Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Γυμναστήριο και Θερμίδες

    Καλησπερα σας ειμαι 18 χρονων παντα ειχα ασχολια με γυμναστικη αλλα τωρα αρχισα αποκλειστηκα βαρη προς το παρων πηγαινψ 3 φορες την εβδομαδα λογω δουλειας και κανω στηθος-δικεφαλα 1η μερα 2η πλατη τρικεφαλα και 3η ποδια ωμους 3 ασκησεις μεγαλες μυικες ομαδες και 2 ασκησεις σε μικρες μυικες ομαδες απο 8-12 επαναληψεις και στα δυο επισης οι θερμιδες μου ειναι 2.200 με 2.300 καθημερινα (τις μετραω) ξεκινησα 70.4 και 182 υψος και μετα απο μια εβδομαδα ειμαι 70.9 απλα αυτα που εψαξα αυτες οι θερμιδες μου φαινονται λιγες για αυξηση βαρους και εγω εβαλα 0.5 κιλα οποτε το αφηνω προς το παρων υπαρχει περιπτωση αυτα τα 0.5 κιλα να μπηκαν επειδη απλα ξεκινησα τα βαρη; Και επισης κανω ενα ελευθερο γευμα μεσα στην εβδομαδα αλλα ως εκει θα ηθελα την γνωμη σας για τις θερμιδες και τι μου προτεινεται να κανω και πως σας φαινονται και οι αριθμοι στις των ασκησεων στις προπονησεις μου σας ευχαριστω για τον χρονο σας

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Το προγραμμα ασκησεγν προσωπικα δεν μου αρεσει, οταν ακουω ποδια με κατι αλλο κατι με πιανει...
    Τα ποδια αν τα κανεις σωστα επειδη ειναι και το μισο σου σωμα αν το σκεφτεις θα πρεπει να ειναι μονα τους.
    Στις 3 φορες ενας διαχωρισμος push pull legs ειναι προτιμοτερος.
    Τωρα για τις θερμιδες θα ελεγα να ανεβασεις αρκετα αφου σαν αρχαριος σε παιρνει.....και φυσικα λογω ηλικιας μην περιοριζεσαι
    Δωσε στον οργανισμο σου εφοδια για να ανταπεξελθει σε σωστες προπονησεις.
    Για μενα ανεβασε θερμιδες και αλλαξε διαχωρισμο!

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Το προγραμμα ασκησεγν προσωπικα δεν μου αρεσει, οταν ακουω ποδια με κατι αλλο κατι με πιανει...
    Τα ποδια αν τα κανεις σωστα επειδη ειναι και το μισο σου σωμα αν το σκεφτεις θα πρεπει να ειναι μονα τους.
    Στις 3 φορες ενας διαχωρισμος push pull legs ειναι προτιμοτερος.
    Τωρα για τις θερμιδες θα ελεγα να ανεβασεις αρκετα αφου σαν αρχαριος σε παιρνει.....και φυσικα λογω ηλικιας μην περιοριζεσαι
    Δωσε στον οργανισμο σου εφοδια για να ανταπεξελθει σε σωστες προπονησεις.
    Για μενα ανεβασε θερμιδες και αλλαξε διαχωρισμο!
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε για την συμβουλη θα το εφαρμοσω,ο αριθμος ομως που χρησιμοποιω για τις ασκησεις δλδ 3 ασκησεις απο 3-4 σετ για μεγαλες μυικες ομαδες και 2 ασκγσεις απο 3-4 σετ για μικρες μυικες ομαδες και 8-12 επαναληψεις ειναι καλα;

  4. #4
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα διαχωρισμού (είναι το πρόγραμμα που κανω εγω και ο φίλος μου, που πάμε 4 φορές την εβδομάδα στο γυμναστήριο)

    Δευτέρα: Στήθος και Δικέφαλος (δηλαδη 2 μικρες μυικες ομαδες)
    Τρίτη: Πόδια (1 μεγαλη μυικη ομαδα)
    Τεταρτη: REST (μετα απο τα ποδια δεν μπορουμε ούτε να κουνηθούμε)
    Πέμπτη: Πλάτη και ραγχαιοι (1 μεγαλη μυικη ομαδα)
    Παρασκευή: REST και αν εχουμε χρόνο και καλο καιρό, κάνουμε και αερόβια στο γήπεδο
    Σάββατο: Ώμοι και τρικέφαλος και κοιλιακούς (3 μικρες μυικες ομαδες)
    Κυριακή: REST (ή ομοίως με την Παρασκευή, αερόβια)

    Τώρα σχετικά με τις ασκήσεις για καθε ομαδα βγαίνουν γύρω στις 4-5 στις μεγαλες μυικες ομαδες και 3 στις μικρές, εφοσον οι μεγαλες μυικες ομαδες ειναι μονες τους σε μια μερα. Επαναλήψεις ξεκιναμε πχ με 15 στα ελαφρια σετ, και μετα οσο πανε πιο βαρια βγαινουν 8-5 ή οσες καταφερουμε να βγαλουμε.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  5. #5
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Δεν υπαρχει μαγικος αριθμος επαναληψεων
    Θα πρεπει σε καθε προγραμμα, αναλογα και με το τι στοχο εχεις να βαζεις ολο το ευρος επαναληψεων, απο λιγες μεχρι πολλες
    Οποτε συμβουλη μου ειναι να αλλαζεις συχνα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θερμίδες...
    By -Χρήστος- in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-13, 23:58
  2. ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    By Apilerk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-13, 15:52
  3. μειωση λιπους μονο με γυμναστηριο-θερμιδες συντηρησης
    By kalb in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 27-04-12, 10:47
  4. θερμιδες??
    By mass2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-06, 02:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •