Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default Minicut - Βοήθεια και Καθοδήγηση

    Καλημεριζω ολη την παρεα και μπαινω κατευθειαν στο θεμα!
    Μετα απο 3 συνεχωμενα χρονια εντατικης προπονησης με βαρη και εχωντας στοχο την μυικη υπερτροφια, θελω αυτη την στιγμη να προχωρησω σε ενα minicut με συντομη διαρκεια σκεφτομαι το πολυ 4 εβδομαδες.
    Τους τελευταιους μηνες ειμαι πολυ ακριβης στο τι τρωω και πλεον εχω βρει ακριβως της θερμιδες συντηρησης μου που ειναι στις 2600 με μακρος 170gr πρωτεινη, 300γρ υδατανθρακα και 80γρ λιπαρα.
    Ειμαι 1.81 υψος και 82 κιλα, με τα παραπανω μακρος/θερμιδες που αναφερω τρεφομαι συνεχομενα τις τελευταιες 3-4 εβδομαδες και το βαρος μου παραμενει αμεταβλητο στα 82 κιλα.
    Σκεφτομαι να πεσω στις 2250 θερμιδες αλλαζωντας και λιγο την αναλογια των μακρος σε 225 υδατανθρακα, 197 πρωτεινη και 63γρ λιπαρα. Δν ξερω αν ειναι καλα τα μακρος που σκεφτομαι η αν ειναι "επιθετικη αλλαγη" να πεσω 350θερμιδες κατω απο συντηρηση αμεσως, δν θελω να ρισκαρω να χασω μυικο ιστο που με κοπο προσπαθω να χτισω εδω και 3 χρονια.
    Η σκεψη να παω λιγο επιθετικα ειναι γιατι θα εχει μικρη διαρκεια μολις 4 εβδομαδες και δεν ειναι κανονικο cut μεγαλης διαρκειας.
    Τελος να πω οτι στην πρωτεινη μετραω τα παντα και αυτες που προερχονται απο φυτικες πηγες και οχι μονο της ζωικης προελευσης.

    Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη θα ηθελα πολυ να ακουσω την αποψη σας.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κανείς δεν έχασε μυς με 225γρ υδατάνθρακα και 200γρ πρωτεινη..Θεωρώ πως για το διάστημα που θες δεν θα δεις κάτι αξιόλογο..
    Μπορες να μειώσεις τον υδατάνθρακα στα 200γρ. και να ανεβάσεις τις αερόβιες (δεν αναφέρεις τι ακριβώς κάνεις). Δεν τίθεται θέμα να χάσεις μυικό ιστό, για να γινει αυτό πρέπει να σαι με πολύ χαμηλές θερμιδες για μεγάλο χρονικό διαστημα, μειωμένη πρωτεινη και να λιώνεις στις αερόβιες.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κανείς δεν έχασε μυς με 225γρ υδατάνθρακα και 200γρ πρωτεινη..Θεωρώ πως για το διάστημα που θες δεν θα δεις κάτι αξιόλογο..
    Μπορες να μειώσεις τον υδατάνθρακα στα 200γρ. και να ανεβάσεις τις αερόβιες (δεν αναφέρεις τι ακριβώς κάνεις). Δεν τίθεται θέμα να χάσεις μυικό ιστό, για να γινει αυτό πρέπει να σαι με πολύ χαμηλές θερμιδες για μεγάλο χρονικό διαστημα, μειωμένη πρωτεινη και να λιώνεις στις αερόβιες.
    Περαν απο 4 ημερες προπονησης με βαρη διαρκειας περιπου 1 ωρα με 1ωρα και 15 λεπτα δν κανω αεροβιο δυστηχως διοτι το βαριεμαι απιστευτα. Κακο το ξερω αλλα ειναι η αληθεια. Παραταυτα προσπαθω μεσα στην ημερα να μην χρησιμοποιω μεσα μεταφοραας και αυτοκινητο οσο μπορω και παω με τα ποδια για τις δουλειες μου με αυτο εχει ως αποτελεσμα να περπαταω 3-4 χιλιομετρα την ημερα.
    Απο κει και περα αν απ τα 300γρ υδατανθρακα παω στα 200 ξαφνικα δν ειναι λιγακι too much?
    Ξερω οτι δν θα δω αξιολογο αποτελεσμα σε μονο 4 εβδομαδες, θελω λιγακι ισα να καθαρισω, ταυτοχρονα να νιωσω λιγο παραπανω αυτοπεποιθεση τωρα το καλοκαιρι και στις συνεχεια να ανεβασω παλι σταδιακα θερμιδες στην συνεχεια γιατι θελω να ανεβω λιγακι ακομα σε σωματικο βαρος.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Από τη στιγμή που έχεις δραστηριότητα μέσα στη μέρα και περπατάς τόσο, καλό κάνει ως μια μορφής αερόβιας.
    Too much οχι δεν ειναι σε καμία περίπτωση. Μιλάμε τώρα για 4 βδομάδες.. και σε 4 βδομάδες με τα μάκρος που έγραψες μην περιμένεις να καθαρίσεις ιδιαίτερα.. Αν ήταν το διάστημα μεγαλύτερο τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. 200γρ υδατανθρακα δεν ειναι και οτι θα πεσεις κατω απο την πεινα, μη τρελαθουμε.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Από τη στιγμή που έχεις δραστηριότητα μέσα στη μέρα και περπατάς τόσο, καλό κάνει ως μια μορφής αερόβιας.
    Too much οχι δεν ειναι σε καμία περίπτωση. Μιλάμε τώρα για 4 βδομάδες.. και σε 4 βδομάδες με τα μάκρος που έγραψες μην περιμένεις να καθαρίσεις ιδιαίτερα.. Αν ήταν το διάστημα μεγαλύτερο τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. 200γρ υδατανθρακα δεν ειναι και οτι θα πεσεις κατω απο την πεινα, μη τρελαθουμε.
    Οχι με το too much δν εννοω οτι με 200γρ carbs θα πεσω κατω απ την πεινα προς θεου, εννοω αν "ειναι καλο" να παω κατευθειαν στα 200 γρ απ τα 300 που ειμαι τωρα μεσα σε μια μερα γιατι απο οσο εχω διαβσει εδω στο φορουμ γραφεται οτι ο υδατανθρακας ειναι καλο να μειωνεται σταδιακα κατα την γραμμωση, απ την αλλη θα μου πεις σε μολις 4 βδομαδες που θελω να διαρκεσει το Minicut τι σιγα σιγα να μειωσω στο τελος δεν θα προλαβω να δω καθολου αποτελεσμα οσο αφορα απωλεια λιπους.

    Οποτε συνοψιζοντας η δικη σου αποψη πια ειναι, επειδη γραφεις οτι σε 4 εδβομαδες δεν θα δω σχεδον τιποτα, πιστευεις οτι δεν αξιζει καν στον κοπο να μπω σε διαδικασια Minicut για τοσο συντομο διαστημα, θεωρεις η να κανω κατι για πιο μακροχρονια περιοδο η να μην μπω καν σε τετοια διαδικασια για 4 μονο εβδομαδες?
    Last edited by prits; 01-07-19 at 16:39.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ακριβώς αυτό φίλε μου.. Σε 4 βδομάδες δεν έχει νόημα να το πας σταδιακά. Εκεί που θα αρχίζει το σώμα να αισθάνεται τη μείωση , θα χει περάσει ο μήνας.
    Το πως θα κινηθείς εξαρτάται από σένα. Αν θες τη γνώμη, μου, απο τη στιγμή που ο στόχος σου είναι να καθαρίσεις λίγο , γιατί βάζεις όριο τις 4 βδομάδες; Ξεκίνα όμορφα και ωραία σταδιακά και πας βλέποντας και κάνοντας. Δεν σε κυνηγάει κανείς. Θα ξεκινούσα και αερόβια σιγά σιγά για να ενισχύσω το αποτέλεσμα.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ακριβώς αυτό φίλε μου.. Σε 4 βδομάδες δεν έχει νόημα να το πας σταδιακά. Εκεί που θα αρχίζει το σώμα να αισθάνεται τη μείωση , θα χει περάσει ο μήνας.
    Το πως θα κινηθείς εξαρτάται από σένα. Αν θες τη γνώμη, μου, απο τη στιγμή που ο στόχος σου είναι να καθαρίσεις λίγο , γιατί βάζεις όριο τις 4 βδομάδες; Ξεκίνα όμορφα και ωραία σταδιακά και πας βλέποντας και κάνοντας. Δεν σε κυνηγάει κανείς. Θα ξεκινούσα και αερόβια σιγά σιγά για να ενισχύσω το αποτέλεσμα.
    Ποσο ειναι το ελαχιστο χρονικο διαστημα κατα την αποψη σου για να πεις οτι θα δεις αποτελεσμα και θα ψιλοκαθαρισεις?
    Θα με περασεις μανιακο με τα χρονικα περιθωρια στο τελος, αλλα μου αρεσει να εχω ενα πλανα να πω θα κανω αυτο για χ εβδομαδες, μου δινει motivatiοn προσωπικα το να εχω ενα συγκεκριμενο στοχο και με βοηθαει να μενω συνεπης σε αυτο τον στοχο!
    Εχθες παντως επαιξα με 200γρ carbs, δν ξερω αν ητανε το ψιχολογικο κομματι αλλα οτι ενιωσα να πειναω ενιωσα!

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λογικό να νιώσεις πείνα. Δεν είναι τίποτα, είναι η αντίδραση του σώματος στην μείωση.
    Το πόσο διάστημα χρειάζεσαι να καθαρίσεις εξαρτάται από το πόσο λίπος έχεις, τι μεταβολισμό, πόσο συνεπής είσαι στη διατροφή. Δεν μπορώ να σου δώσω ένα όριο.
    6-8 εβδομάδες σε γενικές γραμμές είναι μια περίοδος που μπορεί κάποιος να δει έντονο αποτέλεσμα με τη μικρότερη μυική απώλεια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια Και Καθοδηγηση με την Διατροφη μου
    By svouras in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 12-11-17, 21:44
  2. Βοηθεια Και Καθοδηγηση!
    By Songoku7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-15, 00:27
  3. Καθοδήγηση
    By BigArmDesire in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-14, 14:44
  4. Παρακαλώ Τη Βοήθεια Σας - Σωστή Καθοδήγηση
    By miko in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-12, 12:35
  5. καθοδηγηση
    By panosamp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-11, 04:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •