καθενός, το σώμα του (ύψος, βάρος κλπ) και την άσκηση που κάνει.

    Βασικά πρέπει να ξεκινήσεις τη διατροφή σου, να είσαι συστηματικός και προσεκτικός με την καταγραφή των θερμίδων και το αποτέλεσμα θα σου δείξει πως πρέπει να συνεχίσεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Τη Διατροφή Μου!
    By Nick002 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-02-18, 18:16
  2. Βοήθεια για διατροφή
    By vagos97 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 01-02-18, 08:34
  3. Βοηθεια στη διατροφη
    By Kleine marilia in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 07-04-17, 23:15
  4. Βοήθεια με την διατροφή μου
    By stauros12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-11, 00:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •