Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default Marla's log- i want to change it all

    Γεια και από εμένα,
    Είμαι 28 χρόνων 1,77 ύψος και....126,6 ολόκληρα κιλά!
    Αλλά πως έφτασα εδώ; Η ιστορία μου όσο πιο σύντομα είναι η εξής..
    ποτέ δεν ήμουν αδύνατη πάντα είχα τα κιλάκια μου αλλά κυρίως είχα σφιχτό σώμα ακόμη και στα περισσότερα κιλά, ξεκίνησα τις δίαιτες από μικρή αλλά για καλή μου τύχη έκανα για 6 χρόνια μπάσκετ και για 4 χρόνια στίβο ,στην β ΄λυκείου δυστυχώς σταμάτησα για να μπώ στον στίβο των πανελληνίων και να πάρω τα πρώτα στρογγυλά 10 κιλά .

    Στο πρώτο έτος της σχολής πήρα άλλα 5 κιλά αλλά επειδή έβαλα τον αθλητισμό ξανά στην ζωή μου (τρέξιμο, βάρη γυμναστήριο) και έτρωγα καθαρά έφτασα 68 κιλά τα πιο ελαφρά μου ever και το κυριότερο καλή αντοχή δυνατό σώμα.

    Κράτησε αυτό για αρκετά χρόνια (2009-2014)μέχρι που συνάντησα τον έρωτα της ζωής μου και μέσα σε ένα καλοκαίρι πήρα 8 κιλάκια διότι τρώγαμε και πίναμε σαν να μην υπάρχει αύριο. Όμως είχα κρατήσει την φυσική δραστηριότητα στην ζωή μου και έτσι δεν μου φαίνονταν τα κιλάκια, δεν με ενοχλούσαν.

    Όταν έπιασα την πρώτη 8ωρη δουλεία η επαφή μου με την σωματική δραστηριότητα ήταν πολύ δύσκολη και προοδευτικά μειώθηκε αλλά το προσπαθούσα. Από την άλλη τα κιλά είχαν αυξητική τάση και η σωστή διατροφή είχε αντικατασταθεί με την άλλη πλευρά του νομίσματος.


    Σταθμός στην ζωή μου αποτέλεσε ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισα το 2016 και η φαρμακευτική αγωγή που ακολούθησα όπου και με έκανε να παίρνω σχεδόν 2,5 κιλά την εβδομάδα για ένα διάστημα.Αυτό ήταν και το τελειωτικό χτύπημα και για την άσκηση η οποία έφυγε παντελώς από την ζωή μου . Τα φάρμακα τα σταμάτησα αλλά τα κιλά ανέβαιναν και ανέβαιναν μέχρι που φτάσαμε εδώ.

    Η κατάσταση σήμερα είναι τραγική, νιώθω αδύναμη και κουρασμένη , λαχανιάζω σε μία μικρή ανηφόρα ή σε πέντε σκαλιά, μερικές φορές δεν μπορώ να δέσω τα παπούτσια μου ,όσο για το θέμα της αυτοπεποιθησης δεν το συζητάμε..στα τάρταρα.

    Έκανα προσπάθεια με μία διαιτολόγο που είχα πάει και το 2015 και μου είπε ότι από τότε έχω πάρει 30 κιλά!Δεν καρποφόρησε αυτή η προσπάθεια γιατί προσπαθούσα να περιοριστώ στο πρόγραμμα της διατροφής αλλά λόγω πιεστικής καθημερινότητας δεν τα κατάφερνα, χαρακτηριστικό είναι ότι μέσα σε 3 μήνες έχασα 2 κιλά αν και ήταν το περισσότερο λίπος ήταν απογοητευτικό σαν αποτέλεσμα. Αυτό που κρατάω είναι ότι έμαθα πολλά για την διατροφή επιπλέον.
    Την ίδια πορεία είχε και η προσπάθεια μου να βάλω την άθληση στην ζωή μου διότι ξεκίνησα να κάνω τζογκινγκ και περπάτημα αλλά τα παράτησα γιατί πάλι το πρόγραμμα μου βάρυνε , βέβαια και από αυτό έχω κάτι να κρατήσω ότι ξαναθυμήθηκα το συναίσθημα που είναι αναντικατάστατο μετά την άσκηση και ότι τελικά το έκανα για ένα μήνα άρα ήταν εφικτό.

    Αυτή την στιγμή που γράφω είμαι αποφασισμένη να κάνω θυσίες για την υγεία μου και αν αυτό σημαίνει ότι θα είμαι όλο το καλοκαίρι γυμναστήριο - δουλεία - σπίτι και δεν θα πίνω κοκτειλαρες. Αύριο έχω το πρώτο μου ραντεβού για personal στο σπίτι και είμαι πολύ αισιόδοξη, σκέφτομαι να το συνδυάσω με την συνδρομή που ήδη έχω στο γυμναστήριο.
    Από διατροφή ξεκίνησα να μετράω θερμίδες και μακροσυστατικά με μία εφαρμογή,αποφάσισα να μαγειρεύω τις περισσότερες μέρες εγώ και να μην τρώω στο σπίτι της μελλοντικής πεθεράς μου και θα εφαρμόσω και τις συμβουλές τις διαιτολόγου που η διατροφή βασιζόταν σε δυάδες και τριάδες.

    Θέλω να είμαι αισιόδοξη και να μην αφήσω όσο περνάει από το χέρι μου να γίνουν χειρότερα τα πράγματα όπως μέχρι τώρα αλλά να χτίσω ξανά το σώμα μου και την υγεία μου για το μέλλον!

    Είναι ευπρόσδεκτα ό,τι σχόλια για την διατροφή και την γυμναστική που θα κάνω!

    Καλό υπόλοιπο!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default

    ΜΕΡΑ 1Η:

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    πρωί: γάλα αμυγδάλου και 2 φρυγανιές με ταχίνι και μέλι
    σνακ : 3 κριτσίνια με 2 τρίγωνο τυρί light
    μεσημέρι : 150 γρ στήθος κοτόπουλο και 130 γρ μακαρόνια ο.α με σαλάτα kale
    σνακ : 2 βερίκοκα και 10 κάσιους
    βράδυ : τόνος σε νερό με 50 γρ μακαρόνια ο.α και μισό αβοκάντο και 3 κ.σ καλαμπόκι και 10 τοματίνια
    επιπλέον : ένα φλυτζανάκι ζελέ φρούτων

    ΑΣΚΗΣΗ
    δεν έκανα τίποτα μόνο περπάτημα για εξωτερικές δουλείες και σούπερ μάρκετ.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλώς ήρθες στην παρέα.

    Καλή αρχή από μένα και σου εύχομαι από καρδιάς να πετύχεις !
    Πάντα είναι εντυπωσιακό να βλέπεις έναν ανθρωπο να παλεύει και να ξεπερνάει τα εμπόδια και να ξανασηκώνεται μετά από πτώση.

    Είσαι motivation και μακάρι να συνεχίσεις να μας γραφεις για την πορεία σου. :)

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μπράβο Μάρλα, καλά έκανες και άνοιξες ημερολόγιο!
    Αυτή τη διατροφή πόσο διάστημα την κάνεις; Πριν από αυτή τι έτρωγες;

  5. #5
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μπράβο Μάρλα, καλά έκανες και άνοιξες ημερολόγιο!
    Αυτή τη διατροφή πόσο διάστημα την κάνεις; Πριν από αυτή τι έτρωγες;
    Ακολούθησα την συμβουλή σού ????
    Λοιπόν αυτή τη διατροφή την κάνω λίγο καιρό σταθερά.... Γενικά αν πω ότι δεν τρώω έτσι θα ξεφύγω στην ποσότητα και σίγουρα από το βράδυ και μετά θα έχω πολλές λιγουρες και είναι συχνό φαινόμενο να παραγγελνουμε με το αγόρι μου απ'εξω... Κακή συνήθεια... Τώρα τρώω υδατανθρακα (220gr) πρωτεΐνη(90gr) λιπαρά (60gr)σε συνδιασμο συνήθως δεν ξέρω βέβαια αν η αναλογία είναι σωστή για να χάσω...

  6. #6
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Καλώς ήρθες στην παρέα.

    Καλή αρχή από μένα και σου εύχομαι από καρδιάς να πετύχεις !
    Πάντα είναι εντυπωσιακό να βλέπεις έναν ανθρωπο να παλεύει και να ξεπερνάει τα εμπόδια και να ξανασηκώνεται μετά από πτώση.

    Είσαι motivation και μακάρι να συνεχίσεις να μας γραφεις για την πορεία σου. :)
    Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνα!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Marla View Post
    Ακολούθησα την συμβουλή σού ????
    Λοιπόν αυτή τη διατροφή την κάνω λίγο καιρό σταθερά.... Γενικά αν πω ότι δεν τρώω έτσι θα ξεφύγω στην ποσότητα και σίγουρα από το βράδυ και μετά θα έχω πολλές λιγουρες και είναι συχνό φαινόμενο να παραγγελνουμε με το αγόρι μου απ'εξω... Κακή συνήθεια... Τώρα τρώω υδατανθρακα (220gr) πρωτεΐνη(90gr) λιπαρά (60gr)σε συνδιασμο συνήθως δεν ξέρω βέβαια αν η αναλογία είναι σωστή για να χάσω...

    Από τη στιγμή που θα κοπούν τα σαβουριάσματα, το σώμα σου θα χάνει ότι αναλογίες και αν ακολουθήσεις (εννοώ δεν υπάρχει μαγικός αριθμός).
    Η συνέπεια είναι αυτή που θα σε κάνει να χάσεις λίπος!


    Επειδή όμως δεν είναι θέμα θερμίδων αλλά και από που προέρχονται και επειδή το σώμα σου δεν διαχειρίζεται σωστά τον υδατάνθρακα, θα πρέπει να επιλέξεις σωστές τροφές. Ενδεικτικά με αυτά που τρως σου γράφω


    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    πρωί: γάλα αμυγδάλου και 2 φρυγανιές με ταχίνι και μέλι

    Εδω δεν υπαρχει καθολου πρωτεινη. Βαλε 1 ολοκληρο αβγό και 2 ασπράδια. Βγάλε φρυγανιες και ταχίνι και βάλε βρώμη με λίγο μέλι(θα το μετρας ομως στο γραμμαριο!)

    σνακ : 3 κριτσίνια με 2 τρίγωνο τυρί light

    Βγάλε τα κριτσινια και γενικα οτι εχει να κανει με αλεύρι. Βάλε ενα γιαούρτι στραγγιστό 2% με 1 φρούτο.


    μεσημέρι : 150 γρ στήθος κοτόπουλο και 130 γρ μακαρόνια ο.α με σαλάτα kale

    Αντί για μακαρόνια βάλε ρύζι, πατάτα, όσπρια.

    σνακ : 2 βερίκοκα και 10 κάσιους

    Βάλε κότατζ με ρυζογκοφρέτες ή κότατζ με φρουτο

    βράδυ : τόνος σε νερό με 50 γρ μακαρόνια ο.α και μισό αβοκάντο και 3 κ.σ καλαμπόκι και 10 τοματίνια
    επιπλέον : ένα φλυτζανάκι ζελέ φρούτων

    Βάλε οποιοδηποτε ψαρι σου αρέσει ή κοτόπουλο με σαλάτα. Το αβοκαντο θα το μετρας, ειναι λιπος και αναλογα το μεγεθος μπορεις να ξεφυγεις στις θερμιδες.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default

    Με πήρε η νύχτα σήμερα...
    Kardoula ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα τις εφαρμωσω άμεσα!

    2Η ΜΕΡΑ

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    Πρωι καφές με γάλα light και μιση μπάρα πρωτεΐνης
    Μεσημέρι 75 γρ κοτόπουλο 75 γρ μακαρόνια ο. α 4 τοματινια
    Απόγευμα μετά την προπόνηση την υπόλοιπη μισή μπάρα πρωτεΐνης και 1 μπανάνα
    Επιπλέον 1 φέτα καρπούζι και 40 γρ φέτα
    Βράδυ 75 γρ κοτόπουλο 75 γρ μακαρόνια ο. α 4 τοματινια 3 φύλλα κειλ μισό κρεμμύδι μισό αβοκάντο ????

    ΑΣΚΗΣΗ
    όλο το μεσημέρι δουλειές σπιτιού
    Μετά personal
    Amrap 12 λεπτά x 3 sit ups
    x 6 air squats x 9 kickbacks έβγαλα 11 γύρους ζέσταμα με mountain climps jump Jack's και ραχιαιους και αποθεραπεία μετά
    Γενικά σήμερα προπόνηση ήταν τέλεια ο προπονητής τρομερός χαίρομαι πολύ που άρχισα είμαι πολύ αισιόδοξη!!!
    ??

  9. #9
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default

    3Η ΜΕΡΑ 3/07/2019

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    πρωί
    τορτίγια ο.α και 1φ φουαντρέ γαλοπούλα και 1φ εμμενταλ light και 1 π χυμό χωρίς ζάχαρη
    μεσημέρι 140 γρ τόνος φιλέτο 150 γρ μπασμάτι 8 τοματίνια
    απόγευμα 2 σοκολατάκια υγείας και ενας καφές
    βράδυ-ελευθερο γιουβέτσι και σαλάτα στο σπίτι της μελλοντικής πεθεράς

    ΑΣΚΗΣΗ
    30 λεπτά στατικό ποδήλατο και 30 λεπτά περπάτημα μέχρι να πάω στο γυμναστήριο

  10. #10
    New Member
    Join Date
    01-07-19
    Posts
    9

    Default

    4Η ΜΕΡΑ 4/07/2019

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    πρωί τορτίγια ο.α και 1φ φουαντρέ γαλοπούλα και 1φ εμμενταλ light και 1 π χυμό χωρίς ζάχαρη
    σνάκ μία μπανάνα και μια μπάρα πρωτεινής καφές σκέτος
    σνακ 2 κριτσίνια καρότου και 1 φ εμμενταλ light και 1 αυγό βραστό
    βραδυ το μεσημεριανό που δεν έφαγα 160 γρ ρολό κιμά 150 γρ ρύζι μπασμάτι σαλάτα κειλ και τοματίνια 1π coca light


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Change My Body
    By Mybody in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 06-12-13, 09:40
  2. Change life
    By solidsn2004 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 31
    Last Post: 17-04-08, 08:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •